Od 1 stycznia 2020 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wystawiania faktur na podstawie paragonu. Do tej pory można było kupić dowolny produkt, jako potwierdzenie zapłaty wziąć wyłącznie paragon, a później zdecydować czy chcę się dany produkt potraktować jako wydatek firmowy i wrzucić w koszty uzyskania przychodu oraz ewentualnie odliczyć VAT. Można było w takiej sytuacji (do 3 miesięcy w ogólnym przypadku) zgłosić się do sprzedającego o wystawienie faktury na podstawie paragonu. Nowe prawo nieco to zmienia.
Od nowego roku w takim przypadku dojdzie obowiązek wpisania na paragon numeru NIP nabywcy już w momencie nabywania towaru lub usługi. Paragony wystawiane tak jak do tej pory, bez numeru NIP nabywcy, będą od teraz traktowane jako zakupy prywatne, a tylko te z NIP-em nabywcy będą mogły zostać potraktowane jako wydatki firmowe.
Nie wszystkie kasy fiskalne są na to gotowe. Jest to jednak problem kupującego przedsiębiorcy, a nie sprzedającego posiadacza kasy fiskalnej. Ustawodawca nie wymaga bowiem wymiany kas niepozwalających na wpisanie numeru NIP nabywcy. Założenie w takiej sytuacji jest proste – to kupujący stojąc „przy kasie” ma zdecydować, czy bierze od razu fakturę, czy wystarczy mu „prywatny” paragon.
Co jest przyczyną tej zmiany? Podobnie jak w kilku innych ostatnio wprowadzonych jest nią chęć uszczelnienia VAT-u. Nowe prawo ma zapobiegać sytuacjom, w których faktury dla konkretnej firmy były wystawiane na podstawie paragonów za zakupy dokonane przez zupełnie kogoś innego.
Za niesubordynację będą kary. Po równo oberwie się sprzedającemu i kupującemu. Jeżeli organ podatkowy wykryje, że sprzedający wystawił fakturę z NIP-em do paragonu bez NIP-u lub kupujący rozliczył fakturę z NIP-em wystawioną na podstawie paragonu bez NIP-u, to zarówno jeden jak i drugi mogą spodziewać się naliczenia dodatkowych 100% podatku podanego na danej fakturze.
PS. Warto również wspomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, paragon do kwoty 450 złotych (100 euro) brutto, zawierający NIP nabywcy stanowi fakturę uproszczoną, która jest równoważna ze zwykłą fakturą. W takim przypadku nie musimy zgłaszać się po fakturę, bo do zaksięgowania kosztu wystarczy nam paragon z naszym numerem NIP.
PPS. Powyższa zmiana implikuje także koniec możliwości dopisania numeru NIP przy pomocy noty korygującej (co było możliwe do końca 2019 roku). Dopisanie numeru NIP do faktury, która na kasie fiskalnej została zarejestrowana bez niego, może pociągać karę w wysokości dodatkowych 100% podatku.
22 kwietnia 2020 at 06:11
Wczoraj wrzuciłem post na Facebooku z prośbą o podzielenie się doświadczeniami z powyższymi zmianami. Post można znaleźć tutaj:
– https://www.facebook.com/ProgramistaNaSwoim/photos/p.2647039955616845/2647039955616845/
– https://www.facebook.com/groups/ProgramistaNaSwoim/permalink/2049936145150179/
27 stycznia 2020 at 20:27
Piotrze,
Jak ta zmiana wpływa na zakupy przez Internet (ustawowo tzw. dokonane na odległość)? Czy wciąż istnieje możliwość kupna czegoś jako osoba prywatna (żeby zachować prawo konsumenta do zwrotu w ciągu 14 dni) i uzyskania później faktury? Sam wspomniałeś na wstępie, że nieco się to teraz zmienia ;).
Czy należy podczas zakupów online dopisać gdzieś numer NIP „na wszelki wypadek”? Czy w takiej sytuacji kupujący jest nadal konsumentem (zgodnie z ustawą), a może już przedsiębiorcą?
28 stycznia 2020 at 09:44
Na chwilę obecną nie wiem jak to jest rozwiązywane. Pewnie najprostszą opcją jest zapytać, czy sprzedający pozwoli Ci zwrócić towar jeżeli poprosisz o NIP na paragonie. Żadnych nowych regulacji chyba w tym obszarze nie ma.
Na grupie na FB ludzie proponują sobie takie rozwiązania: kup towar prywatnie, przetestuj, oddaj w ciągu 14 dni, kup towar na firmę. Niezbyt to korzystne dla sprzedającego, ale w świetle obecnego prawa jest to chyba jedyna w pełni „bezpieczna” dla kupującego przedsiębiorcy droga.
Od 1 czerwca 2020 roku ma się co nieco zmienić. Rzuć okiem tutaj: https://www.prawokonsumenckie.pl/pl/a/zwrot-towaru-kupionego-przez-internet-od-2020-roku-rowniez-dla-firm
28 stycznia 2020 at 10:20
Dzięki za odpowiedź 😉 Nadchodzące zmiany oceniam zdecydowanie na plus!