Koniec kwartału oznacza dla mnie czas zapłaty podatku, a co za tym idzie, czas na opublikowanie kolejnego raportu finansowego podsumowującego moje firmowe finanse.

Zakupy firmowe

Ze względu na fakt, że wyposażanie domowego biura zakończyłem w pierwszym kwartale 2016 roku, to w drugim lista wydatków była znacznie krótsza i wiązała się głównie z utrzymaniem. Na liście pojawiły się między innymi: ostania faktura związana z wynajmem biura, z którego zrezygnowałem, czy licencja na oprogramowanie IntelliJ IDEA, której zakup nauczył mnie, że VAT UE jest jednak potrzebny. Skusiła mnie też jedna z promocji w Helionie, dzięki której doposażyłem firmową biblioteczkę w kilka klasycznych książek programistycznych.

Kategoria Kwota
domeny internetowe 71,32 zł
wynajem biura 73,47 zł
książki branżowe 164,07 zł
licencje na oprogramowanie 47,98 zł
księgowość 295,20 zł
suma 652,04 zł

Wydatki na samochód

Na szczęście obyło się bez niespodzianek i zbędnych wydatków, więc na liście, podobnie jak kwartał temu, widnieją tylko koszty czysto eksploatacyjne.

Kategoria Kwota
paliwo 1 501,79 zł
konserwacja klimatyzacji 80,00 zł
suma 1 581,79 zł

Amortyzacja

Cały czas kontynuuję amortyzację samochodu ze stawką 200 zł na miesiąc.

Środek trwały Kwota
samochód 600,00 zł
suma 600,00 zł

Oszczędności

Na koniec kwota, którą udało mi się „zaoszczędzić” na podatkach przy powyższych kosztach.

Podatek Kwota
VAT 261,00 zł
dochodowy 461,52 zł
suma 722,52 zł

Zgodnie z moimi wcześniejszymi prognozami, zaoszczędzona kwota jest dużo niższa w porównaniu do poprzednich dwóch kwartałów. Nie było to jednak trudne do przewidzenia znając mniej więcej planowane wydatki na nadchodzące miesiące. Przypuszczam, że kolejne kwartały będę do tego bardzo zbliżone.

Chciałbym jeszcze podkreślić, że przedstawiona suma oszczędności na podatku dochodowym jest kwotą uproszczoną. Została ona wyliczona przeze mnie z prostego wzoru: (przychód * 18%) – (dochód * 18%) = suma oszczędności. Do tego dodatkowo dochodzi na przykład odliczenie składek zdrowotnych od podatku, czy kwota zmniejszająca podatek. Zatem faktycznie zaoszczędzona kwota jest wyższa. Finalnie, efektywna stopa opodatkowania za II kwartał 2016 roku wyniosła 14,24%.

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową (spokojnie, nie rozsyłam spamu):lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do dedykowanej grupy na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 4299,48 zł, więc jak widzisz jeszcze trochę brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z nich, to z góry bardzo Ci za to dziękuję!

Picture Credits