…na szczęście nie wszystkie. Nie jest to również informacja o jakimś wycieku danych, o którym zaraz donosić będzie Niebezpiecznik.pl, czy Zaufana Trzecia Strona. Wszystko pod kontrolą 🙂
Każdy może zajrzeć do CEIDG
Chciałem Cię po prostu uświadomić, że część danych, które wprowadził[a|e]ś w formularzu CEIDG-1 podczas rejestrowania działalności gospodarczej są teraz publicznie dostępne i każdy może je wyszukać na stronie CEIDG.
Gdyby Walter White zalegalizował swoją działalność w polskim raju podatkowym, jego profil w CEIDG wyglądał by mniej więcej tak:
Walter White w CEIDG
Dlaczego Cię o tym informuję?
Czasami, kiedy ktoś dopytuje mnie o jakąś poradę w związku z jego działalnością i wiem, że w odpowiedzi na to pytanie pomoże mi zajrzenie do CEIDG, to to robię. Później odpowiadając na owe pytanie często widzę zdziwienie w oczach i słyszę: ale skąd o tym wiesz? No właśnie stąd 🙂
Czy można coś z tym zrobić?
Niewiele, a jeszcze do niedawna nie można było zrobić nic. Dawno, dawno temu ostrzegałem przed wszechogarniającym spamem, z powodu podania adresu email podczas rejestracji działalności. Podany adres email był bezwarunkowo wyświetlany analogicznie do maila Waltera White’a. Podobnie działo się ze wszystkimi innymi danymi kontaktowymi.
W międzyczasie ktoś w CEIDG poszedł po rozum do głowy (lub nie mógł już wytrzymać skarg) i w formularzu CEIDG-1 pojawiła się opcja: Sprzeciwiam się udostępnianiu danych kontaktowych z CEIDG. Po jej wybraniu dane kontaktowe automatycznie znikają z wyników publicznej wyszukiwarki (nie wiem czy można się do nich dobrać w jakikolwiek inny sposób).
I to tyle. Z tego co wiem żadnych innych danych zastrzec nie można. I w sumie nie ma się czemu dziwić – patrząc na to z drugiej strony każdy chciałby mieć możliwość sprawdzenia czy dane konkretnej firmy zgadzają się z tym co ktoś nam podał albo czy dana firma nie wygląda podejrzanie. Coś za coś.
To tyle na dziś. Jeżeli masz jakieś uwagi do powyższych informacji, to zostaw je proszę w komentarzu poniżej. Odpowiem na każde pytanie 🙂
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Picture Credits
14 września 2024 at 12:15
ale czy można też ukryć adres do doręczeń?
24 września 2024 at 22:03
Robiłem mały research + pytałem na grupie, ale z tego co widzę nic się nie zmieniło. Tzn. jedyna opcja na „ukrycie” adresu jest podanie adresu wirtualnego biura. Tylko w tym przypadku trzeba się od razu przygotować na pytania z urzędu skarbowego dlaczego tak robimy i czy nie jesteśmy słupem próbującym wyłudzać VAT.
27 września 2024 at 08:25
Zamiast biura wirtualnego dobrą (i dużo tańszą) opcją jest po prostu skrytka pocztowa. To jedyny adres, jaki widnieje u mnie w CEIDG. Nawet ani jeden scamerski list nie przyszedł przez rok 🙂 koszt to jakieś 80zl/rok, a przy rejestracji firmy nie mialem żadnego problemu. Oczywiście nadal na białej liście VAT jest adres domowy, ale tam scamerzy i crawlery nie siegaja
27 września 2024 at 16:38
Bardzo fajne rozwiązanie! Muszę przyznać, że jakoś nigdy nie rozważyłem takiej opcji.
Taka skrytka na poczcie to jest zupełnie manualna w obsłudze? Tzn. żeby coś odebrać muszę tam fizycznie iść?
28 września 2024 at 15:05
Można wypełnić druk o powiadomienie SMSem o awizowanej przesyłce, wtedy Poczta podobno wysyła SMSa – ale przez prawie półtora roku kompletnie nic nie przyszło, więc nie przetestowałem czy to działa ;))
Pewnie wypada jednak systematycznie zaglądać na pocztę, czy przyjdzie coś niewizowanego – ale ma się swój kluczyk, więc sprawdzenie skrytki to dosłownie 15 sekund.
30 września 2024 at 17:37
Spoko. Czyli co, jedynym ograniczeniem są tak naprawdę godziny otwarcia oddziału pocztowego, na którym masz skrytkę, tak? No chyba, że są takie oddziały z 24-godzinnym dostępem do skrytek…
31 grudnia 2022 at 09:27
Tylko ,że niestety jak prowadzisz działalność w mieszkaniu to twój adres widzi każdy i teraz dostaje spam zamiast mailowo to do skrzynki …. Do tego dochodzi bezpieczeństwo ,teraz każdy potencjalny złodziej może sobie zobaczyć gdzie ktoś ma adres firmy i obczaić, a jak widzi że to blok i połączy to z faktem, że a nóż ktoś dostał dotacje to znak że w miejscu znajdę nowy sprzęt elektroniczny. Uważam, że takie dane powinny być udostępnianie tylko odpowiednim organom. A przy najmniej nie wszystkimi. Właśnie dostałam do skrzynki list od rejestr firm o działalności z już wypełnionym bloczków przelewu na 215 zł … Jak dla mnie typowe naciągactwo i liczenie na to że człowiek nie czyta dokładnie ….
1 stycznia 2023 at 22:47
Coś w tym jest…
28 listopada 2022 at 18:21
CEIDG to jedno, a jeszcze dochodzi biala lista vat :/
Mimo sprzeciwu w CIDEG na liscie vat widac adres :/
29 listopada 2022 at 14:52
Słusznie!
25 czerwca 2018 at 11:30
Warto tutaj wspomnieć o dość ciekawym podejściu niektórych firm np. yelp.pl czy cylex-polska.pl, money.pl, które ze nic mają prywatność i nie chcą usuwać danych firm ze swojej bazy. Mało tego ja stanąłem przed większym problemem, ponieważ ktoś zapoczątkował rozpowszechnianie danych mojej firmy z prywatnym numerem telefonu, nie należącym do mnie, jak i adresem email, który miał być wewnętrznym. Żadna z powyższych, rozgłaszających w internecie, dane innych firm, nie dba o ich poprawność i nie dokonuje weryfikacji. Za dawnych czasów kiedy chciało się być w Panoramie firm czy Pkt trzeba było zgłosić się samemu lub wyrazić na to zgodę pisemną, Teraz dane są publiczne w Ceidg czy Gus ale nie są one widoczne ot tak w wyszukiwarce google. Zawsze trzeba znać jakieś dane, wejść na odpowiednią stronę i wyszukać. Tymczasem firmy rozpowszechniające „twoje” dane mają za nic ich właściciela. Jestem ciekaw czy jest to zgodne z prawem i co na to prawnicy.
Jeśli chce się zarejestrować firmę do celów składkowych, emerytalnych to należy to głęboko przemyśleć i nie podawać w ceidg żadnych danych dodatkowych, telefon, email etc.
26 czerwca 2018 at 09:20
Tak, cały czas zastanawia mnie jak wypływają te dane i jak są traktowane. Ciekawe czy RODO zmieni coś w tej kwestii?
15 grudnia 2017 at 09:03
Opcja „Sprzeciwiam się udostępnianiu danych kontaktowych z CEIDG” przydatna. Oczywiście nie była dostępna przy wypełnianiu wniosku przez kreator, ale na szczęście później w każdej chwili można ją zaznaczyć. Wystarczy wybrać opcję „Złóż wniosek wypełniając formularz (Możliwość dołączenia dodatkowych zgłoszeń do ZUS)” przy wprowadzaniu zmian we wniosku.