1 listopada 2024 roku weszła w życie ustawa umożliwiająca skorzystania z wakacji składkowych w ZUS, czyli ze zwolnienia od płacenia składek na ubezpieczenie społeczne w jednym, dowolnie wybranym, miesiącu w roku kalendarzowym.
Które składki podlegają pod zwolnienie?
Po zaakceptowaniu wniosku możemy zostać zwolnieni z opłacenia składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych, składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy, a także na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
Które składki nie podlegają pod zwolnienie?
Nadal musimy opłacić składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Kto może skorzystać z wakacji składkowych?
Każdy przedsiębiorca, który w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie podlegał ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia działalności, a także ubezpieczał nie więcej niż 10 ubezpieczonych (wliczając siebie).
Jakie są wykluczenia?
Jednocześnie istnieje kryterium przychodowe. Na szczęście niezbyt trudne do spełnienia jako samozatrudniony programista. Trzeba spełnić jeden z dwóch warunków: albo nie osiągnąć żadnego przychodu z działalności w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych, albo w jednym z ostatnich dwóch lat kalendarzowych nie przekroczyć przychodu o równowartości w złotych 2 milionom euro.
Dodatkowo w roku kalendarzowym, w którym składamy wniosek o wakacje, oraz w roku poprzednim nie wykonujemy działalności na rzecz byłego pracodawcy. Inaczej mówiąc nie byliśmy na etacie z tym samym zakresem obowiązków, co teraz na działalności.
Pomoc de minimis
Ważne jest również to, że wakacje składkowe nie oznaczają braku opłacenia składek. Zostaną one opłacone z budżetu Państwa w ramach pomocy de minimis, a ta jest limitowana. Jeżeli więc, w ramach innych programów i świadczeń wykorzystaliśmy 300 tysięcy euro pomocy de minimis w ciągu ostatnich trzech lat, to z wakacji składkowych nie możemy skorzystać.
Kiedy złożyć wniosek?
W miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty wakacjami. Czyli teraz w listopadzie 2024 możemy złożyć tylko na grudzień 2024. W kolejnym roku będziemy mieli większe pole do popisu.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek RWS złożysz na przykład online na platformie e-ZUS/PUE ZUS.
Ile potrwa rozpatrywanie wniosku?
Miesiąc, lub dwa jak się coś przedłuży, ale zostaniemy o tym poinformowani. W tym czasie ZUS będzie rozpatrywał wniosek i jeżeli wymogi będą spełnione, to dostaniemy info o przyznaniu zwolnienia. W przeciwnym przypadku zostaniemy poproszeni o uzupełnienie danych lub wniosek zostanie odrzucony jeżeli istnieje jakieś wykluczenie. Od odrzucenia przysługuje jeszcze odwołanie.
Co teraz?
Ja idę wypełnić wniosek, a Ty? 🙂
Daj znać w komentarzu, czy już złożył[a|e]ś swój, a jeżeli nie, to czy planujesz to zrobić.
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Picture Credits
8 listopada 2024 at 10:23
Przepis odnośnie było pracodawcy jest dla mnie „chory”. Jakieś 8 lat temu kolega pracował na etacie, ostatnio świadczył usługi na byłego pracodawcy, to go wyklucza z programu.
9 listopada 2024 at 05:52
Zgodnie z biznes.gov.pl:
Byłym pracodawcą jest podmiot, na rzecz którego – w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym – wykonywałeś czynności (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
A więc jeżeli kolega nie pracował dla „byłego pracodawcy” na początku działalności, to nie powinien być wykluczony z wakacji, bo w myśl tej definicji nie jest to były pracodawca.
12 listopada 2024 at 14:31
Byłym pracodawcą jest podmiot, na rzecz którego – w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym – wykonywałeś czynności (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
—-
No właśnie, czyli jeśli w 2017 pracował na etacie, a w 2018 założył działalność, i w 2024 wystawił fv, to jest to faktura dla byłego pracodawcy, bo mowa tu o roku przed założeniem działalności, a nie przed wystawieniem faktury?
12 listopada 2024 at 16:08
IMHO, byłym pracodawcą jest w takim przypadku podmiot, dla którego w 2017 roku pracowałem na etacie, a w 2018 roku robiłem to samo, ale na działalności.
Ale jeżeli w 2017 roku byłem na etacie, później pracowałem zupełnie dla kogoś innego i w 2024 roku wystawiłem fakturę dla tego podmiotu, to to nie jest już dla mnie były pracodawca. Oczywiście według tej definicji i oczywiście według mojego rozumowania tej definicji. Trzeba by jeszcze przeszukać Internety pod tym kątem…
13 listopada 2024 at 12:47
Jeśli traktować tą definicję dosłownie, to wychodzi na to, że to nie ma znaczenia czy się przez te kolejne dwa lata pracowało dla byłego pracodawcy czy nie (to miało znaczenie np. przy małym zusie).
Internety które udało mi się znaleźć tak właśnie mówią:
https://www.youtube.com/watch?v=6be6OXFa9Rc&t=1090s (18:10)
https://www.youtube.com/watch?v=5PApwx16eQU&t=2571s (42:51)
Znając życie to jakieś niedopatrzenie w tej definicji, bo logiki w tym za bardzo nie widać. Z tego co rozumiałem w przypadku małego ZUSu to miało chronić etatowców przed tym żeby ich pracodawca nie przymuszał do przejścia na B2B. Jak to ma działać w ten sam sposób po kilku/kilkunastu latach w przypadku wakacji od składek, to nie wiem.
Problem w tym że ktoś to tak napisał i chyba ostatecznie interpretacja zależy od urzędników ZUSu i tu pytanie czy warto się dla tej jednej składki wplątać w dyskusję z nimi.
13 listopada 2024 at 21:18
Definitywnie jest tu problem niejednoznacznie sformułowanej definicji.