Całkiem niedawno bawiliśmy się w Sylwestra, a już pierwszy kwartał 2018 roku za nami. Nadszedł czas sięgnąć do kieszeni i zapłacić podatki 🙂 Pora również opublikować kolejny raport podsumowującego moje firmowe finanse.

Zakupy firmowe

W tym kwartale pojawiło się kilka wydatków, których wcześniej na moich raportach nie było.

Wydatki zaczęły się od próby polepszenia jakości sygnału Wi-Fi w miejscu, w którym pracuję. Ostatecznie potwierdziło się tylko, że sieciowcem to ja nie jestem 😉

Przejęcie pewnego niedużego portalu napisanego w ASP.NET (o którym pewnie napiszę, ale dopiero gdy wyprowadzę go na prostą) oraz udział w konferencji ByteBay 2018planowany udział w konferencji infoShare 2018 pociągnęły za sobą serię wydatków. Nabycie hostingu ASP.NET był związany bezpośrednio z przejęciem portalu. Zakup większego dysku twardego (oraz obudowy do starego) był związany zarówno z przejęciem portalu jak i z udziałem w konferencji ByteBay 2018 – po tym jak zainstalowałem Visual Studio i Microsoft SQL Server-a ciężko było mi wykrzesać odrobinę wolnego miejsca na warsztaty 😉 Opłaty za noclegi, to również wydatek związany z konferencjami.

Ostatnią nową pozycją, która zapewne jeszcze kilka razy w raportach się pojawi są lekcje języka angielskiego. Chociaż na ogólny poziom znajomości języka angielskiego nie narzekam, to brakuję mi nieco płynności i swobody wypowiedzi. I właśnie w tę umiejętność postanowiłem zainwestować.

Kategoria Kwota
wzmacniacz sygnału Wi-Fi 98,00 zł
dysk twardy 750,49 zł
obudowa do dysku twardego 58,59 zł
hosting ASP.NET 79,95 zł
noclegi 680,00 zł
lekcje języka angielskiego 360,00 zł
reklama na Facebooku 434,93 zł
księgowość 359,16 zł
suma 2 821,12 zł

Wydatki na samochód

Na liście wydatków związanych z utrzymaniem samochodu bez szaleństw.

Kategoria Kwota
paliwo 1 273,39 zł
wycieraczki 62,10 zł
naprawy 200,00 zł
suma 1 535,49 zł

Amortyzacja

Cały czas kontynuuję amortyzację samochodu ze stawką 200 zł na miesiąc.

Środek trwały Kwota
samochód 600,00 zł
suma 600,00 zł

Oszczędności

Na koniec kwota, którą udało mi się „zaoszczędzić” na podatkach przy powyższych kosztach.

Podatek Kwota
VAT 509,75 zł
dochodowy 945,82 zł
suma 1 455,57 zł

Spore koszty uzyskania przychodu uplasowały ubiegły kwartał w czołówce pod względem oszczędności wśród dotychczasowych raportów finansowych.

Chciałbym podkreślić, że przedstawiona suma oszczędności na podatku dochodowym jest kwotą uproszczoną. Została ona wyliczona przeze mnie z prostego wzoru: (przychód * 18%) – (dochód * 18%) = suma oszczędności. Do tego dodatkowo dochodzi na przykład odliczenie składek zdrowotnych od podatku, społecznych od dochodu, czy kwota zmniejszająca podatek. Zatem faktycznie zaoszczędzona kwota jest wyższa. Finalnie, efektywna stopa opodatkowania za I kwartał 2018 roku wyniosła 13,93%.

Bądź na bieżąco!

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
Uwaga! Jeżeli w ciągu 24-godzin od zapisania się na listę mailingową nie otrzymasz wybranego przez siebie prezentu to skontaktuj się ze mną.

Zgoda? Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci starannie wyselekcjonowanych informacji marketingowych. Powyższe dane są przechowywane w systemie MailChimp i nie są udostępniane nikomu więcej.

lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 37 102,41 zł, więc jak widzisz jest już co pokazać, ale do celu nadal sporo brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Szczególnie gorąco zachęcam do wsparcia poprzez serwis Patronite, ale jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z wymienionych opcji, to serdecznie Ci za to DZIĘKUJĘ!

Picture Credits
Tribute to Patrons