Polski Ład wszedł w życie został przepchany kolanem z początkiem bieżącego roku. Jeszcze przed startem było wiadomo o licznych niedociągnięciach i bublach, które zaczęły się nawarstwiać wraz z rozpoczęciem obowiązywania ustawy.
Od początku roku było sporo zamieszania choćby z ulgą dla klasy średniej, czy kilkoma innymi nieścisłościami, które od razu próbowano łatać kolejnymi poprawkami.
Rosnąca inflacja, drożyzna oraz Putin dolali oliwy do ognia, a do tego gra pod nadchodzące wybory spowodowała, że ktoś przemyślał sprawę i postanowiono to wszystko nieco uprościć.
I tak powstał plan kilku większych zmian, nazywany potocznie Polskim Ładem 2.0, który ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku.
Co zawiera?
Poniżej postaram się streścić te zmiany, które dotkną (m.in.) samozatrudnionych.
Jakie zmiany nadchodzą?
- Ulga dla klasy średniej zostanie zlikwidowana. Problem solved.
-
Wysokość podatku dochodowego obowiązującego w pierwszym progu skali podatkowej zostanie zmniejszona z 17% do 12%.
A więc skala podatkowa będzie teraz wynosiła 12% do kwoty 120 tysięcy złotych dochodu rocznie oraz 32% dla dochodu powyżej tej kwoty.
Wygląda to poniekąd jako taki zastępnik powyższej ulgi. Korzyść ma być podobna, ale jej uzyskanie będzie znacznie prostsze.
- Nowa stawka podatku (12%) ma obowiązywać za cały 2022 rok, mimo tego że wejdzie w życie od 1 lipca.
- Tak duża zmiana spowodowała, że od 1 lipca do 22 sierpnia 2022 roku, osoby będące na ryczałcie, będą mogły dokonać zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową. W takim przypadku pierwsza połowa 2022 roku będzie rozliczana ryczałtem, a drugie półrocze – skalą podatkową.
- Co więcej, na początku 2023 roku (do 30 kwietnia 2023 roku) osoby, które na 2022 rok wybrały rozliczanie się ryczałtem lub podatkiem liniowym będą mogły… zmienić formę opodatkowania na skalę podatkową za 2022 rok.
- Idąc dalej, należy pamiętać, że powyższa decyzja o zmianie formy opodatkowania wstecz za 2022 rok będzie dotyczyła tylko roku 2022. Ewentualnej zmiany na 2023 rok należy dokonać oddzielnie, w „normalnym” trybie, a więc do 20 lutego 2023 roku (lub 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągniemy pierwszy przychód w 2023 roku).
-
Składkę zdrowotną wrzucimy w koszty. Pod warunkiem, że jesteśmy na liniówce lub ryczałcie. Skala podatkowa pod tym względem pozostaje bez zmian.
- Na liniówce rozliczymy składki zdrowotne w kosztach działalności. Dochód do opodatkowania będzie można obniżyć o zapłacone składki zdrowotne maksymalnie do kwoty 8700 zł rocznie.
- Na ryczałcie obniżymy przychód o połowę zapłaconych składek zdrowotnych.
- Termin rocznego rozliczania PIT zostanie ujednolicony. Zeznania można będzie składać w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Do tej pory, o ile się nie mylę, na przykład ryczałtowcy nie mieli na to aż tyle czasu.
- Osoby pracujące na podstawie kilku umów o pracę lub zlecenie będą mogły rozliczać kwotę wolną u maksymalnie 3 pracodawców. Inaczej mówiąc, PIT-2 będzie można złożyć maksymalnie u trzech pracodawców na raz, a nie jak do tej pory wyłącznie u jednego.
Grubo!
Muszę przyznać, że do zapowiadanych zmian przysiadłem porządnie dopiero gdy zacząłem zbierać materiały do tego wpisu. I teraz jak to spisałem, to przyznaję, że jest grubo 🙂
Nie zazdroszczę ani księgowym, ani programistom, którzy muszą uwzględnić wszystkie powyższe zmiany, skleić je z poprzednimi i wrzucić do programów księgowych. Już widzę te nieskończone ciągi IF-ów 🙂
Jeżeli Ty również łączysz się w bólu z osobami związanymi z księgowością, to zapal świeczkę (na przykład taką: [*]) w komentarzu poniżej. Niech zobaczą, że jesteśmy z nimi 😉
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Picture Credits
2 lipca 2022 at 19:39
[*]
1 maja 2022 at 11:55
Brakuje mi tu linka do artykułu „jak przenieść jdg za granicę” albo „jak założyć firmę za granicą” :/
29 kwietnia 2022 at 21:10
[*]
29 kwietnia 2022 at 19:25
[*][*][*][*][*] [*][*][*]
29 kwietnia 2022 at 18:44
[*]
29 kwietnia 2022 at 11:38
ehh.. tutaj potrzeba więcej świeczek 🙂
[*][*][*][*][*] [*][*][*]
29 kwietnia 2022 at 10:50
A co jeśli w pierwszej połowie roku (będąc na ryczałcie) kupiłem pare rzeczy do firmy [nie mogąc ich odliczyć od podatku bo ryczałt],a potem od lipca zmienię na skalę podatkową?
Czy będzie się dało wrzucić zakupy w koszty?
29 kwietnia 2022 at 12:09
O to to, dokładnie te same pytania mi się nasunęły… W lutym wziąłem auto w leasing, pierwsza rata i pozostałe to dosyć spore koszty. Przy nowym ładzie 1.0 i tak bardziej mi się opłacał ryczałt, a teraz to już, jak to się mówi, chuj wie…
29 kwietnia 2022 at 10:44
Zawsze ostatnio jak mam jakieś pytanie do mojego księgowego i piszę do niego maila to mam takie wyrzuty sumienia, że mu jeszcze czas zabieram w tym jego trudnym już obecnie życiu…
29 kwietnia 2022 at 10:23
[*]
29 kwietnia 2022 at 09:57
Dobry artykuł, dzięki
No i [*] dla nas wszystkich.
29 kwietnia 2022 at 08:25
[*]
29 kwietnia 2022 at 07:52
[*]