_faq_### to zbiór odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania, które pojawiły się w komentarzach pod artykułami na blogu oraz na grupie na Facebooku. Wszystkie dotychczas opublikowane odpowiedzi znajdziesz pod dedykowanym tagiem.
Informacja o zwiększeniu limitu wpłat na IKZE dla przedsiębiorców od 2021 roku wygenerowała sporo pytań w stylu:
- Jaki limit wpłat na IKZE obowiązuje przy jednoczesnym etacie oraz prowadzeniu działalności gospodarczej?
- Jaki limit wpłat na IKZE obowiązuje w momencie gdy mam zawieszoną działalność gospodarczą przez cały rok?
- Jaki limit wpłat na IKZE obowiązuje w momencie gdy rozpocząłem działalność gospodarczą w trakcie roku?
Do tej pory wspólnie udało nam się ustalić, że odpowiedź na wszystkie powyższe pytania jest jedna: jeżeli tylko, przez co najmniej jeden dzień w roku, prowadziłeś aktywnie działalność gospodarczą, to masz prawo skorzystać ze zwiększonego limitu wpłat na IKZE udostępnionego przedsiębiorcom.
Taką informację uzyskał Mateusz. Podobnie twierdzi Marcin Iwuć.
Mnie jednak zastanawia „ścieżka” artykułów w ustawach, która może sugerować, że jeżeli korzysta się z „ulgi na start”, to z podwyższonego limitu IKZE nie można skorzystać. Chyba, że ja to źle interpretuję.
Nie udało mi się otrzymać jednoznacznej odpowiedzi na ten temat od Biura Maklerskiego mBanku. Spróbowałem zapytać u źródła.
Jeżeli masz sensowne informacje, uzyskane nie z artykułów, ale z jakiegoś urzędu lub ministerstwa, to podziel się nimi w komentarzu poniżej. Na pewno pomożesz rozjaśnić sytuację wielu osobom.
23 marca 2022 at 10:34
Załóżmy, że wszystkie nasze dochody są na ryczałcie i będziemy korzystać z tej formy opodatkowania przez kolejne lata.
Czy widzicie jakiś problem w następującym sposobie użycia IKZE:
1. Co roku wpłacamy na IKZE zmniejszając należny podatek.
2. W momencie, w którym kwota zebrana na koncie IKZE zbliża się do kwoty wolnej na skali podatkowej likwidujemy IKZE.
3. Zwrot IKZE rozliczamy w PIT-36 jako „Inne źródła przychodów”. Nie płacimy żadnego podatku, ponieważ mieścimy się w kwocie wolnej.
23 marca 2022 at 22:54
Ja nie pomogę… wpłacam z myślą o wypłaceniu „na emeryturze”, więc nie doszukiwałem się żadnych opcji wyjścia. Nie wiem czy nie ma tu jakichś kruczków…
24 marca 2022 at 15:01
Moim zdaniem zbieranie pieniędzy latami w IKZE jest niebezpieczne.
Powiedzmy, że odkładaliśmy przez wiele lat, uzbieraliśmy milion złotych, ale potrzebujemy tych pieniędzy przed 65 rokiem życia.
Likwidując IKZE i rozliczając podatek według skali płacimy stawkę 32% (i być może do tego jeszcze składkę zdrowotną 9% – nie wiem czy trzeba), pomimo tego, że nasze odliczenia od podatku były dużo mniejsze.
Wypłacając z IKZE wcześniej i przenosząc na normalny rachunek maklerski pozbywamy się tego zagrożenia (tracąc jednak zwolnienie z podatku Belki).
24 marca 2022 at 20:21
Każdy ma prawo do własnego zdania.
22 lutego 2022 at 11:35
a propos ulgi na start – Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie uważa za przedsiębiorcę, osoby która nie podlega ubezpieczeniom społecznym w okresie 6 miesięcy od:
podjęcia działalności po raz pierwszy albo
ponownego jej podjęcia po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
W tym okresie nie można skorzystać z LIMITU 1,8. Przedsiębiorca może jednak zgłosić się do ubezpieczeń społecznych w okresie, w którym ustawa zwalnia go z tego obowiązku. Przedsiębiorca ma prawo do LIMITU 1,8 w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.
22 lutego 2022 at 12:18
Zauważyłem to już wcześniej: /od-2021-roku-jako-samozatrudniony-mozesz-wplacac-wiecej-na-ikze/#comment-3122. Wspominam o tym również w tekście powyższego artykułu… aczkolwiek różnie to jest interpretowane.
31 sierpnia 2024 at 08:01
Czy ten temat już się wyjaśnił? Czy faktycznie nie jesteśmy przedsiębiorcą podczas korzystania z ulgi na start i tym samym nie możemy skorzystać z podwyższonego limitu IKZE?
4 września 2024 at 13:57
Ja nie mam żadnej aktualizacji w tej sprawie.
10 stycznia 2022 at 00:55
Bardzo dziękuję za ten wpis/artykuł, gdyż w przypadku wprowadzania jakichkolwiek zmian takich jak np. Nowy Ład czy inne temu podobne to bardzo ciężko jest się doszukać jednoznacznych informacji na temat: etat + działalność
10 stycznia 2022 at 08:38
❤️
8 stycznia 2022 at 11:51
Panie/Pani V, czy mowa tutaj o przedterminowej likwidacji ikze? Można jakieś źródło do informacji o składce zdrowotnej vs ikze i polski lad?
13 grudnia 2021 at 10:39
Jeszcze jeden kamyczek do ogrodka –
przy likwidacji Iikwidacji IKZE placimy skladke zdrowotna 9%, i podatek 17/32% w Nowym Ładzie
Tak więc taka likwidacja może być kooosztowna. Dziwnym trafem Marcin Iwuć nie porusza tego tematu.
13 grudnia 2021 at 10:44
O ile dobrze pamiętam, to kwestie opłacalności IKZE (oraz IKE) poruszył w tym podcaście: https://marciniwuc.com/ike-czy-ikze-co-sie-bardziej-oplaca-kalkulator-kompletny-przewodnik/
7 grudnia 2021 at 12:17
Dzwoniłem w tej sprawie do DM mBanku. Powiedziano, mi, że dopóki korzystam z ulgi na start, nie mogę złożyć oświadczenia i podnieść sobie limitu. Gdy ulga na start przestanie działać (po sześciu miesiącach), mogę takie oświadczenie złożyć i wtedy będę miał zwiększony limit za cały rok.
7 grudnia 2021 at 13:34
Dzięki za info! Na pewno przyda się innym.
Co ciekawe, ten komentarz sugeruje, że to ograniczenie, to interpretacja mBanku…
7 grudnia 2021 at 22:03
Tak, w Mbanku się nie da – dzwonilem na infolinię.
W DM BOŚ można bez problemu.
Jak widać są 2 różne interpretacje 🙂
Moja ksiegowa ma się jeszcze dowiedzieć.
7 grudnia 2021 at 19:22
A orientuje się ktoś czy można rozliczyć cześć wpłaty w pit za dzielność a cześć w pit za etat ? Chodzi mi o to ze gdzieś do połowy roku pracowałem na etacie i po połowie roku odwiesiłem jdg. Ze względu na to ze podczas pracy na etacie przekroczyłem drugi próg podatkowy chciałbym odzyskać z tego pitu podatek.
7 grudnia 2021 at 22:09
Rzuć okiem na komentarz Sebastiana.