Dziś mam dla Ciebie kolejną recenzję kursu, który dostępny jest w serwisie StrefaKursów.pl. Tym razem jednak (w odróżnieniu do pierwszego razu) zabrał się za nią wyłącznie mój brat. Na tapetę poszedł kurs Fundamenty programowania w języku Kotlin. Zapraszam do zapoznania się z opinią Kuby na jego temat.
Kilka słów o kursie
Na początek kilka słów o samym kursie bezpośrednio ze źródła.
Dla kogo jest ten kurs?
Słyszałeś, że Kotlin to język przyszłości, a pracodawcy oferują coraz wyższe zarobki programistom, którzy go znają? Masz pomysł na świetną aplikację i chciałbyś napisać ją właśnie w Kotlinie, ale brakuje ci umiejętności? Z tym kursem nadrobisz wszelkie braki i szybko zaczniesz wykorzystywać niesamowite możliwości Kotlina w swoich Androidowych projektach.
Zbuduj własną aplikację od zera
Czy chcesz gruntownie poznać podstawy Kotlina włącznie z ciekawostkami oraz porównaniami z Javą? Jeśli interesuje cię kompletne zrozumienie tego języka, to dobrze trafiłeś! Z tego kursu dowiesz się jak działa Kotlin i zrozumiesz jego mechanizmy. Przełoży się to na świadome programowanie. Koniec ze zgadywaniem jak coś napisać! Zdobytą wiedzę podsumujesz projektem Kotlinowej aplikacji, którą razem ze mną napiszesz w trakcie kursu. Będzie to dla ciebie swoisty poligon do eksperymentów z tym językiem.
Ucz się praktycznie
Samo poznanie struktur języka to nie wszystko! W kursie główny nacisk kładę na wyjaśnienie zasad ich działania, przedstawienie na praktycznych przykładach, ale też zestawienie z Javą. Dzięki takiemu podejściu wyprzedzisz o krok problemy, które na Ciebie czekają. Język programowania jest jak język mówiony – można nauczyć się „rozmówek”, paru zdań na pamięć i bezmyślnie je powtarzać. Można też zrozumieć „co się mówi” i być elastycznym w pracy. I o to właśnie chodzi w tym kursie, abyś wiedzę z niego wyniesioną wykorzystał na co dzień.
Zdobądź uniwersalną wiedzę
Mimo iż kurs poświęcony jest językowi Kotlin, a końcowa aplikacja, przeznaczona na platformę Android, zagadnienia językowe staram się tłumaczyć w sposób możliwie jak najbardziej uniwersalny. Dzięki temu umiejętności programowania w Kotlinie będziesz mógł bez problemu wykorzystać w aplikacjach webowych (np. zamiast JEE). Język ten może ci się również przydać podczas tworzenia aplikacji frontendowych (np. zamiast JS).
Optymalizuj kod
Techniki dostarczone z nowym językiem są jak narzędzia do Twojego warsztatu. Jeśli nie wiesz jak je wykorzystać i wdrożyć do swojej codziennej rutyny równie dobrze możesz „wbijać gwoździe kombinerkami”. Ten kurs jest właśnie po to, żeby pokazać ci „z czym to wszystko się je”. Dzięki niemu będziesz potrafił pisać jak najbardziej czytelny, wyrazisty i zrozumiały dla innych kod. Sporo czasu można spędzać nad poprawianiem błędów, ale czy nie lepiej przeznaczyć go na coś innego, na przykład… pyszną kawę?
Baw się programowaniem!
Kotlin w fenomenalny sposób zmienia podejście do programowania. Jako Android developer mogę śmiało powiedzieć, że JetBrains i Google nie kłamią: kodowanie z Kotlinem to naprawdę „fun”. Dowodem na to, że programiści wręcz pokochali Kotlina jest ogromna ilość nowych repozytoriów pojawiających się na GitHubie. Nic dziwnego!
W Kotlinie pozbyto się masy jałowego i zupełnie zbędnego kodu i dostarczono narzędzia znacznie ułatwiające pisanie funkcjonalności. Zadbano też o to, aby programiści znający już Javę i piszący w niej na co dzień, mogli bez większych problemów „przeskoczyć” na nowy język. Zresztą przekonaj się o tym sam!
Kilka słów od Kuby
Powiem wprost: uważam, że kurs Fundamenty programowania w języku Kotlin jest świetny! Lekcje są bardzo dobrze rozplanowane tematycznie. Zaczynamy od obszernego wstępu o Kotlinie, przygotowania środowiska, aby dalej przejść przez fundamenty programowania w Kotlinie i móc zakończyć na stworzeniu aplikacji Androidowej w tym języku. Każda lekcja wyczerpuje dane zagadnienie, prowadzący dobrze je omawia, często stosując porównania do Javy.
Forma, w której kurs jest podzielony na lekcje omawiające język Kotlin oraz część zawierającą lekcje tworzenia projektu skutecznie przyśpiesza naukę. Lekcje omawiające możemy obejrzeć w dowolnym momencie, natomiast sam projekt robimy już na koniec, co jest bardzo skutecznym podsumowaniem wiedzy. Podobnie jak i testy po każdym z działów.
Warto jednak zauważyć, że z kursu najprościej nauczyć się będą miały osoby, które wcześniej chociaż trochę programowały na Androida w Javie lub znają podstawy Javy – to do tego języka znajdziemy wiele porównań, a projekt końcowy jest aplikacją na Androida.
Podsumowując: kurs na 5!
20% zniżki na dowolny kurs
Jeżeli chciał(a)byś skorzystać z kursu Fundamenty programowania w języku Kotlin lub dowolnego innego kursu z oferty portalu StrefaKursów.pl to masz ku temu najlepszą okazję. Tylko do końca maja korzystając z jednego z poniższych linków:
oraz kodu zniżkowego 20Kotlin wszystkie kursy otrzymasz 20% taniej!
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Picture Credits
- „certyfikat” generowany po ukończeniu kursu
5 stycznia 2020 at 09:32
Cześć.
Myślę że pytanie które zadam ma niejeden początkujący programista w głowie.
Pytanie trochę 'generyczne’ co do programowania. 'Liznąłem’ trochę podstaw javy, pythona, kotlina …ale mam problem. Nie chodzi mi tutaj o żaden konkretny język bo według mnie 'mój’ problem tyczy się każdego języka a wzasadzie osoby która chce w nim coś potworzyć 😉 Dla przykładu, na oficjalnych stronach 'producentów’ danego języka wiadomo że jest dokumentacja oraz 'jakieś małe przykładziki’ i krok po kroku mniej lub bardziej wytłumaczone kawałki kodu. Być może nie spotkałem jeszcze takiego kursu, ale w każdym (darmowym) czy to na różnych blogach dla początkujących nikt o tym nie mówi. Tylko wymyślaj sobie programy i je rób itd. itp. Teraz po dłuższym wstępie sedno pytania. Być może nie umiem korzystać z dokumentacji do danego języka albo gdzieś (?) niedoczytałem. Skąd ja mam wiedzieć jak poprawnie napisać dany program? Przykład: prościutka aplikacja na androida która wyświetla kontakty w telefonie i pozwala zadzwonić albo wysłać smsa (taka zastępcza zamiast 'stockowej’). I tu pytanie jak się za to zabrać? Podany przykład widziałem na polskim tutku. Jakich klas użyć żeby dobrać się do kontaktów, dotego użyć jeszcze jakichś adapterów potrzebnych do danej klasy, ta klasa ma dziedziczyć po tej itd. itp. Gdzie jest ta magiczna wiedza zapisana że programista wie które dokładnie klasy, interfejsy powinien użyć. W dokumentacji przecież nie ma takich rozwiązań podanych. To jest moja blokada której nie potrafię przeskoczyć. nie jeden powie że już ktoś pisał taką apkę i skorzystaj z jego, ale ten ktoś inny też chyba musiał to napisać i wiedzieć co konkretnie użyć. Gdzie jest ta wiedza ?
Pomocy 🙁
7 stycznia 2020 at 12:57
Pozwól, że odpowiem przez alegorię. Z nauką samego języka jest jak z nauką chodzenia. Uczymy się chodzić około pierwszego roku życia, ale to nie znaczy, że rodzicę pozwolą nam w tym wieku samemu gdzieś iść. Język programowania jest jak śrubokręt, nie powie Ci, którą śrubę masz odkręcić. Żeby wiedzieć, co jest gdzie, trzeba czytać dokumentacje, specyfikacje, manuale, tutoriale. Do tego dla każdej konkretnej aplikacji potrzebna jest specyficzna wiedza domenowa, np. jak robisz mapę to musisz wiedzieć, co to jest geocoding. Skąd to wziąć? Czytać, czytać, czytać. Czytać dokumentacje, analizować API (Polecam aplikację https://zealdocs.org/), przeglądać kod aplikacji open source na GitHub, dostać się gdzieś na praktyki. Klucz to obrać na początek nieskoplikowany cel.
8 stycznia 2020 at 11:37
Do tego co napisał sentinel dodałbym jeszcze, że udział w meetupach, konferencjach i afterparty po nich również przynosi wielu ciekawych informacji na temat tego co aktualnie „w trawie piszczy”. Dużą wartość daje również praca w zespole. Super boost jest gdy pracujemy z kimś dużo bardziej doświadczonym – wtedy mamy szansę na szybszy „mentorski” feedback. Jednak nawet gdy pracujemy z kimś niedoświadczonym, ale dużym zaangażowaniu, to łatwiej wspólnie dzielić się przemyśleniami i spostrzeżeniami. Nigdy nie jest tak, że jedna osoba wie wszystko. Nawet ta najbardziej doświadczona uczy się całe życie 🙂