Wczoraj odbyło się 31. spotkanie grupy Toruń JUG, którą mam przyjemność współtworzyć od samego początku jej istnienia. Tym samym zainaugurowaliśmy 4. rok jej działania. W przyszłości postaram się opisać trochę blasków i cieni prowadzenia tego typu grupy, a dzisiaj, z okazji trzecich urodzin postanowiłem podzielić się z Tobą dwunastoma prezentacjami, które odbyły się w ramach comiesięcznych spotkań naszej grupy i były dla mnie najbardziej wartościowe.

Moje subiektywne Top 12

W ciągu pierwszych 3. lat istnienia grupy odbyło się 30 regularnych, comiesięcznych spotkań (nie spotykamy się tylko w lipcu i sierpniu). W tym czasie wystąpiło 45 osób przedstawiając 59 tematów. Uwierz, nie łatwo było mi z tego wybrać 12 najbardziej wartościowych prezentacji. Najpierw planowałem zrobić Top 10, ale przy wstępnej selekcji wyszło mi Top 23 🙂 Postanowiłem ograniczyć się do dwunastu, z bólem odrzucając wiele wartościowych treści. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi na naszym kanale YouTube. Wystąpienia w Top 12 wymieniłem w kolejności chronologicznej. Nie byłem w stanie ocenić każdej z osobna, żeby posortować je na podstawie ocen 🙂

Docker and JBoss – the perfect combinationMarek Goldmann

Świetne wprowadzenie do Dockera.

5-10-15-… lat kariery Java developeraWojciech Seliga

Prezentacja, po której wielu seniorów zaczęło zastanawiać się w jak dużej koleinie siedzą 🙂

Scrum na co dzieńRafał Bryk, Maciej Tafliński, Piotr Modzelewski

Wyjaśnienie na czym polega scrum podczas prezentacji prowadzonej… scrumem 😉

Keycloak – prosty sposób na bezpieczeństwo i uwierzytelnianie w nowoczesnych aplikacjachBolesław Dawidowicz, Andrzej Goławski

Ciekawe przedstawienie narzędzia ułatwiającego zarządzanie użytkownikami i ich dostępem do aplikacji.

Integracja systemów i usług z wykorzystaniem Apache Camel w środowisku ServiceMix – Wojciech Oczkowski

Bardzo dobre wprowadzenie do integracji systemów z wykorzystaniem Apache Camel. Szkoda, że nie udało się pokazać całości.

The Power of NetworkingThomas Sundberg

Krótka, bo tylko 17 minutowa prelekcja, w której Thomas opowiada o potędze networkingu i tym, żeby nie patrzeć tylko na własne buty 🙂

Why? + Impact Mapping – czyli jak uciekliśmy spod topora niezrozumiałych wymagań nowego projektu – Łukasz Sawicki

Świetna prezentacja pokazująca, że w pierwszej kolejności należy pytać: dlaczego?

Introduction to functional programming in practicePaweł Kapała

Fajne wprowadzenie do języka Clojure. Dopiero po niej poczułem się jak Neo, który zrozumiał o co chodzi w Matrixie 😀

Kariera freelancera krok po krokuSzymon Stępniak

Wystąpienie, o którym już raz wspominałem. Opowieść o kulisach freelancingu.

Keep IT clean, or how to hide your shitJakub Nabrdalik

Jedna z najlepszych prezentacji na naszym JUG-u pokazująca jak organizować kod, żeby łatwiej utrzymywać w nim porządek.

JIT me baby one more timeJarosław Pałka

Prezentacja człowieka pasjonującego się bebechami JVM-a. Warto wiedzieć co kryje się za wydajnością wirtualnej maszyny nawet jeśli nie grzebie się tam na co dzień.

Kanban na lodówceMichał Bartyzel

Wykorzystanie metodologii zwinnych w codziennym życiu. Polecam każdemu rodzicowi 🙂

Podsumowanie

Na koniec jeszcze raz podkreślam, że to jest MOJE subiektywne Top 12. Sporządziłem je na podstawie własnych odczuć jakie wyniosłem po każdej z prelekcji. Nie przeglądałem ich ponownie na YouTubie. Bazowałem jedynie na moich wspomnieniach, więc duży wpływ na mój wybór miała moja dyspozycja w dniu spotkania. Polecam więc Ci samemu zapoznać się ze wszystkimi prezentacjami, które odbyły się w ramach spotkań naszej grupy i ocenić, co jest wartościowe dla Ciebie.

Bądź na bieżąco!

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
Uwaga! Jeżeli w ciągu 24-godzin od zapisania się na listę mailingową nie otrzymasz wybranego przez siebie prezentu to skontaktuj się ze mną.

Zgoda? Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci starannie wyselekcjonowanych informacji marketingowych. Powyższe dane są przechowywane w systemie MailChimp i nie są udostępniane nikomu więcej.

lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 37 102,41 zł, więc jak widzisz jest już co pokazać, ale do celu nadal sporo brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Szczególnie gorąco zachęcam do wsparcia poprzez serwis Patronite, ale jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z wymienionych opcji, to serdecznie Ci za to DZIĘKUJĘ!

Picture Credits
Tribute to Patrons