Połowa roku za nami. To dobry moment dla każdego na sprawdzenie, czy realizacja postanowień noworocznych zmierza w dobrym kierunku 😉 To również dla mnie pora na opublikowanie raportu podsumowującego moje firmowe finanse w II kwartale 2017 roku. Ten raport jest bezprecedensowy – kilka miesięcy temu rozszerzyłem zakres działalności i teraz była okazja z tego skorzystać.

Zakupy firmowe

Wydatków w tym kwartale było całkiem sporo. Oprócz tych typowo programistyczno-biurowych, które pojawiały się już kilkukrotnie, na liście kosztów znalazły się pozycje związane z organizowanym przeze mnie wydarzeniem – Toruń JUG Day.

Z nowości, na liście pojawiła się reklama na Facebooku oraz certyfikat SSL (być może zauważył[a|e]ś, że blog od kilkunastu dni jest dostępny po HTTPS). Musiałem również uzupełnić straty poremontowe – ochraniacz podłogi, listwy zasilające. Na szczęście żaden człowiek (bardzo mocno) nie ucierpiał 😉

Kategoria Kwota
licencje na oprogramowanie 118,16 zł
domeny internetowe 49,99 zł
internet mobilny 50,00 zł
ochraniacz podłogi 59,99 zł
reklama na Facebooku 20,00 zł
listwy zasilające 96,31 zł
pendrive 104,99 zł
bilety kolejowe 142,00 zł
certyfikat SSL 84,87 zł
markery 71,06 zł
księgowość 371,46 zł
suma 1 168,83 zł

Konferencja

24 czerwca 2017 roku odbyła się pierwsza edycja (i mam nadzieję, że nie ostatnia) Toruń JUG Day, na którą miałem przyjemność zaprosić Venkata Subramaniama.

Kategoria Kwota
transport prelegenta (bilety kolejowe) 161,00 zł
hotel dla prelegenta 250,00 zł
usługi gastronomiczne 2 867,00 zł
koszulki reklamowe 725,70 zł
suma 4 003,70 zł

Wydatki na samochód

Remont mieszkania, które jest głównym miejsca wykonywania mojej działalności gospodarczej, odbił się również na wydatkach związanych z samochodem. Dwa miesiące tułania się po „biurach” wpłynęły w znacznym stopniu na zużycie paliwa. Na koniec samochód nie wytrzymał napięcia i potrzeba było rzucić trochę grosza na naprawy 🙂

Kategoria Kwota
paliwo 2 448,90 zł
żarówki 49,98 zł
płyn do spryskiwaczy 9,99 zł
naprawy 715,00 zł
suma 3 223,87 zł

Amortyzacja

Cały czas kontynuuję amortyzację samochodu ze stawką 200 zł na miesiąc.

Środek trwały Kwota
samochód 600,00 zł
suma 600,00 zł

Oszczędności

Na koniec kwota, którą udało mi się „zaoszczędzić” na podatkach przy powyższych kosztach.

Podatek Kwota
VAT 626,19 zł
dochodowy 1 505,73 zł
suma 2 131,92 zł

Zwiększone koszty uzyskania przychodu przyczyniły się do pobicia rekordu. Ubiegły kwartał plasuje się teraz na pierwszej pozycji wśród dotychczas zaraportowanych.

Chciałbym podkreślić, że przedstawiona suma oszczędności na podatku dochodowym jest kwotą uproszczoną. Została ona wyliczona przeze mnie z prostego wzoru: (przychód * 18%) – (dochód * 18%) = suma oszczędności. Do tego dodatkowo dochodzi na przykład odliczenie składek zdrowotnych od podatku, społecznych od dochodu, czy kwota zmniejszająca podatek. Zatem faktycznie zaoszczędzona kwota jest wyższa. Finalnie, efektywna stopa opodatkowania za II kwartał 2017 roku wyniosła 12,77%.

Bądź na bieżąco!

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
Uwaga! Jeżeli w ciągu 24-godzin od zapisania się na listę mailingową nie otrzymasz wybranego przez siebie prezentu to skontaktuj się ze mną.

Zgoda? Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci starannie wyselekcjonowanych informacji marketingowych. Powyższe dane są przechowywane w systemie MailChimp i nie są udostępniane nikomu więcej.

lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 37 102,41 zł, więc jak widzisz jest już co pokazać, ale do celu nadal sporo brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Szczególnie gorąco zachęcam do wsparcia poprzez serwis Patronite, ale jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z wymienionych opcji, to serdecznie Ci za to DZIĘKUJĘ!

Picture Credits
Tribute to Patrons