AKTUALIZACJA: Od 20 maja 2017 roku możliwe jest zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS wraz z rejestracją działalności w CEIDG. Samo wypełnienie wniosków do ZUS wygląda analogicznie jak do tej pory, ale można je teraz załączyć do formularza CEIDG-1. Wystarczy tylko w polu dołączam zgłoszenia ZUS wybrać te z nich, które nas dotyczą.
Nadszedł czas na przedstawienie Ci ostatniej formalności związanej z zakładaniem działalności gospodarczej, jaką jest zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS. Jest to tak naprawdę druga (po rejestracji działalności) obowiązkowa czynność, którą musisz wykonać.
Automatyczna rejestracja płatnika składek
W ostatnich latach rejestracja działalności gospodarczej została znacznie uproszczona. Jeśli zapytasz swoich znajomych, którzy zakładali działalność około 5-7 lat temu, to z całą pewnością dowiesz się, że musieli oni odwiedzić więcej urzędów i złożyć znacznie więcej wniosków niż jest to wymagane dzisiaj. Wszystko dzięki temu, że obecnie rejestracji działalności w CEIDG implikuje przekazanie odpowiednich danych m.in. do US, GUS, czy też ZUS. Tak właśnie dzieje się w przypadku rejestracji płatnika składek, którym stajesz się zakładając firmę.
ZUS na podstawie danych przekazanych przez CEIDG z urzędu sporządzi dokumenty zgłoszeniowe płatnika składek. W zależności od tego, co podamy w formularzu CEIDG-1 ZUS sporządzi: zgłoszenie płatnika składek (formularz ZUS ZFA), informację o numerach rachunków bankowych płatnika składek (formularz ZUS ZBA) oraz informację dotyczącą adresów prowadzenia działalności gospodarczej (formularz ZUS ZAA). Nie musisz robić w tej sprawie absolutnie nic więcej.
Samodzielne zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS
Jedyny obowiązek, który pozostaje na zakładającym działalność, to zgłoszenie siebie do odpowiednich ubezpieczeń w ZUS. Jeżeli równocześnie z prowadzeniem działalności gospodarczej pracujesz na etacie, to składasz formularz ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych), gdyż składki społeczne odprowadza za Ciebie pracodawca, a masz obowiązek płacenia ich tylko od jednego źródła przychodu.
Jeżeli jednak działalność gospodarcza to Twoje jedyne źródło, to składasz formularz ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej) i jesteś zobligowani do płacenia zarówno składek społecznych jak i zdrowotnych. Uwaga! WAŻNE! W przypadku chęci skorzystania z ulgi na start należy wypełnić formularz ZUS ZZA zamiast ZUS ZUA.
PS. Krótką ściągę na temat tego jaki formularz i kod tytułu ubezpieczenia wybrać znajdziesz w odrębnym artykule.
Bez względu na to, w której z dwóch powyższych sytuacji jesteś, formularz przekazujesz do najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Składane zgłoszenie jest całkowicie bezpłatne i nie wiążą się z nim żadne opłaty skarbowe.
Wypełnienie formularzy ZUS ZUA i ZUS ZZA
Przyznam się bez bicia – formularze ZUS ZUA i ZUS ZZA obejrzałem dokładnie dopiero podczas zbierania materiałów do tego artykułu 🙂 Gdy u mnie pojawił się obowiązek rejestracji, to korzystałem już z usług biura rachunkowego i to właśnie za ich pośrednictwem został wysłany odpowiedni wniosek do ZUS. Nie podzielę się więc moimi osobistymi doświadczeniami związanymi z wypełnianiem tych formularzy, tak jak to zrobiłem w przypadku wypełniania formularza CEIDG-1 oraz formularza VAT-R. Nie musisz się jednak martwić – nie są one skomplikowane i na pewno znajdziesz przykłady ich wypełnienia w internecie.
Sławek słusznie zauważył, że jeśli posiadasz profil zaufany ePUAP i konto w PUE ZUS, to zamiast bezpośrednio wypełniać formularze możesz skorzystać z dostępnych tam kreatorów i złożyć wniosek przez internet bez konieczności odwiedzania oddziału ZUS.
Mam również wskazówkę, która może Ci się przydać. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na korzystanie z usług biura rachunkowego, to warto żebyś zarejestrował się w jednym z serwisów oferujących samodzielne prowadzenie księgowości online (np. ifirma.pl). Na 100% znajdziesz w nim funkcjonalność, która automatycznie wygeneruje odpowiedni wniosek na podstawie informacji z Twojego profilu oraz wprowadzonych danych o firmie. Tobie zostanie już tylko dostarczenie wniosku do ZUS.
Opcjonalne zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego
Jeśli posiadasz dzieci, to wraz ze współmałżonkiem masz obowiązek zgłoszenia ich do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, żeby mogły korzystać z dobrodziejstw państwowej opieki medycznej. Dopisanie do ubezpieczenia może dokonać tylko jedno z rodziców i przy każdej zmianie pracodawcy należy tę procedurę powtarzać, bo niestety nie dzieje się to automatycznie.
Oczywiście nie ma żadnego problemu, żeby zgłosić swoje dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego przy własnej działalności gospodarczej. W tym celu należy wypełnić formularz ZUS ZCNA (zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego) i dostarczyć go do ZUS (sytuacja analogiczna do powyższej – z formularzami ZUS ZUA i ZUS ZZA). Nie wiążą się z tym żadne dodatkowe opłaty. Stawka opłacanego przez nas ubezpieczenia zdrowotnego również się nie zmienia.
Dziecko może być zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny do momentu ukończenia 18 roku życia, a jeśli się uczy to do ukończenia 26 lat. Uważaj jednak na wszelkie życiowe zmiany – utrata pracy, zawarcie związku małżeńskiego dziecka, czy rozpoczęcie pracy przez dziecko – m.in. te czynniki wymagają zgłoszenia się do ZUS i wyrejestrowania dziecka jako członka rodziny.
Co dalej?
Ten wpis jest pierwszym z cyklu, który zatytułowałem „Składki ZUS bez tajemnic”. W kolejnych artykułach postaram się wyjaśnić różne tematy związane z ZUS-em i opłacaniem składek.
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Picture Credits
23 kwietnia 2021 at 12:46
Dzięki Z serię artykułów, są świetne i bardzo mi pomogły. Jednak nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Mam taką sytuację, że byłam zatrudniona w firmie nr 1 na uop, następnie zmieniłam pracę i jestem na uop na okresie próbnym w innej firmie. Jednak chce wrócić na stare śmiecie do firmy 1 i jest opcja b2b. Czy będę mogła skorzystać z ulgi na start, jeśli przerwa trwała tylko 2 miesiące, ale stanowisko jest nieco inne? Z manual testera na automatyka?
26 kwietnia 2021 at 08:22
Dzięki za miłe słowa 🙂 Cieszę się, że artykuły się przydały.
Zgodnie z tym artykułem:
… nie przysługują osobom wykonującym działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Czyli 2 miesiące to zbyt krótki okres. Czy tester manualny vs tester automatyczny zostanie potraktowany jako ten sam zakres czynności to już pytanie do urzędników ZUS i ich interpretacji :/ Możesz zadzwonić na infolinię ZUS i spróbować coś ustalić. Możesz też zapytać na grupie – być może ktoś miał podobny przypadek. Ja niestety więcej nie potrafię podpowiedzieć 🙁
21 maja 2020 at 07:32
Witam, jako bardzo początkujący mam proste pytanie: jaki kod ZUS wybrać do działalności? Czy 05 10 („dział. pozarolnicza”), czy może 05 20 („twórca” – w końcu jesteśmy twórcami). Jaki ma praktyczny wpływ na działalność wybór tego kodu?
22 maja 2020 at 09:03
Ja aktualnie mam 05 10. W tym przypadku nie jesteśmy traktowani jako twórcy- co urząd, to obyczaj 😉
Nie potrafię też odpowiedzieć Ci bardziej precyzyjnie na chwilę obecną bo:
1. u mnie to załatwia księgowa
2. już trochę czasu minęło
Pamiętaj tylko upewnić się, czy przy chęci skorzystania z jakiejś ulgi nie powinieneś wybrać innego kodu…
23 maja 2020 at 18:20
Bardzo dziękuję! Tak, już poczytałem sobie o ulgach, poza tym dowiedziałem się, że lepiej wybrać 0510 z powodu, że mozna zastosować zus proporcjonalny do przychodu, a w przypadku 0520 nie można.
7 stycznia 2019 at 10:52
UWAGA – WAŻNE – W artykule nie ma ani słowa o 'uldze na start’ (Formularz ZUS ZZA – Kod ubezpieczenia 05 40), która pozwala na oszczędności przez pierwsze 6 miesięcy i co najważniejsze przedłuża mały zus o kolejne 6 miesięcy. Niestety dla mnie, nie sprawdziłem sam tego wcześniej i teraz mam kwas. Nie powiem, mam również żal do autora, że nie ma tu tej informacji.
7 stycznia 2019 at 11:28
Podobnie jak w poprzednim przypadku, artykuł powstał dużo wcześniej niż pojawiła się „ulga na start”.
Jest dedykowany artykuł na ten temat: https://programistanaswoim.pl/ulga-na-start-czyli-pol-roku-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej-bez-skladek-zus-tylko-czy-aby-na-pewno/
Podobny jest o dodatkowym miesiącu „gratis”: https://programistanaswoim.pl/jak-zyskac-dodatkowy-miesiac-malego-zusu-gratis/ a w nim odwołanie do ulgi na start.
Jeżeli dobrze się przyjrzysz, to w ramce „Cykl artykułów „Zakładamy działalność gospodarczą””, w punkcie 1.1 również jest odesłanie artykułu.
Dodatkowo w ramce „Cykl artykułów „Składki ZUS bez tajemnic”” punkt 6. odsyła do artykułu o uldze na start.
27 maja 2019 at 22:03
Myślę że warto dodać takie informacje, też prawie bym się nadział.
Sczególnie gdzie jest opisane kiedy składać ZZA a kiedy ZUA.
Zdanie ” Jeżeli jednak działalność gospodarcza to Twoje jedyne źródło, to składasz formularz ZUS ZUA” jest baaaaaardzo mylące, i wprowadza po prostu w błąd 🙁
28 maja 2019 at 08:45
Wybaczcie Panowie. Dodałem stosowne zdanie. Mam nadzieję, że kolejne osoby nie będą miały już z tym problemów.
10 lipca 2018 at 13:27
Chciałbym tylko dodać dla potomnych, że wnioski do ZUS przy równoczesnym składaniu CEIDG drogą on-line mają pewne niedociągnięcia. Otóż wymagane są pola, których system od nas wymagać nie powinien, jak np. podanie adresu do doręczeń. Jeśli jest ten sam co zamieszkania to nie trzeba wypełniać, ale system i tak nam każe to robić – walidacja. Przy wniosku ZCNA jest to dość kłopotliwe, bo trzeba wklepywać ten sam adres kilkanaście razy, do tego oznaczyć kraj jako PL – co ciekawe oznaczanie państwa jest wymagane tylko w przypadku innego miejsca zamieszkania niż Polska – także tutaj mamy kolejny bug 🙂 Zrezygnowałem i wypełniłem ręcznie.
10 lipca 2018 at 14:29
Dzięki za wszystkie uwagi! Na pewno się komuś przydadzą 🙂
11 lipca 2018 at 09:24
Jeszcze jedna sprawa, zakładka Płatnik w PUE ZUS pojawia się dopiero po około 2 dniach. Co ciekawe, nie ma możliwości, aby złożyć formularz ZUS ZZA / ZUS ZCNA przed rozpoczęciem działalności, ponieważ system nie pozwala na wprowadzenie daty przyszłej w polu Data powstania obowiązku ubezpieczenia – a tą datą jest moment rozpoczęcia działalności… :))))) Do tego walidacja wyrzucała mi błędnie wprowadzoną wartość w polu NAZWISKO. Beton.
W związku z tym faktem wybrałem się dziś osobiście do ZUS, ponieważ ręcznie mogę wpisać co chcę i nie ma walidacji – wszystko przeszło 🙂 Dobrze, że mam blisko 🙂
Jedno okienko to niestety nadal fikcja, albo po prostu miałem pecha 🙂
12 lipca 2018 at 07:23
Ciekawe masz przygody z tym zakładaniem firmy 🙂 Chyba trafiłeś na wszystkie możliwe błędy 😉
12 grudnia 2017 at 09:03
Mam pytanie propo zgloszenia ZUS ZZA. Do tej pory byłem zgłoszony jako członek rodziny (co w pierwszych dwoch punktach pewnie ma duże znaczenie), teraz chciałbym na zasadzie działalności. Trochę to może być głupie pytanie, ale co mam zaznaczyć w tych dwóch rubrykach?
01. Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego: Tak / Nie
02. Zgłoszenie 1): (wybierz) / zmiany danych / korekty danych
Ponadto, nie jestem pewien co dać w kodzie tytułu ubezpieczenia (działalność programistyczna szeroko rozumiana oczywiście)
Ponadto, wypełniam też VI. DANE O OBOWIĄZKOWYM UBEZPIECZENIU ZDROWOTNYM jak i również VII. DANE O DOBROWOLNYM UBEZPIECZENIU ZDROWOTNYM? Tam się podaje tylko datę (podejrzewam, że rozpoczęcia działalności, w moim przypadku 2 stycznia 18r) oraz kod oddziału, ale to już ogarnięte 🙂
Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam!
12 grudnia 2017 at 09:39
01 – tak, zgłaszasz się do zdrowotnego
02 – zmiana danych
Wg.: http://www.pit.pl/kody-tytulow-ubezpieczen-2014-13990/
Kod to 01 50.
„osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych niemająca ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60 % kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, oraz osoba prowadząca niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty”
Przy wypełnianiu zwróć uwagę na to, że jesteś jednocześnie ubezpieczającym oraz ubezpieczonym.
Rejestrowałeś się przez cegid online?
12 grudnia 2017 at 10:01
Tak, przez CEIDG. Z tym ze teraz widze ze jednoczesnie moge wypelnic albo 01 albo 02 wiec zakladam ze 01 nie wypelniam a w 02 wpisuje „zmiana danych”. Dzięki za pomoc 🙂
Update. Kod chyba nie ten? 🙂
12 grudnia 2017 at 10:19
Twoje podpowiedzi mogą być kosztowne:kod dla osoby chcącej być na preferencyjnym zusie to 05 70.
12 grudnia 2017 at 09:52
Wydaje mi się,że jak jak zakładasz DG to ZZA nie wypełniasz tylko ZUA, w którym sam siebie zgłaszasz.ZZA zdaje się słuzy do zgłoszenia np.członków rodziny.
I.01. Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego: Tak
VI.01 – odpowiada dacie rozpoczęcia działalności
VI.02 – X (obligatoryjne)
VI.03 – X (obligatoryjne)
VI.04 – opcjonalne
VI.05 – X (obligatoryjne)
VII.01 – odpowiada dacie rozpoczęcia działalności
VII.02 – kod nfz
W PUE jest kreator tego dokumentu.
12 grudnia 2017 at 10:02
Jesteś pewien? Osoba ktora znam i zlgaszala twierdzi ze ZZA, tutaj tez mi sie wydaje gdzies bylo ZZA na blogu napisane 🙂 Bede musial to ksonsultowac chyba bo kazda opinia i proba pomocy jest inna. Niemniej dziekuje bardzo!
12 grudnia 2017 at 10:05
Zus ZZA służy do zgłoszenia tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. ZUA to zgłoszenie do UBEZPIECZEŃ , którym podlega osoba prowadząca działalność.
12 grudnia 2017 at 10:06
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-wypelnic-zus-zza – pierwszy akapit
12 grudnia 2017 at 10:10
Cytując siebie z powyższego wpisu:
„Jeżeli równocześnie z prowadzeniem działalności gospodarczej pracujesz na etacie, to składasz formularz ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych), gdyż składki społeczne odprowadza za Ciebie pracodawca, a masz obowiązek płacenia ich tylko od jednego źródła przychodu. Jeżeli jednak działalność gospodarcza to Twoje jedyne źródło, to składasz formularz ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej) i jesteś zobligowani do płacenia zarówno składek społecznych jak i zdrowotnych.”
🙂
12 grudnia 2017 at 10:16
Ajajaja nie doczytałem…:) Rozumiem ze musze dac tam, ze zobowiazuje sie do skladek rentalnych, emerytalnych oraz chorobowych jezeli chodzi o spoleczne? I czy w mojej sytuacji to jest zgloszenie czy nadal zmiana danych?
Update: Ktory kod w moim przypadku jest ok?
12 grudnia 2017 at 10:22
Tylko chorobowe jest dobrowolne. Reszta składek obowiązkowa: https://programistanaswoim.pl/kilka-nurtujacych-pytan-na-temat-skladek-zus/
Kod: 05 70 ( https://programistanaswoim.pl/zmiana-kodu-tytulu-ubezpieczenia-po-uplywie-okresu-preferencyjnego-oplacania-skladek/ )
12 grudnia 2017 at 10:23
Ratujesz mi Piotrek zycie 🙂 Jeszcze mam ostatnie pytanie. V. TYTUŁ UBEZPIECZENIA – zaznaczam ze jestem osoba ktora ma ustalone prawo do emerytury? Poza tym, nadal to jest zmiana danych osoby ubezpieczonej (02), nie zgloszenie (01), prawda? 🙂
12 grudnia 2017 at 11:09
A masz prawdo do odbierania emerytury z ZUS w tym momencie? Po zdjęciu wnoszę, że jesteś trochę za młody 😉
Ja bym zaznaczył 01 – rozpoczynasz działalność i wraz z nią zgłaszasz się do ubezpieczenia. Jeżeli w przyszłości będziesz coś zmieniał, ale nadal w ramach działalności (np. przechodził na duży ZUS) to zaznaczysz 02. IMHO 🙂
12 grudnia 2017 at 11:15
Dobrze wnioskujesz! Tak jak mowilem, moje pytania moga byc glupie, ale wole sie upewnic z kazda rzecza. Jak potem dowiaduje sie ze moj zusowski wniosek jest ok i dostaje dane gdzie i ile mam wplacac? Podejrzewam, ze gdzies to bylo opisane, ale za duzo wiedzy chyba na raz chcialem pochlonac i wszystko mi sie miesza niestety.
12 grudnia 2017 at 11:22
Żadne pytanie nie jest głupie 🙂 Kto pyta nie błądzi 😉
Co do sprawdzenia wniosku – po jakimś czasie pojawia się to w PUE ZUS, a jak sprawdzić wcześniej to nie wiem. Tak jak pisałem – ja to oddelegowałem.
Co do wysokości opłat, to jeżeli będziesz płacił mały lub duży ZUS to te dane są ogólnie dostępne i łatwo je znaleźć w internecie. Jeżeli ustaliłeś sobie inną wysokość, to sam musisz wyliczyć.
12 grudnia 2017 at 11:25
Jest mały zus + chorobowe. Myślałem, że jest w systemie gdzieś na tacy, ale jak tak to też jest w porzadku 🙂 W PUE ZUS wystarczy w zupełności. W którym miejscu dokładnie wiesz może? Ponadto, czy po zalogowaniu przez PUE ZUS to strona https://www.zus.pl/portal/obszar-ogolny.npi to jest własnie ta strona do której powinno mnie przekierować?
12 grudnia 2017 at 22:41
Nie znam szczegółów. Kiedyś zaglądałem, ale to było dawno 😉 Ufam, że księgowa ogarnia sprawę 😉
13 grudnia 2017 at 08:53
Jasne, dzięki bardzo za te wszystkie odpowiedzi!!!
7 października 2018 at 00:04
W instrukcji do wniosku piszą tak: „Dołączam zgłoszenia ZUS – do wniosku o wpis możesz dołączyć formularz ZUS ZZA (zgłoszenie tylko do składki zdrowotnej – wybierz je, jeśli poza działalnością gospodarczą będziesz pracował na etacie, gdzie zarabiasz przynajmniej pensję minimalną **lub chcesz skorzystać z ulgi na start**)”
12 grudnia 2017 at 09:52
Zadzwoń do ZUSu, na stronie ZUSu są numery telefonów i odpowiedzą od razu 😉 Byłem ostatnio o coś dopytać i dziwnym trafem okazali się mocno profesjonalni.
I daj potem znać w komentarzu jak trzeba było wypełnić!
12 grudnia 2017 at 10:02
Chyba tak zrobie bo za duzo niewiadomych 🙂 Dzieki bardzo!
1 sierpnia 2017 at 18:48
Nie rozumiem, to po co w takim razie opcje w formularzu CEIDG ZUA i ZZA skoro i tak trzeba to przesyłać osobno?
1 sierpnia 2017 at 19:10
Nie trzeba – w treści jest taka ramka zaczynająca się od „AKTUALIZACJA: Od 20 maja 2017 roku możliwe jest zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS…”. Słabo widoczna? Jeśli tak to muszę to jakoś przerobić…
1 sierpnia 2017 at 19:15
Przeniosłem tę ramkę na sam początek artykułu. Mam nadzieję, że teraz będzie lepiej widoczne.
1 sierpnia 2017 at 19:23
Chodzi o nieścisłość która jest nawet na portalu Ministerstwa Rozwoju: https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/zakladam-firme/zgloszenie-do-ubezpieczen/zgloszenie-do-zus-za-posrednictwem-ceidg . W metodzie online jest napisane, że danych nie trzeba będzie wpisywać… ale nigdzie nie ma tego wniosku, być może pojawi się po kliknięciu „Dalej”. Z drugiej strony na dole jest też przycisk „Dodaj załącznik”, który niejako sugeruje aby podpiąć wypełniony druk do ZUS, ponieważ rubryka dotycząca ubezpieczenia mówi tyle „Dołączam zgłoszenia ZUS”. Zgłupieć można 🙂
2 sierpnia 2017 at 06:11
Aaa… czyli to jakaś grubsza sprawa jest 🙂 Przyznam, że nie testowałem rozwiązania z CEIDG, ale podejrzewam, że te formularze do ZUS pojawiają się w kolejnych krokach.
Zachęcam do dopytanie się o to na grupie ( https://www.facebook.com/groups/ProgramistaNaSwoim/ ). Być może tam znajdzie się ktoś doświadczony w tym temacie.
14 sierpnia 2017 at 09:22
Cześć, badałem ten temat i to jest tak jak piszesz, po zaznaczeniu Dołączam zgłoszenia ZUS, np ZUA po kliknięciu Dalej w kolejnym kroku mamy formularz ZUS ZUA do wypełnienia. Żadnego ręcznie wypełnionego dokumentu nie załączamy 🙂
pzdr.
16 sierpnia 2017 at 18:42
Paweł, dzięki za zbadanie tematu i tę informację. Przyda się potomnym 🙂
8 lutego 2017 at 07:40
Nie znalazłem odpowiedzi na jedną kwestię- w jaki sposó należy złożyć ZUS ZUA? Czy może być wysłany pocztą/ ew elektronicznie?
8 lutego 2017 at 07:48
Jeśli masz konto w PUE ZUS ( http://pue.zus.pl ) i profil zaufany, to możesz wypełnić i wysłać formularz właśnie przez ten portal. Jeśli nie masz to pozostaje Ci złożyć osobiście (lub wysłać pocztą tradycyjną) w swoim oddziale ZUS, właściwym według miejsca zamieszkania.
8 lutego 2017 at 09:50
Pięknie dziękuję i pozdrawiam!
1 maja 2017 at 10:46
Właściwym według miejsca zamieszkania, zameldowania, czy rejestracji działalności? Bo to mogą być 3 różne adresy 🙂
2 maja 2017 at 06:18
Według miejsca zamieszkania 🙂
Adres rejestracji działalności nie ma tu znaczenia bo w tym miejscu zgłaszasz się do ubezpieczenia w ZUS jako ten, który będzie korzystał z ubezpieczenia. Jako płatnik ZUS jesteś rejestrowany automatycznie po złożeniu wniosku CEIDG-1.
3 maja 2017 at 18:19
Ok, dzięki za odpowiedź mimo majówki 😉 Działalność „wyklikałem” 1 maja, w pue w dalszym ciągu nie mam zakładki „płatnik”. Mam rozumieć, że to potrwa parę dni?
5 maja 2017 at 21:59
Zapewne tak. Ja akurat nie sprawdzałem kiedy to mi się pojawiło… także nie pomogę 🙁
5 maja 2017 at 22:16
Dla potomnych: opcja „płatnik” pokazuje się dopiero po nadaniu numeru REGON + jeszcze z 1 dzień na przeprocesowanie wszystkiego po stronie ZUSu.
1 czerwca 2016 at 21:09
To jest 7 dni od daty rozpoczęcia działalności czy 7 dni od potwierdzenie wniosku CEIDG-1 w urzędzie ?
2 czerwca 2016 at 04:51
7 dni od daty rozpoczęcia wykonywania działalności (od tej, którą deklarujesz na wniosku CEIDG-1).
Trzeba tylko pamiętać, że w te 7 dni wliczają się dni wolne. Jeżeli termin ten kończyłby się w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, zgłoszenia dokonać można następnego dnia roboczego.
2 czerwca 2016 at 08:59
Dzięki za odpowiedź 🙂 Widzałem rozbieżność między kilkoma artykułami o zakładaniu działalności i wolałem się upewnić 🙂
2 czerwca 2016 at 09:02
Polecam się 😉