Fajnie, że jesteś
Mam nadzieję, że poniższy artykuł przypadnie Ci do gustu. Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do daty powstania tego wpisu. Nawet jeśli napisałem go na początku istnienia bloga, to staram się przynajmniej raz w roku przeglądać stare treści i je aktualizować. Jeżeli mimo wszystko zauważysz jakąś nieścisłość w tekście, to daj mi proszę znać w komentarzu poniżej.
Pamiętaj także, że wartość tego bloga podbijają pozostawione tu komentarze. Jeżeli temat poruszany we wpisie Cię interesuje, to polecam doczytać także komentarze do niego. Znajdziesz w nich chociażby punkt widzenia innych osób, czy dodatkowe informacje, o których ja zapomniałem lub nie wiedziałem.
Wczoraj otrzymałem maila od Jakuba z załączoną pozytywną indywidualną interpretacją podatkową wydaną przez KIS. Tym samym zakończyła się najważniejsza część procesu, o którym wspominałem we wpisie Czy samozatrudniony programista naprawdę może płacić 5% podatku? Rozpracowujemy ulgę IP Box. Teraz czas na księgowanie.
Wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej zamknęło się w 84 dniach (wniosek wysłałem 3 grudnia 2020). I muszę przyznać, że dzięki współpracy z kancelarią Jakuba praktycznie całkowicie zostałem odciążony od zajmowania się tym tematem. Jedyne co musiałem zrobić, to przejrzeć wniosek i zgłosić ewentualne uwagi (których i tak nie było zbyt wiele), a następnie wniosek wydrukować, podpisać i wysłać do KIS. Dalsza komunikacja z Krajową Informacją Skarbową leżała po stronie Jakuba. Polecam!
BTW. Jakub ostatnio podsumował swoje 2 lata doświadczenia w temacie IP Boxa. Warto rzucić okiem.
Przeczytaj także
11 października 2021 at 10:59
Rozmawiałem ostatnio z doradcą podatkowym i on jasno powiedział, że IPBox jest śliski bo rzadko programiści wspominają o tym, „że pracuje w zespole, który wspólnie tworzy utwór”, więc żaden z nich nie ma praw autorskich do całości utworu i trudno jest wydzielić fragment który został fizycznie stworzony przez pojedynczego programistę. Jeśli budujemy cały jakiś moduł itp. to ok, ale poprawianie bugów (czyt. rozwój) to średni IPBox a skarbówki cały czas się uczą, i już nawet potrafią poprawnie wyartykułować „IPBox” 😉 dlatego odradzał mi pójście tą ścieżką.
Co ciekawe w artykule Jakuba widać, że skarbówka drąży właśnie ten temat tzn. zaczyna wymagać dokumentów które jasno wskażą kto i w jakim stopniu ma prawa do „utworu”
11 października 2021 at 11:16
Zgadzam się z tym co pisze Paweł. Faktycznie w IP BOX konieczne jest wskazanie konkretnego utworu, który został stworzony przez konkretnego programistę.
Sama praca w zespole jednak nie wyklucza korzystania z ulgi. Korzystając z narzędzi do śledzenia pracy w znacznej większości przypadków dokładnie wiemy kto i którą linię kodu stworzył. W repozytorium możemy odtworzyć kto i w jakiej kolejności dodawał poszczególne linie oprogramowania. Stąd też z jednej strony praca faktycznie ma miejsce w zespole, ale to nie tak, że nie potrafimy wydzielić konkretnego programu.
Inna kwestia to tworzenie aktualizacji, czy naprawiania bugów. Tutaj nie ma możliwości korzystania z IP BOX, bo taki kod nie ma waloru twórczości i stanowi „rutynowe” zmiany. Zatem nie ma możliwości uznania go za wynik prac rozwojowych.
12 października 2021 at 12:37
Dzięki za doprecyzowanie!
3 czerwca 2021 at 12:24
Graty!
Powiedz mi, Jakub jakoś Cię nastawił jak prowadzić tę dodatkową ewidencję?
Czy zostawiasz to księgowości?
Bo rozumiem, że wszystko musi być na tip tip, żeby niczego finalnie US nie zakwestionował, mam w umowie info o przekazaniu praw autorskich i duże szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, ale cykam się czy w tych wymaganiach nie ma haczyka 😀
4 czerwca 2021 at 07:06
Dzięki!
Jakub przekazał mi świetne formularze do prowadzenia ewidencji. Wystarczy wpisywać dane w odpowiednie miejsca i wszystko się ładnie podlicza. Dzięki temu mam później gotowe dane do PIT/IP.
No niestety IP Box nie jest taką „prostolinijną” ulgą. Niepewność chyba będzie tak długo, jak długo US może zrobić kontrolę i podważyć zasadność ulgi z jakiegoś powodu. Niemniej jednak rzetelnie uzyskana pozytywna indywidualna interpretacja jest solidnym fundamentem.
27 marca 2021 at 10:18
Hej, gratuluję, świetnie, że się udało. I super, że nie musiałeś się tym zajmować. Dla ścisłości dobrze byłoby podać cenę takiej usługi. Np w Gdańsku jedna z kancelarii podatkowych bierze 1800zł netto za sporządzenie wniosku o interpretację.
28 marca 2021 at 07:40
Dzięki!
W moim przypadku cena była zbliżona – różnica 200 zł. Generalnie ceny wahają się gdzieś między 1000, a 3000 złotych netto. Osoba, która sama się tym zajmuje weźmie mniej, a te największe kancelarie biorą najwięcej. Warto tylko porównać zakres działań – niektórzy liczą tylko za sporządzenie wniosku, a za doprowadzenie sprawy do końca (czyli choćby komunikację z KIS i odpowiedzi na ich zapytania) biorą dodatkowo.
28 marca 2021 at 08:41
Zastanawiam się czy temat sporządzenia wniosku a finalnie – otrzymania pozytywnej interpretacji, jest w ogóle do ogarnięcia samemu 🙂
28 marca 2021 at 09:04
Kojarzę osoby, które pisały na grupie, że ogarniają to samemu, więc się da 🙂 Szczególnie, że treści interpretacji są w jakimś stopniu dostępne, więc jest się czym posiłkować. Dla mnie osobiście, IP Box jest cały czas „niestabilnym” tematem i wolałem oddać sprawę kancelarii Jakuba, która zajmuje się tym zawodowo. Zresztą takie same podejście mam z księgowością w ogóle. Po prostu: wolę tworzyć kod 😉