UWAGA!!! (notka z 15.02.2022 roku)
Temat nie jest łatwy. Jest za to bardzo rozwojowy.
Polecam przejrzeć komentarze, bo pojawiło się w nich wiele gorących dyskusji.
Nadciągający Polski (nie)Ład rozgrzał do czerwoności temat ryczałtu na naszej grupie na FB. Nie ma się co dziwić. Dla wielu samozatrudnionych programistów, zapowiedziana stawka 12% podatku od przychodów oraz połączona z tym zryczałtowana składka zdrowotna, mogą być najkorzystniejszą formą opodatkowania od 2022 roku. Co więcej, zaczęły krążyć opowieści, że niektórzy przedsiębiorcy wykonujący usługi informatyczne będą mogli skorzystać ze stawki ryczałtu w wysokości 8,5%. Postanowiłem więc zapytać Mateusza Chabrowskiego, jednego z radców prawnych aktywnie udzielającego się na naszej grupie, jak to naprawdę wygląda. Oto czego się dowiedziałem:
Jak powszechnie wiadomo wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, stawka ryczałtu z tytułu świadczenia klasycznych usług programistycznych, przez co rozumie się tworzenie oprogramowania sensu stricto (pisanie kodu), ulega zmianie z 15% na 12%.
Co jeśli do Twoich obowiązków nie należy wprost pisanie kodu, ale wykonujesz inne usługi, których zakres i charakter łączą się z tworzeniem oprogramowania, a obecny sposób rozliczeń podatkowych, po wejściu Polskiego Ładu, będzie dla Ciebie nie do zaakceptowania?
Rozwiązaniem może być wybór podatku ryczałtowego w wysokości 8,5%.
Art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne mówi, że stawka 8,5% przysługuje od „przychodów z działalności usługowej”, a zatem innej niż wymieniona została w pozostałych zapisach ustawy, które klasyfikują poszczególne rodzaje usług i przypisują je do innych stawek podatkowych tak jak np. „kodowanie” do stawki 12%.
Powyższe pozwala twierdzić, że jeśli zakres Twoich usług nie jest przypisany do stawki 12%, czyli nie kodujesz, a jesteś na przykład: testerem manualnym, analitykiem biznesowym, scrum masterem, product ownerem, architektem oprogramowania, product managerem itp., to możesz myśleć o stawce 8,5%.
Dlaczego tak się dzieje? Otóż wszystko wynika z kodów PKWiU, czyli kodów określających dokładnie zakres świadczonych usług. Kodu, który opisuje powyższe „stanowiska” nie ma w przepisie mówiącym o 12%, a tym samym możemy domniemywać, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług na powyższych „stanowiskach” są „przychodami z działalności usługowej”.
Brzmi dobrze? Pewnie! Niemniej jednak, ten kij ma dwa końce. Do powyższego trzeba podejść ostrożnie. Najlepiej zapytać Krajową Informację Skarbową, czy zakres Twoich obowiązków na pewno mieści się w zakresie „działalności usługowej” i możesz rozliczać się z wykorzystaniem stawki 8,5%. Warto też złożyć odpowiedni wniosek do GUS, aby Twoje usługi zostały zaklasyfikowane według odpowiedniego kodu PKWiU, co będzie miało dodatkowy walor ochronny. Ponadto warto zadbać o odpowiednie zapisy w umowie, aby zakres obowiązków wprost z niej wynikał.
Na chwilę obecną, wniosek składany do Krajowej Informacji Skarbowej, rozpatrywany jest w około 2 miesiące. Gdyby nie został rozpoznany przed terminem granicznym zgłoszenia chęci rozliczania podatku ryczałtowego, nie ma powodów do zmartwień. Praktyka pokazuje, że urząd nie wydaje w tym zakresie decyzji odmownych, jeśli tylko dokonamy rzetelnej, uprzedniej weryfikacji naszych dokumentów i stanu faktycznego. Sprawę warto jednak skierować do radcy prawnego, który dokona oceny sytuacji i kompleksowo zajmie się tematem.
Co w przypadku gdy trochę programujesz, a trochę nie? Klasycznym przykładem może być przedsiębiorca zajmujący się zarówno testowaniem manualnym i automatycznym. Wtedy wystarczy prowadzić odpowiednią, prostą ewidencję i rozliczać część dochodu z wykorzystaniem stawki 12%, a część 8,5%. Oczywiście po upewnieniu się w KIS (i GUS), że część tego co robimy faktycznie wpada w stawkę 8,5%.
Podsumowując, stawka 8,5% może stanowić ciekawe i proste rozwiązanie problemów, które wniesie ze sobą Polski Ład (między innymi) dla:
- analityków biznesowych,
- architektów oprogramowania,
- scrum masterów,
- product ownerów,
- product managerów,
- osób związanych z UX/UI,
- testerów manualnych,
- inżynierów oprogramowania.
Mam nadzieję, że powyższa notatka od Mateusza rozjaśniała Ci temat 8,5-procentowego ryczałtu. Gdybyś jednak nadal miał(a) pytania, to śmiało pisz w komentarzach poniżej. Mateusz na wszystko odpowie.
Jeżeli chcesz podjąć temat 8,5-procentowego ryczałtu i skorzystać z pomocy Mateusza, to złapiesz go mailowo, na stronie kancelarii oraz na Facebooku.
A w przypadku samodzielnej chęci złożenia wniosków podrzucam namiary do wersji online:
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Picture Credits
19 lutego 2023 at 20:55
Cześć, mam pytanko dość priorytetowe bo jutro już trzeba podatek rozliczyć, a mianowicie przechodzę na ryczałt i publikuje swoje aplikacje na sklepach google play i app store, niektóre z nich są online, zarabiam na nich z reklam poprzez google AdSense oraz na mikropłatnościach, jak subskrypcje albo kupowanie cyfrowych przedmiotów w niej, jakie to będą kody PKWiU oraz PKD, aby dobrze był ten przychód rozliczony? 🙂 Dla reklam udało mi się znaleźć że najprawdopodobniej byłoby to (63.11.2 – SPRZEDAŻ CZASU LUB MIEJSCA NA CELE REKLAMOWE W INTERNECIE) ale dla reszty przychodów które co msc dostaje od google i apple przelewem na konto, to nie mam zielonego pojęcia pod jakie PKWiU oraz PKD podpiąć, pracuje też na b2b jako Programista i to rozliczam normalnie po stawce 12% a z tymi przychodami z apki mam problem, może ktoś pomoże, z góry bardzo dziękuję
23 lutego 2023 at 07:06
Widziałem, że już zapytałeś na grupie. THUMB_UP!
9 grudnia 2022 at 14:28
W umowie ze swoim Zleceniodawcą 😉
5 grudnia 2022 at 00:28
Hej,
jestem na B2B i zajmuje się testowaniem manualnym, czyli usługą, która podlega pod 8,5% a swoje obowiązki wykonuję wyłącznie jako tester manualny. Z racji specyfiki firmy i działu pod który podlegam, w umowie mam jednak wpisane: „Usługi marketingowe – testowanie manualne”. Czy ten zapis „usługi marketingowe” nie dyskwalifikuje mnie z ryczałtu 8,5%? Nie mam w umowie wpisanych żadnych obowiązków, bo to typowa umowa B2B, a za bardzo nie ma możliwości zmiany zapisu na samo testowanie manualne. Czy martwić się czymś takim, wybierając 8,5% ryczałtu? Czy też takie kwestie są do wytłumaczenia w przypadku kontroli US?
Pozdrawiam,
Mark
9 grudnia 2022 at 14:31
Cześć,
nalegaj na zmianę, w mojej ocenie to może dość mocno zastanowić US przy jakiejś kontroli.
Ważne też żebyś odpowiednio opisał usługę na FV.
14 listopada 2022 at 23:10
A analityk danych? Dodatkowo mam pytanie – pod jaki kod PKD powinna być tutaj działalność?
9 grudnia 2022 at 14:29
Cześć,
to jest możliwe, ale trzeba odpowiednio zapisać obowiązki w umowie a następnie przejść przez ścieżkę GUS + KIS.
Z pozdrowieniami,
26 sierpnia 2022 at 13:38
Hey 🙂 pracuje jako Product Manager w firmie IT i jestem na okresie próbnym na UoP. Rozważam przejście na B2B po tym okresie. Czy warto ? Czy przechodząc na B2B u tego samego pracodawcy dalszym ciągu mogę skorzystać z 8,5% ryczałtu. Wiem, że nie mogę już wtedy skorzystać z ulgi na start i odrazu mam pełen ZUS nie jestem tylko pewna jak sytuacja z podatkiem.
26 sierpnia 2022 at 15:43
Cześć.
Zerknij na artykuł: Ryczałt, a świadczenie usług dla byłego pracodawcy
25 lipca 2022 at 10:38
U mnie to tak wygląda, że obsługuję awarie, ale ich nie naprawiam – sprawdzam alerty, odbieram telefon, zwołuję sztab kryzysowy na zoom i robię raport awarii w JIRA. Deleguję awarię do odpowiednich działów w celu jej naprawy (zakładam tickety). Chyba nie ma żadnych przeciwwskazań, aby być na 8,5%?
23 sierpnia 2022 at 19:20
Odpowiem tak jak w każdym innym przypadku – zależy jak masz określone swoje usługi. To jest podstawa, od której zawsze się wychodzi. Dopiero potem można myśleć o wniosku do GUS i KIS.
Samodzielne nadanie numeru PKWiU nie ochroni Cię, przed US.
6 grudnia 2022 at 18:55
Ale gdzie mam mieć określone te usługi i przez kogo?? Z tego co wiem to sam wpisuje na fakturze ew. opis podobnie jak kody pkd. Ksiegowa nie potrafi nic doradzic – i to nie jednej pytałem. Pewnie stworzyli system tak nie określony żeby później golić ludzi.
9 grudnia 2022 at 14:30
W umowie ze swoim Zleceniodawcą.
19 lipca 2022 at 12:17
Moi Drodzy,
jestem Product Managerem i zamierzam klasyfikować swoje usługi jako 62.01.12.0. Nazwa usługi, która zaproponowałem nie do końca odpowiada Zleceniodawcy, który proponuje: „Usługa doradcza”. Czy jeśli się na to zgodzę to praktycznie z założenia rezygnuję ze stawki 8.5%?
Z góry dziękuję!
23 sierpnia 2022 at 19:18
Konieczne jest rozpisanie Twoich usług, wystąpienie do GUS a potem do KIS.
Samodzielne klasyfikowanie usług bez decyzji GUS to nie jest dobry pomysł, podobnie jak zapisanie tak lakonicznie swoich usług.
26 maja 2022 at 10:38
Cześć. Jestem testerem manualnym i jestem w trakcie potwierdzania stawki opodatkowania 8,5% w KIS. Właśnie otrzymałem żadanie o uzupełnienie wniosku, bo KIS chce mnie „podpiąć” pod „pracę twórczą”. Czy to normalne, ktoś też tak miał ?
„Praca twórcza” z tego co się orientuję dot. Developerów. Nie bardzo wiem co z tym zrobić.
Dzięki
23 sierpnia 2022 at 19:17
Wszystko zależy jakie dostałeś pytania i czy masz decyzję GUS, na którą się powinieneś powołać we wniosku do KIS.
19 maja 2022 at 23:38
No dobrze. Każdy rozmawia, o tym jaką stawkę może wybrać i czy ma do tego prawo.
Ja mam inne pytanie. Co w razie kontroli US?
Przecież jedyne co mają to umowę z klientem i faktury.
20 maja 2022 at 12:59
To co przy każdej kontroli: Jest się skazanym na łaskę/niełaskę i widzi mi się urzędnika interpretującego prawo, a jak się nie zgodzisz to sąd.
23 sierpnia 2022 at 19:16
Umowa i odpowiednio zapisane usługi, które są realizowane to podstawa. Potem wniosek do GUS w celu nadania kodu PKWiU wraz z opisem tychże usług, a potem potwierdzenie powyższego przez KIS.
To jest materiał dowodowy, które się zbiera na wypadek sporu.
18 marca 2022 at 12:44
Dzień dobry,
co w sytuacji gdy oprócz usługi informatycznej na fakturze widnieje sprzedaż np. kamery lub portu ? 3% ryczałt ?
Dzięki za pomoc !
22 marca 2022 at 09:02
Walorek, a jak to sobie wyobrażasz? Świadczysz usługi za np 100 000 zł opodatkowane na 19 %, ale do tej samej faktury dorzucasz koszt produkcji oscypka wartego 5 zł ze stawką 3% i nagle całość faktury jest opodatkowana podatkiem 3% :)?
No ludzie, trochę wyobraźni. To co masz wpisane na 15% rozliczasz za 15, to co za 10 rozliczasz za 10 a to co za 3 rozliczasz za 3. No chyba, że nie masz jak udowodnić ile czasu co robiłeś to wszystko opędzasz najwyższą stawką.
21 lutego 2022 at 18:23
Cześć, jestem Product Ownerem w firmie, która zajmuje się produkcją kas samoobsługowych, kiosków samoobsługowych, biletomatów i innych urządzeń.
Koordynuje powstanie takiego urządzenia, spinam wszystko z harmonogramem, koordynuje pracę zespołu, koordynuję też kwestie techniczne, tak żeby na koniec klient otrzymał zamówione urządzenia. Nie ma to związku z oprogramowaniem tylko sprzętem. Zastanawia mnie pod jaką stawkę ryczałtową mógłbym podpiąć moją działalność. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie? Dodam, że jestem obecnie na umowie o pracę, myślę o przejściu na B2B.
Zapewne czeka mnie wysłanie wniosków do GUS a następnie do KIS… Pozdrawiam
26 lutego 2022 at 10:16
Czy masz jakąś podwykonawczą firmę która podpisze z Tobą umowę? Nie jestem pewien jak to teraz wygląda, ale para lat temu nie można było zrobić czegoś takiego że pracujesz na etacie dla firmy A. Potem zakładasz JDG i zamiast etatu podpisujesz z firmą A umowę b2b.
Zamysł tego pomysłu/prawa był taki żeby pracodawca nie wymigiwał się od płacenia składek i nie wyzyskiwał pracowników zmuszając ich do zakładania firm. W IT sytuacja jest odwrotna, ale w januszexach łatwo sobie wyobrazić co by się działo.
Jeśli jednak Twoja firma składa się z X firemek to da się to zrobić. Po prostu podpiszesz b2b ze spółą B która świadczy usługi firmie A.
17 lutego 2022 at 12:54
Czy możliwe będzie przejście na 8,5 % jako it support ?
16 lutego 2022 at 18:16
Witam. Wszędzie widzę rady, żeby na 8.5% pisać o interpretację do GUS i KIS, ale wydaje mi się, że moja sytuacja jest czysta. Współpracuję z dwoma kontrahentami.
Dla głównego – tego który płaci znakomitą większość mojego miesięcznego dochodu , robię wsparcie techniczne – moja praca polega na dostępności 24/H i reakcję na incydenty, z którymi nie radzą sobie osoby zajmujące się infrastrukturą klientów usług tego kontrahenta. Zakres dość szeroki, bo rozwiązuję problemy z VoIPem, różnymi VPNami, LANami, WLANami, serwisami cloudowymi od zwykłych hostingów webowych po serwisy w kubernetach, inwestygacją cyberataków i takie tam.
W mojej ocenie to się literalnie kwalifikuje jako:
62.02.30.0, czyli usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego
Nie widzę w PKW nieczego, co by się lepiej wpasowało w ten zakres usług, nie wyobrażam też sobie w jaki sposób i jakimi argumentami można by to było zakwestionować.
Ten kontrahent powinien być liczony ryczałtem 8.5%, zgadza się ?
Nie programuję, nie automatyzuję, nie administruje i nie zajmuję się sprzętem. Pracę wykonuję zdalnie, klient jest daleko za granicami PL.
Dla drugiego kontrahenta robię podobny zakres usług, ale tutaj zajmuję się jeszcze administracją jego systemów – marginalnie, ale pewnie można to podciągnąć pod:
62.03, czyli zarządzanie siecią i systemami informatycznymi,
więc ten powinien być liczony ze stawką 12.5%
Czy ktoś umie zbudować jakiś hipotetyczny scenariusz, w którym przychodzą smutni panowie, lub panie i zarzucają mi uszczuplenia budżeru nowego ładu ? 🙂
16 lutego 2022 at 21:28
Jak Ty to wiesz i jesteś pewien i potrafisz to każdemu wyjaśnić podając podstawy prawne – to zawsze możesz na własne ryzyko to wykonać.
Dodam tylko, że 62.03, czyli zarządzanie siecią i systemami informatycznymi jest na stawce 12% a nie 12,5%
stawka progresywna 8,5% do 100 000 zł i 12,5% powyżej 100 000 zł dotyczy głównie najmu i kilku innych czynności
16 lutego 2022 at 22:54
Zgadza się, mój błąd z tą połówką, natomiast co do podstaw, to rozumiem, że ktoś musiałby je podać, żeby podważyć moją interpretację. Pewnie i tak usiądę i napiszę ten wniosek, ale to jest mocno frustrujące, że każdy B2B w IT musi pisać po urzędach, bo mniema się, że obywatel nie jest w stanie zrozumieć przepisów, które się dla tego obywatela tworzy. Dochodzi do sytuacji w której nawet, jeśli coś się wydaje jasne, to popłoch publiki dookoła budzi mój niepokój.
26 lutego 2022 at 10:24
Przecież w tym prawie nie chodzi o to żeby było jasno tylko żeby wał przeszedł bez wielkiego jończenia ludu. Zatem nie ma co się spodziewać że będzie łatwo prosto i przyjemnie. Będzie tak jak było tylko na jeszcze większym polu spierdzielone.
Do tej pory też nie wiedziałeś czy rozliczając rzecz A jako kosz to robisz to dobrze czy źle Najlepszy przykład to sprawa dwóch ludzi wpisujących w koszty część powierzchni mieszkania przeznaczonej na biuro (bez przekształcania powierzchni na biurową). US w mieście X stwierdził, że to spoko i przyklepał KPIR. Urząd mieście Z stwierdził że nie można tak robić i przywalił karę.
Witaj w Polsce.
15 lutego 2022 at 09:23
@HumbleOps czemu nazywasz JavaScript językiem skryptowym? Ma tyle wspólnego z skryptami co z Javą 😉 nawet w swoje własnej dokumentacji nazywają go generał purpose programing language o ile dobrze pamiętam, co więcej jest kompilowany przez silnik przeglądarki przed uruchomieniem. Kiedyś kombinowali lata temu i w dokumentacji dali własną definicję czym są skrypty, wymyślając nowe pojęcie którego nie ma na uczelniach „webscripting”, obecnie idą w drugą stronę i uważają się za język ogólnego zastosowania.
11 lutego 2022 at 12:35
A ja mam pytanie, bo mam długie okresy gdy nic nie robię i wpisuję 'idle time’ na timesheet. Czy stawka podatku za nicnierobienie nie powinna być 0% czasem?
16 lutego 2022 at 21:32
Myślę, że zgodnie z myślą ustawodawcy w tej sytuacji stawka powinna być najwyższa czyli 15% w tej sytuacji masz najniższe koszty uzyskania przychodu. Nie potrzebujesz zatem rekompensaty w postaci niższej stawki ryczałtu.
Tak by podpowiadała logika 😉
14 marca 2022 at 11:53
Hej, idea ryczałtu jest dokładnie odwrotna, czyli jeżeli masz bardzo niskie koszty uzyskania przychodu w danej branży (porównajmy produkcję czegoś fizycznego z IT) to właśnie wtedy korzystasz z ryczałtu, bo nie jesteś w stanie obniżyć podatku w takiej branży IT jako deweloper będąc na liniowym. Czyli idea ryczałtu jest taka, że im niższe możliwe koszty w danej branży to niższy ryczałt. Tam gdzie koszty są wysokie korzysta się z liniowego bo i tak zapłacisz przychodu pomniejszonego o znaczne koszty.
3 lutego 2022 at 00:09
Czy ktoś może z osób które zajmują się testami manualnymi otrzymał już inwidualna interpretacje podatkowa? Bo ja wysłałem do GUS zapytanie, ale patrząc po komentarzach coś czuję że odpowiedź dostanę dopiero za parę miesięcy. A fakturę za styczeń trzeba było wystawić dałem ją na 12%, ale kompletnie nie jestem przekonany czy tak jest poprawnie. Bo dobrze mówiąc może być 8.5 jak i 15%. Pytanie co wybraliście przy styczniowej fakturze?
5 lutego 2022 at 10:53
Ja wystawiłem na fakturze różne pozycje z różnymi opisami czynności (bez żadnych kodów usług na wszelki wypadek). Do tego mam ewidencje czasu (export TimeSheet z JIRA). Na chwilę obecną większość rzeczy wpada mi w 12%, ale to tylko moja interpretacja danych zadań. Nie mam nic z GUS czy KIS i nie wiem czy wnioskować w ogóle jest sens.
Przykładowo development mam w planie wrzucić na 12%, a testy manualne (nie moich zadań) na 8.5%.
11 lutego 2022 at 11:06
Cześć – czy zleceniodawca klepie Ci jakoś ten timesheet z JIRAy?
11 lutego 2022 at 17:33
Nie.
2 lutego 2022 at 08:47
Czy dostałeś jakieś potwierdzenie po wysłaniu? Ja wysłałem ale nie mam żadnego potwierdzenia i się zastanawiam czy czekać czy może się coś źle wysłało.
2 lutego 2022 at 12:52
Ja również wysłałem i również nie otrzymałem żadnego potwierdzenia. Przedzwoniłem do GUS i dostałem informację, że póki co nie nadążają z pobieraniem kolejnych wniosków z serwera i dlatego nie przychodzi powiadomienie do zgłaszającego. Jak podejmą zgłoszenie to dopiero wtedy będzie notyfikacja.
Poza tym dostałem info, że obecny czas oczekiwania na odpowiedź to 3m 🙁
2 lutego 2022 at 13:22
Jedna korekta – w związku ze stanem epidemii, czas oczekiwania może zostać wydłużony do 6 miesięcy.
5 lutego 2022 at 10:47
Kiedyś ludzie po prostu byli zawaleni robota, zaskoczeni zimą, trwał sezon urlopowy trwał, pracownicy byli L4 i milion innych rzeczy się działo na świecie. Dziś pisze się po prostu że mamy COVID i to tłumaczy wszystkie przeciwności losu. Równie dobrze można w odpowiedzi napisać coś w stylu nie interesuj się bo kociej mordy staniesz ;).
1 lutego 2022 at 15:51
Złożyłam 15 grudnia i nadal czekam na jednym z webinarów dotyczacych NŁ doradca podatkowy wypowiadał się że czeka się teraz 3 msc bo urzędnicy zawaleni wnioskami.
1 lutego 2022 at 10:57
głupie pytanie 🙂 wysłałem wniosek do GUS Łódź, jestem z Warszawy, czy to będzie problem w rozpatrzenu? Ile czasu czekaliście?
31 stycznia 2022 at 10:15
Takie mam pytanie. Otóż pracuję jako informatyk w służbie zdrowia, tzn. zajmuje się aktualizowaniem oprogramowania. Czy w związku z tym mogę być na ryczałcie? Jeśli tak to na 12% czy 8,5%?
16 lutego 2022 at 21:37
W ustawie masz wyraźnie zaznaczone:
Stawka 12%:
w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex
62.09.20.0) – czyli instalacja oprogramowania jako jedyna czynność z 62.09.20.0 jest objęta 12%
W wyjaśnieniach jest więcej czynności pod ten kod PKWiU:
https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkwiu_15/pdf/wyjasnienia_PKWiU-2015-wersja_25032019.pdf
Pewnie jako taki informatyk robisz też zwykłe wsparcie techniczne na kodzie 62.02.30.0 i to by zapewne na 8,5% mogło być.
Tutaj bym się zastanawiam mocno czy nie wpadasz pod:
62.02.10.0 Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego
Grupowanie to obejmuje:
usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez specjalistę technologii informatycznych dotyczące sprzętu
komputerowego, takie jak: doradztwo w sprawach dotyczących wymagań odnośnie sprzętu komputerowego i
zaopatrzenia w sprzęt komputerowy,
usługi w zakresie dostarczania certyfikatów dotyczących sprzętu komputerowego,
usługi łączące ocenę potrzeb związanych z systemem komputerowym, doradzanie w zakresie zakupu
oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz umieszczenia nowego systemu na miejscu,
usługi w zakresie integracji systemów komputerowych, tj. analiza aktualnego systemu komputerowego klienta,
obecne i przyszłe wymagania odnośnie zakupu nowego sprzętu i oprogramowania oraz integracja nowych
i starych elementów systemu w celu stworzenia nowego zintegrowanego systemu.
30 stycznia 2022 at 21:41
kluczem jest sformułowanie „nie związane / związane z oprogramowaniem” – a co US w ramach ewentualnej kontroli uzna za „związane z oprogramowaniem” tego już nikt nie wie. Stąd jedyną słuszną drogą jest GUS -> US i co bardzo ważne – w żadnym wypadku nie można im sugerować czy to co robisz jest związane z oprogramowaniem. Niech sami to stwierdzą na podstawie opisu prac i napiszą w interpretacji. W przeciwnym razie kontroler może stwierdzić że instalacja, aktualizacja, administracja, analiza biznesowa i każda inna usługa są związane z oprogramowaniem – i co im zrobisz?
30 stycznia 2022 at 22:42
Ale o to właśnie chodzi, że te czynności, które wymieniasz są związane z oprogramowaniem. Problemem jest klasyfikacja PKWiU, gdzie pomylone z poplątanym jest pojęcie rozwoju oprogramowania – jako ograniczone tylko do programowania. I GUS tak to właśnie interpretuje. Programowanie jest niejako synonimem usług związanych z oprogramowaniem co jest oderwane od rzeczywistości.
29 stycznia 2022 at 13:43
Hej,
Planuję złożyć wniosek do GUS w celu określenia symbolu PKWiU i w dalszej kolejności określenia według jakiej stawki ryczałtowej powinienem się rozliczać.
Nie ukrywam, że liczę, że będzie to PKWiU podlegającego pod 8,5% 🙂
Pracuje w roli architekta rozwiązań informatycznych – współpraca B2B z software house, oddelegowany do pracy u klienta branży telko w wydziale rozwiązań cyfrowych.
Bezpośrednio nie programuję, zajmuję się analizą wymagań projektowych, tworzeniem projektu architektury, opisów, modeli i diagramów na poziomie grupy systemów komputerowych.
Spisałem sobie wstępnie opis wykonywanych prac, który planuje zawrzeć we wniosku.
Czy ma ktoś doświadczenie w składaniu takich wniosków i pomógłby (również odpłatnie) ocenić czy to co planuję wysłać jest ok, tzn. nie jest zbyt szczegółowe albo zbyt ogólne, jest w miarę zrozumiałe albo nie jest, czy GUS będzie w stanie jednoznacznie określić symbol PKWiU i najlepiej taki, który podlega pod 8,5% ? 🙂
29 stycznia 2022 at 14:15
Cały wniosek to prosty formularz z kilkoma polami. Jeśli wiesz, co robisz i masz przygotowany ten opis usług to składaj tutaj czym prędzej i nie daj się naciągnąć na pośredników i płatne składanie tego wniosku:
https://lodz.stat.gov.pl/osrodki/osrodek-klasyfikacji-i-nomenklatur-urzedu-statystycznego-w-lodzi/formularz/
31 stycznia 2022 at 00:28
Chyba jednak nie do GUS, a do KIS po WIS?
https://programistanaswoim.pl/co-zrobic-kiedy-nie-wiesz-jak-sklasyfikowac-wykonywana-przez-ciebie-dzialalnosc-lub-usluge/
31 stycznia 2022 at 07:27
WIS dotyczy VAT
28 stycznia 2022 at 23:02
Hej,
to ja mam pytanie z nieco innej, ale bliskiej beczki:) Zajmuję się sprzedażą usług IT wykonywanych przez programistów (custom software) oraz Body Leasing. W przypadku projektu jest sporo rozmowy z klientami na temat podejścia do projektu, consultingu i oczywiście samej części sprzedażowej.
W przypadku ryczałtu, który przedział byłby wg was rekomendowany?
29 stycznia 2022 at 11:26
Interpretacja statystyczna w GUS oraz podatkowa KIS. Lub podatek liniowy gdzie kody statystyczne nie mają wpływu na wysokość obciążeń
28 stycznia 2022 at 19:18
A co w sytuacji gdy nie ma się umowy z firmą bo pracuje się na stronie internetowej ogólnie dostępnej?
Główne obowiązki to:
– testowanie / sprawdzanie czy buildy mogą być testowane
– przygotowywanie testów manualnych dla testerów (scenariusze testowe i opis + instrukcje)
– rozmowy z klientami o tym co i jak testować (to ja ich pytam więc im nie doradzam w żaden sposób)
– poszukiwanie pasujących testerów
– zlecanie zadań współpracownikom
– wykonywanie raportów po zakończonym testowaniu
Na żadnym etapie moja praca nie jest związana z tworzeniem programowania (wg mnie – a co sądzi ustawodawca?) / testowaniem automatycznym.
28 stycznia 2022 at 20:55
Zadawanie tych pytań jest tutaj bezcelowe. Tylko GUS -> KIS. Pamiętaj, Ty odpowiadasz za swoje decyzje. Tutaj jest totalna niejasność – obrona w przypadku kontroli linią 'bo mi w Internecie doradzili’ nic Ci nie da.
27 stycznia 2022 at 12:40
Cześć. Zbliża się termin wystawienia pierwszej FV na ryczałcie a ja dalej nie wiem jaką stawkę ryczałtu powinienem mieć. Pracuję w branży IT jako grafik, UXowiec, motion designer. Nie wiem czy mam 8,5%, czy 15%. Nie jestem w stanie znaleźć także jednoznacznej odpowiedzi czy tworzenie marketingowych filmów, które są później używane na stronie WWW, social mediach lub puszczane na targach na ekranie to dalej jest praca w szeroko pojętym zakresie IT czy nie. Czy powinienem użyć:
74.10.Z – usługi graficzne w zakresie projektowania graficznego
74.20.Z – produkcją filmową i fotografią komercyjną
czy raczej
62.01.1 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych
Wg mnie kody 74 to by było 15%, a kod 62 to 8,5%.
Niestety jeżeli się nie jest programistą ciężko znaleźć odpowiedzi związane z Polskim Ładem i ryczałtem :-/
27 stycznia 2022 at 12:53
Cześć – nikt nie odpowie Ci wiążąco na to pytanie tutaj i nie polegaj na takich odpowiedź – z odpowiedziami Pana Mateusza włącznie. Tylko Ty będziesz ponosił konsekwencje błędnych decyzji. Bezpieczne rozwiązanie to:
-stosowanie stawki 15%
-zalatwianie interpretacji indywidualnej (najpierw statystyczna z GUS, potem podatkowa z KIS)
-jesli wyjdzie na to, że 15% to zła stawka – korekty i odzyskanie nadpłaconego podatku.
Tak to wygląda w naszym kraju – droga jest wyboista ale tylko taka da Ci spokój.
27 stycznia 2022 at 13:09
do KISu GUSu 😉
28 stycznia 2022 at 12:40
Nikt Ci tutaj nie da wiążącej odpowiedzi – musisz sam się głęboko zastanowić co robisz – bo to, że jesteś przylepiony do branży IT nie przesądza o niczym. W każdej branży pracuje masa specjalistów, którzy świadczą różnego rodzaju usługi.
Z tego opisu co dałeś ciężko cokolwiek powiedzieć.
Stawek jest wiele 2%, 3%, 8,5%, 8,5%-12,5% (powyżej 100k), 12%, 14%, 15%, 17% – łącznie daje nam to 9 stawek.
Jak nie masz jeszcze żadnego podparcia z KIS oraz GUS to podejdź do tego racjonalnie.
Jeżeli widzisz się w dziale 74.1 to może ten PKWiU jest dla ciebie ok?
74.10.19.0 Usługi w zakresie pozostałego specjalistycznego projektowania
Dział 74.1 jest na stawce 14%
Rzuć sobie okiem i dokonaj rzetelnej oceny według twojego najlepszego zrozumienia tego co robisz:
Ustawa: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19981440930/U/D19980930Lj.pdf
Wyjaśnienia PKWiU: https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkwiu_15/pdf/wyjasnienia_PKWiU-2015-wersja_25032019.pdf
25 stycznia 2022 at 19:04
Hej,
w artykule była mowa o analityku biznesowym. Znalazłem interpretację, która praktycznie 1:1 pasuje do mojej sytuacji i myślę, że jest wiele osób, które pracuje podobnie – zatrudnienie w polskiej firmie, która jest vendorem dla jakiejś korpo:
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0115-kdit1-4011-113-2021-1-mr-ryczalt-od-przychodow-185136254
Oczywiście teraz nie zdążę zdobyć własnej interpretacji na czas, jednak wystąpię o nią i będę czekał na odpowiedź.
I TU PYTANIE: co się dzieje w sytuacji, kiedy wg własnej oceny płacę 8,5% a potem pojawia się interpretacja, że jednak powinienem płacić 12? Dopłacam brakującą różnicę i po sprawie czy wiążą się z tym jakieś konsekwencje, kary itd?
Dzięki i pozdrawiam,
Sebastian
30 stycznia 2022 at 22:46
Ta interpretacja jest bezwartościowa. Wnioskodawca podał PKWiU. KIS tylko stwierdził – tak, te PKWiU to takie stawki ryczałtu. To wszystko. Brak poparcia dobranego PKWiU interpretacją z GUS
24 stycznia 2022 at 15:53
Zachęcam do zobacznei poniższego materiału:
https://www.youtube.com/watch?v=VPF7vDnZ0eI&t=1051s
Sam pracuję jako Product Owner i załozyłem stawkę 8.5%. Wygląda na to, że mogę być w błędzie, tak samo jak autor powyższego artykułu.
Pozdrawiam
24 stycznia 2022 at 15:42
8,5% dla scrum mastera, product ownera czy project managera może okazać się pułapką. Zresztą, nie tylko dla nich. Ciekawie to tłumaczy Sławomir Mentzen: https://www.youtube.com/watch?v=VPF7vDnZ0eI
Tak czy inaczej, ja dla uniknięcia zamętu i bólu głowy zostaję przy liniówce 😉 Zobaczę, co z tego bajzlu wyniknie za rok.
21 stycznia 2022 at 00:34
Czy ktoś już uzyskał interpretację indywidualną albo odpowiedź z GUS?
Z tego co patrzyłem to oczekiwanie na indywidualną interpretację trwa do 3 miesięcy – dodatkowo jeszcze trzeba poczekać na odpowiedź z GUS na początku.
Według mnie zajmie może to zająć nawet do 5 miesięcy.
Zastanawiam się jak postępować do momentu uzyskania tej interpretacji.
21 stycznia 2022 at 07:58
GUS ma 3 miesiące na odp. KIS też wcześniej się nie wyrobi – u nich oczekiwanie 3 miesiące było w nirmalniejszych czasach. Przy obecnej ilości wniosków samo KIS moze to trzymać 6 miesięcy – ze względu na COVID mają do tego prawo. Łącznie 9 miesięcy może to nawet potrwać.
21 stycznia 2022 at 09:34
No właśnie – to jest bardzo dużo czekania w niepewności.
Pytanie to robić w międzyczasie? Rozliczać się tak jak nam się „wydaje” i potem dokonać ewentualnej korekty?
26 stycznia 2022 at 15:43
Tak, przy czym 'wydaje’ się lepiej zrobić pesymistyczne – jeśli nie jesteś programistą iść w 15% a potem korygować
27 stycznia 2022 at 14:36
Pesymistycznie to już to robię 🙂
Chodź nie widzę uzasadnienia dla stawki 15% w tym przypadku – raczej 100% poleci teraz na 12%
27 stycznia 2022 at 15:06
Klasyfikacja PKWiU jest tak oderwana od rzeczywistości, że jeśli ktoś nie jest programistą nie ryzykowalbym 12%
27 stycznia 2022 at 15:21
Aż tak bardzo oderwana nie jest.
Problemem z ryczałtem są niejasne zawężenia usług wchodzących w skład poszczególnych klas PKWiU
12% jest nie tylko dla „programowania” zauważ.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19981440930/U/D19980930Lj.pdf
https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkwiu_15/pdf/wyjasnienia_PKWiU-2015-wersja_25032019.pdf
27 stycznia 2022 at 15:36
Jasne, ale odniose się do testowania – które jest integralną częścią SDLC i elementu rozwoju a nie jest tak interpretowana przez GUS jako 62.01.1 – jeśli jesteś to logiczne to nie mam pytań 😉
20 stycznia 2022 at 10:12
Dla web developerów, osób projektujących strony internetowe,
znalazłem dwie interpretacje gdzie potwierdzono stosowanie ryczałtu 8,5% pomimo PKD 62.01.Z
https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=571103&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc
https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=536466&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc
Moim zdaniem słowem klucz na fakturze jest projektowanie / kodowanie, a nie programowanie.
Projektowanie / kodowanie strony internetowej – 8,5%
Programowanie – 12% (teraz)
Pozdrawiam
21 stycznia 2022 at 00:37
Szczerze mówiąc te interpretacje wyglądają jakby były wydane po czasie i KIS musiał zgodzić się ze stanowiskiem podatnika xD
@Bartuś – spróbuj wystąpić o taką interpretację. Bardzo mnie zastanawia, czy jeszcze znajdzie się ktoś kto uzna programistę stron za kodera w 2022 😉
21 stycznia 2022 at 08:12
Ale czemu ma nie uznać? Znaczenie słów jest ważne, a od kiedy strony internetowe są programami? to że się piszę kod HTML, CSS, Javascript, PHP to nie znaczy że się programuje. Moim zdaniem programista to jest ten co tworzy oprogramowanie, a strona internetowa nie jest oprogramowaniem…
21 stycznia 2022 at 08:50
Nie róbmy sobie jednak z logiki żartów. Od kiedy strona nie jest statycznym htmlem to staje się po prostu aplikacją internetową, która się programuje 😉
21 stycznia 2022 at 08:57
Myślę, że za bardzo tutaj naciągamy sprawę.
O ile jestem w stanie zaakceptować fakt, że strona napisana w samym HTML i CSS to nie jest program komputerowy to już użycie JavaScript sprawia, że możemy to tak to klasyfikować. Tym bardziej PHP i logika backendowa.
Współcześnie strony zwykło się nazywać aplikacjami webowymi właśnie ze względu na to, iż nimi są.
Tutaj znalazłem ciekawy opis:
https://www.prawo-it.pl/2021/01/19/program-komputerowy-strona-www/
Dlatego uważam, że te klasyfikacje PKWiU to jest archaizm z lat 90. Nie powinno się tego używać, bo tylko robi spore zamieszanie.
Gdzie jest ta cienka granica? Według mnie web developer, który nawet klepie jakieś wizytówki w HTML/CSS (to jeszcze się zdarza??? chyba nie) może mieć potencjalnie problem z obronieniem w czasie kontroli.
21 stycznia 2022 at 09:02
Poza tym uważam, że kodowanie samo w sobie jest częścią programowania i wiele takich definicji można znaleźć w internecie.
21 stycznia 2022 at 09:28
CSS, HTML to nie są języki programowania, nie mają podstaw,
PHP, Javascript , ok ale są to języki skryptowe dla aplikacji webowych,
i tu moim zdaniem jest te rozróżnienie jak ktoś to wykorzystuje dla stron internetowych to 8,5%, jeżeli robisz jakieś inne „oprogramowanie” -aplikacje wtedy 12%
Dla mnie języki programowania to C++, C#, Python itd. i wtedy jesteś programistą.
Ja tworze strony internetowe i nie czuje się programistą, nie tworze oprogramowania.
15 lutego 2022 at 09:32
@Bartuś czemu nazywasz JavaScript językiem skryptowym? Ma tyle wspólnego z skryptami co z Javą nawet w swoje własnej dokumentacji nazywają go generał purpose programing language o ile dobrze pamiętam, co więcej jest kompilowany przez silnik przeglądarki przed uruchomieniem. Kiedyś kombinowali lata temu i w dokumentacji dali własną definicję czym są skrypty, wymyślając nowe pojęcie którego nie ma na uczelniach „webscripting”, obecnie idą w drugą stronę i uważają go za język ogólnego zastosowania.
15 lutego 2022 at 09:56
po 1. w nazwie ma script 😉 po 2 taką masz definicje np w wikipedii, po 3 został stworzony głównie pod przeglądarki czyli do „internetu”, a co teraz z nim robią to inna sprawa… Poza tym to zależy do czego go wykorzystujesz, ja wykorzystuje go do tworzenia stron internetowych, (edycja styli), a nie do programowania i tworzenia oprogramowania. Według mnie jest różnica do czego dane narzędzie wykorzystasz.
21 stycznia 2022 at 09:20
z artykułu, „pozwala na rozważanie kwalifikacji”, więc to nic nie wnosi, rozważać sobie można, też wolałbym żeby PKD – PKWiU co do ryczałtu było jasno rozpisane, ale rząd ma to w dup*e, jednak wole się opierać o rządowe interpretacje niż jakieś artykuły, znajdźcie mi interpretacje gdzie tworzenie stron www jest zakwalifikowane na 15-12%… bo ja nie mogłem znaleźć
8 lat tworzę strony na 8,5% tak mi powiedziano na początku lokalny US to przyklepał.
Tu jest logika, tak jak w tej pierwszej interpretacji co zamieściłem, jest tam opisany front-end jak i back-end. Bo kodujesz – programujesz na rzecz strony internetowej a nie oprogramowania.
Ok, co innego jak tworzysz np. wtyczki które są płatne, albo tworzysz jakieś systemy webowe które przetwarzają dane i je odsprzedajesz lub upubliczniasz.
Tworzenie stron internetowych jest dla konkretnej osoby lub firmy, z przekazaniem lub bez praw, nie tworzy się oprogramowania z którego może korzystać każdy…
A co jak ktoś korzysta z WordPressa i szablonów? nie dotykając grama kodu?
21 stycznia 2022 at 09:27
Masz własną interpretację w tym temacie?
Lokalny urząd skarbowy wydał Ci jakąś niezobowiązującą opinię.
Rozumiem, że przez 8 lat stosujesz tę stawkę i nie było żadnej kontroli?
Ja tylko czekam, aż się pojawią nowe interpretacje w tych sprawach, bo zakładam, że zainteresowanie będzie ogromne.
21 stycznia 2022 at 09:31
Miałem tylko ustną interpretację przez urzędnika US i księgowego, nie było kontroli.
21 stycznia 2022 at 11:00
Ok. Rozumiem. No to trochę ryzykowne bym powiedział.
Ja na razie czekam na klasyfikację z GUSu.
Chociaż zastanawiam się czy jest sens rozbijać te usługi, czy po prostu stosować stawkę 12% dla całości. Mniej roboty z tym.
Czy kiedykolwiek przez te 8 lat wystawiłeś jakieś faktury na inne stawki niż 8,5%?
21 stycznia 2022 at 12:25
No może i ryzykowne, ale sami dają „furtkę” na 8,5%, publikują różne interpretacje potwierdzające zasadność więc… Stawki ryczałtu powinny być już dawno jasno rozpisane, wtedy ludzie by nie mieli problemu.. ale może o to im chodzi 😉
Ja stosowałem tylko stawkę 8,5% na fakturach, ale też nic innego nie robiłem.
Dodam jeszcze tylko takie moje spostrzeżenie:
Jeżeli prowadzisz samochód to nie znaczy że jesteś zawodowym kierowcą,
Jeżeli używasz noża w kuchni to nie znaczy że jesteś kucharzem,
Jeżeli używasz języka programowania (z przeznaczeniem web), nie znaczy że jesteś programistą i tworzysz oprogramowanie 😉
W tym sęk że w dzisiejszych czasach sposobów na tworzenie stron jest mnóstwo, każdy ma swój sposób i zakres działania..
21 stycznia 2022 at 12:37
Te analogie są nietrafione. Jeśli jesteś kierowcą i jedziesz autem sam – nie jesteś kierowcą zawodowym. Jeśli jednak świadczysz komuś usługę przewozu – już jesteś (pomijam kwestie uprawnień). Jeśli tworem jest aplikacja webowa – programujesz. To nie wymaga ani studiów ani uprawnień
21 stycznia 2022 at 13:02
tylko że ja nie robię aplikacji webowych a strony internetowe 😉
21 stycznia 2022 at 12:44
Haha
Tylko nie właśnie w ryczałcie stawka zależy od tego co robisz, a nie kim jesteś xD
21 stycznia 2022 at 12:50
Jeszcze dodam tylko od siebie, że według mnie cała działalność usługowa powinna być na 8,5%.
Jak to jest, że wolne zawody mają 17%, inżynierowie i zawody medyczne 14%, część usług na 15%, część na 12% a pozostałe na 8,5%?
Gdzie jest logika w tych stawkach?
Kto to ustalał i na jakiej podstawie?
Ale jest światełko w tunelu. Podobno od 2023 mają powoli odchodzić od PKWiU i dopracować matrycę stawek. Pożyjemy, zobaczymy.
21 stycznia 2022 at 13:06
Wiem wiem, chodziło mi że używając języków programowania nie trzeba pisać oprogramowania, bo np użyje Javascriptu by zmienić styl CSS, to już jest oprogramowanie? no hallo,
Albo robisz makro do Excela czy innego programu, piszesz oprogramowanie?
z tego co słyszałem PKWiU już dawno nie jest oficjalnie używane i nie trzeba tego uwzględniać na fakturach czy rachunkach
21 stycznia 2022 at 13:08
No i gadzam się z Tobą co do stawek, powinno to być uproszczone i jasno opisane.
21 stycznia 2022 at 13:14
Bartuś
> bo np użyje Javascriptu by zmienić styl CSS, to już jest oprogramowanie?
Jeżeli jest to częścią strony internetowej/aplikacji webowej, którą robisz, to tak. Jeżeli robisz to na swoje potrzeby, by wykonać inne zadanie niezwiązane z oprogramowaniem lub np. by wygenerować raport klientowi, to nie.
> Albo robisz makro do Excela czy innego programu, piszesz oprogramowanie?
Tak
21 stycznia 2022 at 13:32
A mi się tak nie wydaje, to tak jak kiedyś ludzie do maluchów wsadzali kratkę i wmawiali że mają samochód dostawczy. To że użyję linijkę kodu nie znaczy że napisałem oprogramowanie.
I tu właśnie pole do popisu mają interpretacje, w szczególności osobiste urzędnika US podczas kontroli, jeden zinterpretuje to tak drugi tak. Super. Heh
P.s. czyli babki w księgowości są programistami 😉
20 stycznia 2022 at 07:51
A czy Scrum Master nie będzie podlegał pod stawkę 15% jako „usługi doradztwa związane z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70)”, czyli m.in. 70.22.20 Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych. Zgodnie z objaśnieniami do PKWiU Grupowanie to obejmuje:
– usługi koordynacji i nadzoru w zakresie środków podjętych w celu przygotowania, uruchomienia i zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta,
– usługi zarządzania projektami, które mogą dotyczyć budżetu, rachunkowości i kontroli kosztów, zamówień, planowania czasu pracy i pozostałych warunków działania, koordynacji prac podwykonawców.
20 stycznia 2022 at 20:45
Też sie z takimi opiniami najczęściej spotkałam.
Pytanie do autora wpisu – pod jakie PKWiU chciałby zakwalifikować działalność Scrum Mastera
24 stycznia 2022 at 15:56
Jako scrum master mam osobiście duże opory w klasyfikowaniu tej roli akurat do 70. Wszystkie wymienione w tym dziale czynności wskazują na KIEROWANIE – na różnych płaszczyznach. A rola scrum mastera w świetle filozofii zwinnego wytwarzania oprogramowania nie jest rolą kierowniczą/zarządczą, a wspierającą. Scrum master ma więcej wspólnego z coachem niż kierownikiem. Po prostu ta klasyfikacja kłóci mi się z rolą scrum mastera opisaną w scrum guide.
19 stycznia 2022 at 14:49
Cześć, w najbliższym czasie mam zamiar przejść z UoP na B2B, jestem administratorem baz danych SQL. Zastanawiam się, czy 8.5% będzie dla mnie? W internecie znalazłem przykłady pozytywnie rozpatrzone indywidualnej interpretacji dla admina SQL, ale sami wiecie jak jest- najlepiej zderzyć się z żywym przykładem.
21 stycznia 2022 at 09:12
Administrator – według mnie to osoba, która zarządza danym systemem informatycznym albo siecią.
Kod PKWiU jaki mi tu najbardziej pasuje to:
(Stawka 12%) 62.03.12.0 Usługi związane z zarządzaniem systemami informatycznymi
Wyjaśnienie do grupy:
Grupowanie to obejmuje usługi związane z codziennym zarządzaniem systemami informatycznymi klienta i ich
eksploatacją.
21 stycznia 2022 at 09:18
Nie wiem czemu ludzie się uczepili tego „programowania”. Ustawia wymienia wiele usług IT na stawce 12%, m.in doradztwo z zakresie sprzętu i oprogramowania, a także właśnie administrację systemami informatycznymi i sieciami
Polecam ustawę:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19981440930/U/D19980930Lj.pdf (strony 16-23)
Oraz wyjaśnienia do kodów PKWiU:
https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkwiu_15/pdf/wyjasnienia_PKWiU-2015-wersja_25032019.pdf
Zapewniam, że po tej lekturze wiele zapędów do 8,5% stopnieje 🙂
To nie jest tak, że każdy „nieprogramista” w IT będzie na 8,5%. Są jeszcze tacy szczęśliwcy co wyraźnie pod 15% się załapią, a większość jednak pasuje do 12%.
Tak to widzę.
18 stycznia 2022 at 22:30
project manager IT
delivery manager IT
jakie to teraz kody PKWiU / PKD?
ryczalt 8,5% na uslugi zwiazane z doradztwem IT?
22 lipca 2022 at 20:14
podbijam pytanie
18 stycznia 2022 at 21:40
„Ponadto warto zadbać o odpowiednie zapisy w umowie, aby zakres obowiązków wprost z niej wynikał.”
– czy ktoś ma wprost wpisane do umowy w zakresie usług 'przygotowywanie i przeprowadzanie testów manualnych systemów informatycznych’ czy temu podobny zapis? Mój kontrakt jest mocno ogólny – dużo okrągłych słów o doradztwie w zakresie produktów i procesów biznesowych, wykonywaniu przypisanych projektów. Cel jest oczywisty – uniknięcie problemów związanych z kwestiami UOP. Czy takie zapisy stanowią jakąś przeszkodę w usytuowaniu się w ryczałcie 12/8.5%?
19 stycznia 2022 at 00:30
Tak, ja właśnie negocjuję ostateczny kształt umowy ze Zleceniodawcą.
Jak tylko zostanie zaakceptowana, dam znać. Ogólnie jednak mówiąc, ma być tak, by nie była podobna do typowej UOP (etat). W związku z tym, nie piszemy o zakresie obowiązków, tylko o przedmiocie umowy, którym jest testowanie oprogramowania, w szczególności: przygotowanie i wykonanie testów manualnych, itd. Z umowy powinno jednoznacznie wynikać, że nie programujesz, czyli w obowiązach Zleceniodawcy powinno znaleźć się dostarczanie, przygotowanie, konfigurowanie środowiska testowego.
Zapodam temat, jak ustalimy ostateczną, formalną i jednoznacznie brzmiącą treść umowy.
19 stycznia 2022 at 10:53
Będę wdzięczny za info.
Pozdrawiam!
18 stycznia 2022 at 21:21
Dzień dobry,
Z racji iż Pan Matusz nie przyjmuje więcej zleceń a ja przespałem trochę swoją kolej, kto teraz mógłby się zająć sprawa UX reaserchera?
18 stycznia 2022 at 22:26
Napisałem maila jeszcze, może coś się uda 😉
19 stycznia 2022 at 01:17
Super Panu Dziekuję.
Mail już poszedł
19 stycznia 2022 at 10:20
Pan Mateusz sporo pomógł, ale niestety nie może poprowadzić sprawy.
Czy jest ktoś kto mógłby to zrobić?
Pozdrawiam
20 stycznia 2022 at 13:48
Witam! Możemy Panu pomóc. Serdecznie zapraszam: 575 443 999.
14 stycznia 2022 at 17:42
Krótko i na temat – tester manualny:
– nie programuje,
– używa gotowych narzędzi,
– testuje to, co napisali inni, w ramach projektów, w których tester nie dodał ani linijki kodu, bo nie był w nich programistą.
Znalazłem istniejącą już interpeteację indywidualną, w której potwierdzono stawkę 8,5% dla tego przypadku, podając kod PKD – 62.02.30.0
Czy w tej sytuacji, zamiast pisać wniosek o interpeteację i czekać miesiącami na odpowiedź, mogę powołać się na tamtą interpeteację i rozliczać się już od teraz na 8,5%?
Dodam, że to idealnie taki sam przypadek jak mój – ten sam zakres obowiązków, czynności i brak kolizji w postaci usług, podchodzących pod inne kody PKD.
14 stycznia 2022 at 18:30
Powołać się nie możesz niestety. Wystąp z wnioskiem do GUS potem KIS bazując na tym co znalazłeś;)
15 stycznia 2022 at 13:36
Skoro sytuacja jest identyczna z opisaną w interpeteacji, to dlaczego nie można się na nią powołać?
Przy okazji – tamten wnioskodawca do KAS nie wnioskował dodatkowo do GUS. Wykazał bowiem, że testy manualne idealnie wpisują się w podany kod PKWiU.
Mówimy tu o powołaniu się na interpretację w sytuacji ew. wątpliwości urzędnika w moim US, o ile one wystąpią.
15 stycznia 2022 at 13:50
W Polsce nie ma prawa precedensu. Każda sprawa dotyczy indywidualnej sytuacji podatnika.
16 stycznia 2022 at 14:57
Dziękuję, zgadzam się z tą opinią.
W trakcie poszukiwań odpowiedzi na moje pytania znalazłem dwie bardzo celne uwagi.
1. Posiłkowanie się opinią, wydaną na rzecz innego podmiotu, ma jedynie moc argumentu, a nie ma funkcji ochronnej na wypadek ew. kontroli skarbowej.
2. Posiadanie indywidualnej interpretacji, wydanej przez KIS, nie gwarantuje w 100% pozytywnego podejścia ze strony US – może być potrzebne dowodzenie, że rzeczywiście nie wykonujemy czynności, które uniemożliwiają skorzystanie z niższej stawki ryczałtu.
Z uwagi na to, najważniejsze będzie odpowiednie skonstruowanie umowy ze Zleceniodawcą i zabezpieczenie się w dodatkowe dokumentu, jak np. protokoły zdawczo-odbiorcze tak, by wynikało z tych dokumentów jednoznacznie, że wykonujemy wyłącznie czynności o charakterze usług doradczych, pasujących do konkretnego kodu PKWiU.
Warto mieć papiery GUS i KIS ale koniecznie trzeba mieć właściwie skonstruowaną umowę i/lub inne dokumenty jednoznacznie definiujące zakres prac/obowiązków.
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.
19 stycznia 2022 at 20:20
„protokoły zdawczo-odbiorcze” – jaki zleceniodawca w klasycznym znaczeniu kontraktu b2b robi takie rzeczy z kontraktorem?
14 stycznia 2022 at 14:47
„Przedmiot Zamówienia:
-Wykonywanie analiz i tworzenie dokumentów analitycznych dla wskazanych klientów
Zamawiającego,
-Prowadzenie warsztatów oraz szkoleń dla wskazanych klientów Zamawiającego,
Konsultacje oraz udział w spotkaniach sprzedażowych ze wskazanymi klientami Zamawiającego,
-Realizacja usług programistycznych w ramach wskazanych projektów realizowanych przez
Zamawiającego,
-Przygotowywanie dokumentacji technicznej i projektowej w związku z realizowanymi usługami,
-Wsparcie merytoryczne w zakresie przygotowywania ofert handlowych oraz prezentacji dla
wskazanych klientów Zamawiającego”
Czy przy takim zamówieniu od klienta dla którego wystawiam faktury mogę bez interpretacji dodać PKD dla ryczałtu 8.5% i wystawiać fakturę z dwiema pozycjami?
Czy urząd skarbowy może jakoś zweryfikować stosunek tych pozycji np. Faktura na 10 tyś – 7k za analizy/doradztwo/projektowanie i 3k programowanie?
18 stycznia 2022 at 19:08
Poniżej formułka w znajdująca się zwykle w końcówce interpretacji. Warto o tym pamiętać, bo stawka 8,5 nie jest jawnie przypisana do usług IT – jest tylko defaultem dla usług dozwolonych w ryczałcie a nie przypisanych jawnie do którejś ze stawek.
Interpretacja z grudnia odnosząca się do realiów po 01.01.2022 a pytanie dotyczy usług IT:
„Zaznaczyć również należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Wnioskodawcę usług będzie prawidłowe wyłącznie, jeżeli Wnioskodawca faktycznie nie uzyska przychodów ze świadczenia innych usług (w szczególności usług związanych z oprogramowaniem) wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do których to usług przypisana jest wyższa stawka ryczałtu.”
18 stycznia 2022 at 20:06
Pewnie, ale zwróć uwagę na art. 12 ust .3 ustawy ryczałtowej:
W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;
2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;
2a) 30 ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;
2b) 31 ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;
Zatem dotyczy to wypadku, kiedy nie prowadzisz ewidencji.
18 stycznia 2022 at 20:59
Dziękuję za odpowiedź, jak należy poprawnie prowadzić taką ewidencję? Czy dwie pozycje na fakturze wystarczą, czy trzeba to jakoś specjalnie wykazać?
18 stycznia 2022 at 21:55
Może to być ewidencja w excelu + dwie pozycje na FV wiadomo.
13 stycznia 2022 at 19:29
Kurde, jako że nowy ład zacząłem się interesować co się dzieje z ryczałtem i wychodzi na to że się źle rozliczam? mam firmę 8 lat!! księgowy w błąd mnie wprowadził? Tworze strony www mam na firme kody pkd 62.01.Z 62.09.Z 63.11.Z , na fakturze daje info PKWiU 62.01.11, i śmigałem na 8,5% co roku wystawiałem pit-28 i nigdy nie było problemu, o co tu chodzi?
13 stycznia 2022 at 15:57
No cóż Piotrze, tak jak poleciłeś kiedyś kpri50 i z ich usług korzystam do dziś, tak idąc tym tropem kontaktowałem się z polecanym przez Ciebie doradcą i niestety ale jestem mega rozczarowany.
Ogólnie Nie polecam usług Pana Mateusza. Niestety kontakt z klientem / ogólna obsługa bardzo słaba. Początkowy kontakt szybki ale potem im dalej w las tym więcej drzew. Zdawkowe odpowiedzi na konkretne pytania.
Wyszedłem ostatecznie z założenia że nic na siłę jednak dla wszystkich przyszłych klientów polecam najpierw podpisać umowę gdyż Pan Mateusz łatwo obiecuje a potem nie dotrzymuje danego słowa.
13 stycznia 2022 at 17:10
Dzień dobry,
dziękuję za opinię, ale ciężko merytorycznie mi się odnieść do tego zarzutu. W ostatnim czasie jest sporo pracy, sporo zadań i szalone tempo zatem być może stąd to odczucie.
Z pozdrowieniami,
13 stycznia 2022 at 17:25
Niestety wszystkim się nie dogodzi i każdego nie zadowoli, ale takie ogólne stwierdzenie jest krzywdzące i nieprawdziwe.
13 stycznia 2022 at 19:02
Wydaje mi się Konradzie, że trafiłeś na zły czas albo po prostu źle odebrałeś sytuację. Jeżeli przejrzysz sobie historię naszej grupy, to jest tam masa osób, które rekomendują usługi Mateusza i jego kancelarii w ciemno. Ja również się pod tym podpisuję.
14 stycznia 2022 at 11:06
No niestety nie mogę się zgodzić z waszymi stwierdzeniami ani że czas jest zły, ani że natłok pracy ani że opinia jest krzywdząca. Dla mnie podstawą jest JASNA I PRZEJRZYSTA KOMUNIKACJA. Oczekiwałbym jasnych informacji zwrotnych.
Żeby rzucić trochę światła na to co opisałem wyżej sytuacja wygląda następująco:
1. Zgłaszam się 30.12 z konkretnym zapytaniem. Dodaje: „Bardzo proszę o informację zwrotną – przede wszystkim czy będzie Pan miał wolny termin aby zając się moją sprawą, oraz jaki jest szacunkowy koszt takiego doradztwa.”
2. Dostaje konkretną odpowiedź, koszt i NIE MA TAM INFORMACJI ŻE NIESTETY BRAK WOLNYCH TERMINÓW LUB COŚ INNEGO. Tutaj był już czas na oszacowanie tego czy będzie się Pan mógł zając moją sprawą czy też nie prawda?
3. Dostarczam dokumenty do analizy.
4. No i tutaj otrzymuje kilka mail ze zdawkowymi odpowiedziami w stylu: „Nie rekomenduje tego.” Czuję że kontakt już nie jest tak dobry jak w punkcie #1.
5. Zadaję konkretne pytania o termin kiedy mógłbym liczyć na wykonanie usługi, otrzymuję odpowiedź: „Tak, ale za około 7 dni 10 dni.” Tutaj jest DRUGA SZANSA NA ODMÓWIENIE MI USŁUGI PRAWDA? Nie padło takie pytanie, postanowiłem poczekać.
6. Czekam 9 dni i pytam „Jeśli mógłbym prosić to proszę o informację zwrotną – Pańska oferta jest nadal aktualna czy Pan zrezygnował i mam sobie kogoś szukać?”
7. No i otrzymuję odpowiedź: Panie Konradzie nie mam jak Panu pomoc – Nie widzę tutaj pola do działania jak to zapisać niestety. Może ktoś inny będzie w stanie to ująć.
8. Nie za bardzo wiedząc o co chodzi ale będąc chętnym na doprecyzowanie stanowiska pytam czy możemy się zdzwonić i przegadać wątpliwości
9. Otrzymuję informację o braku dostępności telefonicznej. Kurtyna
Tak jak mogę wszystko zrozumieć tak chyba nie uważacie że zachowanie było fair prawda? Na co czekałem 9 dni? Dlaczego już w punkcie 1 nie dostałem odmowy co by oszczędziło mój czas?
Panie Mateusz pisze Pan że czuje się pokrzywdzony, a co ja mam powiedzieć? Myśli Pan że czuję się z tym ok? Co z tego co opisałem jest nieprawdziwe?
To tylko moja opinią, może inni mają lepsze doświadczenia związane z tą kancelarią ale ja niestety nie trafiłem tak dobrze.
Pozdrawiam
14 stycznia 2022 at 11:11
miałem podobnie – brak czasu i brach chęci ustalenia czegokolwiek
np. dostępności w przyszłości
Ale szanujmy się przyjaciele w IT 🙂
14 stycznia 2022 at 12:56
Tak jak pisałem, nic na sile poszedłem gdzie indziej.
14 stycznia 2022 at 14:06
Panie Krzysztofie, jest gorący okres, co do przyszłości ciężko jest mi określić dostępność aby nie narazić się na zarzut, że coś się zmieniło.
Jesteśmy tylko ludźmi i nie każdemu możemy pomóc i nie każdemu pomożemy.
Z pozdrowieniami,
14 stycznia 2022 at 14:03
Panie Konradzie kilka kwestii żeby zakończyć sprawę:
1) Po pierwsze sprawa była analizowana – nie napisałem po przeanalizowaniu, nie zajmę się bo nie mam czasu. Napisałem, jak sam Pan przyznał, że nie widzę pola do działania, nie widzę możliwości jak mogę pomóc i wskazałem, że może ktoś będzie to potrafił zrobić w sposób odpowiedni.
2) Jak chodzi o brak dostępności telefonicznej – staram się rozmawiać i odbierać telefonu wtedy kiedy mogę, ale nie zawsze jest to możliwe z uwagi na obowiązki.
Zatem tak jak pisałem powyżej, musiałem przeanalizować sprawę, dostał Pan informację, która przyznaję nie była pogłębiona – tutaj mea culpa.
W pkt nie dostał Pan odmowy, bo chciałem poznać sprawę i zobaczyć czy mogę pomóc.
Z pozdrowieniami,
14 stycznia 2022 at 15:04
No i znów Pan „odwraca kota ogonem.” Proszę nie zapominać ze Pan to napisał dopiero po 9 dniach i moim kontakcie z pytaniem czy mam czekać czy sobie kogoś nowego szukać. Jakbym nie napisał to śmiem twierdzić ze bym nie dostał odpowiedzi. Byś może Pan to analizował być może nie. Ja tego nie wiem bo takiej informacji nie uzyskałem. Koniec tematu z mojej strony.
14 stycznia 2022 at 18:03
Rozumiem Pana stronę, ta współpraca nie wyszła.
Wszystkiego dobrego, z pozdrowieniami
18 stycznia 2022 at 14:08
Miałem tak samo. Konrad czytając Twój 9-punktowy opis, czułem jakby ktoś opisał mój przypadek.
Mocny i zauważalny spadek w jakości komunikacji od obszernej i aktywnej przy początku współpracy przez zdawkową do całkowitego braku.
Niepotrzebny stres i zwodzenie.
18 stycznia 2022 at 15:18
Tak jak pisałem powyżej, nie zadowolę każdego. Jeśli ktoś dostaje informację, że nie jestem w stanie pomóc, albo nie jestem w stanie pomóc po dokonaniu analizy to jest to normalna informacja. Nie działam za wszelką cenę i działam w przypadkach, w których uznaję, że mogę pomóc.
Z pozdrowieniami,
13 stycznia 2022 at 15:16
PKD 63.12.Z – Działalność portali internetowych
W umowie z klientem JDG: doradztwo w rozwoju i strategii redakcyjnej portali internetowych
W praktyce: analiza danych GA, wydawanie zaleceń, audytów SEO, itd. Ale bez pisania kodu.
8,5 proc. ryczałt, na luzie, prawda?
13 stycznia 2022 at 08:12
Ah jeszcze jedno, czy będąc zwykłym programistą, muszę składać pismo do GUSu skoro wiem, że moja „usługa programistyczna” będzie opodatkowana 12% ?
13 stycznia 2022 at 08:14
W przypadku 12%, jeżeli wszystko wiesz, to nie musisz.
12 stycznia 2022 at 21:35
To ja mam inne pytanie którego nikt nie zadaje.
Co ma znaleźć się na fakturze będąc na ryczałcie tj.
Czy ma tam być kolumna z PKWiU ? Czy w nazwie usługi ma być stawka opodatkowania ?
13 stycznia 2022 at 17:34
Konieczne jest prawidłowe opisanie usługi i dobrze jest wskazać kod PKWiU.
12 stycznia 2022 at 13:47
Dziękuję za wszystkie komentarze i trop w sprawie 8.5% przy IT
12 stycznia 2022 at 21:49
Bardzo proszę 🙂
12 stycznia 2022 at 09:42
Ogólnie to rzecz jest prosta, jesteś programistą to najprawdopodobniej robisz wszystko na 12%, jeżeli nie jesteś programistą zajmujesz się głownie zarządzaniem to prawdopodobnie wszystko można zakwalifikować na 8,5%, wiadomo, prawdopodobieństwo kontroli jest wtedy większe, ale interpretację z KIS to dowód że może klasyfikować się na 8,5%, a więc o ile nie masz za uszami 15 telefonów, telewizorów, konsol itp. w kosztach firmy to się nie ma czego bać. Wymagana jest poprawna umowa pod Twoją działalność, a do tego najlepiej skorzystać z pomocy prawnika.
11 stycznia 2022 at 19:27
Witam. Się zastanawiam, czy ten zakres obowiązków podlega stawce 8.5?
Umowa dojść ogólna
Technical account manager
*Managing all technical issues relating to campaign launching and running the process;
*Supervising the creation of advertising materials (banners);
*Adjusting campaign parameters and testing how your changes influence performance results;
*Working closely with our account managers to deliver high standards of customer service;
*Proposing solutions for tools and processes.
11 stycznia 2022 at 11:29
Witam,
Polecam otworzyć sobie opis kodów PKWiU [https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkwiu_15/pdf/wyjasnieniaPKWiU2015_10maj_int.pdf] przy czytaniu.
Ustawa wskazuje co podchodzi pod 12%, a to co nie jest wskazane może być opodatkowane 8.5%.
Tak więc pod 12% wpada:
Art. 12 pkt. 2a: wydawanie gier + oprogramowania. Tutaj nie chcę wchodzić w szczegóły, bo więcej komentarzy tyczy się jednak punktu b).
Art. 12 pkt. 2b:
– 62.02.10.0 Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego [sądząc po komentarzach, większości to nie dotyczy]
Tutaj doradztwo ze sprzetem, zaopatrzeniem, jaki sprzęt kupić itp. (więcej w opisie kodów)
– ex 62.01.1 (jako że mamy ex., to z kodu 62.01.1 interesuje nas to co ujęte w ustawie, czyli związane z oprogramowaniem )
62.01.12.0 nas nie interesuje (ze względu na „ex”)
62.01.11.0: Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania:
* projektowanie struktury i zawartości stron, kodu komputerowego, baz danych, wykonywanie aplikacji na indywidualne zamówienie (wpadną tutaj programiści)
– 62.01.2 Oryginały oprogramowania komputerowego (znowu, wpadną tutaj programiści)
* zastrzeżone prawa autorskie do intelektualnej własności, nieposiadające upoważnienia do pełnej sprzedaży
* intelektualną własność na sprzedaż, która jest domyślnie i jawnie chroniona przez prawa autorskie
– ex 62.02 (jako że mamy ex., to wg. ustawy wybieramy z tej grupy „związane z doradztwem w zakresie oprogramowania”, czyli wyłącznie 62.02.20.0)
62.02.20.0: będą to usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez ekspertów spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, takie jak:
* doradztwo dotyczące oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia,
* systemy zabezpieczające.
– ex 62.09.20.0 (jako że mamy ex., to wg. ustawy wybieramy z tej grupy „w zakresie instalowania oprogramowania”, czyli jak to widnieje w opisie PKWiU:
* usługi instalowania oprogramowania
– 62.03.1 (takiego kodu PKWiU nie ma w spisie, sądząc jednak po opisie, tyczyłoby się to całej grupy):
* usługi związane z zarządzaniem i monitorowaniem infrastruktury informatycznej, włączając sprzęt komputerowy, oprogramowanie i sieć.
62.03.11.0:
* usługi związane z zarządzaniem i monitorowaniem siecią komunikacyjną i związanym z nią sprzętem w celu rozpoznania problemów sieciowych i zebrania statystyki dotyczącej przepustowości i używania, aby administrować i odpowiednio dostosowywać natężenie ruchu w sieci,
* usługi związane z zarządzaniem bezpieczeństwem systemów lub usługi powiązane z bezpieczeństwem
62.03.12.0:
* usługi związane z codziennym zarządzaniem systemami informatycznymi klienta i ich eksploatacją.
I tak np. DevOps, który nie programuje może łapać się pod 8.5% w przypadku kodu 62.01.12.0 projektowaniem, wdrażaniem sieci (chmury) ale już zarządzanie (monitoring) to będzie 12% (62.03). Instalowanie oprogramowania na VMkach wpadnie pod 62.09.20.0 (12%).
Pozdrawiam
13 stycznia 2022 at 14:40
tyle wzmianek dla 12% a tylko jedno dla 8,5%, ajj, szkoda ;D Wciąż szukam co tam pod 8,5% podchodzi…
10 stycznia 2022 at 20:54
Jestem project managerem w IT oraz udzielam lekcji językowych online. Czy łapię się na 8,5% ryczałtu?
10 stycznia 2022 at 15:07
Jestem fullstakiem, który ogarnia też sprawy serwerowe oraz ci/cd. Obowiązków jako takich jeszcze na umowie nie mam (in progress), ale byłoby to coś w stylu:
– programowanie
– konfiguracja CI/CD (jenkins, gitlab-ci, github actions), czyli automatyzacja procesów wdrażania
– przygotowywanie infrastruktury dla programistów (docker czy wirtualne maszyny do imitowania środowiska produkcyjnego), na której mogą uruchamiać aplikację
– konfigurowanie serwerów (apache, nginx itp.)
Dla mnie te trzy ostatnie punkty również podchodzą pod usługi związane z oprogramowaniem, czyli niestety 12%. Źle interpretuję?
7 stycznia 2022 at 12:47
Witam
Może ktoś z czytelników się orientuje : czy poniższe ograniczenia dotyczące ryczałtu nadal obowiązują:
Ryczałt dla informatyka – spore ograniczenie
Sama zmiana formy opodatkowania na ryczałt, gdy współpracuje się z obecnym lub byłym pracodawcą nie będzie możliwa. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jeśli podatnik chce korzystać z ryczałtu, to nie może uzyskiwać przychodów ze sprzedaży na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w ciągu dwóch lat. Warto podkreślić, że chodzi o przychody odpowiadające czynnościom, które wykonywało się wcześniej “będąc na etacie”.
Podsumowując, współpracując z byłym pracodawcą, z opodatkowania ryczałtem można skorzystać dopiero po dwóch latach. To ograniczenie nie ma zastosowania przy podjęciu współpracy z innym podmiotem, bądź świadczeniu usług innych niż dotychczasowe byłemu pracodawcy.
Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ryczalt-dla-informatyka
7 stycznia 2022 at 12:50
Tak, obowiązuje: https://programistanaswoim.pl/ryczalt-a-swiadczenie-uslug-dla-bylego-pracodawcy/
5 stycznia 2022 at 13:28
Czy ludzie UX/UI nie powinni przypadkiem iść w stronę „62.01.11.0” zamiast „62.01.12.0”?
Pytanie czy 11 nadal daje możliwość 8.5%?
5 stycznia 2022 at 11:31
Dzwoniłem do wyżej wymienionej kancelarii Chabrowski i już nie pomagają z określeniem ryczałtu dla osób z IT…
5 stycznia 2022 at 12:45
Może tak być.
Z wczoraj: #comment-3614
5 stycznia 2022 at 07:28
No i cyk, dostałem zarówno informacje z US jak i mojego doradcy podatkowego, że nie można zastosować równolegle stawki 8,5% jak i 12%, jeśli na 8,5% robimy rzeczy związane z oprogramowaniem, które tworzymy/rozwijamy na 12%. Musi istnieć rozdzielność pomiędzy nimi.
Oznacza to, że:
– nie można oddzielić supportu technicznego, od rozwoju tego samego oprogramowania
– zrobienie mockupów graficznych do appki, którą robisz to nadal będzie 12%
– testowanie czyiś części oprogramowania (np. firmware’u) członka zespołu, będąc deweloper mobilnym może być uznane za to samo oprogramowanie (jako całość), a więc nadal stawka 12%
Ale będzie można rozliczać się zarówno 8,5% jak i 12%, jeśli
– supportujesz klienta w części, której nie jesteś autorem
– zrobisz mockupy (graficzne) do aplikacji, której nie jesteś/nie będziesz autorem (w sensie nie będziesz programował)
– testujesz sprzęt dostarczony z zewnętrznej firmy
Czekam na odpowiedź z KIS, ale już znalazłem pare analogicznych interpretacji. Z resztą – ludzie w komentarzach tutaj również przyznają racje, że nie jest tak kolorowo jak w artykule powyżej.
5 stycznia 2022 at 08:21
Cześć,
to się trochę nie trzyma logiki, biorąc pod uwagę, że to są rozdzielne usługi, które nie mogą być traktowane jako całość, w szczególności ostatni przykład związany z testowaniem, który podałeś, ale rozumiem że w tym zakresie jest mnóstwo interpretacji i wątpliwości niestety.
5 stycznia 2022 at 08:58
Jeśli robisz projekt graficzny (mockupy), bo rozwijasz daną aplikację (programujesz) i jest to proces niezbędny (etap rozwoju oprogramowania) to kategorycznie całościowo jest 12%, bo kwalifikuje się jako 62.01.Z („rozbudowa, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentacja oprogramowania”).
Podobnie testowanie – uznaje się, że testowanie tego, co samemu się zrobi jest etapem rozwoju oprogramowania.
I podobnie pomoc techniczna do własnego oprogramowania – uznaje się, że jest to etap „dostarczenia”/”dokumentacji”
5 stycznia 2022 at 11:49
Ale powyższe zakłada programowanie i rozwój danego utworu, a to po pierwsze rzadko idzie w parze, a po drugie programować możesz tworząc inny utwór, a testować inny. Wiadomo, to już są niuanse;)
5 stycznia 2022 at 19:27
Hej Hubert, czy to co piszesz oznacza rowniez ze zwiazane z oprogramowaniem US/ doradca rozumie jako programowanie czyli jesli konfiguruje system i go testuje to podpada pod 8,5?
6 stycznia 2022 at 06:43
Jeżeli rozwijasz (programujesz) jakąś aplikacje (np. backendową) i ją zainstalujesz klientowi i przetestujesz, to całość 12%. Wszędzie tam, gdzie coś „programujesz”, to 12% – nawet pisanie testów automatycznych. Natomiast jeśli konfiguracja systemu nie jest związana z częścią, którą programujesz, to wtedy wychodzi na to, że możesz każdą z usług policzyć osobno – odpowiednio 8,5% i 12%.
6 stycznia 2022 at 09:05
Dzięki za odp Hubert. Myslalem o usludze wdrazania systemu np ERP czy CRM, gdzie konfiguruje, ale nie kodze. Orientujesz sie jeszcze na jakiej podstawie US/doradca twierdzą, że zwiazany z oprogramowaniem = programowanie? Bo to dla mnie brzmi super tylko nie widze tego jednoznacznie w przepisach.
6 stycznia 2022 at 22:01
Hubert/Mati:
Jakie PKWIU uważacie właśnie do takiej czynności jak podaliście, czyli:
– konfiguracja systemu, którego się nie tworzyło
– wdrażanie ERP/CRM
Z góry dzięki za odpowiedź
20 stycznia 2022 at 09:28
Ciekaw jestem skąd to ciąłe przyporządkowywanie testów automatycznych do stawki 12%? Przecież to tylko narzędzie a celem jest testowanie. Są na to interpretacje podatkowe:
https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=546982&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc
4 stycznia 2022 at 23:13
Warto jeszcze zaznaczyc ze dla devopsa stawka 8.5% mkżna rozliczyc do limitu 100kzł powyżej 12.5% O ile dobrze czytsm ustawy?
5 stycznia 2022 at 11:35
Też o tym słyszałem. Jeżeli tak jest faktycznie to szkoda sobie zawracać głowę i oszczędzić fiskusa na karku.
5 stycznia 2022 at 12:39
Limit jest tylko do określonych kodów i tak na przykład:
„8.5% do 100k” – usługi B+R (PKWiU 72) i limit 100k
„8.5%” – brak limitu, z działalności usługowej bez kodu PKWiU
Tutaj są rozpisane: http://www.wskazniki.gofin.pl/8,97,2,ryczalt-od-przychodow-ewidencjonowanych.html
4 stycznia 2022 at 21:17
Cześć, czy komuś udało się uzyskać potwierdzenie (od doradcy podatkowego albo organu podatkowego) jaki ryczałt (12% czy 8,5%) jest właściwy dla stanowiska Scrum Mastera w branży IT? Jaki kod PKD w CEIDG jest właściwy?
Z góry dziękuję
5 stycznia 2022 at 20:25
Scrum master to 15% 😉
5 stycznia 2022 at 20:27
Właściwy PKWiU 70.22.14.0 Usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi
6 stycznia 2022 at 23:22
A od kiedy scrum master zarządza ludźmi ? Ma tak doradzać zespołowi, nauczać, coachowac i facylitowac spotkania żeby zespół był samoorganizujacy się, więc nie zarządza ludźmi. Moim zdaniem 8,5 lub 12 ( z tytułu doradztwa it).
7 stycznia 2022 at 03:30
Proponuję zapoznać się z objaśnieniami do posczególnych PKWiU:
https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkwiu_15/pdf/wyjasnieniaPKWiU2015_10maj_int.pdf
Z nich jasno wynika, że scrum master nie świadczy żadnych usług związanych z
62.02.10.0 Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego
62.02.20.0 Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego
Więc to „doradztwo”, które robi scrum master jest gdzieś w dziale 70.22 klasyfikacji PKWiU.
4 stycznia 2022 at 16:58
A ja mam następujące pytanie: czy jeśli jako Data Engineer wybiorę PKWiU 62.01.11.0 i „bezpieczną” opcję rozliczania całości 12% (mimo że wg tych komentarzy pewnie bym znalazł część godzin jako Tester do rozliczenia jako 8,5%), to czy dalej muszę prosić o jakąś interpretację US czy KIS czy wystarczy, że wpisuję PKWiU wg mojej wiedzy i księgowa rozlicza mnie wg tej stawki?
4 stycznia 2022 at 19:30
Nie musisz, nie ma to sensu 😉
4 stycznia 2022 at 16:13
Wszystkich ostatnio komentujących/pytających w komentarzach chciałbym przestrzec przed możliwymi opóźnieniami w odpowiedziach ze strony Mateusza. Nadszedł wiek miecza i topora, wiek wilczej zamieci i obłożenie fajnych radców prawnych i fajnych księgowych (obojga płci) wystrzeliło w kosmos, jak akcje Tesli w 2021 roku.
4 stycznia 2022 at 16:16
Dziękuję Piotrze!
Ogólnie zapraszam bardziej do kontaktu mailowego niż telefonicznego 😉
4 stycznia 2022 at 14:56
Cześć, a jak wygląda kwestia dla administratora baz danych? Moje obowiązki wpisane w umowie to:
Wsparcie utrzymania i rozwoju DWH, m.in. w obszarach:
• Patchowanie zmian i poprawek;
• Kontrola działań procesów, przeliczeń;
• Przegląd logów pod kątem błędów/nieprawidłowości;
• Działania prewencyjnie na podstawie obserwacji, monitoringu;
• Prace rozwojowe (np. dashboardy wspomagające monitoring,
mechanizmy kontroli ilości/jakości danych);
• Obsługa zgłoszenia, w szczególności o charakterze technicznym;
• Pielęgnacja hurtowni (np. kontrola dostępnych zasobów na dane i logi);
• Aktualizacja dokumentacji.
Łapię się na stawkę 8,5?
Ponadto jakie ważne tutaj są kody PKWIU?
3 stycznia 2022 at 16:29
to jakie GTU stosujemy przy PKWiU 62.0.2.30???
Jakich formalności muszę dokonać przy przejsciu z 19 % na ryczałt 8,5% ?
7 stycznia 2022 at 19:19
Przede wszystkim złożyć aktualizację wniosku do CEIDG o zmianie formy opodatkowania (do 20 lutego).
3 stycznia 2022 at 16:02
Jeśli chodzi o działalność z zakresu UX/UI to jaka stawka ryczałtu jest „bezpieczna”? Z komentarzy poniżej można wyciągnąć przypadek 8,5% dość ryzykowny a co jest potem w stopniu ryzyka? Chodzi o zbieranie wymagań, analizę i rysowanie makiet/UIa dla stron internetowych B2C.
3 stycznia 2022 at 17:13
Można myśleć o 8,5%, natomiast wiadomo, że trzeba do tego podejść z głową czyli wniosek do GUS a potem do KIS. Organ ma prawo do innego stanowiska, ale jeśli podatnik działa zgodnie z tym, co opisał we wniosku i co faktycznie robi, to jest podstawa do polemiki z organem.
3 stycznia 2022 at 13:29
Witam !
Przeczytałem wszystkie komentarze ale nigdzie nie zauważyłem poniższej sytuacji.
Team Leader w dziale data science.
Na umowie wpisane obowiązki:
1. Team Lead
2. Raportowanie postępów w dziale podczas spotkań
3. Prezentowanie rozwiązań dla klientów (wsparcie procesu sprzedaży w obszarze data science).
Na fakturze wpisuje Team Lead, ale firma z którą współpracuje nie będzie miała problemu żeby coś dodać / zmienić.
W praktyce wygląda to tak, że moje zadania to:
– Wsparcie merytoryczne / biznesowe dla programistów,
– Zarządzanie taskami
– Przegląd kodu
– Tworzenie raportów biznesowych w powerbi
– Doradztwo w zakresie używanych metod / podejść w data science
– Zbieranie wymagań dotyczących projektów
Nie wiem totalnie czy to będzie 8.5, 12 czy 15 %.
Bardzo bym prosił o pomoc.
3 stycznia 2022 at 17:14
Połączenie 8,5% i 15% na pierwszy rzut oka. Natomiast, Organ ma prawo do innego stanowiska, ale jeśli podatnik działa zgodnie z tym, co opisał we wniosku, to jest podstawa do polemiki z organem.
3 stycznia 2022 at 21:12
„Jeśli podatnik działa zgodnie z tym co opisał we wniosku”
Czy mam rozumieć że jak jest kontrola to sprawdzają moją pracę (wykonane czynności itd.) ?
18 stycznia 2022 at 22:01
I to jest bardzo dobre pytanie – jak US to weryfikuje? To jest dla mnie abstrakcja
3 stycznia 2022 at 10:51
Niestety ale artykuł i komentarze wprowadzają w błąd. Sam chciałem z tego korzytać i dostałem jasne informacje z US. 8,5% można użyć jedynie dla bardzo wąskiego zakresu usług, a dokładnie dla projektowania i rozwoju technologii dla sieci i systemów informatycznych. co więcej nie może być ono związane z oprogramowaniem, co jeszcze bardziej to zawęża. W IT w zasadzie wszystko jest związane z oprogramowaniem (proszę sobie sprawdzić definicję Oprogramowanie) i celowo te 8,5% jest tak zawężone, żeby nie dało się z tego korzytać, bo faktyczną stawką jest 12%. Żadne ze stanowisk z artykułu nie może być tak rozliczne, także żadne z komentarzy niżej. wbrew temu co jest tutaj napisane, że np architekt czy product manager moze sie rozliczac tą stawką i wystarczy tylko dobrze umowę napisać. A pisanie, że devops może się rozliczać na 8,5% to juz w ogole abstrakcja. Przypominam, że to nie twórca artykułu będzie miał potencjalne kłopoty, tylko ci co się będą tak rozliczali. Patrzac na popularnosc tego pomyslu to szybko z nowym rokiem zaczną się kontrole. równie dobrze można próbować 2%, albo w ogóle nie płacić dochodowego, zapewniam że przy kontroli US wyjdzie na to samo co 8,5% :). Powodzenia w udowadnianiu, że projektowaliście sieci oraz świadczyliscie usługi całkowicie niezwiązane z oprogramowaniem. Ktos mysli ze napisal we wniosku o interpretację, że nie robi nic związanego z oprogramowaniem (co dobrze wiemy, że nie jest prawdą) i dostał pozytywną rekomendację (która przy kontroli jest nic nie warta) i oszukał system. Przypominam że interpretacje sprawdzają poprawność napisanego przez siebie wniosku z przepisami. można w tym wniosku napisać cokolwiek. jak ktoś skłamie, że nie robi nic związanego z oprogramowaniem, to oczywiście dostanie pozytywną rekomendację, gorzej że przy kontroli szybko wyjdzie, że to nieprawda
3 stycznia 2022 at 11:09
Oczywiste jest, że nie jest możliwe rozliczanie się w 100% na 8,5%. Stawki ryczałtu trzeba łączyć w zależności od wykonywanych usług.
3 stycznia 2022 at 14:19
Poszedłeś do swojego US z tym pytaniem, czy wysłałeś prośbę o interpretację do KIS?
30 grudnia 2021 at 13:25
grafik w gamedevie
(ui/modele/animacje etc. praca tez w silniku)
zalapie sie na 8.5 czy skazany na 15?
29 grudnia 2021 at 11:12
Hej!
To jak to jest z tymi scrum masterami w końcu?
Programowanie nie wchodzi w grę, raczej zarządzanie procesem i konsultacje.
Sporo artykułów pisze bardzo ogólnie, że „jeśli nie kodujesz”
– tester manualny, analityk. scum master, product owner, product manager itp. – możesz myśleć o stawce 8,5%
28 grudnia 2021 at 15:58
Hejka,
A ja jestem CloudOps Engineer na B2B, ktory takze zajmuje sie projektowanie rozwiazan Cloud’owych ale i wdrazaniem ich i utrzymywaniem (oczywiscie w utrzymywaniu jest tez duzo rozwoju). w zakres obowiazkow mam w szczegolnosci wszystko ziwzane z Oracel DBA (od tego zaczynalam wspolprace), ale tez Cloud System Management i poprosilam o wpisanie konkretnie „Swiadczenie uslug związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” czyli kod PKWiU = 62.01.12 . I tak mysle zeby zaliczac czesc moejj pracy na 8.5% w zwiazku z PKWiU = 62.01.12 i czesc na 12% jako konsulting IT. Maja na uwadze, ze interpretacja odnosnie Cloud Solution zostala wydana 3 m-c temu : https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0115-kdit1-4011-506-2021-1-jg-ryczalt-od-przychodow-185171730 raczej nie powinno byc problemu aby zaliczyc czesc mojej pracy na ryczalt 8.5% . Oczywiscie na fakturze bede miala rozbite te dwa pozycje.
Czy w takim wypadku powinnam jeszcze raz ubiegac sie o interpretacje w KIS? Czy na podstawie komentarzy do godzin w Time Tracking jaki wypelniam dla kazdej godziny bedzie wystarczajace dla zakwalfikowanie moich godzin do odpowiedniego oprocentowania (stawki ryczaltowej)?
28 grudnia 2021 at 15:38
Na 8.5% mogą być rozliczane JEDYNIE usługi niezwiązane w zaden sposób z oprogramowaniem, a jednocześnie związane JEDYNIE z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla SIECI i systemów komputerowych. Osób, które wykonują takie usługi jest może z 0.0000001% w kraju, a wg artykułu praktycznie każdy może sie tak rozliczać, wystarczy ‚nie kodowac’ 😀 Ależ sie posypią kary
28 grudnia 2021 at 16:28
Co to znaczy rozwoj technologii informatycznej dla systemow komputerowych (tu pominelam sieci bo z sieciami mam doczynienia jakies 10% w moich miesicznych obowiazkach)? wedlug interpretacji KIS to m.in.:
* analizę obecnych systemów komputerowych klienta,
* projektowanie i wdrażanie infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami klienta,
* tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych,
* konfigurację narzędzi monitorujących dane systemy informatyczne,
* automatyzacja procesów wdrożeń systemów informatycznych.
Czyli prawde mowiac wiekszosc Cloud/CloudOps Engineer to robi.
Czy mozesz w takim wypadku podac zrodlo odnosnie procentu jaki podales? Albo informacje skad masz takie dane i moze jakas interpretacje albo doprecyzowanie tego PKWiU?
28 grudnia 2021 at 14:43
Wprowadzasz w błąd tym artykułem. 8,5% nie może byc w jakikolwiek sposob zwiazane z oprogramowaniem, a te stanowiska co napisales w 99% są związane z oprogramowaniem, więc nie mogą być rozliczane na 8,5%. ciekawe ile osob to przeczyta i pozniej beda mialy wjazd urzędu skarbowego
28 grudnia 2021 at 14:58
jak czytam te komentarze to az zal mi tych osob, jesli zaczna sie rozliczac na 8,5%. np devops xd to z automatu wpada na 15% obecne (12% przyszłe) i nie ma nawet na ten temat żadnej dyskusji. tak samo programista, manager, architekt, itp. przerabiałem ten temat kilka lat temu. radzę dokładniej przeczytac interpretacje, a nie wprowadzac w błąd
28 grudnia 2021 at 16:36
Witam,
czy mozesz odniesc sie do interpretcaji KIS odnosnie pracy Cloud/CloudOps Engineer (CloudOps, w zwiazku np. z automatyzacja czyli rozwojem infrastruktury systemow komputerowych w chmurze i hybrid np. w Terraform czy Ansible): https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0115-kdit1-4011-506-2021-1-jg-ryczalt-od-przychodow-185171730 ? Inna interpretacja ale odnoszaca sie do architekta danych.
Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii?
28 grudnia 2021 at 16:38
Interpretacja odnoszaca sie do architekta danych: https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0113-kdipt2-1-4011-450-2021-1-ap-ryczalt-od-przychodow-185158877
28 grudnia 2021 at 16:58
Witam,
co myslisz o https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0115-kdit1-4011-506-2021-1-jg-ryczalt-od-przychodow-185171730 ? Czyli interpretacji dla Cloud Inzynierow (takze CloudOps , bo jak juz robisz IaaS czyli rozwoj i automatyzacja oraz projektowanie infrastruktury w np. Terraform czy Ansible to juz jest mozesz dodac ten Ops (przynajmniej wedlug kontrahentra dla ktorego swiadcze usulugi)).
Z gory dzieki .
2 stycznia 2022 at 19:33
Interpretacja dla klasycznego DevOpsa – również prawidłowe jest zaklasyfikowanie jako PKWiU 62.01.12.0 i zastosowanie stawki ryczałtu 8,5%.
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0114-kdip3-2-4011-865-2020-1-ak-pismo-wydane-przez-185128500
3 stycznia 2022 at 10:39
te pisma są celowo tak napisane zeby dostac pozytywna interpretacje. przypominam, ze przy kontroli z US ta interpretacja jest nic nie warta. to ze sobie ktos napisal 'moja praca nie jest zwiazana z oprogramowaniem’ i dzięki temu dostal pozytywna interpretację to przy kontroli będzie musiał to udowodnić. jego pracodawca/kontrahent także. i nie będzie tego udowadniał przed osobą która nie ma pojęcia, czym jest pojecie devops i oprogramowanie, tylko przed osobami, których nie da się oszukać, w przeciwieństwie do tych interpretacji.
3 stycznia 2022 at 11:04
Dlatego kluczowe jest odpowiednie określenie obowiązków w umowie.
29 grudnia 2021 at 10:12
To może podaj źródło tej wiedzy i nas oświeć.
28 grudnia 2021 at 15:47
Hej vigi,
Jak ja rozumiem doradce z artykułu powyżej to on uważa, że „związany z oprogramowaniem” należy intepretować jako „tworzenie oprogramowania”. Jest to dla mnie korzystne rozumowanie, ale nigdzie w ustawie o ryczałcie nie widze nic na jego poparcie. Z drugiej strony wszystko w IT jest jakoś związane z oprogramowaniem 🙂 więc tak naprawde to nieprecyzyjne przepisy tworzą nam tu możliwości, ale i również ryzyka. Mozesz napisać coś więcej o swojej przygodzie sprzed kilku lat?
5 stycznia 2022 at 13:02
Czyli ta interpretacja US dla tworzenia stron internetowych jest błędna?
https://e-prawnik.pl/interpretacje-podatkowe/0113-kdipt2-1401129820184ap.html
28 grudnia 2021 at 10:53
A co z typowymi product (UX) designerami? Czyli analiza potrzeb użytkowników i tworzenie interfejsu w formie jedynie graficznej? Zero kodowania.
28 grudnia 2021 at 11:43
Hej, wszystko zależy co masz w umowie, ale z doświadczenia wiem, że nie ma problemu z 8,5% 😉 Chętnie pomogę.
27 grudnia 2021 at 16:00
Dzień dobry,
prowadzę JDG i jestem w stałej współpracy z jedną ze spółek. Umowę mam dosyć ogólną, bez żadnych szczegółów na temat wykonywanej pracy, natomiast co kwartał podpisuję do niej załącznik z m. in. wykazem moich obowiązków i nazwą dostarczanych usług.
Jak to w pracy, trochę się programuje, analizuje, testuje. W następnym załączniku w wykazie obowiązków mogę mieć wpisane co uważam za stosowne. Jest coś uniwersalnego co da mi mocne podstawy do ubiegania się o podatek 8,5% zamiast 12%?
Myślałem nad zapisem typu analiza oprogramowania, testy oprogramowania i wyszczególnieniu tych prac z naciskiem na analizę i testy – bez części programistycznej. Są jakieś przykłady, które mógłbym tam zawrzeć aby być pewniejszym 8,5%?
25 grudnia 2021 at 21:19
A ja znalazłem interpretacje indywidualną, która wyklucza zastosowanie dwóch stawek ryczałtu („starego 15%” i 8,5%) dla usług związanych z IT: https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0115-kdit1-4011-345-2021-1-as-ryczalt-od-przychodow-185161465?fbclid=IwAR1kdNOjGNhVnJumptW0r-vagoL1XZ_FjiLM-hHtr7ITYOT5rFnMFJkq64Y
„Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Wnioskodawcę usług jest prawidłowe wyłącznie, jeżeli Wnioskodawca faktycznie nie uzyskuje przychodów ze świadczenia innych usług wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g i h ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do których to usług przypisana jest wyższa stawka ryczałtu, tj. 15% od uzyskanych przychodów z tych usług”
Oznaczało by to, że jeśli wykonujesz usługi powiązane z IT na stawkę 8,5%, to możesz użyć tej stawki tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie wykonujesz czynności opisanych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g i h (które wymieniają PKWiU 62.01.1 – usługi związane z oprogramowaniem) na 15% (12% od stycznia).
Jak to się ma do rady powyżej „trochę programujesz, a trochę nie”? Chyba ta interpretacja wyklucza taką możliwość?
26 grudnia 2021 at 09:31
Hej, źle to interpretujesz. Przeczytaj sobie jakąkolwiek inną interpretację i taki disclaimer jest wszędzie. KIS odnosi się do usług, które opisane są we wniosku, który został złożony. Nie odnosi się globalnie do wszystkich usług, które świadczysz.
26 grudnia 2021 at 11:47
Jeszcze dodam jedno zdanie, bo zapomniałem 😉
Powyższe oznacza również, że nie możesz do usług „nie związanych z oprogramowaniem” zaliczać tych „związanych z oprogramowaniem” i de facto ich ukrywać w tych pierwszych.
24 grudnia 2021 at 12:34
Cześć
Poniżej podaje przykład obowiązków Analityka Biznesowego wynikających z zapisów umowy B2B:
1. Doradztwo w zakresie aplikacji oraz tworzenie specyfikacji
2. Przygotowywanie zarysów specyfikacji wymagań systemowych oraz propozycji wdrożeń
3. Projektowanie i wdrażanie kompleksowych rozwiązań z zakresu zarządzania systemami informatycznymi
4. Aktualizowanie, modyfikacja i rozbudowa systemów informatycznych
5. Modelowanie procesów biznesowych
6. Budowanie koncepcji działania nowych funkcjonalności aplikacji
7. Tworzenie dokumentacji analityczno-projektowej
8. Analiza możliwości współpracy poszczególnych systemów komputerowych
9. Analiza wymagań klientów w zakresie potrzeb w stosunku do aplikacji
10. Opisywanie wymagań biznesowych klientów
11. Przygotowanie scenariuszy testowych aplikacji
12. Prowadzenie analizy biznesowej.
Pytanie czy w/w zapisy stanowią dobry punkt wyjścia do starania się o interpretację dla 8,5% stawki ryczałtu? Któreś z powyższych punktów wymagałyby kosmetycznej zmiany lub usunięcia, aby sprawa była czysta i klarowna ?
22 grudnia 2021 at 16:07
Witam,
a jak to sie ma do kadry zarządczej w IT na B2B? IT Team Leader, Team Coordynator czy Manager? Jeżeli część pracy podlega już pod zarządzanie zasobami ludzkimi?
24 grudnia 2021 at 08:14
Cześć,
znowu odpowiem jak poniżej. Wszystko zależy, co masz wpisane do umowy i w jaki sposób. Z odpowiednimi zapisami część będzie można wrzucić na 8,5% ale podkreślam nie obejdzie się również bez 15%.
21 grudnia 2021 at 16:01
No tak, tylko w tym wypadku głównym pytaniem jest: „jakieś” czyli które? Powinno być napisane, ale nie jest. Pewnie urząd zdecyduje przy kontroli ;p
20 grudnia 2021 at 16:00
Wg internetu
Jeżeli przy symbolu danego grupowania PKWiU znajduje się „ex”, oznacza to, że z całego tego grupowania (np. ex 25.23) wyłączone są z systemu zwrotu VAT jakieś wyroby (np. budynki prefabrykowane z tworzyw sztucznych o symbolu PKWiU 25.23.2).
20 grudnia 2021 at 15:59
Witam,
Czy będąc Team Managerem zespołu testerskiego mogę skorzystać ze stawki ryczałtu 8.5 %?
24 grudnia 2021 at 08:15
Cześć,
znowu odpowiem jak poniżej. Wszystko zależy, co masz wpisane do umowy i w jaki sposób. Z odpowiednimi zapisami część będzie można wrzucić na 8,5% ale podkreślam nie obejdzie się również bez 15%. Dobrze by było jakbyś miał wpisane obowiązki związane z testowaniem manualnym.
20 grudnia 2021 at 12:19
Hej,
przeczytałam wszystkie komentarze pod artykułem i nadal trochę mam bałagan w głowie.
1. Będąc PMem, chcąc być na 8,5% ryczałcie jakie PKD powinnam mieć wpisane, a jakiego nie? Obecnie mam:
70.22.Z – Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania
62.02.Z – Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki
21 grudnia 2021 at 20:41
Bałagan jest chyba przez to, że w CEIDG wpisujesz PKD, ale to jaki podatek zapłacisz zależy od PKWiU czyli faktycznie świadczonych w danym czasie usług.
PKD można sobie wybrać wszystkie jakie nie wymagają uprawnień/certyfikatów. Jest niby konieczność wybrania głównego, ale to do celów statystycznych. Nikt nie broni wykonywać więcej niż jednego rodzaju usług, a że prawo jest popierdzielone to od jednej zapłacisz taki podatek a od drugiej inny.
22 grudnia 2021 at 07:43
Dodatkowo, jeden PKWiU może obejmować działalność związaną z oprogramowaniem i jeżeli jest związana z pisaniem kodu, to wpada w ryczałt 12%, ale jednocześnie ktoś może podpadać pod ten sam kod, ale bez programowania i wtedy 8,5%. This is madness!
22 grudnia 2021 at 11:07
Zgadza się, ale przecież żyjemy w tym popieprz… kraju już od lat i druga strona, czyli w tym przypadku US, będzie mieć te same dylematy co my. Dlatego zakładam że rozdzielenie świadczonych usług na poszczególne pozycje na fakturze załatwi sprawę.
Z jednej strony będzie to bliższe stanowi faktycznemu, a więc i trudniejsze do podważenia. Przykładowo ja jestem na liniówce, a co za tym idzie płacę jedną stawkę podatku. Nie chce mi się więc rozbijać tego co robię na usługi i wrzucam wszystko w jeden worek (jedna pozycja na fakturze nazwana usługi programistyczne).
Z drugiej strony co jest lepszym dowodem na wykonaną pracę niż zapłata za nią :)? Skoro klient zapłacił za 10 godzin grabienia liści i za 100 godzin programowania to znaczy że faktycznie musiałem te liście grabić. Oczywiście warto też mieć odpowiedni zapis w umowie, ale te przecież przygotowują prawnicy i pod hasła jakie tam są wpisane można dużo podciągnąć.
Zatem jedyny problemem to będzie wybranie odpowiedniego PKWiU żeby wpaść w 8.5% a nie w 12% oraz dorzucenie większej liczby PKD, bo w niczym to nie przeszkadza.
24 grudnia 2021 at 08:17
PKD nie ma nic do tego. Liczy się to co masz w umowie i jak to zakwalifikować na poszczególne kody PKWiU.
20 grudnia 2021 at 11:30
Dzień dobry Panie Piotrze i inni czytelnicy,
czy ktoś Was wie, w której grupie znajdzie się analityk SOC, który nic nie koduje, ale analizuje dane z systemów monitorujących sieci i komputery klientów oraz reaguje na zdarzenia i incydenty cyberbezpieczeństwa?
19 grudnia 2021 at 20:17
Zaraz się okaże, że nietechniczny project manager nie mający pojęcia o szerzej pojętym IT, który przychodzi na stand up i mówi tylko ładnie 'Dzień dobry’, i 'jak tam progres’ ( i to przykład z życia wzięty) , będzie się przekomarzał, że podlega 8,5%, bo przecież 'doradza w IT’, a programista ma być zaliczony do 12% ryczałt.
19 grudnia 2021 at 20:51
Może tak być.
16 grudnia 2021 at 19:09
A jak wyglada sytuacja dla Konsultanta Migracyjnego Cloud? 8.5 czy 12 procent? Rozumiem ze będąc na UOP mogę przejść na B2B dopiero w 2023?
24 grudnia 2021 at 08:18
Hej,
musisz dobrze opisać swoje obowiązki w umowie. Wtedy można myśleć o 8,5%.
Z pozdrowieniami,
15 grudnia 2021 at 14:53
Wystarczy mieć w działalności wpisany kod PKD 62.02.Z (Kod działalności)
A pozycje na fakturach które wystawiacie opisac kodem PKWiU 62.02.3.
Kod ten oznacza „Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego” czyli praktycznie wszystko od programowania, devopsowania, testowania.
Jedziecie na ryczałcie 8.5% i tyle w temacie.
16 grudnia 2021 at 12:15
62.02.3 to USŁUGI POMOCY TECHNICZNEJ W ZAKRESIE TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH I SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO. Chodziło Ci o 62.02.2 – USŁUGI ZWIĄZANE Z DORADZTWEM W ZAKRESIE OPROGRAMOWANIA KOMPUTEROWEGO?
14 grudnia 2021 at 13:13
Cześć,
Pracuje jako SM, nie koduję
Mam kilka kodów:
Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD)
62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem
Wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD)
62.01.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.Z, 63.11.Z, 63.12.Z, 63.99.Z, 70.21.Z, 70.22.Z, 85.60.Z, 95.11.Z
I jeśli mam ich kilka które wpadają w 12% ale nie robię nic z nich to nie mogę korzystać z 8.5%?
13 grudnia 2021 at 11:38
Hej, co w przypadku pracy na stanowisku Salesforce Consultanta. Zajmuje się wdrożeniami Salesforce’a u klientów. Zakres obowiązaków opisany w umowie to:
1. Określa cele biznesowe i możliwości rozwiązań;
2. Identyfikuje i analizuje role i interesariuszy procesów;
3. Przygotowuje i przeprowadza warsztaty. Dokumentuje i potwierdza ich rezultaty;
4. Tworzy odpowiednie modele wspierajace wymagania;
5. Identyfikuje i śledzi zmiany wymagań, usprawnia priorytetyzacje wymogów;
6. Prowadzi klienta i zespół projektowy do wspólnego rozumienia wymagań funkcjonalnych;
7. Zapewnia mozliwość śledzenia wymogów;
8. Wykonanie innych rodzajów działalności, uzgodnionych ze Spółką;
Jaki wg Was byłby to kod PKD i czy możliwe jest stosowanie tutaj ryczałtu 8,5%
Dzięki!
14 grudnia 2021 at 10:08
Cześć,
tutaj trzeba będzie połączyć kilka stawek ryczałtu z uwagi na zróżnicowane usługi.
Z pozdrowieniami,
12 grudnia 2021 at 15:46
W zmianach ustawy jest napisane:
(https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000210501.pdf, strona 101)
„związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02)”
Czy jest mi ktoś w stanie wyjaśnić co oznacza tutaj „PKWiU ex”? Wszędzie jest napisane, że chodzi o dane PKWiU z wyłączeniem „niektórych pod-PKWiU”, a następnie powinno być wyszczególnione których, ale nic tam nie widzę (w samej ustawie również: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000199301.pdf)
Jestem typowym, niekodującym architektem oprogramowania i po kilku godzinach szukania wiem tylko, że nic nie wiem…
18 grudnia 2021 at 21:39
tu coś a architekcie wspominają
https://www.rp.pl/podatki/art19149071-polski-lad-pis-wprowadzi-kolejne-zmiany-dla-informatykow
11 grudnia 2021 at 17:09
Cześć!
Pytanie a co stanowiskami typowo biznesowymi związanymi z IT typu Account Manager, Business Development Manager itp Czy one się w ogóle kwalifikują i podlegają stawce 8.5%?
Będę wdzięczna za informację 😉
19 stycznia 2022 at 14:57
Również przyłączam się do pytania 🙂
1 marca 2022 at 15:49
Kasiu, czy udało Ci się ustalić powyższe?
11 grudnia 2021 at 13:40
A to ja zapytam o branżę gier. Co z designerami, producentami czy grafikami? Większość prowadzi działalności pod PKD 62.01Z. Kod znają tylko z monitorów kolegów z tego ciemnego pokoju obok 🙂
11 grudnia 2021 at 15:10
Cześć,
Grzesiek to trzeba zweryfikować indywidualnie czym się zajmujesz żeby pogrupować do odpowiednich PKWiU. Do 8,5% też zdecydowanie coś trafi powiem z doświadczenia;)
9 grudnia 2021 at 15:33
Myśleć można o innej stawce, ale nie dlatego, że danych usług nie ma przyporządkowanych do stawki 12%. Nie ma to jak skrót myślowy i wprowadzanie w błąd.
O 8,5% myślimy wtedy, kiedy nie mamy usług przyporządkowanych do wszystkich innych stawek ryczałtu. Połowa rzeczy robionych przez wymienione zawody, kwalifikuje się do 12% lub 15%. Nie nazwa zawodu decyduje, tylko faktyczne czynności, jak się często tu w komentarzach podnosi i zdecydowanie warto poprawić artykuł by nie wprowadzał w błąd.
9 grudnia 2021 at 17:06
Która część konkretnie poprawić?
8 grudnia 2021 at 23:03
@Mateusz Chabrowski kilka komentarzy niżej, na pytanie: Jaki zatem powinien być kod PKWiU dla „osób związanych z IX/UI”, aby można było skorzystać ze stawki 8,5%? – odpowiadasz – „Mówimy tutaj o 62.01.12.0 PKWiU 2015 Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”. Zgodnie z wyjaśnieniami GUS (link: https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkwiu_15/pdf/wyjasnieniaPKWiU2015_10maj_int.pdf ) grupowanie to obejmuje:
„- usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,
– usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci”.
Na tej samej zasadzie można przekwalifikować usługi radcy prawnego na usługi administracyjne oznaczone symbolem PKWiU 82.11.10.0, dla których właściwą stawką ryczałtu jest również 8,5%. KIS przyklepie każdy wniosek, jeśli tylko podatnik zadeklaruje odpowiedni kod PKWiU, względnie oświadczy, że jego usługi nie mieszczą się w żadnym innym grupowaniu. Chybiony jest argument, że przy dokładnym opisie KIS nie miał wątpliwości. Urzędnik z ramienia KIS patrzy wyłącznie na kod PKWiU, który wnioskodawca zadeklarował w opisie stanu faktycznego. Doceniam kreatywne rozwiązania branży doradczej, ale patent na 8,5-proc. ryczałt ciężko nawet nazwać optymalizacją. W większości przypadków jest to zwykłe oszustwo, zatajanie faktycznych okoliczności wykonywania kontraktu. Tytułem przykładu, obiektywny opis czynności realizowanych przez product ownera we wniosku do urzędu statystycznego będzie skutkował zakwalifikowaniem pod PKWiU 70.22.1 – objęte 15-proc. stawką ryczałtu. W obiegu nie ma ani jednej interpretacji indywidualnej, w której Dyrektor KIS na podstawie samego opisu zadań/czynności (bez wskazywania PKWiU) potwierdziłby prawo „niekodującego” członka zespołu programistycznego do 8,5-proc. stawki ryczałtu. Sorry za hejt, napisałem swoje zdanie, bo być może zaglądają tutaj osoby, którym zależy również na eliminacji ryzyka sporu z fiskusem w przyszłości.
8 grudnia 2021 at 23:50
Szanuje głos, ale jak zawsze podkreślam każdy przypadek wymaga analizy i dobrana odpowiednich kodów PKWiU, a jak wiadomo w zbiorze 62 jest ich dość dużo, które kwalifikują do 8,5%, a które opisują działalność wielu osób świadczących usługi dookoła samego programowania. 62.01.12.0 to start, gdzie zawsze wskazywane są dodatkowe kody, które dokładnie opisują działalność. Ponadto wniosek to ostatni element – zawsze, pewnie jak dobrze wiesz zaczynamy od sprawdzenia obowiązków w umowie. Oszustwo to ciężki zarzut w przypadku, kiedy wnioskodawca/podatnik zadbał o logiczną całość i każdy element układanki.
8 grudnia 2021 at 21:28
@Panie Mateuszu,
to ja jeszcze zapytam o usługi szkoleniowe. 70% przychodu ze szkoleń z systemów Business Intelligence (z tworzenia wizualizacji, wykresów, tabel, raportów, 30% z wdrożeń). Wdrożenia to -clear-cut-case … ale szkolenia wyglądają mi na 8,5%.
A jeśli tak, to co wtedy – jedna stawka bazująca na większości przychodu, czy mam to rozliczać jakoś osobno szkolenia 8,5% a wdrożenia 12% ?
pozdrowienia
Piotr
30 stycznia 2022 at 11:59
Business Intelligence to raczej 15%? PKWiU związane z przetwarzaniem danych i informacji.
7 grudnia 2021 at 21:02
Dzień dobry,
czy mając PKD 62.01.Z i pracując jako analityk biznesowy można skorzystać z ryczałtu w wysokości 8,5%? Dodam, że w swojej pracy nie koduję.
Pozdrawiam
8 grudnia 2021 at 22:23
Dzień dobry,
Wszystko zależy od umowy, ale stanowisko jak najbardziej nadaje się do 8,5%. Mogę pomóc oczywiście.
15 grudnia 2021 at 21:33
Panie Mateuszu, UX/UI (projektowanie stron internetowych, interfejsów użytkownika, badania, grafika komputerowa) – podchodzi pod ryczałt 8,5%? jakie kody ?
7 grudnia 2021 at 20:44
A ja ze względu na to że byłem świeżakiem po przebranżowieniu, dla roli product ownera w ramach umowy o stanowisko analityka do spraw IT, podałem:
PKD 62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych jak rozumiem to jest typowe 8.5 ?
8 grudnia 2021 at 22:24
Warto dokładnie przeanalizować sprawę. Kod PKD zawsze można zmienić.
7 grudnia 2021 at 12:25
A może warto jednak sobie odpuścić i dołożyć coś do tego społeczeństwa zamiast uciekać od podatków? 😛
7 grudnia 2021 at 13:36
Tak! Tak trzeba! I najlepiej zostać na skali podatkowej lub liniówce, bo wtedy podatki po części płyną też do lokalnych samorządów. Ryczałt idzie w całości do „centrum”. Tak zróbmy! 😛
6 grudnia 2021 at 19:54
Przeczytałem komentarze, które były tutaj dotychczas i wyciągam z tego wniosek, że to kolejna śliska sprawa. Pan Mateusz pod jednym DevOpsem pisze 8,5%, a pod drugim, że 8,5, ale bez programowania, a pod trzecim, że można jednocześnie obie składki zaliczyć. Zgadzam się z kolegą, który wskazał jak śliskie jest rozdzielanie poszczególnych osób, którzy tak naprawdę tworzą oprogramowanie.
Coś mi się wydaje, że w czasach gdy IPBox przestaje być opłacalny, bo różnica pomiędzy ryczałtem powoli się zaciera, będziemy kombinować który ryczałt sie należy 😉
6 grudnia 2021 at 23:01
Na podstawie skromnego, lecz już 6-letniego doświadczenia z prowadzeniem JDG i orientowaniem się pobieżnie w tematach, mogę stwierdzić jedno:
jeżeli w przepisach nie jest jasno napisane, że z czegoś można skorzystać lub nie (przykład: bycie VAT-owcem i limit kwotowy – tu spawa jest klarowna), to zawsze sprawa będzie wydawała się śliska.
IP Box i ryczałt 8,5% są chyba najpopularniejszymi tego przykładami w naszej branży.
Ile ludzi, ile umów i przedstawień swojej sytuacji, tyle opinii na ten sam temat.
Potencjalnym problemem (lub korzyścią) jest również fakt, że u nas nie ma prawa precedensowego, a więc można przekopać całą górę interpretacji indywidualnych pozytywnych dla tego czy tamtego devopsa, a na końcu rozbić się o ścianę, bo okaże się, że nasz przypadek wydaje się dla jakiegoś urzędnika zupełnie odmienny.
Nie znaczy to jednak, że powinniśmy się poddawać i nie korzystać z ulg i niższych podatków, jeżeli FAKTYCZNIE pod takowe podlegamy.
I można tu pytać w komentarzach, co z devopsem, PMem, SMem itp. Tylko co ma doradzić radca prawny po trzech zdaniach z komentarza? Jeżeli na prawdę chce się podjąć temat, to powinno się przedstawić swoją umowę wraz z zakresem obowiązków radcy prawnemu, który zajmuje się tematem zawodowo, który zagłębi się w stan faktyczny i podpowie, czy jest szansa w to iść, czy nie. I wtedy pociągnąć temat z KIS i GUS (z pomocą radcy prawnego lub, dla odważnych, bez).
7 grudnia 2021 at 20:09
Cześć Michał,
ciężko się odpowiada na tak ogólne pytania w komentarzach. Prawda jest taka, że każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy. Ja zawsze stoję na stanowisku, że jeśli np. Dev Ops programuje (bo tak się zdarza) nawet w małym % – niech część dochodu rozliczy na 12%. Prawda się zawsze obroni.
8 grudnia 2021 at 11:22
Ja się z tym całkowicie zgadzam i nie mam pretensji do Pana Mateusza. Przepraszam jeśli to tak zabrzmiało. Zakładam, że Pan robi bardzo dobrze swoją pracę na dostarczonych materiałach. Jeśli ktoś uważa, że zarys przedstawiony w artykule może go dotyczyć to powinien wyłożyć $$$ i jakoś to potwierdzić.
Trochę się jednak śmieję, że tak jak do roku 2021 wszyscy chcieli być bardzo innowacyjni to od 2022 wszyscy przestają pisać kod 😛
Być może na mój komentarz (w sposób nieuprawniony) wpłynęła reklama jednaj z kancelarii na insta, która pisze wprost, że skorzystanie z IPBox jest 100% bezpieczne i oni wiedzą jak zabezpieczyć moje interesy. Wszyscy dobrze wiedzą, że interpretacja KIS przed niczym nie zabezpiecza. Owszem, fajnie ją mieć, dla IPBox jest nawet wymagana, ale jak coś to jest to tylko świstek papieru, o który będziemy musieli się sądzić… ponosząc oczywiście kolejne koszty u doradcy.
8 grudnia 2021 at 13:30
„Wszyscy dobrze wiedzą…KIS przed niczym nie zabezpiecza”. Faktycznie tak jest? Pytam serio, bo nie słyszałem o tym, żeby nie zabezpieczał (albo żeby zabezpieczył).
8 grudnia 2021 at 13:46
Być może Mateusz poprawi mnie, albo potwierdzi, ale z tego co pamiętam (przy organizowaniu interpretacji pod IP Box) to faktycznie jest tak, że nadal można interpretację indywidualną podważyć, bo może wejść jakieś prawo, które wprowadza jaśniejsze przepisy i okazuje się, że interpretacja indywidualna nie pasuje. Ale z drugiej strony taka interpretacja ochroni Cię przed płaceniem odsetek skarbowych. W przypadku podważenia interpretacji indywidualnej będzie do zapłaty tylko zaległa różnica podatku, a nie różnica podatku + odsetki od tego. I wydaje mi się, że takie podważanie interpretacji indywidualnych to nie jest powszechny proceder.
@Mateusz Chabrowski popraw mnie proszę jeśli się mylę.
8 grudnia 2021 at 22:25
Jest dokładnie tak jak pisze Piotr.
Natomiast dzięki interpretacji, odpowiedniej umowie, analizie i doradztwie można uzyskać jedną logiczną całość, dzięki czemu takie rozliczenia będą bezpieczne. Oczywiście uczulam na pisanie prawdy 😉
9 grudnia 2021 at 07:25
Przed odsetkami też chyba nie zabezpieczają. Taka informację dostałem w kancelarii, która też bez znana w tej branży. To nie jest ta moc dokumentu.
Oczywiście myślę, że doradca lepiej wyjaśni to na pierwszej rozmowie. Czy do tego faktycznie dojdzie, że to będzie podważane. To jest chyba bardziej wątpliwe.
8 grudnia 2021 at 13:51
Michał masz racje co do tych reklam… drażnią mnie tak samo, jak reklamy cudownych sposobów na zarobienie pieniędzy poprzez inwestycje… trzeba na nie uważać w równym stopniu.
6 grudnia 2021 at 11:56
Dziękuję serdecznie za odpowiedź – w skrócie – jest nadzieja. 🙂
Mam jeszcze jednk pytanie. Jaki kod PKWiU powinienem w takim przypadku przyjąć, aby najlepiej odpowiadał obszarowi mojej działalności?
Będę wdzięczny za informację.
Pozdrawiam,
Jakub
6 grudnia 2021 at 11:38
Panie Mateuszu aktualnie pracuję jako Product Owner (PDK 62.02.Z) o zakresie pracy:
W ramach świadczenia Usług, Współpracownik jest zobowiązany w szczególności do:
2.1. doradztwa w procesie tworzenia specyfikacji i wymogów biznesowych dla aplikacji lub
oprogramowania,
2.2. doradztwa w zakresie korzystania z oprogramowania oraz aplikacji, w tym m.in. udzielania
porad i instrukcji,
2.3. Tworzenia i zarządzania wymaganiami / zaległościami
2.4. Współpracy z CPM, ustalanie priorytetów oraz wymagań wraz z PM
2.5. Dzielenia się wiedzą oraz korzystania w prowadzonych projektach z najlepszych praktyk
zarządzania projektami
2.6. Proaktywnie identyfikowanie problemów, wdrażanie rozwiązań, współpraca z różnymi
interesariuszami
2.7. Zarządzanie priorytetami oraz zaległościami zespołu deweloperskiego
2.8. Eskalowanie problemów z zasobami lub ustaleniem priorytetów
2.9. Działania naprawcze, bądź utrzymujących lub podnoszących zakres funkcjonalności
oprogramowania lub aplikacji,
2.10. przygotowywania i realizowania projektów IT oraz wdrażania trwałych rozwiązań
technologicznych,
2.11. przygotowywania dokumentacji projektowej, wytwórczej i użytkowej, zgodnie ze
standardami rynkowymi i wymaganiami BISNODE,
2.12. przygotowywania bieżących raportów z wykonywanych czynności,
2.13. utrzymywania właściwych relacji z partnerami biznesowymi BISNODE, kontrahentami i
współpracownikami.
Czy w takim przypadku podlegam po ryczałt 8,5% czy 12% ?
7 grudnia 2021 at 20:12
Nie widzę żebyś wytwarzał stricte kod. Myślę, że trzeba zmienić PKD na 62.01 i działać z wnioskiem KIS w sprawie 8,5%.
Trzeba też spojrzeć do umowy.
5 grudnia 2021 at 23:57
Dzień dobry,
Jaki zatem powinien być kod PKWiU dla „osób związanych z IX/UI”, aby można było skorzystać ze stawki 8,5%?
6 grudnia 2021 at 10:42
Dzień dobry,
mówimy tutaj o 62.01.12.0 PKWiU 2015 – usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Natomiast dobrze zawsze przeanalizować indywidualnie każdy przypadek.
6 grudnia 2021 at 12:47
Dzięki za odpowiedź.
Czy zatem oznacza to, że wystarczy zmienić kod PKWiU na zadany?
Co to znaczy, że trzeba przeanalizować indywidualnie każdy przypadek? co dokładnie zrobić, aby nie nikt i nic nie miał żadnej wątpliwości o poprawnie użytej stawce opodatkowania?
6 grudnia 2021 at 12:59
Obstawiam, że zawsze należy przeanalizować umowę i zakres Twoich obowiązków. Jeżeli są przesłanki, że się da działać z 8,5%, to należy przygotować wniosek do KIS (+ GUS). I z tym wszystkim może pomóc Mateusz w ramach działalności swojej kancelarii.
6 grudnia 2021 at 13:15
Czy mogę prosić o jakieś bezpośrednie namiary?
6 grudnia 2021 at 13:22
https://kancelariachabrowski.pl
mateusz@kancelariachabrowski.pl
6 grudnia 2021 at 14:41
Dziękuję. Na pewno skorzystam
7 grudnia 2021 at 20:13
Zapraszam i chętnie pomogę wszystko sprawdzić
5 grudnia 2021 at 21:36
Panie Mateuszu (mój imienniku 🙂 ). Jestem konsultantem SAP (wdrażam systemy SAP) i w związku z charakterem mojej pracy jestem żywo zainteresowany tym tematem.
Pytanie 1)
Warunkiem stawki 8,5% przy PKWiU 62.01.12.0 jest, aby usługa była „niezwiązana z oprogramowaniem”. W jaki sposób uznaje Pan, że np Architekt OPROGRAMOWANIA nie wykonuje usług związanych z oprogramowaniem? Na czym opiera Pan założenie/rozumowanie, że „związany z oprogramowaniem” = „tworzenie oprogramowania/kodu”? (wiem, że w indyw intepretacjach w tym temacie często pytający używają sformułowania „system komputerowy” tylko czym on różni się od oprogramowania. Dla mnie to jakaś zabawą słowami i semantyką)
Pytanie 2) Czy ma Pan konsultantów SAP jako klientów dla tego „rozwiązania” 🙂 ? Jestem wraz ze znajomymi potencjalnym klientem!
Pozdrawiam i z góry b dziekuję za odp
Mateusz
7 grudnia 2021 at 20:28
Dzień dobry,
tak mam sporo konsultantów SAP, którym pomagam.
Co do pytania nr. 1 pojawił się błąd w nim. Usługa musi być niezwiązana z „programowaniem” a więc taka, która nie prowadzi w sposób zupełnie bezpośredni do powstania i pracy na „oprogramowaniu”. To jest kolosalna różnica.
Ustawa i KIS oraz US tak to pojmuje.
8 grudnia 2021 at 13:43
Panie Mateuszu bardzo chcialbym żeby tak było, czyli żeby chodziło o programowanie ale art 12 ustawy o zryczałtowanym podatku doch:
(…) , związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), (…)
Czy mam rozumieć, że pomimo tego, że w ustawie pada słowo „oprogramowanie” to ustawodawca ma na myśli „programowanie”? Czy wynika to z orzecznictwa w tym temacie?
Pozdrawiam
Mateusz
5 grudnia 2021 at 20:04
Ja trochę podobnie jak Bartek poniżej, jako Data Engineer, z czego „programowanie” do projektowania i konfiguracji to może 30/70, 40/60. Czyli w ramach programowania jakieś skrypty do przesyłania i czyszczenia danych, a reszta to narzędzie ETL, chmura, dokumentacja, częściowo nadzór nad zespołem. Czy można to w ten sposób podzielić na 8,5 i 12? Z góry dziękuję za odpowiedź.
5 grudnia 2021 at 19:58
Mam do Was pytanka, może ktoś się akurat orientuje.
1. Czy tester manualno-automatyzujący przy pierwszej firmie może nie być płatnikiem VAT?
2. Jakie kiedy PKD należy wpisać przy takiej działalności?
5 grudnia 2021 at 17:03
Panie Mateuszu,
Jestem team leadem małego zespołu programistów. Ok. 50% czasu koduje a pozostałe 50% analizuję kod kolegów, zgłaszam poprawki, wyjaśniam celowość pewnych rozwiązań, monitoruję przebieg prac, pomagam usprawniać proces, analizuję potrzeby klienta i na tej podstawie tworzę zadania dla programistów.
Proszę o informację czy warto pisać wniosek o indywidualną interpretację aby w tych 50% czasu płacić 8,5% podatku?
Z pozdrowieniami
7 grudnia 2021 at 20:15
Cześć,
w mojej ocenie warto;)
Z pozdrowieniami,
5 grudnia 2021 at 17:01
Dzień dobry,
A co w przypadku analityków BI / analityków danych. Przykładowy zakres obowiązków:
– Analiza stanu bieżącego infrastruktury informatycznej klientów, zbieranie wymagań klienta i tworzenie koncepcji i procesów dalszego rozwoju przy wykorzystaniu rozwiązań z zakresu Business Intelligence.
– Tworzenie i weryfikacja dokumentacji technicznej / projektowej obejmującej obszary raportowania, analityki oraz usług chmurowych.
– Przygotowanie, konfiguracja i implementacja narzędzi automatyzujących przepływ informacji pomiędzy chmurowymi systemami analitycznymi i raportowymi (Microsoft Power Automate).
– Projektowanie i wdrażanie dashboardów (kokpitów menedżerskich), raportów i analiz w usługach chmury obliczeniowej (Microsoft Azure / Google Cloud Platform) i zaawansowanej analityki (Microsoft Power BI / Tableau) monitorujących procesy w poszczególnych systemach informatycznych firm klientów.
Czy w takiej sytuacji obowiązuje 8.5% czy 12%? Z góry dziękuję za informację.
6 grudnia 2021 at 10:45
Dzień dobry,
w analogicznych sytuacjach mieliśmy pozytywne decyzje, więc myślę że warto działać z 8,5% 😉
Z pozdrowieniami,
7 grudnia 2021 at 13:31
Cześć Mateusz,
Wspomniałeś o analogicznych sytuacjach. Masz może sygnaturę (numer) takiej przykładowej decyzji?
Przekopałem trochę https://sip.lex.pl/ ale nie znalazłem pozytywnych przypadków dokładnie dla analityków BI / analityków danych.
Za to znalazłem jeden negatywny który jak dla mnie faktycznie jest w zakresie analizy danych:
https://sip.lex.pl/#/guideline/185161200/0114-kdip-3-2-4011-325-2021-1-mg-ryczalt-od-przychodow-ewidencjonowanych-analityka-internetowa…?keyword=analityk%20danych&cm=SREST
Pozdrawiam,
Arek
23 stycznia 2022 at 02:44
Hej, podbijam pytania Arka o sygnature, link do wspomnianych pozytywnych decyzji?
4 grudnia 2021 at 14:37
Ja posiadam takie informacje:
1. Stawkę 12% stosuje się dla usług związanych z oprogramowaniem, a dla usług projektowania oraz rozwoju oprogramowania 8,5%
2. Grupowanie PKWiU 62.01.1, o którym m.in. mowa jest w przepisie Ustawy o Ryczałcie, obejmuje również świadczone przez Wnioskodawcę usługi, sklasyfikowane pod symbolem 62.01.11.0, jednak znajdujące się przy nim oznaczenie „ex” oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowanie.
Podam przykład dla osoby tworzącej strony internetowe:
Stawka 8,5% dla:
1. Projektowanie i rozwój stron internetowych bez kodowania
2. Pozycjonowanie strony internetowej
Stawka 12%:
1. Kodowanie stron internetowych
Rozróżnienie odbywa się przez nadanie odpowiedniej nazwy dla wykonywanej usługi na fakturze, czyli np. projektowanie strony wizytówki firmy to stawka 8,5%
Podsumowując
Ja rozumiem to tak, że jeśli występuje w wykonywanej usłudze programowanie/kodowanie należy za każdym razem stosować stawkę 12%
Przypisy
1.
https://e-prawnik.pl/interpretacje-podatkowe/itpb1415-104514ak.html
2.
https://www.podatki.egospodarka.pl/152337,Projektowanie-stron-internetowych-na-ryczalcie-ewidencjonowanym,1,70,1.html
5 grudnia 2021 at 09:36
Cześć, oczywiście zgadzam się, natomiast pamiętaj, że stawki ryczałtu możesz łączyć. Czyli dla części 8,5% a dla części 12%.
16 grudnia 2021 at 11:06
O właśnie. Czytam ten prze długi wątek i tak się zastanawiałem czy tworząc strony mogę podzielić projekt na 3 kluczowe części tj. projektowanie, kodowanie i testowanie. Jak rozumiem pierwsza i 3cia faza to ryczałt 8.5% a 2ga 12% od 2022 roku. Czy dobrze rozumuję ?
12 grudnia 2021 at 14:17
Na początku gratuję najsensowniejszego komentarza (no może nie licząc Piotra i Mateusza 😉 ), bo mam wrażenie że wiele osób myli linówkę z ryczałtem. Faktycznie na ryczałcie zapłacicie najwyższy możliwy podatek jaki Wam uda się wyliczyć z PKWiU, ale tylko wtedy jeśli nie dacie US jednoznacznej podstawy by było inaczej. Nie ma prawa mówiącego, że rano nie możecie świadczyć usług analitycznych, w południe programistycznych, a pod wieczór zajmować się sprzedażą oscypków. Możecie to wszystko robić w ciągu 8h pracy w korpo. Następnie wystarczy, że na koniec miesiąca rozbijecie te czynności na 3 różne usługi na fakturze, a od każdej zapłacicie inny podatek:
– 1 000 zł analityka po 8.5%
– 2 000 zł programowanie po 12 %
– 3 000 zł naturalne serki góralskie po 2%
Na to czy faktycznie to możecie robić macie poparcie w umowie, a na to czy faktycznie to robiliście w opłaconej fakturze.
Oczywiście warto sobie coś ekstra do PKD dorzucić, ale główne PKD można mieć jedno, a że nikt z nas wróżką nie jest to nie wie jakiej pracy będzie mieć najwięcej w przyszłości.
Niech mnie ktoś poprawi jeśli plotę głupoty, ale tu nie ma dużo filozofii. Jest burdel w przepisach i tyle.
20 stycznia 2022 at 10:06
Znalazłem indywidualną interpretację gdzie napisano wyraźnie „zapis kodu komputerowago niezbędnego do stworzenia i wdrożenia strony internetowych, jako web developer” i zostało to uznane jako 8,5%
https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=571103&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc
20 stycznia 2022 at 10:14
Czyli wszystko się zgadza – treści z artykułu wprowadzają w błąd. Nie może być tak, że pisanie aplikacji wrzucane będzie na 12% a czynności poboczne jak testowanie jest czy konfiugrowanie środowiska itd. dla TEJ pisanej aplikacji będą na 8.5%. Tak samo, jak testowanie manualne na 8.5% a automatyczne na 12% – automat to tylko narzędzie i element usługi związanej z testowaniem.
Co innego, jeśli dla jednego podmiotu świadczymy usługę A a dla drugiego usługę B. Świadczą o tym wszelkie interpretacje przytaczane tutaj przez wielu.
4 grudnia 2021 at 07:10
Cześć, a jak to wygląda z devops i sysadminami?
5 grudnia 2021 at 09:37
Dev ops i administrator systemów jak najbardziej 8,5% ale trzeba każdy przypadek analizować indywidualnie.
12 grudnia 2021 at 22:03
Dla świętego spokoju rozbijasz MD na FV na dwie pozycje 8,5 i 12 % … w zależności ile masz coderki a ile adminki … dajmy na to 20/80.
2 stycznia 2022 at 23:25
Administrator systemów IT na 8,5%? Coś mi się tutaj nie zgadza. W ustawie o ryczałcie jest zapis 12% dla usług związanych
z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU
62.03.1) – czyli administrator sieci i systemów na 12%.
DevOps? Tutaj sprawa może być bardziej pogmatwana, ale większość DevOpsów, których znam robi wiele różnych rzeczy, np:
– programowanie: skrypty, pluginy, narzędzia do automatyzacji, pipeliny
– zarządzanie systemami podobnie jak administratorzy
– projektowanie i analiza
Jednym słowem DevOps pisze kod oraz zarządza systemem i to bez wątpienia jest na stawce 12%. Pracy związanej stricte z analizą i projektowaniem jest znacznie mniej a często wcale.
Bazuję na tych źródłach
Ustawa:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19981440930/U/D19980930Lj.pdf
Objaśnienia to PKWiU:
https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkwiu_15/pdf/wyjasnienia_PKWiU-2015-wersja_25032019.pdf
3 grudnia 2021 at 22:16
Proszę o wyjaśnienie, na jakiej podstawie programista ma płacić 12% a architekt oprogramowania, inżynier oprogramowania czy tester manualny manualny ma płacić 8,5%, skoro wszyscy wykonują działalność opisaną w tym samym punkcie 62.01.11 Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania. Jaki przepis pozwala inaczej traktować czynności opisane w tym samym punkcie PKWiU.
5 grudnia 2021 at 09:38
Nie jest to ten kod PKWiU, który podałeś.
Mówimy o „62.01.12.0 PKWiU 2015 – usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.
Natomiast przepis: art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o ryczałcie.
6 grudnia 2021 at 11:53
Ok, czyli jeśli dobrze zrozumiem, cała logika opiera się na założeniu, że programista podpada pod 62.01.11 Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, a np. inżynier oprogramowania lub tester oprogramownia pod 62.01.12.0. I zakładamy że „usługi związane z oprogramowaniem” obejmują programistę, ale nie obejmują inżyniera oprogramowania”. Nie znam się na podatkach, to fakt, ale na IT trochę się znam, i taka interpretacja jest pozbawiona sensu. Zarówno programista, jak i projektant programu komputerowego czy też tester oprogramowania zajmują się jak najbardziej usługami związanymi z oprogramowaniem i żadne czary słowne tu nie pomogą. Zgaszam się w pełni z tym co napisał Mateusz powyżej, nawet użycie słowa system nic nie zmienia, bo z definicji system = sprzęt + oprogramowanie. Zgodziłbym się, że projektant np. rozległej sieci komputerowej, który definiuje jej architekturę, albo rozwiązań sprzętowych (serwery, macierze) dobieranych pod klienta, a następnie testerzy takich rozwiązań mogliby uznać, że nie są to usługi związane z oprogramowaniem, ale inżynier oprogramowania (nie ważne czy koduje czy projektuje architekturę programu) wykonują w 100% usługi związane z oprogramowaniem. Z tego co czytałem, to w interpretacjach podatkowych potwierdzających prawo do stosowania 8.5% jest magiczne zdanie „pod warunkiem, że nie wykonuje usług związanych z oprogramowaniem”, więc tak na prawdę taka interpretacja niczego nie przesądza. Chyba że jest jakaś oficjalna wykładnia skarbówki, że „inżynier oprogramowania” albo architekt oprogramowania nie zajmują się oprogramowaniem, co w praktyce byłoby absurdalnym stwierdzeniem.
3 grudnia 2021 at 17:12
Zostawiam tu namiary na wpis na stronie bloga na Facebooku oraz na grupie, pod którymi również jest sporo pytań, które mogą Wam pomóc. Mateusz będzie stopniowo odpowiadał na każde z nich.
3 grudnia 2021 at 16:31
+1 podbijam pytanie
6 grudnia 2021 at 10:43
Dev Ops na 8,5% bez programowania.
2 stycznia 2022 at 23:30
DevOps bez programowania to nie DevOps tylko świnka morska. Nawet admin czasami programuje w Perlu, w Pythonie, w Bashu, a PHP i Ruby też się trafi.
Jeżeli interpretujemy, że „związane z oprogramowaniem” = „pisanie kodu docelowej aplikacji, kodu produktu” to może faktycznie można to próbować naciągnąć jak gumę z majtek.
Ale zastanawia mnie to, czy wytwór, który powstaje spod ręki DevOpsa nie jest takim właśnie pośrednim produktem/programem, który jest używany jako całość systemu informatycznego. Bo według mnie jest.
3 grudnia 2021 at 15:56
A co z usługami SEO, prostymi stronami na wordpressie i projektami graficznymi albo social mediami?
4 grudnia 2021 at 21:01
Też bym chciał właśnie wiedzieć
3 grudnia 2021 at 15:27
Proszę o informację, jaka zdaniem autora artykułu (lub eksperta, na którego się powołuje) powinna być poprawna klasyfikacja PKWiU np. dla testera manualnego?
Moim zdaniem, programista i tester manualny podlegają pod taką samą klasyfikację, czyli 62.01.11 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.
Pośrednio wskazuje na to np. poniższa interpretacja KIS
https://epodatnik.pl/interpretacje-podatkowe/wykaz.php?id=428868-2017-08-07-dyrektor-krajowej-informacji-skarbowej-0113-kdipt2-3-4011-98-2017-3-rr
Tak więc, obawiam się, że tester, analityk, PM itd. będzie podlegał podobnie jak programista pod stawkę 12%.
Chyba, że umknęło mi coś istotnego. Proszę o wyjaśnienie
4 grudnia 2021 at 22:48
Nie wiem, jak analityk i tester, ale np i Project Manager i Scrum Master podlegaja pod klasyfikacje: 70.22.Z – Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, czyli niestety bedzie to ryczalt nie 8,5, nie 12, a 15%.
Tutaj co obejmuje podklasa: https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/wyjasnienia/pl_pkd_07/pl_pkd_07_70.22.Z.html
5 grudnia 2021 at 09:43
Nie zgadzam się z powyższym. Przy dokładnym opisie zadań realizowanych przez „typowego” PM i Scrum Mastera KIS nie miał nigdy wątpliwości, że można się rozliczać stawką 8,5%. Podobnie jak w przypadku testera manualnego.
9 grudnia 2021 at 11:42
Czy można prosić o przykładowy opis zadań realizowanych przez typowego PM, który może się rozliczać stawką 8,5%? Myślę, że tego obecnie brakuje tutaj do wyjaśnienia tematu. Czasu na zmiany jest mało i nawet nie będziemy wszyscy w stanie skorzystać z usług doradców podatkowych przed terminem określenia sposobu rozliczania stąd prośba.
21 grudnia 2021 at 10:59
Zastanawiam się pod jakim PKD mógłby działać taki PM n a stawce 8,5 % ? Czy również (jak w wielu innych przypadkach ) 62.01.12.0 ?
4 stycznia 2022 at 17:04
Udalo sie komus ustalic na jakich kodach pkwiu/pkd powinien funkcjonowac Project Manager, ktory swiadczy uslugi teleinformatyczne – „wspierania realizacji projektów informatycznych oraz usług związanych z rozwojem i utrzymywaniem eksploatowanych systemów informatycznych, których efektem mogą być Dzieła.”
18 stycznia 2022 at 22:39
Polecam interpretacje poniżej, wydaną w połowie 2021. Akurat dział 70 nie zmienił w 2022 stawki podatkowej i pozostaje 15%.
Na początku jest wyjaśnienie zakresu prac, i chodzi o zarządzanie projektami. Urząd skarbowy nie zgadza się z założeniem że to można podciągnąć pod 8,5% i wskazuje 15%.
Stąd należy stwierdzić, że właściwą do opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę z tytułu usług zarządzania projektami [..] sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 70.22.20.0 jest stawka 15% [..]
Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 15% dla przychodów ze świadczonych przez Wnioskodawcę usług jest prawidłowe wyłącznie, jeżeli Wnioskodawca nie uzyskuje przychodów osiąganych w ramach wolnych zawodów w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, do których przypisana jest wyższa stawka ryczałtu, tj. 17% od uzyskanych przychodów [..]
https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=611623&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc
2 lutego 2022 at 09:51
A pokażesz taką interpretację?
Bo już wcześniej ktoś pytał i cisza 🙂
Za to tak jak niżej napisał @Darek, tutaj interpretacja KIS – https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=611623&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc – która dla dokładnego opisu zadań PMa mówi, że stosowanie 8,5% jest niezasadne i powinno być 15%.
3 grudnia 2021 at 13:40
Jak powinien się rozliczać DevOps 8.5% czy 12%?
5 grudnia 2021 at 09:40
DevOps 8,5% ale każdy przypadek trzeba analizować indywidualnie oczywiście.
18 stycznia 2022 at 22:45
Interpretacja z listopada 2020, ale w tej dziedzinie niewiele się zmieniło – programowanie spadło jedynie z 15% na 12%.
DevOps – https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=601576&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc
8,5% przy założeniu, że ów DevOps robi różne rzeczy ale NIE ROBI NIC ZWIĄZANEGO Z PROGRAMOWANIEM. Bo wtedy wyjątkowa stawka 8,5% (default) jest do wyrzucenia i trzeba się rozliczać wg 12% (w momencie wydawania tej interpretacji było to 15%)
„Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Wnioskodawcę usług jest prawidłowe wyłącznie, jeżeli Wnioskodawca faktycznie nie uzyskuje przychodów ze świadczenia innych usług wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do których to usług przypisana jest wyższa stawka ryczałtu, tj. 15% od uzyskanych przychodów z tych usług. ”
[W interpretacjach z ostatnich 2 miesięcy (już dla nowej ustawy na 2022) ta formułka ma trochę inne brzmienie ale to samo znaczenie]
3 grudnia 2021 at 13:17
To pomylka jakiegos dziennikarza, czy babol w ustawie?
Wszedzie pisza, ze 12% stawce podlega (PKWiU ex 62.01.1).
Czyli „pisanie kodu” – (PKWiU 62.01.11) sie nie lapie.
Zakladam, ze ustawodawca mial na mysli (PKWiU ex 62.01)?
3 grudnia 2021 at 15:34
Chodzi o parenta do 62.01.11, czyli 62.01.1 – USŁUGI ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM I ROZWOJEM TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH
19 grudnia 2021 at 20:13
„Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego
grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż
określony w tym grupowaniu.”
19 grudnia 2021 at 20:51
I jak to rozumiesz?
9 stycznia 2022 at 14:00
To zabawne, że na tak konkretne i podstawowe pytania trudno znaleźć odpowiedź. Tu też, chociaż udziela się doradca podatkowy.
Długo nad tym myślałem, ale znalazłem wyjaśnienia do PKWiU i rozumiem to tak: kategoria 62.01.1 ma dwie podkategorie:
62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania
62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych
Tylko podkategoria 62.01.11.0 jest związana z oprogramowaniem i jej właśnie dotyczy to „ex”.
9 stycznia 2022 at 14:18
Bo tu obracamy się w kręgu prawa polskiego oraz jego interpretacji.
Jesse Pinkman w Breaking Bad „wykreował” powiedzenie „science bitch!”… tutaj możesz zamienić „science” na „prawo polskie” 😉 I to już przestaje być zabawne.
5 stycznia 2022 at 18:32
No własnie szukam odpowiedzi na dokładnie to samo pytanie.
Jestem programistą i moje PKWiU to 62.01.11 i według tej ustawy nie łapię sie pod 12% bo tam jest napisane PKWiU ex 62.01.1
Dodatkowo w ustawie jest napisane cytuje: „usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1)”
Natomiast na tronie kodów PKWiU jest zupelnie inne oznaczenie tego kodu: „62.01.1 Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”
I czy to jest haczyk, żeby nas wszystkich uwalić potem? Bo „ex” oznacza zawężenie tylko do tego jednego kodu „art. 4 ust. 4 ustawy o ryczałcie”
Czyli co? Wbijamy się na mine?
3 grudnia 2021 at 12:21
„Wtedy wystarczy prowadzić odpowiednią, prostą ewidencję i rozliczać część dochodu z wykorzystaniem stawki 12%, a część 8,5%.”
Czy do rozliczenia w ten sposób trzeba na fakturze wpisać osobne pozycje?
Czy może jeśli faktury wystawiam w sposób
1. Usługa IT (nr. projektu XXX) 160szt.
to wystarczy jakaś osobna ewidencja gdzie rozbijam 100h takie PKWiU, 60h inne PKWiU i księgowa już to rozliczy odpowiednio?
3 grudnia 2021 at 17:16
Sam na razie nie wchodzę w ryczałt, ale z tego co kojarzę, to księgowa mówiła, że to powinno być wyszczególnione na fakturze, a nie tylko w ewidencji.
5 grudnia 2021 at 09:39
Jeśli Twój kontrahent nie widziałby przeszkód to byłoby to wskazane.