Jeśli ktoś woli polską wersję: Uczenie się, Zgodność, Intelekt, Dyscyplina, Maksymalista.
Jest spora szansa, że kojarzysz co oznacza te pięć wyrażeń. To wynik badania CliftonStrengths opracowanego przez instytut Gallupa. Badanie znane jest również pod nazwą StrengthsFinder, a w Polsce potocznie nazywane jest również testem Gallupa.
Badanie wykorzystuje teorię 34 wrodzonych talentów szeregując je na podstawie 177 pytań, na które odpowiada badany. Wszystko zamyka się w około 40-minutowej sesji, której nie można przerwać – na każde z pytań jest 20 sekund, a do pominiętych pytań nie można wracać. Pierwsze pięć talentów, to talenty dominujące.
Można je wykupić w dwóch wersjach: pełnej i „top 5”. W obydwu przypadkach zostaniemy ocenieni pod kątem wszystkich 34 talentów, a różnica polega tylko na tym, że w drugiej wersji odsłonięte zostanie tylko pierwsze pięć z nich. Powyższe pięć wyrażeń, to właśnie wynik mojego badania, które przeszedłem kilkanaście dni temu.
Nad jego zrobieniem zastanawiałem się od dłuższego czasu, ale nie widziałem w tym większego celu. Przez ostatnie kilka miesięcy wyznaję jednak zasadę skupiania się nad wykorzystywaniem i rozwijaniem mocnych stron, zamiast kopania się z tymi słabszymi. Test Gallupa miał mi pomóc w sprawdzeniu, czy moimi najmocniejszymi stronami są właśnie te, o których myślę.
Przyznam szczerze, że po otrzymaniu wyników i przeczytaniu nagłówków pomyślałem sobie: „bullshit!” i szybko wrzuciłem je do szuflady. Ogarnąłem się jednak po dniu, czy dwóch i powiedziałem sobie, że trzeba się w to wczytać i dać Gallupowi szansę. Tak też zrobiłem. Po tym, moja reakcja wyglądała zupełnie inaczej. Pomyślałem: „to jestem ja!”.
Jeszcze nie wgryzłem się dobrze we wskazówki, jak można dane cechy rozwijać i wykorzystywać, ale na pewno mogę powiedzieć, że było warto wydać te kilkanaście dolarów.
PS. Planowałem zacytować kilka zdań, które sprawiły, że wyniki mnie przekonały, ale nie wiedziałem, czy ktokolwiek będzie tym zainteresowany. Jeżeli Ty jesteś, to zostaw komentarz poniżej., Przygotuję szerszy artykuł na ten temat, kiedy tylko pojawi się odpowiedni odzew.
8 lipca 2018 at 11:00
W Objectivity dostajemy książkę Strength Finder na dniach wstępnych i obowiązkowo każdy robi test 🙂 następnie każdy powinien się umówić z osobą w firmie ktora z nim omówi wyniki. Moja pierwsza opinia to tez był 'bullshit’ czy 'jakiś horoskop’ i odkładałem to dosyć długo. Jak wreszcie 'odbębniłem’ SFa i poszedłem na analize do firmowej 'wieszczki’ to moja opinia zmieniła sie diametralnie. Mogę nawet powiedzieć że wyniki faktycznie znacząco wpłynęły na moj rozwój osobisty.
Bardzo mi sie spodobała podstawowa zasada testu Gallupa – skupiaj sie na tym co w Tobie mocne. Kompletnie inne podejście niż w naszym systemie szkolnictwa 😉
8 lipca 2018 at 11:03
Do tego samo spotkanie dotyczące omówienia wyników było co najmniej dziwne. Na podstawie 5 słów wynikowych kobieta przez godzine była w stanie mnie niezwykle celnie opisać (wcześniej sie nie znaliśmy). Rozmawiałem jak z osobą ktora zna mnie od lat. Wtedy troche mnie przeraził ten test
9 lipca 2018 at 07:14
O tak… można się czasem zdziwić 🙂
9 lipca 2018 at 07:14
Objectivity – słyszę o tej firmie w samych superlatywach 🙂 Bo to, że robią pracownikom „testy Gallupa” też uważam za duży plus. Wiem, że mądre wykorzystanie tych informacji naprawdę pomaga choćby w budowaniu zespołów. Nawet chyba @djuszczyk:disqus mówił o tym, w którymś z gościnnych podcastów.
Odnośnie systemu szkolnictwa – to prawda. U nas polega to bardziej na „równaniu do średniej” zamiast rozwijania mocnych stron. BTW. jeżeli interesuje Cię zagłębienie w techniki uczenia (może pomóc przy rozwijaniu umiejętności) to polecam: https://programistanaswoim.pl/recenzja-ksiazki-wlam-sie-do-mozgu/ 🙂
8 lipca 2018 at 07:31
Gdzie można wykupić dostęp do takiego testu? Z którego źródła korzystałeś?
8 lipca 2018 at 07:41
Na stronie https://www.gallupstrengthscenter.com
A tutaj opisałem jak zrobić go po polsku: https://dominikjuszczyk.pl/2016/03/jak-zrobic-test-strengthsfinder-po-polsku/
8 lipca 2018 at 20:49
Cześć Dominik! Bardziej polecasz na start wykupienie dostępu tylko do TOP5, czy od razu do całości? Całość ma sens dla nowicjusza? Czy lepiej wg Ciebie zacząć od TOP5 i po ich rozwinięciu zastanawiać się co dalej? 🙂
8 lipca 2018 at 21:07
Zwykle polecam Top 5, nauczenie się metody, tych talentów, i wtedy zanurzenie się w całym profilu 🙂
8 lipca 2018 at 21:39
W sumie to chciałem usłyszeć. Dzięki i idę pobrać podcast z Ludwikiem 🙂
9 lipca 2018 at 07:55
Mam nadzieję, że będzie się podobać! 🙂
8 lipca 2018 at 10:16
https://dominikjuszczyk.pl/2016/03/jak-zrobic-test-strengthsfinder-po-polsku/
8 lipca 2018 at 11:10
Wiem że dostęp do testu jest sprzedawany wraz z książką Strength Finder 2.0, więc raczej możesz kupić ją w jakimkolwiek sklepie internetowym. Nie polecam jednak kupować na aukcjach itp bo spotkałem sie z tym że ktoś sprzedawał książkę z wykorzystanym kodem jednorazowym który daje dostęp do testu online.
Sam test jest przetłumaczony na wiele języków i bardzo polecam włączyć test po polsku. Opisy wyników na stronie jednak są tylko po angielsku. Ksiazka jak dobrze pamiętam także jest po angielsku. Super by było jakbyś znalazła kogoś kto sie zna na tym teście i bedzie w stanie z Tobą przeanalizować wyniki 🙂 wtedy dopiero to ma pełny sens moim zdaniem.
8 lipca 2018 at 11:52
https://www.gallupstrengthscenter.com/product/pl-pl/10108/top-5-cliftonstrengths-access?category=all-products – tutaj mozesz kupic kod online. Do ksiazki Strenght Finder 2.0 pozniej masz dostep w postaci elektronicznej. Sam wykonalem test. Polecam strone (i grupe na fb): https://dominikjuszczyk.pl/ i podcast. Mozna posluchac o kazdym talencie. Przezylem szok po wykonaniu testu. Zbieralem sie z nim 3 lata 🙂 teraz szukam informacji o swoich talentach i jak je rozwijac.
8 lipca 2018 at 07:18
Jestem zainteresowany 🙂
Sam noszę się z wykupieniem dostępu do testu od kilku tygodni, może nawet miesięcy. Fajnie byłoby poczytać o Twoich przemyśleniach 😉