Podobała Ci się „Siła nawyku” autorstwa Charlesa Duhigga? Jeśli tak, to mam dziś coś dla Ciebie – recenzję drugiej książki tego autora, która nosi tytuł „Mądrzej, szybciej, lepiej” i traktuje o podwalinach efektywności.

O autorze

Notka o autorze zaczerpnięta ze strony wydawnictwa PWN:

Charles Duhigg – zdobywca Nagrody Pulitzera, jest dziennikarzem śledczym w The New York Times i autorem bestsellerowej książki „Siła nawyku”. Otrzymał nagrody National Academy of Sciences, National Journalism i Gorge Polk. Jest absolwentem Harvard Business School oraz Uniwersytetu Yale. Mieszka na Brooklynie z żoną i dwójką dzieci.

O książce

Opis książki pochodzący ze strony wydawnictwa PWN:

  • Młoda kobieta rzuca studia doktoranckie i zaczyna grać w pokera. Wdrożywszy się w system analizowania możliwych scenariuszy i wyliczania szans na ich ziszczenie, potrafi określić z góry błędy swoich przeciwników i staje się jedną z najlepszych zawodniczek na świecie.
  • Grupa specjalistów Google przez cztery lata gromadzi dane na temat funkcjonowania najlepszych zespołów pracowniczych, aby ogłosić, że ważniejsze jest to, co łączy grupę, niż jej personalny skład.
  • Generał piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, widząc niskie morale ochotników, układa od nowa program szkolenia w obozie dla rekrutów. Okazuje się, że wypracowanie postawy „ukierunkowanej na działanie” może zmienić nawet najbardziej rozchwianych nastolatków w niepokonanych zdobywców.
  • Termin premiery „Krainy lodu” wytwórni Walt Disney Pictures zbliża się wielkimi krokami. Katastrofa wisi w powietrzu, jednak zespół produkcyjny otrząsa się z niemocy, przeżywa twórczy przełom i w efekcie powstaje jeden z najlepszych filmów animowanych w historii kina.

Co łączy tych wszystkich ludzi? Wiedzą, że efektywność to umiejętność dokonywania wyborów i podejście do codziennych obowiązków. To odpowiednie postrzeganie małych celów na tle dużych wyzwań, to kultury organizacyjne, które budujemy jako liderzy, nie zamykając się na postęp. To wreszcie stosunek do informacji. Te aspekty różnią ludzi produktywnych od zapracowanych.

„Mądrzej, szybciej, lepiej” traktuje o ośmiu kluczowych obszarach – od motywacji umiejętności wyznaczania celów aż po zagadnienie koncentracji i dokonywanie wyborów – które tłumaczą, jak to się dzieje, że niektórzy ludzie i niektóre firmy tak wiele potrafią zrobić. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie neurologii, psychologii i ekonomii behawioralnej, jak również na doświadczeniach dyrektorów generalnych, reformatorów oświaty, generałów wojska, agentów FBI, pilotów samolotów pasażerskich i scenarzystów z Broadwayu, autor udowadnia, że najbardziej produktywni ludzie, firmy i organizacje faktycznie działają inaczej, ale to nie wszystko. Oni zupełnie inaczej widzą świat i inaczej podejmują decyzje.

Moje 3 grosze

Po lekturze książki „Mądrzej, szybciej, lepiej” strzelam, że spodoba się ona każdemu entuzjaście „Siły nawyku”. Największym atutem tej pozycji, jest zachowania stylu znanego z pierwszego dzieła. Nie dostaniesz tu bowiem gotowej recepty na zwiększenie produktywności. Nie jest to poradnik mówiący krok po kroku jak zmieścić 48 godzin w jednej dobie. Bynajmniej. Charles Duhigg trzymając się konwencji znanej z „Siły nawyku” przedstawia nam kolejne inspirujące przykłady osób i firm, które dzięki odpowiednim działaniom potrafiły wznieść się na wyżyny swoich umiejętności.

Fajne jest również to, że „Mądrzej, szybciej, lepiej” powstała na bazie własnych potrzeb autora, który przyznaje, że zmagał się z dużym problemem dezorganizacji czasu w końcowej fazie tworzenia pierwszej książki. Zdecydował się więc pójść za ciosem, prześledzić co mógłby zrobić sprawniej i przelał to wszystko na papier.

W książce nie zabrakło odniesień do świata IT. Oprócz wspomnianych wcześniej badań prowadzonych przez Google, znajdziesz między innymi także historię firmy, której sposób funkcjonowania stał się inspiracją do sformułowania Manifestu Zwinnego Wytwarzania Oprogramowania. Jeżeli więc jesteś fanem metodologii Agile, to warto, żebyś przyjrzał(a) się książce „Mądrzej, szybciej, lepiej”.

Znajdzie się również coś dla entuzjastów kina animowanego, a szczególnie dla wielbicieli pewnego zwariowanego bałwana 🙂 Charles Duhigg przytoczył historię powstania „Krainy lodu” pokazując na przykład jak powstanie jednej piosenki wpłynęło pozytywnie na cały zespół Disney’a, który ostatecznie dokonał niemożliwego, tworząc wielki kinowy przebój zmierzający początkowo prosto do śmietnika.

Dla przypomnienia:

i jeszcze polska wersja:

Miesiąc temu gorąco polecałem Ci „Siłę nawyku”. Dziś równie mocno polecam książkę „Mądrzej, szybciej, lepiej”. Dzięki niej poznasz sekret ośmiu filarów, na których opiera się produktywność każdego z nas. A od poznania do wdrożenia pozostaje już tylko jeden krok 🙂

Bądź na bieżąco!

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
Uwaga! Jeżeli w ciągu 24-godzin od zapisania się na listę mailingową nie otrzymasz wybranego przez siebie prezentu to skontaktuj się ze mną.

Zgoda? Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci starannie wyselekcjonowanych informacji marketingowych. Powyższe dane są przechowywane w systemie MailChimp i nie są udostępniane nikomu więcej.

lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 37 102,41 zł, więc jak widzisz jest już co pokazać, ale do celu nadal sporo brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Szczególnie gorąco zachęcam do wsparcia poprzez serwis Patronite, ale jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z wymienionych opcji, to serdecznie Ci za to DZIĘKUJĘ!

Picture Credits
Tribute to Patrons