Czy wiesz na co idą składki ZUS odciągane od Twojego wynagrodzenia? Szacuje, że co najmniej 3/4 etatowców nie ma na ten temat zielonego pojęcia. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą mamy obowiązek samodzielnego opłacania składek ZUS. Pomimo tego osobiście znam kilka osób, które będąc samozatrudnionymi nie wiedzą na co te pieniądze są przeznaczane. Dziś postaram się przybliżyć Ci ten temat. Zapraszam do lektury.
Rodzaje składek
Nie jest tak, że cała kwota wpłacana do ZUS idzie na jeden cel. We wpisie na temat zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS wspomniałem już, że opłacamy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Oprócz tego mamy jeszcze składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Nie wszystkie dotyczą każdego i nie wszystkie musi opłacać każdy przedsiębiorca. Poniżej przedstawię pokrótce każdą z nich i opiszę kiedy jesteśmy zobligowani je opłacać.
Ubezpieczenie społeczne
Składka na ubezpieczenie społeczne dzieli się na cztery nierówne części i przekazywana jest na cztery ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. Składek na ubezpieczenie społeczne nie musisz opłacać, jeśli jednocześnie z prowadzeniem działalności gospodarczej jesteś pracownikiem etatowym. Podobnie jest w przypadku prowadzenia kilku działalności gospodarczych – wtedy masz obowiązek płacenia składek społecznych tylko z jednej, wybranej przez siebie działalności.
Ubezpieczenie emerytalne
To z tych środków finansowane są emerytury. Składka obowiązkowa dla przedsiębiorców. Wysokość składki to 19,52% podstawy wymiaru. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest podstawa wymiaru, to zapraszam do lektury kolejnego wpisu.
Ubezpieczenie rentowe
Z tych składek finansowane są renty. Składka obowiązkowa. Wynosi 8,00% podstawy wymiaru.
Ubezpieczenie wypadkowe
Te składki wykorzystywane są na świadczenia z tytułu wypadków przy pracy. Składka obowiązkowa w wysokości 1,80% podstawy wymiaru.
Ubezpieczenie chorobowe
Finansowane są z niego zasiłki chorobowe, macierzyńskie itp. Jedyna dobrowolna składka – o jej płaceniu decyduje sam przedsiębiorca. Wysokość składki to 2,45% podstawy wymiaru.
Ubezpieczenie zdrowotne
Umożliwia korzystanie z państwowej służby zdrowia. Składka obowiązkowa w wysokości 9,00% podstawy wymiaru. (Polski Ład to zmienił). Jeżeli uzyskujesz przychody z więcej niż jednej działalności gospodarczej (lub z etatu i działalności gospodarczej), to składkę zdrowotną i tak musisz opłacać odrębnie od każdej działalności, czyli odwrotnie niż ma to miejsce ze składką na ubezpieczenie społeczne.
Fundusz Pracy
Środki z tego funduszu są rozdysponowywane przez urzędy pracy w formie zasiłków dla bezrobotnych, prac interwencyjnych, robót publicznych, szkolenie i przekwalifikowywanie bezrobotnych, rozwój poradnictwa zawodowego oraz na rozwój systemów informatycznych i badania rynku pracy [1]. Składka jest obowiązkowa warunkowo. Nie płacimy jej jeśli korzystamy z tzw. małego ZUS-u. Składki na Fundusz Pracy nie opłaca też przedsiębiorca, który ma ukończone co najmniej 55 lat – w przypadku kobiety lub co najmniej 60 lat – w przypadku mężczyzny. Jej wysokość to 2,45% podstawy wymiaru.
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Finansowane są z niego wynagrodzenia w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Wysokość składki to 0,10% podstawy wymiaru. Jest ona opłacana tylko za zatrudnionych pracowników lub zleceniobiorców. Gdy takowych nie mamy, to składka nas nie dotyczy.
Fundusz Emerytur Pomostowych
Finansowane są z niego emerytury pomostowe. Wysokość składki to 1,50% podstawy wymiaru. Tą składką należy się zainteresować tylko wtedy gdy zatrudniasz kogoś na umowę o pracę. W przeciwnym przypadku Cię ona nie dotyczy. Na Fundusz Emerytur Pomostowych trzeba płacić nawet gdy osoba, za którą składka jest opłacana nie będzie miała możliwości skorzystania z emerytury pomostowej.
W skrócie
Podsumowując, na starcie działalności masz obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Gdy skończy Ci się możliwość korzystania z preferencyjnych stawek ZUS, musisz zacząć opłacać również składkę na Fundusz Pracy. Opłacanie ubezpieczenia chorobowego jest zawsze dobrowolne. Trudne? Raczej nie 🙂
cdn.
W kolejnym wpisie na temat ZUS odpowiem na kilka nurtujących pytań. Będzie między innymi o tym, czy warto opłacać ubezpieczenie chorobowe.
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Przypisy
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Fundusz_Pracy
Picture Credits
20 lipca 2021 at 02:23
hej, a tgdzie można przeczytac co sie dokładnie dziejez tymi pieniędzmi np zdrowotne czyli jest to fundusz, który inwestuje w obligacje państwowe czy specjalne, które pomnażają albo chociaz uzyskuja wynik powyżej inflacji? Czy jest to depozyt i nic się z tym nie robi? Tak, prost po przejściu przez recę rzędnikó co się później dzieje z nimi?
21 grudnia 2020 at 09:36
Dzięki za fajny artykuł!
Czy wielkość składki na ubezpieczenie zdrowotne ma jakiś wplyw na to jak i na ile możemy korzystać z NFZ?
Pracując na etacie płacimy kilkakrotnie więcej za ubezpieczenie zdrowotne, a dostajemy te same usługi. Gdzie jest haczyk?
21 grudnia 2020 at 11:09
Bardzo proszę 🙂
Świetne pytanie! Haczyka nie ma 🙂 Tak naprawdę sposób funkcjonowania ZUS-u, to rodzaj „umowy społecznej” – każdy wrzuca coś do worka. Każdy wrzuca do worka zgodnie z tym co wynika z bieżących ustaleń na temat konkretnej formy zatrudnienia. I kwota nie ma tu znaczenia. Z drugiej strony umowa jest taka, że każdy ma taki sam dostęp do państwowej/publicznej opieki medycznej.