Od początku roku wraz z bratem tworzymy hobbystycznie aplikację mobilną. On odpowiada za część serwerową, a mi przypadła rola „mobilnego frontendowca”. Zdecydowaliśmy się użyć Fluttera, jako że i tak nie mamy doświadczenia w niczym mobilnym, a Flutter jest ostatnio w modzie. Czyli typowy Hype Driven Development 😉
Nie wiem jak Flutter jest odbierany przez doświadczonych programistów aplikacji mobilnych, ale mi, Javowcowi siedzącemu na co dzień w czeluściach backendu, naprawdę przypadł do gustu i stał się fajną odskocznią.
Pomysł na ten wpis pojawił się w mojej głowie wcześniej niż SARS-CoV-2 rozszalał się w Europie. Chciałem podzielić się z Tobą moimi doświadczeniami i opiniami na temat materiałów do nauki Fluttera oraz Darta. Planowałem własnoręcznie przerobić kilka źródeł i opisać, które najbardziej przypadło mi do gustu. W dobie obecnego siedzenia w domu postanowiłem jednak opublikować to co mam, a także to co polecili mi inni, ale czego nie zdążyłem jeszcze sprawdzić. Tak oto powstała poniższa lista. Być może Ty również skusisz się przetestować Fluttera, kiedy już obejrzysz wszystkie seriale dostępne na Netflixie 😉
Materiały do nauki Fluttera i Darta
- Flutter Documentation na czele z Codelabs i Tutorials – Chyba nie sposób nie wymienić dokumentacji na pierwszym miejscu. Jednak mimo tego, że jest na pierwszym miejscu na liście i do niej zajrzałem w pierwszej kolejności, to jej struktura nie wciągnęła mnie zbytnio. Owszem, zaglądam, ale nie jest byłby to mój pierwszy wybór jeżeli miałbym komuś coś polecić. Postaram się jeszcze później do niej przysiąść – może „drugie wrażenie” będzie lepsze.
- Flutter Tutorial for Beginners using Dart: Develop Android and iOS mobile app – Playlista na YouTube. Za sterami hindusko-brzmiący prowadzący. Co może pójść nie tak? Nic 🙂 Ten tutorial naprawdę przypadł mi do gustu. Zazwyczaj krótkie, 5-15 minutowe filmiki, w prosty sposób, od zera, poprowadziły mnie przez budowę aplikacji mobilnej we Flutterze.
- Flutter Widget of the Week – Playlista na YouTube. Materiał bezpośrednio od twórców Fluttera. Każdy film, w mniej więcej minutę lub dwie, przybliża jeden z flutterowych widgetów. Baaardzo przydatne, szczególnie, że we Flutterze… wszytko jest widgetem 😀 i można się w tym gąszczu pogubić.
- Dart Tutorial for Beginners: Basics and Fundamentals for Flutter – Playlista na YouTube. Tu od zera uczymy się języka Dart. Za sterami ten sam hindusko-brzmiący prowadzący 🙂 Jestem w trakcie.
- The Complete 2020 Flutter Development Bootcamp with Dart – Bardzo polecany przez kilka osób kurs na Udemy. Sam jeszcze nie zdążyłem przetestować. PS. Niedawno dodałem również inne kursy Fluttera do mojej listy, ale również nie zdążyłem jeszcze żadnego przerobić.
- Flutter TDD Clean Architecture – Playlista na YouTube. Jeszcze nie przerobiłem. Polecił mi ją ktoś mówiąc, że po początkowy ogarnięciu o co we Flutterze chodzi, warto wejść w architekturę i uporządkować kod, żeby uniknąć spaghetti. Ma to sens.
- Dodane 10 maja 2020 roku. rykowski.dev – Na blogu Kamila Rykowskiego znalazłem kilka naprawdę wartościowych, dobrze opisanych artykułów. Po ilości wpisów widać, że autor rozpędza się powoli, niemniej jednak, warto zajrzeć.
Co jeszcze?
Tyle ode mnie. Może wydawać się, że nie ma tego dużo, ale pod tymi linkami znajdują się materiały na kilkadziesiąt godzin. Mimo tego mam do Ciebie gorącą prośbę: jeżeli znasz jakikolwiek inne źródło do nauki Fluttera lub Darta, którym warto się podzielić, to zrób to! Wrzuć info w komentarzu poniżej. Jeśli masz ochotę, to skomentuj również dowolny z powyższych materiałów. Każda opinia mile widziana. Sam stworzyłeś aplikację we Flutterze? Wrzuć w komentarz link do niej, kilka zrzutów ekranu lub nagranie – pochwal się! I pokaż innym do czego mogą wykorzystać Fluttera. Zachęć ich do działania!
Picture Credits
31 lipca 2020 at 15:29
Ja równiez bardzo chetnie skorzystam z Twoich artykułów. Aplikacje mobilne to nowe wyzwanie dla mnie
1 sierpnia 2020 at 08:01
Powodzenia w takim razie! 🙂
Za jakiś czas daj znać jak idzie i jakie są Twoje wrażenia.
25 lipca 2020 at 22:12
Jak myślisz można zacząc przygodę z programowaniem od Darta ?
26 lipca 2020 at 07:55
Hmm… raczej nie widzę przeciwwskazań. Dart składniowo jest bardzo zbliżony choćby do Javy. Jedyny minus jaki mi przychodzi do głowy, to to, że Darta użyjesz tylko i wyłącznie z Flutterem do aplikacji mobilnych. Co nie zmienia faktu, że możesz właśnie od tego zacząć 🙂
26 lipca 2020 at 13:23
Chodzi m właśnie o apki na tel.Dizeki
26 lipca 2020 at 19:07
Czy lepiej poznać podstawy javy/kotlina i uderzać w darta ?
27 lipca 2020 at 07:08
Jeśli chodzi Ci o appki mobilne, to śmiało możesz zacząć od Darta.
24 czerwca 2020 at 11:24
Ja zacząłem Fluttera od tego kursu: https://www.appbrewery.co/p/intro-to-flutter (pierwsze 10h za darmo).
Ogólnie po 16 latach pracy w przemyśle, przebranżowiłem się na programistę. 🙂 W związku z tym każda technologia jest/była dla mnie nowa, a ten Flutter naprawdę przypadł mi do gustu.
Pozdrawiam wszystkich.
25 czerwca 2020 at 07:13
Dzięki za link!
I jak wrażenia po takiej zmianie? Zadowolony jesteś? 🙂
17 kwietnia 2020 at 21:58
Flutter <3 Również polecam każdemu!
Jako, że zachęcasz ludzi do sharowania różnych materiałów i apek, to chcę się pochwalić 🙂
Po pierwsze – stworzyłem kilka lekcji Dart dla mocno początkujących. Na zdrowie: https://www.youtube.com/channel/UC82oEpihrI_6vn1PCF8zSyw
Możecie też w opisach znaleźć wersję do czytania, jeśli wolicie.
Po drugie – mam już 3 wydane aplikacje we Flutterze, z czego jedna jest nawet dosyć popularna (i jest prostą grą):
Android
iOS
18 kwietnia 2020 at 16:48
BRAWO! Należy się chwalić! Z umiarem, ale trzeba! 🙂
Widzę, że wydajesz jednocześnie na Androida i iOSa. Możesz zdradzić jak w praktyce Flutter sprawdza się na tym polu przy Twoich aplikacjach? Tzn. dużo musisz jakiegoś kodu specyficznego dla platformy dopisywać? Czy raczej idzie gładko?
18 kwietnia 2020 at 22:10
Idzie bardzo gładko! To znaczy ja swoje aplikacje tworzę tak, by wyglądały praktycznie identycznie na Androidzie i iOSie, więc nie mam żadnego problemu.
Trochę więcej pracy jest (parę if’ów załatwi sprawę), jeśli chce się na Androdzie użyć tylko widgetów „Material”, a na iOSie „Cupertino”.
Mam też dwie biblioteki dodane natywnie (nie ma jeszcze dostępnych pluginów). Tu musiałem oddzielnie napisać kilka linijek w Kotlinie i Swifcie oraz wywołać to w Darcie, ale też jest to proste, pomimo tego, że Swifta nie znam w ogóle.
Bardziej trzeba uważać na specyfikę platform. Należy pamiętać, że na iOSie nie ma przycisku wstecz na telefonie, a implementując jakiekolwiek mikropłatności Apple wymaga dodania funkcji zwanej „Restore purchases”.
19 kwietnia 2020 at 21:48
Dzięki za te informacje. Na pewno się przydadzą. Bo na przykład ja jako użytkownik Androidów bardzo często zapominam, że na iOSie nie ma przycisku wstecz. Niby mała rzecz, a jednak 🙂
26 marca 2020 at 09:39
jak to „screenshot z flutter.dev„? tak po prostu zrobiłeś screenshot i sobie go tutaj wkleiłeś?
26 marca 2020 at 09:43
Tak. Myślisz, że ktoś się obrazi?
26 marca 2020 at 09:44
Tak. Myślę że internet nie zwalnia od stosowania prawa. Zwłaszcza autorskiego. Co byś powiedział jakby ktoś wziął twój cały artykuł (fajny, doceniam bardzo) i sobie go wkleił do siebie?
26 marca 2020 at 09:53
Masz słuszność. Mam jednak kilka ALE, a właściwie jedno duże: ja tu otwarcie „reklamuję” Fluttera i odsyłam do ich strony. Zupełnie za darmo. Zupełnie bezinteresownie. Bo mi się to narzędzie podoba. Nie skopiowałem ich dokumentacji, ani kodu źródłowego i nie podpisałem się, że to moje. Zrobiłem zrzut fragmentu grafiki, która się u nich pojawia. To zupełnie nie to samo, co skopiowanie całego mojego artykułu i wklejenie go jako swojego, prawda?
26 marca 2020 at 10:50
Zrzut grafiki to wciąż kopia, nielegalna bo bez zgody. Jakiś grafik poświęcił kilka godzin żeby to zrobić, ktoś za to zapłacił. Jest to CAŁE dzieło jakiejś osoby której ty nie zapłaciłeś.
Ponadto jak to „zupełnie za darmo”? Na górze tej strony widzę wielką reklamę jakiejś firmy, to oni nie płacą za nią? A na dole spory kafel z „reklamuj się tutaj”…
26 marca 2020 at 11:44
Stopka strony flutter.dev:
Gdybyś niedowidział: Except as otherwise noted, this work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, and code samples are licensed under the BSD License.
A tu odnośnik do licencji: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Cytat:
Dziękuję. Do widzenia.
PS. „zupełnie za darmo” == nikt od Googla nie zapłacił mi za reklamę Fluttera – nie wyrywaj zdań z kontekstu, bo to nie jest żadna dyskusja.
26 marca 2020 at 12:27
racja
18 kwietnia 2020 at 06:36
@romanfilipiak:disqus nie musiałeś usuwać komentarzy. Nie ma się tu czego wstydzić 🙂
25 marca 2020 at 20:44
Mega! Haha – tutaj też javovy backendowiec i właśnie słyszałem, że flutter może być fajną odskocznią. Świetny materiał, bo właśnie przymierzałem się do nauki. Dzięki!