Każda osoba planująca rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej prędzej, czy później trafi na skrót PKD. Ostanim momentem, w którym to następuje jest wypełnianie formularza CEIDG-1, kiedy to trafiamy na pole rodzaje działalności gospodarczej symbol (5-znakowy) wg PKD 2007. Czym więc jest PKD i wspomniane symbole, zwane również kodami? Jakie kody powinien wprowadzić programista, administrator lub inny pracownik IT? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań otrzymasz w dzisiejszym artykule.
Polska Klasyfikacja Działalności
Polska Klasyfikacja Działalności, bo takie rozszerzenie kryje się za skrótem PKD, to umownie przyjęty, hierarchicznie usystematyzowany podział zbioru rodzajów działalności społeczno-gospodarczych. Jej historia sięga końca XX wieku, a obecna wersja, znana pod nazwą PKD 2007, obowiązuje nas od 1 stycznia 2008 roku.
Osoba rejestrująca działalność gospodarczą jest zobowiązana podać kod(y) PKD, które najlepiej odwzorowują rodzaj oferowanych przez nią usług. Wymagany jest co najmniej jeden kod, tzw. przeważający, który odnosi się do rodzaju działalności, którą będziemy wykonywali w największym stopniu. Nie istnieje jednak górna granica ilości kodów, które możemy podać. Na formularzu CEIDG-1 zmieści się ich dziewięć, a kolejne wpisy możemy kontynuować przy pomocy formularzy CEIDG-RD.
Do czego toto służy?
PKD, jak wskazuje sama nazwa służy do sklasyfikowania wszystkich istniejących działalności w odpowiednie podgrupy. Tylko… po co? Cała klasyfikacja wykorzystywana jest w celach statystycznych. Na jej podstawie sporządzane są różnego rodzaju raporty przedstawiające np. w jakich sektorach działa najwięcej/najmniej firm, jak wygląda rozkład przychodów/dochodów w każdej z grup itp.
Czy muszę się więc przejmować niezgodnymi kodami PKD?
– „Hmm… jeśli to jest tylko do celów statystycznych, to czy ważne jest co ja tam faktycznie podam?”
– „It’s a very good question” – jak mawiają bracia Amerykanie 😉
Żadne przepisy podatkowe nie zabraniają przedsiębiorcy wystawić faktury na usługę, która nie wiąże się z dotychczasowo wykonywaną działalnością tylko dlatego, że w CEIDG brakuje wpisu z odpowiednim kodem PKD. Taka transakcja jest prawnie skuteczna i nie może być podważona czy zablokowana przez urzędnika skarbowego. Niemniej jednak takie zdarzenie jest równoważne z rozszerzeniem charakteru działalności gospodarczej, a to pociąga za sobą konieczność aktualizacji wpisu w CEIDG w terminie 7 dni od momentu zaistnienia zmiany.
Co może grozić za niedopełnienie obowiązku? Mandacik 🙂 tzn. kara finansowa, wykreślenie działalności z CEIDG, a nawet kara pozbawienia wolności do 2 lat. Co więcej, ze względu na wykorzystywanie PKD w celach statystycznych, kary finansowe i pozbawienia wolności grożą również ze strony odpowiednich przepisów o statystyce.
Mimo, że ryzyko tak dotkliwych kar jest znikome, to jednak warto dopełnić obowiązku i spać spokojnie. Czy chciał(a)byś się tłumaczyć na kwadracie, że siedzisz za niewłaściwy wpis PKD w CEIDG? 😉
Czy kody PKD do czegoś się przydają?
Sytuacjami, w których odpowiednie zapisy kodów PKD są często wymagane od razu, to m.in. udział w przetargach, czy wnioskowanie o dotacje. Może się zdarzyć tak, że brak odpowiedniego wpisu w CEIDG automatycznie dyskwalifikuje firmę już na starcie. Najczęściej jest jednak tak, że sam zapis w CEIDG nie wystarcza i żeby móc skorzystać z programu pomocowego lub wystartować w przetargu trzeba faktycznie osiągać dochody z odpowiedniego tytułu.
Ile kodów PKD wpisać?
Jak najmniej 🙂 Ja na starcie wpisałem sześć: 62.01.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.Z, 63.11.Z, 63.12.Z, z czego ten pierwszy (działalność związana z oprogramowaniem) jest przeważający. Gdybym działalność zakładał dziś, to wpisałbym tylko jeden – właśnie ten przeważający. W praktyce wyszło tak, że nie wystawiłem ani jednej faktury z innego tytułu.
Dlaczego nie warto przesadzać z ilością kodów PKD na starcie? Jest kilka powodów. W pierwszej kolejności chodzi o to, że wybór niektórych z nich nakłada na nas pewne ograniczenia. Np. wykonywanie czynności związanych z doradztwem (np. 62.02.Z) automatycznie wyłącza możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT. Drugą rzeczą, którą warto mieć na uwadze to związek pomiędzy PKD, a wybraną formą opodatkowania. W tym miejscu chodzi głównie o ryczałt ewidencjonowany. Stawki ryczałtu są bowiem związane z rodzajem wykonywanej działalności. Może się więc okazać, że jedyna stawka z jakiej możesz skorzystać to 20%. Dodatkowo świadczenie części usług całkowicie wyłącza możliwość rozliczania się w formie ryczałtu.
Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i w obydwu powyższych przypadkach sam wpis do CEIDG nie powoduje wyłączenia. Dopiero faktyczne wykonywanie czynności i osiąganie przychodu z tego tytułu ma znaczenie.
Pracując jako programista, administrator, czy tester oprogramowania praktycznie wszystkie swoje usługi możesz podciągnąć pod jeden kod. Fakt ten, wraz z łatwością dodania nowych lub aktualizacji istniejących kodów sprawia, że nie ma potrzeby wpisywania na starcie wszystkiego co Ci tylko przyjdzie do głowy. Kiedy nadejdzie potrzeba, to spokojnie zdążysz dopełnić formalności.
Jaki kod wybrać?
Wymienię teraz kilka najbardziej popularnych kodów, które powinny wystarczyć Ci do opisania swojej działalności, kiedy tylko zdecydujesz się przejść na swoje. W pierwszej kolejności spójrzmy na dział 62 (Działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana) w sekcji J (Informacja i komunikacja). Jeżeli planujesz przejść na samozatrudnienie i pracować na zlecenie klienta, to w tym dziale znajdziesz wszystko co Ci potrzeba.
Jak widzisz, osoby pracujące dla zewnętrznych klientów mają wszystko skondensowane w jednym dziale. Inaczej jest w przypadku twórców zarabiających na własnych produktach. Tu trzeba poszperać w kilku działach, żeby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Kiedy specjalizujesz się w jakiejś dziedzinie, to możesz pomyśleć o samodzielnym wydaniu… książki 🙂 Z wersją papierową może być sporo pracy, ale ebook jest całkowicie do ogarnięcia przez jedną osobę. A jeśli książka to zbyt duży kaliber, to może chociaż jakąś gazetkę lub czasopismo? 😉 W takim wypadku warto pochylić się nad działem 58 (Działalność wydawnicza):
Nazwy mówią chyba same za siebie. Wszystkie powyższe podklasy obejmują działalność wydawniczą zarówno w formie papierowej jako i elektronicznej.
W dziale 58 jest jeszcze jeden kod uzupełniający, pod który podciągamy wydawanie rzeczy niesklasyfikowanych w trzech poprzednich:
Podobnie jak kod 63.12.Z jest on również czasem wykorzystywany przez blogerów. Zamykając już temat blogersko-wydawniczy spójrzmy jeszcze na podklasę:
Często zdarza się, że programiści oprócz samodzielnego klepania kodu zaczynają przekazywać swoją wiedzę i uczyć klepania kodu innych. Jeśli odbywa się to w formie jakichś kursów lub warsztatów, chcielibyśmy to zmonetyzować i prawidłowo rozliczyć to poniższy symbol nie powinien wzbudzać wątpliwości fiskusa:
Przejdźmy teraz to twardszej części branży komputerowej:
Podejrzewam, że instalowanie mainframe’ów, czy produkcja/montaż sprzętu komputerowego nie zdarza się często wśród osób samozatrudnionych 😉 Inaczej może jednak wyglądać sprawa jego naprawy:
Ostatnim zagadnieniem jakie warto poruszyć jest sprzedaż (zarówno sprzętu jak i oprogramowania):
Na koniec bonus. W ostatnim czasie zastanawialiśmy się wewnątrz kapituły toruńskiego JUG-a w jaki sposób rozliczać się ze sponsorami, którzy chcieliby wesprzeć finansowo naszą organizację. Problem jest taki, że jesteśmy nieformalną grupą, bez żadnej osobowości prawnej i nie możemy wystawiać faktur jako Toruń JUG. W grę wchodziło założenie fundacji lub stowarzyszenia, ale to wiąże się z pewnymi kosztami (choćby za prowadzenie pełnej księgowości) i dodatkowymi formalnościami. Ciekawą opcją alternatywną może być wzięcie księgowości związanej z organizacją eventów na działalność jednego z liderów i rozliczanie wszystkiego właśnie tą drogą. Do tego celu konieczny będzie odpowiedni kod PKD:
W tym miejscu mam do Ciebie prośbę. Jeśli był[a|e]ś w podobnej sytuacji i znasz lepsze lub prostsze rozwiązanie rozliczania przychodów i wydatków takich nieformalnych organizacji, to podziel się proszę wiedzą na ten temat ze mną. Możesz to zrobić zostawiając komentarz poniżej lub pisząc do mnie maila. Będę zobowiązany.
Epilog
Trochę mnie poniosło 🙂 Wymieniłem znacznie więcej kodów niż będzie kiedykolwiek potrzebne prostemu programiście, testerowi, czy administratorowi. Prawda jest taka, że większości samozatrudnionych osób na starcie wystarczy tylko jeden kod PKD. Kolejne wpisy spokojnie można dodawać sukcesywnie, kiedy faktycznie nadejdzie taka potrzeba.
W tym artykule starałem się wymienić wszystkie kody PKD ocierające się mniej lub bardziej o świat informatyków. Gdybyś mimo wszystko potrzebował(a) czegoś dodatkowego, to zachęcam do skorzystania z jednej z wielu dostępnych w internecie tabel. Ja korzystałem z tej ze strony biznes.gov.pl.
Jeżeli uważasz, że pominąłem jakiś szczególnie ważny kod, to napisz o tym w komentarzu poniżej. Chętnie się poprawię 😉 Zachęcam również do dzielenia się wszelkimi innymi uwagami. Konstruktywna krytyka jest zawsze mile widziana.
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Picture Credits
28 października 2024 at 17:36
Im więcej kodów PKD tym lepiej. Stara zasada.
17 lutego 2023 at 14:01
Hej! A jakie PKD by pasowało do Service Desku? First Line Support. I czy te usługi mają obowiązkowy VAT?
5 stycznia 2023 at 11:35
Cześć! Bardzo pomocny wpis.
Czy mógłbyś doradzić jaki kod byłby nalepszy na stanowisko Technical Writer? Czy kod 62.01.Z jest adekwatny do stanowiska?
11 stycznia 2023 at 07:22
Cześć! Dzięki!
Jeżeli nadal nie wymyślono dedykowanego kodu, to pewnie użyłbym właśnie 62.01.Z.
Jeśli nie ma żadnej podpowiedzi również w komentarzach, to możesz jeszcze podpytać/poszukać na grupie.
17 listopada 2022 at 12:44
Cześć,
czy jest tutaj ktoś, kto jest na B2B jako Qlik Sense/BI developer?
Wiem, że niektórzy podciągają to pod:
62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (12%)
Natomiast wg mnie bardziej logicznie brzmi PKD 63.11.Z – Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność (niestety 15%).
Jesli ktoś jest w stanie doradzić, będę dozgonnie wdzięczna 🙂
17 listopada 2022 at 14:31
Co prawda .Net developer ale ja mam w jdg takie kody:
62.01.Z,
58.29.Z,
63.11.Z.
Wydaje mi sie ze 63.11.Z bedzie lepszym wyborem.
6 listopada 2022 at 15:26
Cześć! Bardzo dziękuję za post! A jaki ryczałt dla Application Support? Jedna moja księgowa mówiła, że mogłabym podpaść pod 8.5, a drugi księgowy mówi, że 12%… klienci proszą o pomoc w obsłudze aplikacji, często też ich poduczam, uświadamiam – nie wiem, czy by to pochodziło pod szkolenie.
Z góry dziękuję!
14 listopada 2022 at 06:48
Może podpytaj na grupie jak sytuacja wygląda u innych.
24 stycznia 2024 at 10:34
Udało się coś więcej dowiedzieć? Przeszukałem grupę i nie znalazłem nic, mam kontrakt z kontraktornią i w job description mam wpisane 'Application Support’, więc też zastanawiam się czy ryczałt 8.5% będzie okej.
23 sierpnia 2022 at 16:36
Dziękuję Ci! Jaki kod jest odpowiedni dla menedżera produktu?
23 sierpnia 2022 at 18:04
Bardzo proszę 🙂 Rzuć okiem na komentarze poniżej. Tam już ten temat był poruszany.
7 lipca 2022 at 20:16
Witam. Pod jaki kod PKD trzeba wykorzystać jak udziela się prelekcji/wykładu?
8 lipca 2022 at 07:18
Może „85.59.B – Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”?
6 kwietnia 2022 at 13:01
Hej, a zdarzyło się komuś przeprowadzać weryfikację techniczną kandydata dla klienta? Wybraliście może np. kod 78.10 „Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników” czy może któryś z kodów związanych z IT?
9 lutego 2022 at 03:18
Pismo w temacie, może stanowić 'bazę’ do dalszych działań 😀
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0115-kdit1-4011-746-2021-2-as-pismo-wydane-przez-dyrektor-185182931
7 lutego 2022 at 19:24
Hej, może ktoś tu poradzi, jakie PKD zastosować w przypadku usług w zakresie pozyskiwania i obsługi klientów na usługi związane z tworzeniem dedykowanego oprogramowania. Pomagam tych klientów pozyskiwać firmom specjalizujących się w tworzeniu oprogramowania (np. software house), a moja rola to m.in. organizacja projektu (planowanie, harmonogramowanie, budżetowanie), wstępne zbieranie wymagań oraz specyfikowanie potrzeb biznesowych i technicznych projektu. Warto dodać, że za moją pracę otrzymuje wynagrodzenie w formie podstawa + prowizja (od zapłaconych przez pozyskanych klientów faktur). Jakie PKD i stawkę ryczałtu mogę w tym przypadku zastosować?
9 lutego 2022 at 07:25
Cześć. Polecam zajrzeć w komentarze do wpisu o ryczałcie 8,5% lub na grupę.
4 lutego 2022 at 14:11
Cześć,
Może podpowiecie – nie mogę nigdzie takiej informacji znaleźć. Jaką nazwę usługi umieścić na fakturze jako Scrum Master?
4 lutego 2022 at 16:03
Cześć. Może zapytaj zleceniodawcę? Ja zawsze robię tak w pierwszej kolejności.
2 lutego 2022 at 10:18
Cześć,
czy dla działalności związanej z AI (Machine Learning, Data Science) utworzono jakieś specjalne kody, czy wystarczy ten ogólny dotyczący wytwarzania oprogramowania?
2 lutego 2022 at 16:50
Cześć.
Nic mi nie wiadomo, żeby cokolwiek nowego dodawali do PKD… ale może coś mnie ominęło.
16 stycznia 2022 at 13:23
A co z osobą, która projektuje strony www w oparciu o kreatory stron bez używania kodowania… mam wpisany kod pkd PKD 62.01.Z w, którym zawiera się projektowanie stron internetowych.
A jesli chodzi o nowe stawki ryczałtu to ta jedna z moich usług jak projektowanie stron www jak dla mnie podchodzi pod
PKWiU Ex 62.01.1 -Usługi związane z oprogramowaniem czyli 12%
oraz
PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania czyli 8,5%.
A co z chwilą gdy projektuje stronę www używając kreatora stron ale jednak w niektórych przypadkach używam kodowania, bo akurat tego wymaga projekt czyli łączę programowanie z projektowaniem graficznym? Bo przecież takie sytuacje są częste. A ludzie co używają kreatorów, czyli freelancerów oraz agencji przybywa jak grzyby po deszczu.
Ogólnie powtarzam, nie powinno w ogóle być czegoś takiego jak kody pkd. Tylko zamieszanie to wprowadza.
16 stycznia 2022 at 13:47
Cóż można dodać… 🙁
17 stycznia 2022 at 13:07
z czystej ciekawosci Piotr – skad info jakoby 62.01.11.0 byl na 8,5%? To nie jest jeden z 12 % zgodnie z http://www.wskazniki.gofin.pl/8,97,2,ryczalt-od-przychodow-ewidencjonowanych.html
??
18 stycznia 2022 at 15:04
no to jest ta odwieczna zagwozdka własnie 8,5% czy teraz 12%? Bowiem na 8,5% są usługi, z działalności usługowej. A projektowanie graficzne bez użycia programowania wchodzi niekiedy własnie w usługę… ale to zależy od urzędu 🙂 jak to zaliczy. Mozna w necie znaleźć orzeczenia urzędów skarbowych, które przychylały się do tych 8,5% ale sa tez takie, które jednak miały odmienne zdanie – taki kraj. 🙂
Ja na fv zawsze piszę „usługa projektowania strony internetowej” i liczyłem do tej pory 8,5%. W tym roku jednak wole już nie ryzykowac.
Bezpieczniej jest na pewno liczyć jednak na 12%. Róznica pomiędzy 8,5% a 12% jest mała wiec lepiej nie ryzykować. jak wiemy nie ukarzą mnie że płace więcej ale ukarzą gdy bede płacił mniej 🙂
11 stycznia 2022 at 10:56
Pytanie co z kierownikami projektów informatycznych (związanych z oprogramowaniem) jaki PKD wybrać, często takie osoby oprócz koordynacji prac, sprawdzają wyniki i aktualizują plany projektowe i testowe i inne połączone. Sami kierownicy projektów informatycznych nie piszą kodu, nie tworzą testów i ich nie wykonują. Odpowiadają za plany, budżet, jakość i ogólnie wszystko co może sprawić że oprogramowanie zostanie wytworzone na czas, w budżecie z oczekiwaną jakością i funkcjonalnością…
Proszę o opinię czy PKD 62.02.Z jest poprawnym kodem?
11 stycznia 2022 at 11:31
Odsyłam do: #comment-3658
12 stycznia 2022 at 16:12
Hej.
Udało Ci się do czegoś dojść co by Cię przekonało finalnie? 🙂
23 grudnia 2021 at 10:22
Panowie a co z projektowaniem stron www oraz sklepów www czy to podchodzi pod 62.01.Z a więc od 2022 pod 12%? Co ze sprzedażą np. produktów cyfrowych ,typu np. szablon www, lub ebook to pod jakie kody PKD podchodzi?
Drugie pytanie, piszą w internetach że od 2022 stawki ryczatłu sie zmieniają, i podają tak:
przychodów ze świadczenia usług (obniżka z 15% do 12%): -związanych z wydawaniem:
pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie online,
pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
oprogramowania komputerowego pobieranego z internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie online,
związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Moje pytanie jak te cholerne PKWiU przełożyć na kody PKD? Dlaczego oni tak muszą to komplikować? Po co te kody pkd w ogóle, przeciez to bez sensu, w UK nie ma czegos takiego jak kody PKD. 🙂 No ale tą drugą część pytania odpuśćmy sobie 🙂
27 grudnia 2021 at 05:05
Polecam zerknąć na komentarze we wpisie o ryczałcie 8,5%. Być może to Ci coś rozjaśni. Jeśli nie, to Mateusz na pewno chętnie pomoże 🙂
14 grudnia 2021 at 19:03
Cześć.
Dopiero ostatnio odkryłem tego bloga. Brawo za robotę!
W związku z obniżeniem stawek ryczałtu od 2022 na „przychodów ze świadczenia usług … związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1)” czy wystarczy mieć PKD 62.01.Z czy może trzeba tam coś doprecyzować? Czy na fakturze trzeba wpisywać PKWiU czy wystarczy że w opisie jest programowanie?
14 grudnia 2021 at 20:39
1. PKD jako takie nie stanowi podstawy do określenia kategorii towarów i usług, które stanowią podstawę do wyznaczenia stawek ryczałtu. Taka podstawę do wyznaczenia stawek ryczałtu stanowią faktycznie wykonywane usługi i faktycznie sprzedawane towary. Z tego powodu trzeba pisać do GUS z wnioskiem o wyznaczenie PKWiU i to on stanowi podstawę do ustalenia stawek ryczałtu.
Wniosek znajdziesz tutaj: https://lodz.stat.gov.pl/osrodki/osrodek-klasyfikacji-i-nomenklatur-urzedu-statystycznego-w-lodzi/formularz/
Teoretycznie czeka się na ustalenie PKWiU do dwóch miesięcy, ale teraz wiele osób jest zainteresowanych przejściem na ryczałtu, więc najlepiej zrobić ten wniosek natychmiast, żeby spróbować zdążyć jeszcze ewentualnie z przejściem na ryczałt (jeśli ktoś jest na skali podatkowej czy podatku liniowym) do 20 lutego, do kiedy można zmienić sposób opodatkowania na 2022 rok.
2. We wniosku podajesz jak najbardziej dokładny opis produktów i/lub usług, jeśli masz umowę sprzedaży czy świadczenia usług, przekazujesz tę umowę, w szczególności ten wycinek, gdzie dokładniej jest opisane, co konkretnie sprzedajesz lub dostarczasz. Na tej podstawie dopiero masz przez urząd wyznaczony PKWiU ==> ustalasz stawkę ryczałtu.
14 grudnia 2021 at 20:59
Serio trzeba pisać do GUSu? Wykonuję standardowe programowanie stron www, więc sądziłem że takiej potrzeby w ogóle nie ma skoro istnieje PKWiU na programowanie. Z resztą chyba na fakturze nie ma obowiązku umieszczania PKWiU więc w sumie co by to miało zmieniać?
14 grudnia 2021 at 22:59
Według mnie, jeżeli jesteś to co robisz, wpada pod usługi IT podlegające po 15% (12% od 2022 roku) to wniosek do GUS nie jest konieczny (ale też nigdy nie zaszkodzi). Gdybyś wpadał w 8,5%, wtedy byłby wysoce zalecany.
Odnośnie spraw księgowych, o które pytasz, odpowiadam: nie wiem. Sam jeszcze trzymam się IP Boxa, więc w ryczałt się nie wgryzałem. Polecam rzucić okiem na komentarze pod tym wpisem – może coś Ci to podpowie.
PS. Dzięki za miłe słowa 🙂
15 grudnia 2021 at 00:17
Ok, właściwie to możesz mieć rację. Ja chciałam przejść na 8,5% ryczałtu, wowczas moja księgowa zażądała właśnie tego potwierdzenia z GUS, pomimo że nawet na blogu, na którym piszemy 😉 mój zawód był wprost podany jako ten, który się do 8,5% kwalifikuje 🙂
Być może faktycznie wystarczy potwierdzenie faktu, że działalność to pisania oprogramowania, aby przejść na 12% ryczałtu.
Ja sama ten wniosek złożyłam, bo zajęło to 5 minut, kosztowało zero złotych a było wymagane przez biuro księgowe, jednak faktycznie być może w Twoim przypadku nie trzeba. Starałam się pomimo wszystko pomóc.
15 grudnia 2021 at 09:15
I świetnie, że chciałaś pomóc! 🙂
Zauważyłem ostatnio, że sporo księgowych „zaleca” choćby wystąpienia do GUS w sprawie PKWiU, nawet gdy wydaje się jasne, że nasza działalność wpada tu lub tam… Być może jest to dobra forma upewnienia się, czy aby na pewno korzystamy z właściwiej stawki ryczałtu.
16 grudnia 2021 at 19:05
Hej Marzeno 🙂
Czy mogę gdzieś zamieć z Tobą słowo na privie o PKWIU? 🙂
Dla jakiej roli składałaś zapytanie do GUS?
14 listopada 2022 at 08:32
Stanowisko to „IT Business Analyst” – zadania typowe dla tego stanowiska, czyli tworzenie i pisanie map procesów, tworzenie niewielkich skryptów SQL w tym zakresie, w którym jest to konieczne, zarządzanie tworzeniem nowego procesu itd.
Nie pamiętam, czy ostatecznie się tutaj wypowiadałam, ale po czekaniu 6-7 miesięcy na odpowiedź z GUS okazało się, że stwierdzono autorytatywnie, że moja działalność podlega pod kategorię „dzialalnpsci profesjonalnej w zakresie zarzadzania”, tj. PKD 70.22.Z, tak więc na mam płacić… 15% stawki na ryczalcie.
Wcześniej, po poradach strony księgowych, a także po twierdzeniach na tej stronie, płaciłam 8,5% stawki ryczałtu. Musiałam więc po tym wyjaśnieniu z GUS zapłacić brakujący podatek (różnicę pomiędzy 15% a 8,5%) wraz z odsetkami.
Tak więc uważajcie, bo ludzie w internecie piszą bzdury.
14 listopada 2022 at 09:50
Cześć,
niestety każdy przypadek jest inny i wszystko zależy od zakresu obowiązków wskazanego w umowie, na który oczywiście trzeba powołać się we wniosku do GUS. Do tego dochodzi czynnik ludzki w GUS, ale zawsze możesz napisać odwołanie od tej decyzji wskazując na błędne rozumienie charakteru Twoich obowiązków przez GUS.
14 listopada 2022 at 11:13
Ogólnie biorąc, określenie „IT Business Analyst” teraz służy niestety jako klucz-wytrych do okreslania różnych innych ról. Nawet w BABOK-u jest wymienione około dziesięć ról wchodzących w to stanowisko, np. Data Scientist, IT Sales Representative, Product Owner, Business Analyst, IT Business Analyst, Client Facing BA, Systems Analyst i kilka innych, których już nie pamiętam. Dlatego właśnie wyjaśniłałam, że w ramach moich obowiązków ma „typowy” zakres IT BA, czyli tworzenie procesów, opisywanie tych nowych i starych procesów, mapowanie ról, tworzenie workaroundow, tworzenie prostych skryptów w SQL, wyjaśnianie różnic pomiędzy danymi, trochę tworzenie nowych widoków czy tabel w bazach danych, śledzenie i strzeżenie rozwoju całego procesu zgodnie z budżetem i wyznaczonym czasem, i najczęściej wyjaśnianie ludziom, co konkretnie i jak mają zrobić, no i pisanie dokumentacji oczywiście.
W Polsce to raczej typowy IT BA, w przeciwieństwie głównie do Functional BA, który się koncentruje na analizach i technicznym łączeniu danych pomiędzy systemami, czy w przeciwieństwie do BA, który raczej siedzi w excelu, analizuje dane i robi raporty.
W każdym razie, zgodnie z tym zakresem zadań, to faktycznie kwalifikujemy się do PKD 70.22.
Właściwie te dwa pozostałe przykłady powyżej, tak samo jak np. Product Owner, także by więc wpadały pod tę kategorię.
Pozdrawiam wszystkich
26 listopada 2021 at 09:38
Cześć! Bardzo przydatny wpis dla kogoś kto dopiero wchodzi w temat.
a co w przypadku test managera? 62.01.Z czy 62.02.Z?
dzięki!
26 listopada 2021 at 18:22
Cześć.
Cieszę się że treści się przydają. Dzięki za miłe słowa 🙂
Patrząc na info spod tego linku, czyli:
Podklasa ta obejmuje pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.
Ja bym podciągnął to pod „badania”, więc kod 62.01.Z.
Ma to sens?
25 listopada 2021 at 11:17
Bardzo przydatny wpis! Dzięki za to 🙂 Zastanawiam się tylko czy PKD Product Ownera będzie takie same jak PM-a, Scrum Mastera?
25 listopada 2021 at 14:04
Dzięki! Cieszę się, że się przydał 🙂
Tak, z mojej perspektywy: PO, PM i SM wpadają do jednego worka pod kątem PKD. Nie ma tu aż takiej granulacji, żeby to rozróżniać.
15 grudnia 2021 at 18:38
A jakie PKD polecacie właśnie dla Project Managerów/Project Coordinators?
15 grudnia 2021 at 22:19
Moje zdanie masz powyżej, czyli 62.01.Z. Ale na przykład Marzena (w komentarzach poniżej) jest zdania, że 62.02.Z pasuje bardziej.
5 stycznia 2022 at 11:28
Hej Piotr,
A co myślisz na temat kodów dla managera wsparcia aplikacji(software, bez hardware)? Rola managerska, ale nie techniczna. Czyli zarządzanie zespołem wsparcia zdalnego, dokumentacja, finanse i kontrakty, zarządzanie relacjami z klientem i jakością usługi itp. Czy ten „PKWiU 62.02.30.0 – Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego” byłby odpowiedni? Bo 62.01.Z i 62.02.Z raczej nie mają w opisie zarządzania tego typu. Ten 62.02.30.0 najbardziej dotyka tego obszaru wsparcia – tylko czy bardziej osoby wykonujące to wsparcie, czy też może managerów?
6 stycznia 2022 at 13:10
Cześć Tomku.
Wybacz, ale nie podejmę się tego. Dawno już nie zaglądałem do kodów PKD, więc nie jestem na bieżąco.
Polecam przejrzeć/podpytać na grupie.
26 stycznia 2022 at 18:35
Według informacji jakie znalazłem w sieci PM (koordynacja projektu, budżetu, zespołów, zadania nietechniczne) to raczej 70.22.20.0.
9 listopada 2021 at 11:00
Cześć,
bardzo przyjemnie czyta się Twojego bloga. Fajnie napisane językiem zrozumiałym dla normalnych ludzi :-).
Mam jednak do Ciebie pytanie w zakresie kodów PKD dla osoby, która zajmuje się animacją banerów w HTML 5 z użyciem js.
9 listopada 2021 at 13:53
Cześć.
Ślicznie dziękuję za miłe słowa 🙂 Cieszę się, że się podoba.
Na podstawie zdania, które napisałaś, wnioskuję, że te animacje tworzysz w JavaScript. JavaScript jest językiem programowania. Więc jak dla mnie: 62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem. Co o tym sądzisz?
10 listopada 2021 at 13:19
Brzmi bardzo dobrze, szczególnie , że to pozwoli mi na skorzystanie z ryczałtu jako formy opodatkowania. 🙂
Dzięki za wskazówkę
8 grudnia 2021 at 22:23
Witam, pozwolę sobie włączyć się do dyskusji. Czy to PKD 62.01.Z umożliwia ryczałt 12%? Swoją drogą bardzo przydatny artykuł!
9 grudnia 2021 at 07:21
Dzięki!
Tak, od 2022 roku będzie polegało pod 12%, ale warto sprawdzić, czy Twoje obowiązki nie załapią się na 8,5%.
27 października 2021 at 17:56
Hej Piotrek,
Świetny artykuł, bardzo duża dawka wiedzy i przydatnych informacji.
Przeczytałem od deski do deski razem z komentarzami, ale cały czas nie mogę sie zdecydować jaki kod PKD powinienem mieć w mojej działalności. Zajmuje się sprzedażą usług software house’u i agencji UX Design. Tworzymy aplikacje na zlecenie klientów z całego świata, podpowiedz jaki kod PKD powininem mieć jako wiodący w swojej działalności.
Z góry dziekuje i pozdrawiam
28 października 2021 at 12:23
Cześć Michał.
Dzięki za miłe słowa.
Myślę i myślę, co by Ci tu podpowiedzieć, ale nic sensownego nie przychodzi mi do głowy :/
Czy dobrze rozumiem, że zajmujesz się samą sprzedażą usług? Nie jesteś związany z wytwarzaniem oprogramowania powiedzmy „bliżej kodu”?
PS. Możesz spróbować przeszukać grupę lub zadać dodatkowo to pytanie tam. Jest szansa, że znajdzie się ktoś o podobnym profilu działalności.
26 października 2021 at 11:03
Hej,
Bardzo ciekawy i pomocny artykuł.
Jeśli chodzi o IT Project Manager/Scrum Master – jakie PKD?
Dzięki z góry
26 października 2021 at 11:13
Cześć.
Dzięki! Cieszę się, że artykuł się podoba 🙂
Jeżeli nie dodali jakiegoś dedykowanego (nic na ten temat nie słyszałem), to myślę, że 62.01.Z spokojnie wystarczy. Ewentualnie, tak jak wspomina Marzena, może 62.02.Z.
Pozdrawiam!
26 października 2021 at 12:51
Wielkie dzięki za szybką odpowiedź Piotrku!
Pozdrawiam! 🙂
26 października 2021 at 13:03
Polecam się 🙂
26 października 2021 at 12:58
przy 62.02.Z trzeba chyba wejść w VAT o ile dobrze myślę.
PM pracuje wraz z developerami na przyrost – czyli współtworzy oprogramowanie – tak mi się wydaje.
Doradza jakiś ekspert, senior specjalista – np jakiś Business Advisor w zarządzaniu DSDM…
tak mi się wydaje, ale może źle myślę…:)
26 października 2021 at 13:06
Tak, jeżeli świadczysz doradztwo i takie faktycznie wykazujesz na fakturach, to z VAT-em.
Na podstawie tego co piszesz, również trzymałbym się 62.01.Z. Doradztwo bardziej kojarzy mi się z kimś „z zewnątrz” lub kimś „bezprojektowym”, czyli nieprzypisanym do konkretnego projektu i doradzającym kiedy dany zespół tego potrzebuje. IMHO to kwestia indywidualnej sytuacji.
26 października 2021 at 15:12
Drodzy Panowie,
Absolutnie wolę nie wchodzić więcej w ten temat, bo nawet nie mam ochoty dyskutować. Chciałam doradzić to, jak to zostało rozwiązane już realnie.
Wspomnę jednak, ze żadne z dwóch kryteriów w poście kolegi powyżej u mnie nie zachodzi, tj. Nie jestem „z zewnątrz”, a mam konkretny projekt w strukturze w JIRA i Confluence.
Natomiast według mojego dostawcy uslugobiorcow oraz księgowej (niezaleznej od tego dostawcy, z zupełnie innego źródła), to według ich rozumienia definicji zadań moich i moich poprzedników zgodnie z umową świadczenia usług, to zalicza się to do „doradztwa”, czyli 62.02.Z.
26 października 2021 at 15:37
Droga Pani 🙂
Dzięki za podzielenie się swoim przypadkiem poniżej. Miałem tam odpowiedzieć, ale temat rozwinął się tu, więc nie będę już duplikował.
IMHO, jeżeli jesteś przypisana do konkretnego projektu, jesteś częścią zespołu i współtworzysz go, to jest to 62.01.Z, a nie żadne doradztwo. Z tym, że jest to moje spojrzenie z perspektywy programisty, a nie prawnika/księgowego.
Ale rozumiem też „suchy” punkt widzenia na podstawie umów i zapisów, więc nie zamierzam się kłócić 🙂 W szczególności, że to raczej umowa będzie podstawą dla US.
I tak jak napisałaś poniżej, główna implikacja, to bycie VAT-owcem (ewentualnie GTU jest jeszcze do sprawdzenia), a w przypadku współprac B2B bycie VAT-owcem jest i tak na plus.
23 września 2021 at 16:56
Cześć,
ja także głęboko dziękuję za pomoc – w tym artykule i wszystkich innych.
Poradzilibyście, proszę, co wpisac do PKD przy pracy jako IT Business Analyst?
Dziekuję z góry
24 września 2021 at 22:17
Cześć!
Bardzo proszę 🙂 Dzięki za miłe słowa!
Nie wiem czy znajdziesz coś dedykowanego. Ja bym po prostu poszedł w 62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem.
Ewentualnie podpytaj na grupie. Może ukrywa się tam jakiś IT Business Analyst 🙂
Pozdrawiam!
26 października 2021 at 11:45
Cześć,
W jakiś sposób nie udało mi się odpowiedziec wowczas, więc poprawiam się teraz.
Okazało się po analizach i dyskusjach z różnymi źródłami, tj. z księgową, jej znajomymi prawnikami, ale także z agencją, z która współpracuję i jej byłymi pracownikami wykonującymi te sama pracę, co ja, a także po sprawdzeniu umowy, a w nim dokładnego załącznika zadań, które wykonuję jako usługodawca, ze w przypadku IT Business Analyst kod przeważający to *zdecydowanie* doradztwo w zakresie IT / oprogramowania, czyli 62.02.Z. Ma to głównie takie implikacje, że *muszę* być VAT-owcem. Natomiast jest to paradoksalnie korzystne, jako że mogę sobie odliczyć VAT od wielu rzeczy, które stanowią koszt moje działalności, nie tylko komputerów czy telefonu.
Najciekawsze, że mogę np. rozliczać się z podatku dochodowego jako ryczałtowiec (tak planuję od przyszłego roku przy najprawdopodobniej obniżonej do 12% stawce ryczałtu), a i tak odliczać VAT od kosztów uzyskania przychodu, ponieważ rozliczanie VAT i podatku dochodowego jest rozłączne.
Minusem, choć dość niewielkim, jest fakt, że księgowe biorą większą kwotę za rozliczanie VAT oprócz zwykłego rozliczania działalności gospodarczej, ale w przypadku mojej księgowej to różnica 30 złotych.
Moim zdaniem IT Project Manager także ma wiele elementów zadań z zakresu tego samego PKD, więc bezpieczniej jest wybrać właśnie 62.02.Z.
9 maja 2021 at 22:21
Nie wiem, czy ktoś już to napisał, ale kod PKD, w który jest doradztwo, wcale nie oznacza, że od razu jest się VATowcem. Ustawa o VAT nie posługuje się w tym zakresie kodami PKD tylko samym sformułowaniem „doradztwo”.
Kody PKD są złożone i mogą zawierać w sobie kilka różnych czynności jak np. mój – księgowość i doradztwo podatkowe. Ale to nie znaczy, że jak wpiszę ten kod, to od razu jestem w VAT. Liczy się zawsze to, co faktycznie się wykonuje i urząd podczas kontroli bada faktyczny przebieg transakcji, a nie kieruje się samym kodem pkd.
Gdybym miała tylko księgowość, nie musiałabym być VATowcem.
10 maja 2021 at 12:28
Wspominałem gdzieś, że wrzucenie samego kodu PKD nie implikuje od razu konieczności bycia VAT-owcem i tak naprawdę liczy się faktycznie wykonywana działalność.
W przypadku programistów mamy „dedykowany” kod zatytułowany „Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki”, więc nie ma sytuacji „jakaś działalność i jakieś doradztwo”. Dlatego dzięki za komentarz i zwrócenie na to uwagi, bo sprawa nie musi być dla wszystkich oczywista 🙂
23 marca 2021 at 08:29
Cześć Świetny artykuł, bardzo dobrze podpowiadający co i jak wybrać.
Mam jednak pytanie, bo nie mogę znaleźć odpowiedzi w postach.
Które kody PDK wybrać jeżeli chce się rozliczać wspólnie z małżonką?
23 marca 2021 at 08:34
Cześć. Dzięki! 🙂
PKD nie ma nic do gadania przy rozliczaniu z małżonką. Jedyną rzeczą, która ma wpływ na wspólne rozliczanie jest forma opodatkowania. Musisz wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych. Liniówka i ryczałt uniemożliwiają wspólne rozliczanie się.
26 marca 2021 at 12:25
Super, dziękuję bardzo za potwierdzenie 😉
26 stycznia 2021 at 00:55
A jak to wygląda w przypadku blogerów prowadzących działalność? Od 2021 można płacić 15 procentowy ryczałt w przypadku prowadzenia działalności w IT 62.01.z lub marketingu PKD 73. Jednak na liście nie ma PKD 63.12.z czyli prowadzenia portali internetowych. Ale czy prowadząc bloga i sprzedając miejsce na reklamy np w AdSense czy w innych programach partnerskich, konieczne jest wpisywanie w PKD 63.12.z? Czy też wystarczy np 73.11.z – działalność agencji reklamowych? Wówczas można skorzystać z ryczałtu 15 procent w działalności. Ale czy jest to zgodne z przepisami?
26 stycznia 2021 at 08:53
Nie potrafię odpowiedzieć Ci na to pytanie. To temat bezpośrednio dla doradcy podatkowego, ogarniętego biura rachunkowego lub ewentualnie do poruszenia na grupie.
Ja sam nie rozliczam AdSense, ale rozliczam choćby współprace afiliacyjne i podciągam to pod 73.12.C. Ale ja nie korzystam z ryczałtu, więc nie wpływa to na sposób mojego rozliczania się.
30 grudnia 2020 at 16:00
Cześć,
Zajmuję się poza przetwarzaniem danych (data engineeringiem) i data science zajmuje się jeszcze IoT – jakie dodałbyś PKD, aby było uwzględnione to w profilu mojej działalności?
2 stycznia 2021 at 22:17
Cześć Bartek.
Ciężko mi powiedzieć nie znając kontekstu. Wszystko zależy od tego co robisz w ramach tego IoT… Oprogramowujesz? Projektujesz co z czym pożenić? Doradzasz?
29 listopada 2020 at 21:41
A co z pozyskiwaniem pracowników ? Jaki kod byś użył ? Czasami kontrahenci dorzucają bonus za pozyskanie pracownika z polecenia.
Najbardziej pasuje 78.10 ale czy nie wymaga on licencji agencji ?
30 listopada 2020 at 08:51
Niestety nie bardzo orientuję się w tym temacie 🙁 Miałem kiedyś jednorazowy przypadek zapłaty za polecenie pracownika, ale nie dodawałem specjalnie odrębnego PKD, bo wiedziałem, że to nie będzie moje stałe zajęcie.
21 listopada 2020 at 17:18
Czy jesli sam stworze swoja strone np o programach by umieszczac tam reklamy, to musze miec kod pkd zwiazany z tworzeniem stron? czy tylko kod pkd zwiazany z reklamami?
22 listopada 2020 at 08:08
Odpowiedź sobie na pytanie skąd będą pochodziły przychody? Czy będziesz miał przychody związane ze sprzedażą tej strony? Nie. Będziesz miał przychody związane z reklamą zamieszczoną na tej stronie. A więc wystarczy Ci PKD związane z reklamami. I tak to mniej więcej wygląda w każdym innym przypadku 🙂
2 września 2020 at 14:50
Hello
Your articles are quite helpful.
Under what category does digital marketing and Website development fit?
Thank you in advance
15 października 2020 at 14:53
Hello.
For website development 62.01.Z should be OK.
For digital marketing probably something from group 73, but not 100% sure which one.
Thanks.
5 lipca 2020 at 18:53
Fajny artykuł, przydatny. Jaki kod najlepszy dla osoby pracującej jako Data Scientist?
6 lipca 2020 at 07:06
Dzięki!
Obstawiam, że 62.01.Z będzie jak najbardziej OK. Trzeba pamiętać, że rozwój branży IT idzie znacznie szybciej niż dodawanie nowych kodów PKD, a więc w razie braków wybieramy takie najbardziej „ogólne” 🙂
21 października 2019 at 10:31
To tak w ramach aktualizacji treści: od 1.11.2019 VAT na E-booki i E-prasę spada:)
https://www.gov.pl/web/finanse/sejm-przyjal-projekt-ustawy-o-mechanizmie-podzielonej-platnosci-i-nowej-matrycy-stawek-vat
21 października 2019 at 11:11
Dzięki za wrzutkę 🙂 Good news. Szczególnie dla osób, które na eBookach zarabiają 🙂
5 września 2019 at 05:50
Cześc,
Artykuł bardzo przydatny. mam jednak pytanie odnosnie PKD, Jako programista, który chce przejść na „swoje”, podatek rozliczam wspołnie z szanowną małżonką. Które kody umożliwiają później rozliczanie z małżonką a, które nie? Jest gdzieś taka lista?
5 września 2019 at 08:01
Cześć Maciej.
Cieszę się, że artykuł się przydał.
Dobrze, że pytasz. Kody PKD nie mają żadnego wpływu na rozliczenie z małżonką. Jeżeli Twoja żona jest na etacie, oznacza to, że rozlicza się za pomocą skali podatkowej. Jeżeli chcecie się rozliczać wspólnie, to Ty na działalności również musisz rozliczać się przy pomocy skali podatkowej. To jest jedyny wymóg.
Więcej możesz przeczytać tutaj: https://programistanaswoim.pl/wybor-formy-opodatkowania/
13 czerwca 2019 at 14:44
A co przypisać do projektanta UX/UI? Macie pomysł…
5 września 2019 at 09:09
Wybacz, chyba przeoczyłem Twój komentarz 🙁 Podejrzewam, że już rozwiązałeś sprawę, ale mimo wszystko wrzuciłem pytanie tutaj:
https://www.facebook.com/groups/ProgramistaNaSwoim/1801402230003573/
14 kwietnia 2019 at 11:59
Ja bym ilość kodów uprościł poprzez dozwolone podanie jednego głównego kodu w pełnym formacie a pozostałe można podawać jako dwucyfrowe grupy. Np. zamiast 26.20.Z można podac tylko 26 – to znacząco zmniejsza liczbę wpisów.
15 kwietnia 2019 at 10:47
Jest to jakieś rozwiązanie 🙂 Największy problem jaki w nim widzę to sposób obsłużenia jakichś szczególnych przypadków. Takich, w których dodanie jakiegoś konkretnego kodu PKD pociąga za sobą jakieś dodatkowe akcje. Co w przypadku dodania grupy zawierającej ten kod PKD? Nie wiem czy to w ogóle byłby problem – gdybam tylko 😉
7 listopada 2018 at 19:19
Cześć. Tak się zastanawiam jaki PKD byłby odpowiedni jeśli sprzedawałbym produkt w spostaci SAAS dla przedsiębiorców?
8 listopada 2018 at 10:39
Cześć. Ja bym to podciągnął pod 63.11.Z. Kody PKD nie nadążają za zmieniającymi się technologiami, więc najlepiej wybierać te „najbliższe”. Nikt nie powinien się przyczepić.
17 listopada 2020 at 18:23
Cześć, trochę odgrzeję kotleta. Wydaje mi się, że to dobra sugestia i też ją zastosuję na własną odpowiedzialność. Macie jakieś pomysły co do PKWiU, które powinno się znaleźć na fakturze za opłatę abonamentową za SaaS? Strasznie ciężko znaleźć jakieś sugestie na necie.
18 listopada 2020 at 08:05
Cześć.
Ja nic nowego w tej sprawie nie wiem.
Rzuć okiem na artykuł: https://programistanaswoim.pl/co-zrobic-kiedy-nie-wiesz-jak-sklasyfikowac-wykonywana-przez-ciebie-dzialalnosc-lub-usluge/ – jestem tutaj w trakcie testowania procedury określenia kodu PKWiU do jednej z moich działalności. Jeżeli nie jesteś pewien czegoś podobnego u siebie, możesz również wnioskować o wyjaśnienie. Nie kosztuje to dużo, bo około 50 złotych.
Pozdrawiam.
19 września 2018 at 09:45
Cześć, pod co podpiąć wykonywanie instalacji LAN oraz instalacji monitoringu?
20 września 2018 at 05:57
Cześć. Chyba 62.03.Z bym wybrał: zarządzanie i obsługę systemów komputerowych i/lub urządzeń przetwarzania danych należących do klienta w miejscu ich zainstalowania, włączając usługi wspomagające.
29 sierpnia 2018 at 21:19
Cześć! Nie działają linki do kodów PKD (do https://www.biznes.gov.pl). Ale i tak super artykuł!
7 września 2018 at 23:22
Cześć! Dzięki info oraz miłe słowa 🙂 Zakolejkowałem sobie poprawkę na liście TODO 🙂
11 września 2018 at 06:37
Poprawiłem. Musiałem jednak zrobić linki do portalu iFirma, bo biznes.gov.pl po zmianie nie ma linków, do których można by bezpośrednio odsyłać.
11 września 2018 at 07:56
Cześć!
Dzięki! Mi sama możliwość przeczytania o tym pomogła- już swoje wybrałem.. 🙂
Przyszłym pokoleniom samozatrudnionych będzie jeszcze łatwiej!
Dziękuję!
20 września 2018 at 05:55
Właśnie zdałem sobie sprawę, że strona do której teraz podlinkowałem słabo opisuje te PKD. Muszę jeszcze raz nad tym przysiąść…
3 kwietnia 2018 at 22:39
Wiesz może gdzie można znaleźć listę kodów PKD, które nie pozwalają na zwolnienie z VATu?
4 kwietnia 2018 at 07:12
Niestety nie 🙁 Są listy działalności, które nie pozwalają lub pozwalają na zwolnienie z VAT-u, ale nie widziałem takiej, która odnosiłaby się bezpośrednio do PKD.
31 stycznia 2018 at 19:23
Dobry artykuł. Zapomniałem właśnie rozszerzyć działalność. Ktoś wie może jakie są konsekwencje za wpisanie daty starszej niż 7 dni we wniosku o zmianę danych w CEIDG?
1 lutego 2018 at 07:12
Dzięki! Bez obaw. Przy PKD konsekwencje są wyciągane bardzo, bardzo rzadko. Musiałbyś coś naprawdę nabroić 😉 Zaktualizuj i nie powinno być problemu.
19 października 2017 at 17:23
Czy „Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet)” nie wymaga czasem 3 bytów? Pośrednika, dostawcy miejsca i dostawcy reklamy?
Bloger jest tylko sprzedawcą miejsca, pośrednikiem jest Google (z AdWords) lub inni, nie?
20 października 2017 at 12:20
To skomplikowane 🙂 A tak naprawdę to nie aż tak bardzo – PKD nie nadąża po prostu za pojawianiem się coraz to nowych form zarobków i czasem trzeba skorzystać z tego co najbardziej pasuje, tak jak w tym przypadku. To jest szeroko stosowane działanie i US nie mają z tym problemu.
A odpowiadając jeszcze na Twoje pytanie o 3 byty… moim zdaniem jeżeli ja udostępniam reklamy na swojej stronie, które dostarcza mi Google, to ja jestem pośrednikiem i dostawcą miejsca. Google też jest pośrednikiem, ale dla reklamodawcy i to jest inna historia.
8 października 2017 at 16:51
Ktoś próbował użyć konkretnego PKD do pozycjonowania stron w Google i okazało się to być dobrym PKD? Opinię w internecie są różne. Podobno pozycjonowanie stron w Google może wyłączyć ludzi z rozliczania się ryczałtem, ale nie wiem czy to prawda, fajnie jakby ktoś to potwierdził.
9 października 2017 at 04:37
Ja akurat nic na ten temat nie wiem 🙁
Jeśli nikt się nie odezwie, to polecam zadać to pytanie na naszej Grupie: https://www.facebook.com/groups/ProgramistaNaSwoim/
26 marca 2017 at 14:13
O, super, że napisałeś o tym 82.30.Z. Nie wiedziałem co wpisać ale już jesteśmy w trakcie zakładania stowarzyszenia ngo.
Przyda się na przyszłość 🙂
26 marca 2017 at 21:51
Ja jestem właśnie w trakcie testowania 82.30.Z. Być może kiedyś pojawi się tu jakieś „case study” 😉