Styczeń. Czas zapłaty podatków za IV kwartał 2016 roku. Pora publikacji kolejnego raportu podsumowującego moje firmowe finanse.

Pierwszy miesiąc roku, w odróżnieniu od pozostałych okresów rozliczeniowych (miesięcy, czy kwartałów) jest wyjątkowy. W styczniu bowiem istnieje opcja niepłacenia zaliczki na podatek dochodowy za ostatni okres rozliczeniowy. Możesz to zrobić pod warunkiem, że… do 20 stycznia rozliczysz podatek za cały poprzedni rok 😉 Ja niestety nie mogłem skorzystać z tej opcji, gdyż czekam jeszcze na PIT-y żony (rozliczamy się wspólnie bo tak się nam bardziej opłaca).

Zakupy firmowe

W tym kwartale zebrała się spora suma wydatków, w głównej mierze spowodowana wymianą wysłużonego Samsunga Galaxy S II na nowszy model. Poza tym na liście znalazły się w większości standardowe, cykliczne opłaty: za oprogramowanie, księgowość i domeny internetowe.

Kategoria Kwota
licencje na oprogramowanie 122,13 zł
domeny internetowe 177,89 zł
karta pamięci 149,00 zł
lampka biurkowa 120,90 zł
hosting www 48,99 zł
smartfon 1 999,00 zł
słuchawki z mikrofonem 288,00 zł
księgowość 313,65 zł
suma 3 219,56 zł

Wydatki na samochód

Lista wydatków związanych z utrzymaniem samochodu również jest dłuższa niż zwykle. W październiku bowiem musiałem zrobić okresowe badanie techniczne i odnowić polisę OC.

Kategoria Kwota
paliwo 1 725,29 zł
okresowe badanie techniczne 98,00 zł
polisa OC 799,00 zł
wycieraczki 36,07 zł
płyn do spryskiwaczy 12,20 zł
suma 2 670,56 zł

Amortyzacja

Cały czas kontynuuję amortyzację samochodu ze stawką 200 zł na miesiąc.

Środek trwały Kwota
samochód 600,00 zł
suma 600,00 zł

Oszczędności

Na koniec kwota, którą udało mi się „zaoszczędzić” na podatkach przy powyższych kosztach.

Podatek Kwota
VAT 754,50 zł
dochodowy 1 034,54 zł
suma 1 789,04 zł

Ze względu na wyższe koszty w tym kwartale, finalna kwota oszczędności okazała się o kilkaset złotych większa niż w poprzednim kwartale.

Chciałbym podkreślić, że przedstawiona suma oszczędności na podatku dochodowym jest kwotą uproszczoną. Została ona wyliczona przeze mnie z prostego wzoru: (przychód * 18%) – (dochód * 18%) = suma oszczędności. Do tego dodatkowo dochodzi na przykład odliczenie składek zdrowotnych od podatku, społecznych od dochodu, czy kwota zmniejszająca podatek. Zatem faktycznie zaoszczędzona kwota jest wyższa. Finalnie, efektywna stopa opodatkowania za IV kwartał 2016 roku wyniosła 12,97%.

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową (spokojnie, nie rozsyłam spamu):lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do dedykowanej grupy na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 4299,48 zł, więc jak widzisz jeszcze trochę brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z nich, to z góry bardzo Ci za to dziękuję!

Picture Credits