Wchodzimy w decydującą fazę wyboru formy opodatkowania na najbliższy rok. Wielu samozatrudnionych (nie tylko) programistów rozważa ryczałt. Niestety nadal spora część z zainteresowanych nie rozumie do końca jak działa ta forma opodatkowania. Poniżej postaram się przedstawić dwie podstawowe różnice w porównaniu do dobrze znanej liniówki (oraz zasad ogólnych), z których druga jest właśnie tą mniej rozumianą.
Ryczałt płacimy od przychodu
Ta kwestia jest jasna raczej dla wszystkich. Zasady ogólne i podatek liniowy płacimy od dochodu. Ryczałt od przychodu. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie rozliczamy tu żadnych kosztów uzyskania przychodu.
Stawkę ryczałtu stosujemy do poszczególnych usług (lub wyrobów), a nie całej działalności
Właśnie ten temat jest trudniejszy do zrozumienia. Postaram się więc wyjaśnić na moim osobistym przykładzie.
Obecnie rozliczamy się podatkiem liniowym. Płacę 19% procent od wszystkich moich dochodów z działalności gospodarczej (dla uproszczenia pomijam ulgę IP Box). I nie ma tu znaczenia, że w ramach JDG rozliczam usługi programistyczne, drobne zarobki z bloga, czy mieszkanie na wynajem. 19% to rule them all i koniec.
Gdybym jednak zdecydował się przejść na opodatkowanie ryczałtem, to: za wynajem mieszkania zapłaciłbym 8,5% (lub 12,5% ponad kwotę 100 tysięcy złotych z tego tytułu), za przychody z bloga zapłaciłbym 15% (jako udostępnianie powierzchni reklamowej w internecie), a za przychody za świadczenie usług programistycznych, upraszczając, zapłaciłbym 12%. A nie upraszczając i wchodząc w temat dokładnie, to usługi programistyczne również powinienem podzielić bardziej szczegółowo i samo programowanie podlegałoby pod 12%, ale już liderowanie zespołowi wpadłoby pod 15% (jako PKWiU 70.22.1), a być może jakaś część pod 8,5%.
Czy teraz rozumiesz?
Czy powyższe wyjaśnienie jest dla Ciebie przejrzyste? Jeżeli nie, to śmiało pytaj w komentarzu. Postaram się doprecyzować, jeżeli tylko będę potrafił.
Sam chciałbym podziękować Mateuszowi w zrozumieniu tematu. Jedna rozmowa telefoniczna i wszystko było jasne 🙂 Dzięki!
Appendix 1: VAT pozostaje bez zmian
Po pierwszych komentarzach wnioskuję, że warto dodać informację o tym, że w kwestii rozliczania VAT-u nic tu się nie zmienia. Podatek dochodowy i podatek VAT to dwa odrębne byty. Na ryczałcie nadal można rozliczać VAT związany z kosztami działalności.
Picture Credits
9 lutego 2022 at 17:47
Czyli jesli dobrze zrozumiałem to jeśli wybiore ryczałt 15% to koniec posiadania 1 pozycji na fakturze o nazwie „Usługi programistyczne”, tylko musze mieć na fakturze podział na czynności co konkretnie robiłem? Jeśli zamiast tej w/w pozycji napisał bym „pisanie kodu” to takie coś by nie przeszło ? US będzie to jakoś sprawdzać co konkretnie robiłem w ramach „Usługi programistyczne” ?
9 lutego 2022 at 22:15
Właśnie o to chodzi, że Ty nie wybierasz 15% ryczałtu. Tu jest dokładnie odwrotnie. Decydujesz się na formę opodatkowania ryczałtem, wypisujesz fakturę, podajesz odpowiedni opis i numery PKWiU, a na podstawie numerów określane są stawki ryczałtu.
Nie wiem jak będzie wyglądało sprawdzanie. Raczej wątpię, żeby teraz US zabierał się za każdego małego żuczka jakim jesteśmy na samozatrudnieniu.
Nie kieruj się jednak moim zdaniem. Ja zostałem przy IP Boxie i liniówce, więc sam w ryczałt się nie wdrażałem.
2 kwietnia 2022 at 22:05
Hej,
Zastanawiam się nad ryczałtem lub 19% + IP Box (będę zakładał nową działalność),
czytam różne grupy i fora gdzie podobno gdy wpisujemy 100% dochodu pod ip boxa, często bywa podważane i to proszenie się o kontrolę. Jakie ty masz z tym doświadczenie?
6 kwietnia 2022 at 07:30
Cześć.
Różne są podejścia do tematu, z tego co słyszę, ale według Jakuba, który mi pomagał, jest to ryzykowne.
31 stycznia 2022 at 13:47
Witam. Mam pewien problem odnośnie możliwości wyboru formy opodatkowania w formie ryczałtu. Otóż do 28.01.2022r. oprócz działalności gospodarczej byłam wspólnikiem spółki cywilnej. Z racji nie osiągania przychodów ze spółki, została ona zamknięta. Do tej pory działalność i spółka rozliczane były wg podatku liniowego. Od tego roku chciałabym przejść na ryczałt. I tu pytanie czy jest taka możliwość? Jeśli jest DG i spółka to jeden ze wspólników nie może się rozliczać na ryczałcie. Czy mogę przejść na ryczałt, jeśli spółka cywilna została zamknięta w styczniu i nie osiągnęła żadnego przychodu?
31 stycznia 2022 at 14:14
Cześć. Ja niestety nie posiadam wiedzy na ten temat. Możesz spróbować zapytać na grupie.
9 stycznia 2022 at 08:44
Dzięki za szczegółowe informacje. Przywołujesz usługę wynajmu mieszkania, ale czy każda usługa na swoją stawkę podatku ryczałtowego? Gdzie można je sprawdzić?
9 stycznia 2022 at 11:55
Bardzo proszę 🙂 Nie, nie każda. Ale od 2021 roku wachlarz ograniczeń bardzo się zawęził… https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00263#3
9 stycznia 2022 at 12:55
Hmm co w przypadku gdy chce prowadzić inne usługi spoza tej listy, ale nadal w ramach dg? Z całym biznesem muszę przejść na standardowe formy opodatkowania? Nawet jeśli te inne usługi stanowią 90% przychodów?
9 stycznia 2022 at 14:15
Dokładnie. Tu już w grę wchodzi stworzenie oddzielnych firm.
8 stycznia 2022 at 10:32
Dziekuje za informacje.
Zdrowotna to 'Podatek +’ – także wszystko jasne ;)…
8 stycznia 2022 at 21:58
Niestety… Podatków nie podnieśli, tak jak obiecali. Zamiast tego wprowadzili „ukryty parapodatek”.
7 stycznia 2022 at 19:23
A jak w końcu wygląda kwestia otrzymania interpretacji odnośnie świadczonych usług? W którymś poprzednim wpisie kojarzę, że dostałeś odpowiedź z GUS w Łodzi, aby skierować wniosek do KIS i chyba na tym stanęło. Przyszła odpowiedź?
7 stycznia 2022 at 22:19
Całą historie masz w tym artykule oraz komentarzach do niego. Bo o to Ci chodziło, prawda?
13 stycznia 2022 at 12:44
Dokładnie tak, dzięki wielkie : )
7 stycznia 2022 at 12:28
Napisałeś:
„Stawkę ryczałtu stosujemy do poszczególnych usług (lub wyrobów)”
W jaki sposób zaznacza się że dany przychód jest objęty stawką 15%. czy 12%?
Nigdzie w internecie nie znalazłem informacji o stawce ryczałtu na fakturze.
W jaki sposób to udokumentować, np że dostałem 10 k PLN za lead zespołu (15%) a 15k PLN za klepanie kodu (12%)?
7 stycznia 2022 at 13:47
Ja zapisuje PKIWU pod które księgowa rozlicza 8,5%, 12 itp. W zależności od czasu jaki na to poświęciłem. To jak możesz ten czas udowodnić to już jest pytanie – nie pokażę JIRY projektowej US, bo na to nie pozwala NDA. Tak samo w JIRA akurat nie wpisujemy czasu pracy nad danym taskiem, wiec no cóż
7 stycznia 2022 at 15:46
To co napisał Farumbra jest jedną z opcji. Dodatkowo można starać się to jakoś wydzielić w umowie i rozliczać też na tej podstawie. Temat przewijał się trochę w komentarzach do wpisu na temat ryczałtu 8,5%.
7 stycznia 2022 at 12:27
A jak wygląda kwestia odliczania IKZE od dochodu gdy jest się na ryczałcie? Przykładowo: mam kilka źródeł przychodu i każde z nich jest opodatkowane inaczej (zgodnie ze stawkami ryczałtu). Od czego zatem powinienem odliczyć moje wpłaty na IKZE?
7 stycznia 2022 at 12:42
Podczepiam się pod temat. Również mnie to interesuje. Czy IKZE na ryczałcie w ogóle ma sens (jako forma optymalizacji podatkowej, nie oszczędzania na emeryturę)?
7 stycznia 2022 at 15:44
Odnośnie opłacalności IKZE odsyłam do całkiem świeżego kalkulatora od teamu Marcina Iwucia: https://marciniwuc.com/wszystko-ikze-kalkulator/
7 stycznia 2022 at 10:40
VAT jest niezależny od podatku dochodowego i jeśli jesteś VATowcem to możesz go odliczać. Co do składek społecznych to wydaje mi się, że zmniejszają podstawę opodatkowania nawet na ryczałcie ale tego nie jestem na 100% pewien
7 stycznia 2022 at 10:22
Zastanawiam sie nad przejściem z ZO na Ryczałt … generalnie to podatek od przychodu ( bez kosztów), jednak jak czytam jednym ( z nielicznych ) z kosztów jakie można rozliczyć są składki na ubezpieczenie społeczne.
Jest jeszcze temat VAT – czy można rozliczać VAT od faktur zakupowych (50 % za samochód, 100% telefon i inne koszy ) ?
7 stycznia 2022 at 10:39
Tak – kosztem jest tylko ubezpieczenie społeczne.
Tak – VAT rozlicza się jak napisałeś
7 stycznia 2022 at 10:55
Dziękuję za informacje.
A jak jest w przypadku łączenia etatu z działalnością ? Dalej jest tak (z tego co wiem tak było do tej pory) że nie płacę składek na ubezpieczenie społeczne (pokrywane są z etatu) ?
7 stycznia 2022 at 18:49
Witaj, w nowym 2022 roku co do składek społecznych – pokrywane są z etatu , natomiast , składka zdrowotna już od obu źródeł przychodu.