Mam nadzieję, że poniższy artykuł przypadnie Ci do gustu. Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do daty powstania tego wpisu. Nawet jeśli napisałem go na początku istnienia bloga, to staram się przynajmniej raz w roku przeglądać stare treści i je aktualizować. Jeżeli mimo wszystko zauważysz jakąś nieścisłość w tekście, to daj mi proszę znać w komentarzu poniżej.
Pamiętaj także, że wartość tego bloga podbijają pozostawione tu komentarze. Jeżeli temat poruszany we wpisie Cię interesuje, to polecam doczytać także komentarze do niego. Znajdziesz w nich chociażby punkt widzenia innych osób, czy dodatkowe informacje, o których ja zapomniałem lub nie wiedziałem.
Michał Szafrański, autor bloga JakOszczedzacPieniadze.pl, którego bacznie obserwuję od kilku lat, w sierpniu 2016 roku wydał książkę Finansowy ninja. Zamówiłem ją bez chwili zawahania kiedy tylko pojawiła się w przedsprzedaży. Wiedziałem, że będzie to dobra inwestycja. Nie pomyliłem się 🙂
Zawartość książki
Książka składa się z dziesięciu rozdziałów. Spis treści zaczerpnąłem z samego źródła:
Droga finansowego ninja – Warto odróżnić podrabianych amerykańskich ninja od prawdziwych finansowych ninja. Poznasz przykłady jednych i drugich. Przeczytasz o czynnikach, które powodują, że niektórych osób pieniądze trzymają się lepiej niż innych.
Trening finansowego ninja – W finansach warto mieć długoterminowy plan, oparty na solidnych podstawach. Dowiesz się, jak znaleźć swoje motywacje i jak pomóc sobie wykształcić pożądane nawyki. To ważne, bo tak naprawdę największą wojnę w obszarze finansów prowadzimy sami ze sobą.
Arsenał finansowego ninja – Tylko samobójca idzie na wojnę bez odpowiedniego uzbrojenia. Dowiesz się m.in., jak obsługiwać kalkulator finansowy (wykorzystywany jest do obliczeń w całej książce), kiedy i dlaczego warto prowadzić budżet domowy i jak weryfikować efektywność swoich starań finansowych.
Finansowy rozkład jazdy – Przeczytasz, jak sprecyzować długoterminowy cel finansowy – określić moment przejścia na emeryturę i kwotę oszczędności, którymi będziesz musiał dysponować. Omówimy też, jak osiągnąć ten cel – w zależności od Twojego obecnego wieku i zaawansowania w ewolucji finansowej.
Fundament zdrowych finansów – Stale narażeni jesteśmy na zakusy tych, którzy polują na nasze pieniądze. Przeczytasz, jak umiejętnie posługiwać się podstawowymi produktami finansowymi: kontami, lokatami, kartami kredytowymi oraz ubezpieczeniami.
Oszczędzanie na co dzień – Oszczędzanie wcale nie jest najważniejszym obszarem finansów osobistych. Jednak bez oszczędzania i trzymania kosztów w ryzach trudno zgromadzić kapitał, który można byłoby inwestować i pomnażać. Podpowiadam, jak mądrze oszczędzać na co dzień.
Mieszkanie lub dom – największy zakup w życiu – Koszty zamieszkania to obok jedzenia największe koszty w naszym życiu. Gdy je zsumujemy, okaże się, że żadna inna kategoria nie kosztuje nas w całym życiu więcej niż mieszkanie. Przeczytasz, czy kupować, czy wynajmować, jak negocjować i jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny, nie przekraczając marginesu bezpieczeństwa.
Zarabianie pieniędzy – Nic nie poprawia naszej sytuacji finansowej w większym stopniu niż zwiększanie przychodów. W pracy spędzamy więcej niż 1/3 dorosłego życia (a nawet połowę, jeśli odliczymy czas na sen). Podpowiadam, jak zarabiać możliwie najwięcej i jednocześnie nie przeznaczać na pracę całego swojego czasu.
Optymalizacja podatkowa – W życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Teoretycznie na żadną z nich nie mamy wpływu. W praktyce możemy kontrolować przynajmniej tę drugą. Przeczytasz o sposobach redukowania danin płaconych na rzecz państwa. Poznasz też drogę od etatu do własnej firmy.
Inwestowanie – W inwestowaniu nie chodzi o niebotyczne zyski, lecz o maksymalne ograniczenie ryzyka i ochronę już posiadanego kapitału, przy jednoczesnym umożliwieniu zyskom wzrostu. Pokazuję, jak kolosalne znaczenie mają koszty oraz jak chronić się przed nietrafionymi inwestycjami.
Książka obejmuje szeroki wachlarz zagadnień: od wychodzenia z długów, poprzez budowanie poduszki finansowej, aż po inwestowanie nadwyżek finansowych. Autor poruszył także temat zakupu domu/mieszkania.
Osobiście śmiem twierdzić, że wiedzę, która znajduje się w tej książce można otrzymać za darmo czytając bloga Michała, słuchając jego podcastów i obserwując kanał na YouTubie. Jest ona tam jednak rozproszona i poprzeplatana wieloma różnymi pokrewnymi tematami. Książka jest swoistym kompendium porządkującym informacje jak radzić sobie z finansami osobistymi w zależności od sytuacji i zasobności portfela.
Sukces autora
Powiedzieć, że Michał odniósł sukces, to tak jakby nie powiedzieć nic 🙂 Książka sprzedała się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy przynosząc autorowi milionowe przychody, które dzięki self-publishingowi w znacznej części zostały w jego kieszeni. Michał podzielił się na blogu swoimi doświadczeniami zarówno z self-publishingu, jak i ze sposobów promocji książki. Jeżeli interesuje Cię jak to wszystko wyglądało od kulis lub zastanawiasz się jak dobrze zarobić na wydaniu książki, to zachęcam zacząć od lektury właśnie tych artykułów.
Konkurencja
Każdy sukces znajduje swoich naśladowców. Nie inaczej stało się w tym przypadku:
😉
Dla kogo jest tak książka?
Na naszej grupie na Facebooku, rozgorzała jakiś czas temu dyskusja na temat grupy docelowej tej książki. Według mnie jest ona dla każdego, kto chciałby okiełznać swoje finanse osobiste, niezależnie od wykonywanej profesji. Kilkukrotnie słyszałem już zdania w stylu: „Szkoda, że nie przeczytał[a|e]m tej książki zanim…”, dlatego zachęcam do jej lektury raczej wcześniej, niż później 🙂 Książkę można kupić bezpośrednio od autora (np. poprzez mój link referencyjny 😉 ) lub wypożyczyć w jednej z 500+ bibliotek.
BONUS
Na 30. spotkaniu grupy Toruń JUG Michał Bartyzel zaprezentował jak przy pomocy zwinnych metodyk uporządkował świat swoich domowych finansów. Polecam zapoznać się z nagraniem. Warto 🙂
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Zawodowy programista od 2009 roku. Samozatrudniony od listopada 2015. Wcześniejszy czas spędził na etacie. Od kilku lat zainteresowany tematyką budżetu domowego, finansów osobistych i optymalizacji finansowej. Prywatnie mąż, tata Tymonka, a także fan Manchesteru United, Uniwersum Wiedźmina, Star Wars oraz LEGO.
#FinNinja jest z książką wartą przeczytania, więc z czystym sumieniem nadal będę ją polecał 🙂 Cieszę się również, że kupując ją mogłem odwdzięczyć Ci się za ogrom pracy jaki wkładasz w bloga i podcast. To one były pierwszym krokiem do poszerzenia mojej świadomości finansowej. Dzięki!
Ten milion to tak trochę z przymrużeniem oka 😉 Będę do niego dążył, ale muszę się zdywersyfikować i trochę zmienić podejście do bloga. Nie mniej jednak info o milionie przyciąga wzrok, a oto mi chodziło 😉
PS. Z niecierpliwością czekam na kolejne publikacje 🙂
„Osobiście śmiem twierdzić, że wiedzę, która znajduje się w tej książce można otrzymać za darmo czytając bloga Michała, słuchając jego podcastów i obserwując kanał na YouTubie. Jest ona tam jednak rozproszona i poprzeplatana wieloma różnymi pokrewnymi tematami.”
Dokładnie mam to samo odczucie. Dla osób zupełnie spoza bloga książka będzie mega dawką wiedzy. Dla stałych czytelników bloga i podcastów będzie miłym dopełnieniem, gdzie na pewno znajdą jakieś smaczki, punkty zaczepienia. Może nie ma takiego efektu wow jak dla świeżaka – ale to tylko świadczy, że Michał nas wyedukował przez lata 🙂
Kupiłem z autografem za stówkę i w ten sposób podziękowałem Michałowi za ogrom wiedzy i jego otwartość. Myślę, że dużo osób zrobiło podobnie. A książkę również gorąco polecam, bo brakowało takiej wiedzy na rynku.
Szkoda tylko, że tak mało miejsca było poświęconego DG, kosztach firmowych, spółkach, etc. Ale dzięki temu powstały blogi takie jak Twój czy mój. Jeszcze mi brakuje w FinNinja informacji o wynajmowaniu mieszkań, może ktoś zna dobrą książkę na ten temat? 😉
Nie od razu Kraków zbudowano. 🙂 „Finansowy ninja” to fundament, na którym zamierzam „budować” kolejne tematy. Prowadzenie firmy i zarabianie na wynajmie – to oddzielne, obszerne tematy. Jeśli starczy mi zapału, to i takie publikacje powinny się kiedyś pojawić. 😉 Podobnie jak tematy związane z finansami w związku, edukacją finansową dzieci itp. itd.
Michale, jeśli zdecydujesz się na książkę o zarabianiu na wynajmie (czekam cały czas na wpis i trzymam kciuki za powodzenie Twojego pomysłu przychodu pasywnego), to masz już pierwsze zamówienie w przedsprzedaży 🙂
A poza tym raz jeszcze gratulacje za genialną książkę i dzięki za lata edukacji finansowej!
Jeżeli chodzi o tematykę DG, to czytałeś może „Jednoosobowa Firma” Danuty Młodzikowskiej i Bjorn Lunden? Podobno bardzo wartościowa pozycja – mam ją na liście „do przeczytania”.
W tematyce wynajmowania mieszkań ciekawym źródłem informacji jest blog fridomia.pl. Autor bloga, Sławek Muturi, wydał również kilka książek. M.in. bardzo ciekawą „Wolności finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości”. Jeżeli chodzi o polski rynek nieruchomości, to warto śledzić blogi, bo tam znajdziesz dużo pożytecznej wiedzy. Polecam również uczęszczać na spotkania lokalnego oddziału stowarzyszenia „Mieszkanicznik” (http://mieszkanicznik.org.pl) jeśli masz taką możliwość. Na spotkaniach zdobyłem ogromną ilość wiedzy, która nie zmieściłaby się w żadnej książce 😉
Chcesz więcej? W takim razie zachęcam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku (Programista Na Swoim, Vademecum Juniora), gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tym samym co Ty.
Jeśli jesteś tu po raz pierwszy lub jeszcze tego nie zrobił[a|e]ś to zostaw proszę komentarz pod moim powitalnym wpisem. Będzie mi niezmiernie miło się z Tobą przywitać
Dobroczynność
Moje narzędzia
Jeżeli chciał(a)byś dowiedzieć się z jakich narzędzi korzystam na co dzień, to zapraszam Cię do odwiedzenia strony Narzędzia.
Znajdziesz tam zarówno informacje na temat tego dlaczego czegoś używam, jak i linki referencyjne, dzięki którym zakładając konto w danym serwisie otrzymasz bonus startowy.
5 maja 2017 at 08:29
Wow! Dzięki wielkie Piotrze za ciepłe słowa o #FinNinja. Pioruńsko miło przeczytać, że tak dobrze Ci „weszła”. 🙂
Powodzenia w drodze do pierwszego miliona z bloga. 🙂
7 maja 2017 at 07:13
Cześć Michał.
Cieszę się, że do mnie zajrzałeś 🙂
#FinNinja jest z książką wartą przeczytania, więc z czystym sumieniem nadal będę ją polecał 🙂 Cieszę się również, że kupując ją mogłem odwdzięczyć Ci się za ogrom pracy jaki wkładasz w bloga i podcast. To one były pierwszym krokiem do poszerzenia mojej świadomości finansowej. Dzięki!
Ten milion to tak trochę z przymrużeniem oka 😉 Będę do niego dążył, ale muszę się zdywersyfikować i trochę zmienić podejście do bloga. Nie mniej jednak info o milionie przyciąga wzrok, a oto mi chodziło 😉
PS. Z niecierpliwością czekam na kolejne publikacje 🙂
4 maja 2017 at 22:16
„Osobiście śmiem twierdzić, że wiedzę, która znajduje się w tej książce można otrzymać za darmo czytając bloga Michała, słuchając jego podcastów i obserwując kanał na YouTubie. Jest ona tam jednak rozproszona i poprzeplatana wieloma różnymi pokrewnymi tematami.”
Dokładnie mam to samo odczucie. Dla osób zupełnie spoza bloga książka będzie mega dawką wiedzy. Dla stałych czytelników bloga i podcastów będzie miłym dopełnieniem, gdzie na pewno znajdą jakieś smaczki, punkty zaczepienia. Może nie ma takiego efektu wow jak dla świeżaka – ale to tylko świadczy, że Michał nas wyedukował przez lata 🙂
Kupiłem z autografem za stówkę i w ten sposób podziękowałem Michałowi za ogrom wiedzy i jego otwartość. Myślę, że dużo osób zrobiło podobnie. A książkę również gorąco polecam, bo brakowało takiej wiedzy na rynku.
Szkoda tylko, że tak mało miejsca było poświęconego DG, kosztach firmowych, spółkach, etc. Ale dzięki temu powstały blogi takie jak Twój czy mój.
Jeszcze mi brakuje w FinNinja informacji o wynajmowaniu mieszkań, może ktoś zna dobrą książkę na ten temat? 😉
5 maja 2017 at 08:32
Hej Pawle,
Nie od razu Kraków zbudowano. 🙂 „Finansowy ninja” to fundament, na którym zamierzam „budować” kolejne tematy. Prowadzenie firmy i zarabianie na wynajmie – to oddzielne, obszerne tematy. Jeśli starczy mi zapału, to i takie publikacje powinny się kiedyś pojawić. 😉 Podobnie jak tematy związane z finansami w związku, edukacją finansową dzieci itp. itd.
Pozdrawiam!
5 maja 2017 at 09:15
Michale, jeśli zdecydujesz się na książkę o zarabianiu na wynajmie (czekam cały czas na wpis i trzymam kciuki za powodzenie Twojego pomysłu przychodu pasywnego), to masz już pierwsze zamówienie w przedsprzedaży 🙂
A poza tym raz jeszcze gratulacje za genialną książkę i dzięki za lata edukacji finansowej!
7 maja 2017 at 07:24
Jeżeli chodzi o tematykę DG, to czytałeś może „Jednoosobowa Firma” Danuty Młodzikowskiej i Bjorn Lunden? Podobno bardzo wartościowa pozycja – mam ją na liście „do przeczytania”.
W tematyce wynajmowania mieszkań ciekawym źródłem informacji jest blog fridomia.pl. Autor bloga, Sławek Muturi, wydał również kilka książek. M.in. bardzo ciekawą „Wolności finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości”. Jeżeli chodzi o polski rynek nieruchomości, to warto śledzić blogi, bo tam znajdziesz dużo pożytecznej wiedzy. Polecam również uczęszczać na spotkania lokalnego oddziału stowarzyszenia „Mieszkanicznik” (http://mieszkanicznik.org.pl) jeśli masz taką możliwość. Na spotkaniach zdobyłem ogromną ilość wiedzy, która nie zmieściłaby się w żadnej książce 😉