Mam nadzieję, że poniższy artykuł przypadnie Ci do gustu. Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do daty powstania tego wpisu. Nawet jeśli napisałem go na początku istnienia bloga, to staram się przynajmniej raz w roku przeglądać stare treści i je aktualizować. Jeżeli mimo wszystko zauważysz jakąś nieścisłość w tekście, to daj mi proszę znać w komentarzu poniżej.
Pamiętaj także, że wartość tego bloga podbijają pozostawione tu komentarze. Jeżeli temat poruszany we wpisie Cię interesuje, to polecam doczytać także komentarze do niego. Znajdziesz w nich chociażby punkt widzenia innych osób, czy dodatkowe informacje, o których ja zapomniałem lub nie wiedziałem.
Podobała Ci się „Siła nawyku” autorstwa Charlesa Duhigga? Jeśli tak, to mam dziś coś dla Ciebie – recenzję drugiej książki tego autora, która nosi tytuł „Mądrzej, szybciej, lepiej” i traktuje o podwalinach efektywności.
Charles Duhigg – zdobywca Nagrody Pulitzera, jest dziennikarzem śledczym w The New York Times i autorem bestsellerowej książki „Siła nawyku”. Otrzymał nagrody National Academy of Sciences, National Journalism i Gorge Polk. Jest absolwentem Harvard Business School oraz Uniwersytetu Yale. Mieszka na Brooklynie z żoną i dwójką dzieci.
Młoda kobieta rzuca studia doktoranckie i zaczyna grać w pokera. Wdrożywszy się w system analizowania możliwych scenariuszy i wyliczania szans na ich ziszczenie, potrafi określić z góry błędy swoich przeciwników i staje się jedną z najlepszych zawodniczek na świecie.
Grupa specjalistów Google przez cztery lata gromadzi dane na temat funkcjonowania najlepszych zespołów pracowniczych, aby ogłosić, że ważniejsze jest to, co łączy grupę, niż jej personalny skład.
Generał piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, widząc niskie morale ochotników, układa od nowa program szkolenia w obozie dla rekrutów. Okazuje się, że wypracowanie postawy „ukierunkowanej na działanie” może zmienić nawet najbardziej rozchwianych nastolatków w niepokonanych zdobywców.
Termin premiery „Krainy lodu” wytwórni Walt Disney Pictures zbliża się wielkimi krokami. Katastrofa wisi w powietrzu, jednak zespół produkcyjny otrząsa się z niemocy, przeżywa twórczy przełom i w efekcie powstaje jeden z najlepszych filmów animowanych w historii kina.
Co łączy tych wszystkich ludzi? Wiedzą, że efektywność to umiejętność dokonywania wyborów i podejście do codziennych obowiązków. To odpowiednie postrzeganie małych celów na tle dużych wyzwań, to kultury organizacyjne, które budujemy jako liderzy, nie zamykając się na postęp. To wreszcie stosunek do informacji. Te aspekty różnią ludzi produktywnych od zapracowanych.
„Mądrzej, szybciej, lepiej” traktuje o ośmiu kluczowych obszarach – od motywacji umiejętności wyznaczania celów aż po zagadnienie koncentracji i dokonywanie wyborów – które tłumaczą, jak to się dzieje, że niektórzy ludzie i niektóre firmy tak wiele potrafią zrobić. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie neurologii, psychologii i ekonomii behawioralnej, jak również na doświadczeniach dyrektorów generalnych, reformatorów oświaty, generałów wojska, agentów FBI, pilotów samolotów pasażerskich i scenarzystów z Broadwayu, autor udowadnia, że najbardziej produktywni ludzie, firmy i organizacje faktycznie działają inaczej, ale to nie wszystko. Oni zupełnie inaczej widzą świat i inaczej podejmują decyzje.
Moje 3 grosze
Po lekturze książki „Mądrzej, szybciej, lepiej” strzelam, że spodoba się ona każdemu entuzjaście „Siły nawyku”. Największym atutem tej pozycji, jest zachowania stylu znanego z pierwszego dzieła. Nie dostaniesz tu bowiem gotowej recepty na zwiększenie produktywności. Nie jest to poradnik mówiący krok po kroku jak zmieścić 48 godzin w jednej dobie. Bynajmniej. Charles Duhigg trzymając się konwencji znanej z „Siły nawyku” przedstawia nam kolejne inspirujące przykłady osób i firm, które dzięki odpowiednim działaniom potrafiły wznieść się na wyżyny swoich umiejętności.
Fajne jest również to, że „Mądrzej, szybciej, lepiej” powstała na bazie własnych potrzeb autora, który przyznaje, że zmagał się z dużym problemem dezorganizacji czasu w końcowej fazie tworzenia pierwszej książki. Zdecydował się więc pójść za ciosem, prześledzić co mógłby zrobić sprawniej i przelał to wszystko na papier.
W książce nie zabrakło odniesień do świata IT. Oprócz wspomnianych wcześniej badań prowadzonych przez Google, znajdziesz między innymi także historię firmy, której sposób funkcjonowania stał się inspiracją do sformułowania Manifestu Zwinnego Wytwarzania Oprogramowania. Jeżeli więc jesteś fanem metodologii Agile, to warto, żebyś przyjrzał(a) się książce „Mądrzej, szybciej, lepiej”.
Znajdzie się również coś dla entuzjastów kina animowanego, a szczególnie dla wielbicieli pewnego zwariowanego bałwana 🙂 Charles Duhigg przytoczył historię powstania „Krainy lodu” pokazując na przykład jak powstanie jednej piosenki wpłynęło pozytywnie na cały zespół Disney’a, który ostatecznie dokonał niemożliwego, tworząc wielki kinowy przebój zmierzający początkowo prosto do śmietnika.
Dla przypomnienia:
i jeszcze polska wersja:
Miesiąc temu gorąco polecałem Ci „Siłę nawyku”. Dziś równie mocno polecam książkę „Mądrzej, szybciej, lepiej”. Dzięki niej poznasz sekret ośmiu filarów, na których opiera się produktywność każdego z nas. A od poznania do wdrożenia pozostaje już tylko jeden krok 🙂
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Zawodowy programista od 2009 roku. Samozatrudniony od listopada 2015. Wcześniejszy czas spędził na etacie. Od kilku lat zainteresowany tematyką budżetu domowego, finansów osobistych i optymalizacji finansowej. Prywatnie mąż, tata Tymonka, a także fan Manchesteru United, Uniwersum Wiedźmina, Star Wars oraz LEGO.
Chcesz więcej? W takim razie zachęcam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku (Programista Na Swoim, Vademecum Juniora), gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tym samym co Ty.
Jeśli jesteś tu po raz pierwszy lub jeszcze tego nie zrobił[a|e]ś to zostaw proszę komentarz pod moim powitalnym wpisem. Będzie mi niezmiernie miło się z Tobą przywitać
Dobroczynność
Moje narzędzia
Jeżeli chciał(a)byś dowiedzieć się z jakich narzędzi korzystam na co dzień, to zapraszam Cię do odwiedzenia strony Narzędzia.
Znajdziesz tam zarówno informacje na temat tego dlaczego czegoś używam, jak i linki referencyjne, dzięki którym zakładając konto w danym serwisie otrzymasz bonus startowy.
Dodaj komentarz