_faq_### to zbiór odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania, które pojawiły się w komentarzach pod artykułami na blogu oraz na grupie na Facebooku. Wszystkie dotychczas opublikowane odpowiedzi znajdziesz pod dedykowanym tagiem.

Informacja o zwiększeniu limitu wpłat na IKZE dla przedsiębiorców od 2021 roku wygenerowała sporo pytań w stylu:

  • Jaki limit wpłat na IKZE obowiązuje przy jednoczesnym etacie oraz prowadzeniu działalności gospodarczej?
  • Jaki limit wpłat na IKZE obowiązuje w momencie gdy mam zawieszoną działalność gospodarczą przez cały rok?
  • Jaki limit wpłat na IKZE obowiązuje w momencie gdy rozpocząłem działalność gospodarczą w trakcie roku?

Do tej pory wspólnie udało nam się ustalić, że odpowiedź na wszystkie powyższe pytania jest jedna: jeżeli tylko, przez co najmniej jeden dzień w roku, prowadziłeś aktywnie działalność gospodarczą, to masz prawo skorzystać ze zwiększonego limitu wpłat na IKZE udostępnionego przedsiębiorcom.

Taką informację uzyskał Mateusz. Podobnie twierdzi Marcin Iwuć.

Mnie jednak zastanawia „ścieżka” artykułów w ustawach, która może sugerować, że jeżeli korzysta się z „ulgi na start”, to z podwyższonego limitu IKZE nie można skorzystać. Chyba, że ja to źle interpretuję.

Nie udało mi się otrzymać jednoznacznej odpowiedzi na ten temat od Biura Maklerskiego mBanku. Spróbowałem zapytać u źródła.

Jeżeli masz sensowne informacje, uzyskane nie z artykułów, ale z jakiegoś urzędu lub ministerstwa, to podziel się nimi w komentarzu poniżej. Na pewno pomożesz rozjaśnić sytuację wielu osobom.