Długo zastanawiałem się czy powinienem przedstawiać na tym blogu jakiekolwiek finansowe szczegóły prowadzenia mojej działalności gospodarczej. Nie chciałbym złamać żadnych postanowień moich kontraktów ani innych przepisów prawa. Z drugiej strony takie rzeczywiste dane ciężko jest znaleźć w internecie, a wydają się one być bardzo pomocne kiedy myśli się o samozatrudnieniu. Jasno pokazują, czy to faktycznie się opłaca.

Postanowiłem zatem pójść na kompromis. Nie będę publikował moich dochodów, ale zamieszczę wszystkie moje wydatki i zaprezentuję ile przy takich kosztach udało mi się zaoszczędzić na podatkach w porównaniu z tym ile zapłaciłbym za wszystko nie prowadząc działalności gospodarczej.

Ze względu na to, że zdecydowałem się rozliczać podatki kwartalnie, to właśnie w takich okresach czasu pojawiać się będę moje raporty finansowe. Dziś pora na pierwszy – za IV kwartał 2015 roku. Trochę „niepełny”, bo obejmuje 2 miesiące – działalność rozpocząłem 1 listopada 2015 roku (a dlaczego popełniłem błąd dowiesz się tutaj).

Zakupy firmowe

Na początek lista zakupów firmowych, których dokonałem w pierwszych miesiącach istnienia działalności. Jak widać, zawiera ona typowe pozycje, które mogą przyjść do głowy, gdy pomyślimy sobie co jest potrzebne startującemu na własną rękę programiście. Możesz tu przy okazji zobaczyć przykładowe wydatki, z którymi nie powinno być problemu podczas przedstawiania ich jako koszty prowadzenia działalności. Szerzej o wydatkach osób związanych z IT, które można wliczyć w koszty opiszę w kolejnych wpisach.

Kategoria Kwota
domeny internetowe 219,68 zł
wynajem biura 982,14 zł
hosting www 59,97 zł
internet mobilny 14,00 zł
monitory 1 134,90 zł
słuchawki z mikrofonem 82,49 zł
podkładka pod myszkę 27,49 zł
księgowość 36,90 zł
suma 2 557,57 zł

Wydatki na samochód

Na starcie działalności postanowiłem przekazać dwie rzeczy do środków trwałych firmy – laptopa i samochód, które kupiłem prywatnie w 2015 roku. Taka operacja pozwala mi rozliczać wydatki związane z eksploatacją samochodu jako wydatki firmowe (co? gdzie? jak? – o tym możesz przeczytać tutaj).

Kategoria Kwota
polisa OC/AC 1 020,00 zł
parking 150,00 zł
paliwo 424,31 zł
naprawy 840,00 zł
suma 2 434,31 zł

Amortyzacja

Ze środkami trwałymi związana jest również pojęcie amortyzacji, czyli wyrażone w pieniądzu zużycie środków trwałych. Innymi słowy, jasne jest, że każda rzecz z biegiem czasu traci na wartości. Amortyzacja jest sposobem zrekompensowania przedsiębiorcy faktu, że majątek jego firmy ulega dewaluacji. W zależności od rodzaju środka trwałego i kilku innych czynników występują różne rodzaje amortyzacji. U mnie została zastosowana amortyzacja jednorazowa w przypadku laptopa i indywidualna stawka amortyzacji w przypadku samochodu używanego.

Środek trwały Kwota
laptop 3 000,00 zł
samochód 200,00 zł
suma 3 200,00 zł

Oszczędności

Na koniec deser, czyli kwota, którą udało mi się „zaoszczędzić” na podatkach ponosząc wyżej wymienione koszty.

Podatek Kwota
VAT 595,50 zł
dochodowy 1 367,18 zł
suma 1 962,68 zł

Jak widać na koncie pozostała całkiem ładna sumka 🙂 Oczywiście ktoś może powiedzieć, że jaka to oszczędność. Przecież gdybym nie wydał tych sum pieniędzy, które wypisałem, to w kieszeni zostałoby mi ponad 8000 zł. To nie do końca prawda. Mianowicie koszty związane z używaniem samochodu i tak bym poniósł. No może w trochę mniejszym stopniu jeżeli chodzi o paliwo bo to zawsze jest uzależnione od ilości wyjazdów do biura, czy klientów. Amortyzacja to również rodzaj przywileju przedsiębiorcy, za który nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Widać więc jednoznacznie, że w pierwszym kwartale prowadzenia działalności udało mi się faktycznie trochę zaoszczędzić. W przyszłości nie przewiduję już aż tak dużych kwot, bo już teraz wiem, że odchodzi mi jednorazowa amortyzacja laptopa, polisa OC/AC też została opłacona na cały rok. Wszystko będzie zależało więc w największym stopniu od zakupów firmowych i innych wydatków na samochód. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w kolejnym kwartale.

Na koniec chciałbym jeszcze zaznaczyć, że przedstawiona suma oszczędności na podatku dochodowym jest kwotą uproszczoną. Została ona wyliczona przeze mnie z prostego wzoru: (przychód * 18%) – (dochód * 18%) = suma oszczędności. Ze względu na to, że był to również kwartał zamykający rok i że rzeczywisty wzór na obliczenie podatku dochodowego jest trochę inny, to kwota oszczędności wyliczona przed księgowość była wyższa. Finalnie, po rozliczeniu wszystkich dochodów z całego roku, kwota może się znów delikatnie różnić, bo działalność gospodarcza nie była moim jedynym źródłem dochodów w 2015 roku.

Zachęcam również do dalszego obserwowania mojego bloga poprzez: polubienie fanpage na Facebooku, subskrypcję kanału RSS, zapisanie się do notyfikacji mailowych (formularz "Bądź na bieżąco" po prawej stronie) lub śledzenie mnie na Twitterze. Dzięki temu na pewno niczego nie pominiesz :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do dedykowanej grupy na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory udało mi się zarobić 462,59 zł, więc jak widzisz jeszcze mi trochę brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić. Pierwszym krokiem niech będzie rozpropagowanie bloga wśród jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak bardzo Ci dziękuję za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

Picture Credits