1. Żegnaj 18%. Witaj 17% i… przez chwilę 17,75% w kategorii Księgowość i finanse - 1 października 2019 roku wchodzi w życie ustawa obniżająca wysokość pierwszego progu podatkowego w popularnej skali podatkowej. Do tej pory w pierwszym progu podatkowy płaciliśmy 18% podatku. Od października zapłacimy 17%. Opodatkowanie drugiego progu podatkowego pozostaje bez zmian na poziomie 32%. Zmiana dotyczy wszystkich rozliczających... Czytaj dalej →
 2. Uczymy się Elasticsearch #015: synonimy w wynikach wyszukiwania w kategorii Elastic Stack - Kilka słów o tym, jak wykorzystanie synonimów w Elasticsearchu może poprawić wyniki wyszukiwania naszych użytkowników.
 3. Biała lista podatników VAT – nowy wrzód na d**** przedsiębiorcy? w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Sprawdź, czym jest biała lista podatników VAT, kto na niej skorzysta, a kto może stracić.
 4. SegFault UnConference Kraków 2019 – zgarnij wejściówkę lub 25% zniżki! w kategorii Programowanie - 25 i 26 listopada odbędzie się konferencja SegFault UnConference Kraków 2019. Chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo? Spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 5. SegFault Warszawa 2019 – zgarnij wejściówkę lub 25% zniżki! w kategorii Programowanie - 27 września odbędzie się konferencja SegFault Warszawa 2019. Chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo? Spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 6. Co ostatnio czytałeś Piotrze? (IV) w kategorii Recenzje - Oto lista książek, które ostatnio przeczytałem. Publikuję z nadzieją, że znajdziesz tu coś co Cię zaciekawi i zainspiruje.
 7. Dalszy ciąg historii lewego abonamentu telefonicznego w Orange w kategorii Życie - Dalszy ciąg historii na temat abonamentu telefonicznego w Orange, który ktoś wziął na moje dane.
 8. Naklejki w kategorii Blogowanie - Gdybyś chciał(a) kilka sztuk dla siebie, to daj mi znać 🙂
 9. Uczymy się Elasticsearch #014: przegląd klientów języka Java w kategorii Elastic Stack - Chcesz połączyć się z Elasticsearchem z projektu Javowego? Sprawdź jakie masz możliwości i dowiedz się, z której najlepiej skorzystać.
 10. Świadczenie usług dla firmy zagranicznej wcale nie jest korzystniejsze w kontekście VAT-u w kategorii Księgowość i finanse - Spotkał[a|e]ś się z opinią, że świadczenie usług dla firmy zagranicznej jest opłacalne w kontekście VAT-u? W tym wpisie chciałbym pokazać jak jest naprawdę.
 11. Jak dostać fakturę za kursy Udemy? w kategorii Księgowość i finanse - Odpowiedź na pytanie: jak otrzymać fakturę VAT za zakup kursów na portalu Udemy?
 12. Uczymy się Elasticsearch #013: wstępne procesowanie dokumentów przed indeksowaniem w kategorii Elastic Stack - Kilka słów na temat ingest node'a, czyli pewnej części Elasticsearcha umożliwiającej preprocessing dokumentów przed ich faktycznym zaindeksowaniem.
 13. Podsumowanie infoShare 2019 w kategorii Blogowanie, Programowanie, Przedsiębiorczość - Kilka słów podsumowania mojego udziału w konferencji infoShare 2019, która odbyła się w dniach 8-9 maja w Gdańsku.
 14. Uczymy się pisania testów jednostkowych z wykorzystaniem biblioteki JUnit w kategorii Recenzje, Uczymy się - Recenzja kursu wprowadzającego w podstawy pisania testów jednostkowych w Javie z wykorzystaniem biblioteki JUnit.
 15. Co ostatnio czytałeś Piotrze? (III) w kategorii Recenzje - Oto lista książek, które ostatnio przeczytałem. Publikuję z nadzieją, że znajdziesz tu coś co Cię zaciekawi i zainspiruje.
 16. Jak dostać fakturę VAT za Office 365 Personal? w kategorii Księgowość i finanse - Instrukcja krok po kroku, jak otrzymać fakturę VAT za opłacenie subskrypcji Office 365 Personal.
 17. 5 podcastów wokół cybersecurity, których aktualnie słucham w kategorii Programowanie - Poznaj pięć podcastów, które powinny spodobać się każdemu fanowi (i nie tylko) cyberbezpieczeństwa.
 18. Time to Say Goodbye w kategorii Programowanie, Życie - bye bye
 19. Nigdy nie jest za późno [myślodsiewnia #017] w kategorii Życie - Właśnie wróciłem z basenu. Przepłynąłem 32 długości. Dużo? Mało? Nie ma znaczenia… Znaczenie ma tylko to, że jeszcze 2 miesiące temu nie potrafiłem pływać, a 3 miesiące wcześniej nie umiałem położyć się na wodzie, o przemieszczaniu się nie wspominając. W tym roku skończę 33 lata. Wygląda... Czytaj dalej →
 20. Uczymy się Elasticsearch #012: zadbaj o bezpieczeństwo w kategorii Elastic Stack - Czy wiesz jak zadbać o bezpieczeństwo Twojego Elasticsearcha? Dzisiejszy wpis pokaże Ci jakie masz możliwości, żeby to zrobić.
 21. Stuxnet – pierwsza w historii broń cyfrowa w kategorii Programowanie - Poznaj historię jednego z najbardziej zaawansowanych robaków komputerowych, który został wycelowany w sabotowanie irańskiego programu nuklearnego.
 22. Historia lewego abonamentu telefonicznego w Orange w kategorii Życie - Kilka słów na temat abonamentu telefonicznego w Orange, który ktoś wziął na moje dane.
 23. Uczymy się Elasticsearch #011: schowaj się za aliasem w kategorii Elastic Stack - Krótka historia o tym do czego mogą się przydać aliasy indeksów w Elasticsearchu.
 24. Kiedy bańka pęknie… [myślodsiewnia #016] w kategorii Życie - Od czasu do czasu nachodzi mnie refleksja na temat stanu programistycznego rynku pracy w Polsce i na świecie. Ssanie na programistów jest ogromne. Nie pamiętam już sytuacji, w której ktoś przedstawiający swoją firmę, nie wspomniałby o tym, że rekrutują. „Wszyscy” rekrutują. I często starają się wpasowywać w lokalne rynki –... Czytaj dalej →
 25. Zapraszam na infoShare 2019. Zgarnij wejściówkę lub skorzystaj z 10% rabatu! w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - 8 i 9 maja odbędzie się konferencja infoShare 2019. Jeśli chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo, to spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 26. Co ostatnio czytałeś Piotrze? (II) w kategorii Recenzje - Oto lista książek, które ostatnio przeczytałem. Publikuję z nadzieją, że znajdziesz tu coś co Cię zaciekawi i zainspiruje.
 27. Więcej czasu na zmianę formy opodatkowania (i dodatkowy powód, żeby rozważyć podatek liniowy) w kategorii Formalności - Od 2019 rok zmienia się termin podjęcia decyzji o przejściu na inną formę opodatkowania. Do 2018 roku zmiany formy opodatkowania można było dokonywać do 20 stycznia włącznie. Teraz termin został przesunięty o minimum miesiąc na naszą korzyść. Minimum, bowiem jest on teraz bardziej elastyczny. Osoby, które... Czytaj dalej →
 28. Raport finansowy za IV kwartał 2018 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za IV kwartał 2018 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 29. Szybki sposób na najlepsze OC i AC w kategorii Życie - Szybki sposób na najlepsze OC i AC
 30. 365 dni bez alkoholu [myślodsiewnia #015] w kategorii Życie - Jednym z moich postanowień noworocznych na 2018 rok było powstrzymanie się od spożywania alkoholu przez cały rok. Jako, że mamy już rok 2019, mogę powiedzieć: Panie Prezesie, melduję wykonanie zadania! 😉 Muszę przyznać, że nie było to dla mnie ogromne wyzwanie. Nie jestem osobą, która usilnie szuka... Czytaj dalej →
 31. Etat kontra samozatrudnienie z punktu widzenia zatrudniającego w kategorii Przedsiębiorczość - Dowiedz się jakie korzyści płyną ze współpracy B2B z osobami samozatrudnionymi i jak się to ma do zatrudniania pracowników etatowych.
 32. Nie igraj z czasem w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #009: Nie igraj z czasem
 33. Nie(d)oceniony Technology Radar by ToughtWorks [myślodsiewnia #014] w kategorii Programowanie - Kto nie wie, czym jest Technology Radar publikowany co jakiś czas przez firmę ToughtWorks? Ręka w górę. Nie ma się czego wstydzić. Jeżeli nie wiesz, to w skrócie jest to zestawienie różnych narzędzi wykorzystywanych w projektach prowadzonych przez firmę ToughtWorks. Radar jest podzielony na cztery obszary (techniques,... Czytaj dalej →
 34. Gdzie kryje się zysk w przejściu z etatu na samozatrudnienie? w kategorii Przedsiębiorczość - Zastanawiasz się dlaczego przejście na samozatrudnienie faktycznie się opłaca? Gdzie ukrywają się profity? W tym artykule dowiesz się wszystkiego.
 35. Jak obliczyć i kupić ubezpieczenie samochodu, nie wychodząc z domu? w kategorii Życie - Jak obliczyć i kupić ubezpieczenie samochodu, nie wychodząc z domu?
 36. Uczymy się Elasticsearch #010: o co jeszcze możemy zapytać? w kategorii Elastic Stack - Wyszukiwanie pełnotekstowe to nie wszystko. Czasami potrzebne jest również precyzyjne filtrowanie. Sprawdź jak Elasticsearch się do tego przygotował.
 37. Personal Branding Programisty i udział w konkursie #DevBlogChallenge 2018 w kategorii Blogowanie - Głosuj na mój blog w konkursie #DevBlogChallenge 2018!
 38. Co ostatnio czytałeś Piotrze? (I) w kategorii Recenzje - Oto lista książek, które ostatnio przeczytałem. Publikuję z nadzieją, że znajdziesz tu coś co Cię zaciekawi i zainspiruje.
 39. Flyway – dbaj o swoje relacje w kategorii Przybornik Javowca - Masz problem z synchronizacją zmian schematu bazy danych Twojej aplikacji na różnych środowiskach? Sprawdź co może Ci pomóc.
 40. Uczymy się Elasticsearch #009: zaczarowany zakreślacz w kategorii Elastic Stack - Zastanawiasz się jak pokazać użytkownikom dlaczego konkretny rezultat znalazł się w wynikach wyszukiwania? Elasticsearch ma dla Ciebie gotowe rozwiązanie.
 41. Raport finansowy za III kwartał 2018 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za III kwartał 2018 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 42. Jak poradzić sobie z bezpłatnym „urlopem” na samozatrudnieniu? w kategorii Przedsiębiorczość - Poznaj system, który pomógł mi ogarnąć moje finanse i przyczynił się do pozbycia problemu niebrania bezpłatnego urlopu na samozatrudnieniu.
 43. bITconf 2018 za nami. Czekam na kolejną edycję! w kategorii Programowanie - Moje podsumowanie pierwszej edycji konferencji Bydgoszcz IT Conference, która odbyła się 14 września 2018 roku.
 44. Uczymy się Elasticsearch #008: coś poszło nie tak, czyli seria moich fackupów w kategorii Elastic Stack - Artykuł podsumowujący wszystkie błędy jakie do tej pory popełniłem dostrajając zapytania i testując możliwości Elasticsearcha.
 45. Konsekwencje przejścia z etatu na samozatrudnienie w tej samej firmie w kategorii Formalności, Księgowość i finanse, Ostrzeżenia - Twój pracodawca zaoferował Ci przejście z etatu na samozatrudnienie? Sprawdź co Cię czeka i jakie konsekwencje przewiduje w takiej sytuacji polskie prawo.
 46. Oto Maksymilian! w kategorii Blogowanie, Programowanie, Przedsiębiorczość - Oto Maksymilian! Maksymilian urodził się po to, żeby pomagać. Dasz sobie pomóc?
 47. Uczymy się średnio zaawansowanych elementów języka Java w kategorii Recenzje, Uczymy się - Znasz podstawy języka Java i chciał(a)byś teraz poznać kilka praktycznie wykorzystywanych elementów? Przeczytaj o kursie, który może Ci w tym pomóc.
 48. Ucz się języka angielskiego w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #008: Ucz się języka angielskiego
 49. Uczymy się Elasticsearch #007: przygotowanie tekstu do optymalnego wyszukiwania w kategorii Elastic Stack - Niniejszy wpis pokaże Ci z jakich elementów Elasticsearcha skorzystać, aby otrzymać jak najbardziej zamierzone wyniki wyszukiwania.
 50. 15 minut dziennie [myślodsiewnia #013] w kategorii Życie, Zza kulis bloga - Od momentu uruchomienia bloga wielokrotnie słyszałem podobne pytanie: Jak Ty znajdujesz czas na blogowanie? Panie prezydencie, jak żyć? No jakoś… Jest kilka „tajemnych” kwestii związanych z zarządzaniem czasem lub sobą w czasie (wybierz wersję, którą lubisz bardziej). Nie wydaje mi się jednak, żebym był... Czytaj dalej →
 51. Audioteka uratowała moje czytelnictwo. Przegląd 42 książek, które dzięki niej pochłonąłem. w kategorii Recenzje - Chcesz czytać więcej książek ale nie potrafisz wygospodarować na to czasu? Spróbuj audiobooków! Zobacz jak audiobooki pomogły usprawnić moje czytelnictwo.
 52. Przejście na pracę zdalną jest jak rzucenie palenia [myślodsiewnia #012] w kategorii Życie - Jednym z powtarzanych jak mantrę efektów przejścia na zdalną pracę z domu jest oszczędność czasu na dojazdach do biura. Faktem jest, że podróż z domu do biura może zabierać sporo czasu. Przebicie się przez miasto pokroju Torunia w godzinach szczytu zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Przebicie się przez większe miasto, dojazd... Czytaj dalej →
 53. netto vs brutto w kategorii Przedsiębiorczość - Zadajesz sobie pytanie, jak ma się kwota netto na etacie do kwoty netto na fakturze? Ten artykuł rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.
 54. ćwierk #004 w kategorii Programowanie - Nieważne jak skomplikowany software robisz. Na końcu i tak wszystko musi eksportować się do Excela.
 55. Make VAR, not war! [myślodsiewnia #011] w kategorii Życie - Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 przeszły do historii. Niektórzy twierdzą, że organizacyjnie były to najlepsze mistrzostwa jakie do tej pory zorganizowano (chociaż wydaje mi się, że słyszę to po każdym kolejnym wielkim turnieju). Ale dziś nie o tym. Dziś krótko o jednej rzeczy, która w moim odczuciu uczyniła te... Czytaj dalej →
 56. Raport finansowy za II kwartał 2018 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za II kwartał 2018 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 57. Uczymy się Elasticsearch #006: trafność w kategorii Elastic Stack - Ten wpis pokaże Ci w jaki sposób Elasticsearch określa trafność (ang. relevance) poszczególnych wyników wyszukiwania.
 58. ćwierk #003 w kategorii Życie - sed -i 's/nie mam czasu/to nie jest dla mnie ważne/g' życie.txt
 59. Jest nadzieja dla matematyków! [myślodsiewnia #010] w kategorii Życie - Po jednym z ostatnich spotkań grupy Toruń JUG, na którym poruszana była tematyka uczenia maszynowego naszła mnie pewna refleksja. Pomyślałem sobie: w końcu jest jakieś ciekawe zajęcie dla matematyków. Kiedy w 2005 roku rozpoczynałem studia informatyczne na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu można było tam studiować również…... Czytaj dalej →
 60. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o fakturach, ale baliście się zapytać w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Zapraszam do przeczytania kilku ciekawostek na temat faktur, które pomogą Ci zrozumieć dlaczego faktury wyglądają i działają tak, a nie inaczej.
 61. ćwierk #002 w kategorii Życie - Każdego rodzica, który twierdzi, że narodziny dziecka niczego nie zmieniły w jego życiu pytam automatycznie: "To kto wychowuje Twoje dziecko zamiast Ciebie?"
 62. Learner, Harmony, Intellection, Discipline, Maximizer [myślodsiewnia #009] w kategorii Życie - Jeśli ktoś woli polską wersję: Uczenie się, Zgodność, Intelekt, Dyscyplina, Maksymalista. Jest spora szansa, że kojarzysz co oznacza te pięć wyrażeń. To wynik badania CliftonStrengths opracowanego przez instytut Gallupa. Badanie znane jest również pod nazwą StrengthsFinder, a w Polsce potocznie nazywane jest również testem... Czytaj dalej →
 63. Uczymy się tworzenia gier 2D w Unity w kategorii Recenzje, Uczymy się - Zastanawiasz się nad tworzeniem gier 2D? Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z Unity? Przeczytaj recenzję kursu pozwalającego postawić Ci pierwsze kroki w tych tematach.
 64. Uczymy się Elasticsearch #005: wyszukiwanie pełnotekstowe w kategorii Elastic Stack - Z tego artykułu dowiesz się z jakich rodzajów pełnotekstowych zapytań możesz skorzystać w Elasticsearchu i którego najlepiej użyć w danym momencie.
 65. ćwierk #001 w kategorii Życie - price != value
 66. Po co blogujesz? [myślodsiewnia #008] w kategorii Zza kulis bloga - Nie pamiętam, czy poruszałem tutaj temat, który przewinął mi się jakiś czas temu na Twitterze. W jednej z dyskusji padło pytanie czy lepiej blogować po polsku, czy po angielsku. Jej uczestnicy rozważali jakie są plusy i minusy obydwu wyborów. Padło stwierdzenie, że ktoś bloguje po angielsku żeby polepszyć znajomość języka angielskiego.... Czytaj dalej →
 67. Split payment is coming to town, czyli o wirusowej metodzie przenoszonej drogą bankową w kategorii Księgowość i finanse - Od 1 lipca 2018 roku przedsiębiorcy będą mogli używać płatności typu split payment. Przeczytaj jak naprawdę wygląda "dobrowolność" tego mechanizmu.
 68. Najczęstsze powody wezwań do czynności sprawdzających w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - W dzisiejszym wpisie poznasz jakie są najczęstsze powody wezwań do czynności sprawdzających przez urząd skarbowy. Dowiesz się co robić i czego nie robić, żeby zmniejszyć szansę takiego zdarzenia.
 69. Dlaczego czasami zwlekam z odpowiedzią? [myślodsiewnia #007] w kategorii Życie, Zza kulis bloga - Wiele osób odwiedzających bloga podziwia poziom merytoryczny komentarzy oraz cierpliwość z jaką na wszystkie odpowiadam. Podobne opinie słyszałem również, kiedy rozkręcałem pierwszą grupę na Facebooku i udzielałem się na niej znacznie więcej. Gdzie tkwi tajemnica takiego stanu rzeczy? Czy to wrodzona cierpliwość, czy może długoletnie podążanie za zasadami buddyzmu... Czytaj dalej →
 70. Czy każda kontrola z urzędu skarbowego to powód do paniki? w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Prowadzisz działalność gospodarczą? Myśl o telefonie z urzędu skarbowego wywołuje u Ciebie palpitacje serca? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, czy faktycznie jest się czego bać.
 71. Uczymy się Elasticsearch #004: indeks odwrócony Apache Lucene w kategorii Elastic Stack - W tej części cyklu dowiesz się jak wygląda struktura indeksu odwróconego budowanego przez bibliotekę Apache Lucene i do czego może przydać Ci się ta wiedza.
 72. Use the Source, Dude! [myślodsiewnia #006] w kategorii Programowanie - Na temat programowania rzeczy, które zostały już oprogramowane pisałem co najmniej raz. Opisałem wtedy mój przypadek, w którym głowiłem się nad algorytmem, którego implementację znalazłem potem w jednej z najpopularniejszych Javowych bibliotek. Długo zastanawiałem się, czy ponownie poruszać to ten temat. Zdecydowałem się na to po obejrzeniu kilku... Czytaj dalej →
 73. Podsumowanie infoShare 2018: mają k**** rozmach! w kategorii Blogowanie, Programowanie, Przedsiębiorczość - Kilka słów podsumowania mojego udziału w konferencji infoShare 2018, która odbyła się w dniach 22-23 maja w Gdańsku.
 74. Saab Voyage, czyli o inspirujących ludziach zza biurka obok [myślodsiewnia #005] w kategorii Życie - 9 maja. Środa. Jest godzina 9:43. Jak co dzień dołączam do projektowego daily meetingu. Czekamy jeszcze minutkę na resztę zespołu. Maciek dzień wcześniej trafił na mój blog i zagaił rozmowę. Na chwilę temat zszedł na blogowanie. Że fajnie, że ciekawie. Agnieszka również podrzuca to czym zajmuje się... Czytaj dalej →
 75. Uczymy się Elasticsearch #003: przydatne narzędzia w kategorii Elastic Stack - Zanim przystąpimy do właściwej zabawy z Elasticsearchem dowiedzmy się jakich zabawek będziemy używać. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma przydatnymi narzędziami.
 76. parkrun (Toruń) [myślodsiewnia #004] w kategorii Życie - Wspominałem już, że od kilku miesięcy lubię biegać. Tak jak pisałem, zaczęło się niepozornie – od przygotowań do startu w zawodach organizowanych w Toruniu. Kiedy je ukończyłem zacząłem szukać następnych. Jakże zaskakującym było dla mnie odkrycie, że w lesie znajdującym się 15 minut spacerkiem od mojego... Czytaj dalej →
 77. Recenzja książki „Włam się do mózgu” w kategorii Recenzje, Życie - Jesteś osobą, która uczy się całe życie? Najwyższy czas dowiedzieć się, czy robisz to w najbardziej efektywny dla Ciebie sposób.
 78. Łączy nas piłka [myślodsiewnia #003] w kategorii Recenzje, Życie - Mundial 2018 tuż za rogiem. Po dwunastoletniej przerwie na mistrzostwach świata zobaczymy również naszą reprezentację. Polskim piłkarzom kibicuję odkąd pamiętam. Przypuszczam, że praktycznie tak samo długo jak interesuję się piłką nożną w ogóle. Przez ten czas nie było wielkich okazji do świętowania. Było kilka meczów, z których można... Czytaj dalej →
 79. Od 30 kwietnia 2018 roku podajemy mniej adresów na wniosku CEIDG-1 w kategorii Biuro, Formalności - Konstytucja Biznesu, która weszła w życie 30 kwietnia 2018 roku, przyniosła jeszcze jedną ciekawą zmianę w CEIDG. Zmianę, która może szczególnie przypaść do gustu wszystkim freelancerom. Myślę tutaj mianowicie o adresach związanych z przedsiębiorcą i prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, których podania wymaga(ł) formularz CEIDG-1. Bez zmian... Czytaj dalej →
 80. Uczymy się Elasticsearch #002: kilka słów na temat Elastic Stack w kategorii Elastic Stack - Drugi z serii artykułów wprowadzających w świat silnika wyszukiwania Elasticsearch. Dziś poznajemy Elastic Stack.
 81. Krótka historia pewnego bana [myślodsiewnia #002] w kategorii Życie, Zza kulis bloga - Założyłem i prowadzę na Facebooku dwie grupy. W momencie pisania tego tekstu w młodszej z nich jest 326 osób i jest w niej bardzo spokojnie. Starsza jest dużo większa. Aktualnie liczy 5161 osób i już dawno żyje własnym życiem, tzn. nie wymaga mojego aktywnego udziału do rozkręcania dyskusji. Ma... Czytaj dalej →
 82. Uczymy się fundamentów programowania w języku Kotlin w kategorii Recenzje, Uczymy się - Chcesz nauczyć się solidnych podstaw programowania w języku Kotlin? Dziś mam dla Ciebie recenzję kursu, który może Ci w tym pomóc.
 83. Jak polubiłem bieganie? [myślodsiewnia #001] w kategorii Życie - Biegam. Biegałem zanim stało się to jeszcze modne. Co więcej, dla sporej części osób z okolic wioski, w której się wychowywałem było to wręcz dziwne. Jak można z własnej nieprzymuszonej woli biegać? Był rok 2005. Przygotowywałem się wtedy do egzaminu na sędziego piłkarskiego (inna historia), więc musiałem... Czytaj dalej →
 84. Od 30 kwietnia 2018 roku formularz VAT-R przy CEIDG-1 podpiszesz profilem zaufanym ePUAP w kategorii Formalności - 30 kwietnia bieżącego roku weszła w życie Konstytucja Biznesu. Oprócz omawianej przeze mnie wcześniej ulgi na start wprowadziła szereg różnorodnych zmian dla przedsiębiorców. Kilka z nich dosięgnęło również CEIDG. Jedną z ciekawszych zmian jest możliwość podpisania formularza VAT-R (wysyłanego jako załącznik do wniosku CEIDG-1) przy pomocy profilu... Czytaj dalej →
 85. Uczymy się Elasticsearch #001: instalacja, uruchomienie i pierwsze zapytanie w kategorii Elastic Stack - Początek cyklu artykułów, dzięki którym dowiesz się jak zbudować przyjazną dla użytkownika wyszukiwarkę wszystkiego.
 86. Skąd nadają Programiści Na Swoim? w kategorii Biuro - Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądają miejsca pracy innych czytelników bloga? Możecie już przestać i zobaczyć to na własne oczy 🙂
 87. Raport finansowy za I kwartał 2018 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za I kwartał 2018 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 88. 21 podcastów, których słucham regularnie (vol. 2) w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość, Życie - Lubisz słuchać podcastów? Z poniższego wpisu dowiesz się czego i dlaczego słucham obecnie ja. Być może coś zainteresuje również Ciebie.
 89. „Ulga na start”, czyli pół roku prowadzenia działalności gospodarczej bez składek ZUS! Tylko czy… aby na pewno? w kategorii Formalności - "Ulga na start" tu, "ulga na start" tam... czym jest szumnie anonsowana ulga dla aspirujących przedsiębiorców?
 90. Ukryte podstrony vol. 2 w kategorii Zza kulis bloga - Kolejna paczka (tym razem pięciu) podstron bloga, których można nie zauważyć bez hobbystycznego przeglądania go wzdłuż i wszerz.
 91. Idź na spotkanie lokalnej grupy użytkowników w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #007: Idź na spotkanie lokalnej grupy użytkowników
 92. ByteBay 2018 – raport z placu boju w kategorii Programowanie - Podsumowanie wypadu na dwudniową konferencję warsztatową, której pierwsza edycja odbyła się 15-16 marca 2018 roku na Stadionie Energa Gdańsk.
 93. Uczymy się Spring Framework od podstaw w kategorii Recenzje, Uczymy się - Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki Spring Framework od podstaw? Mam dla Ciebie ciekawą propozycję - solidna dawka wiedzy za niewielkie pieniądze. Sprawdź.
 94. Jak zapewnić sobie godną emeryturę bez ZUS? w kategorii Przedsiębiorczość, Życie - Nie wierzysz w emeryturę z ZUS? Zobacz w jaki sposób ja inwestuję pieniądze (zaoszczędzone dzięki przejściu na samozatrudnienie) na lepszą przyszłość.
 95. Wygraj wejściówkę i weź udział w konferencji infoShare 2018! w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - 22 i 23 maja odbędzie się konferencja infoShare 2018. Jeśli chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo, to spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 96. Spotkajmy się na ByteBay 2018. Wejściówka do wygrania! w kategorii Programowanie - 15 i 16 marca odbędzie się konferencja ByteBay 2018. Jeśli chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo, to spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 97. Wygraj wejściówkę i weź udział w konferencji Boiling Frogs 2018! w kategorii Programowanie - 24 marca odbędzie się konferencja Boiling Frogs 2018. Jeśli chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo, to spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 98. Wygraj wejściówkę i weź udział w festiwalu 4Developers 2018! w kategorii Programowanie - 9 kwietnia odbędzie się festiwal 4Developers 2018. Jeśli chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo, to spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 99. Dobre zmiany w rozliczeniu środków trwałych i jednorazowej amortyzacji w kategorii Księgowość i finanse - Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje nowa kwota graniczna dla jednorazowej amortyzacji - 10 tysięcy złotych. W tym wpisie dowiesz się jak wrzucić w KUP sprzęt nawet za 216 tysięcy złotych!
 100. Raport finansowy za IV kwartał 2017 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za IV kwartał 2017 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 101. Rok 2017 w liczbach w kategorii Blogowanie - Rok 2017 przeszedł do historii. Sprawdź co wydarzyło się (nie tylko) na blogu w jego trakcie, a co planuję na 2018 rok.
 102. Dane Twojej działalności gospodarczej są publicznie dostępne! w kategorii Formalności, Ostrzeżenia - Rejestrując działalność gospodarczą część podanych przez Ciebie danych staje się publicznie dostępne. Nie ma się czego bać, ale warto mieć tego świadomość.
 103. Przeciętność w kategorii Pamiętniki budowlane - Chciał(a)byś zarabiać tyle co najlepsi zawodowcy z branży? Nie wiesz jak to zrobić? Rozwiązanie jest proste - wystarczy wybić się ponad przeciętność.
 104. Od 1 stycznia 2018 roku wykonasz tylko jeden przelew do ZUS w kategorii Formalności - Od 1 stycznia 2018 roku każda osoba prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie przelewała składki ZUS na swój indywidualny rachunek składkowy, który stanie się jednocześnie nowym identyfikatorem płatnika składek. Rozwiązanie zastąpi dotychczasowy system, w którym każda ze składek wędrowała na odrębny, ogólnodostępny rachunek bankowy.... Czytaj dalej →
 105. Możesz być kimkolwiek chcesz w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #006: Możesz być kimkolwiek chcesz
 106. Nowa grupa na Facebooku dla młodych adeptów programowania w kategorii Vademecum Juniora - Był hard fork Bitcoina, był hard fork Ethereum... pora na hard fork grupy Programista Na Swoim na Facebooku 🙂
 107. Patroni poszukiwani, czyli czas na zmiany w kategorii Blogowanie - Zdecydowałem się założyć konto w serwisie Patronite i rozpocząć pewien eksperyment. Zapraszam Cię do wzięcia w nim udziału.
 108. Raport finansowy za III kwartał 2017 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za III kwartał 2017 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 109. Jak przyśpieszyć bloga zbudowanego na WordPressie? w kategorii Blogowanie - Piszesz na blogu wspaniałe treści, umieszczasz cudne zdjęcia, a z ruchu nadal nic? Być może czas pomyśleć jak przyśpieszyć bloga?
 110. 128 kosztów uzyskania przychodu każdego programisty w kategorii Księgowość i finanse - Jaki jest najprostszy sposób na płacenie mniejszych podatków? Generowanie kosztów. Sprawdź co może rozliczyć każdy programista.
 111. Reklama prepaid na Facebooku, import usług i faktury wewnętrzne w ifirma.pl, czyli mieszanka wybuchowa w kategorii Księgowość i finanse, Ostrzeżenia - Strzeż się reklamy prepaid na Facebooku. To ZŁOOO! No... nie zawsze, ale w tym artykule dowiesz się, kiedy złem być może.
 112. Jak zyskać dodatkowy miesiąc małego ZUS-u gratis? w kategorii Formalności - Planujesz założyć własną działalność gospodarczą i na starcie skorzystać z preferencyjnych składek ZUS? Zobacz jak zyskać dodatkowy miesiąc gratis!
 113. 0b1100 edycja konferencji JDD tuż za rogiem. Darmowa wejściówka do wygrania i 20% zniżki dla każdego! w kategorii Programowanie - Za chwilę odbędzie się kolejna edycja konferencji JDD. Jeśli chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo, to spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 114. Co wynika z jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na etacie? w kategorii Przedsiębiorczość - Pracujesz na etacie? Myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej? A może połącz te dwie rzeczy? Zobacz co może urodzić się z takiego związku.
 115. Interfejsy NIE są potrzebne w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #005: Interfejsy NIE są potrzebne
 116. W korporacji też może być fajnie, czyli kulisy mojej współpracy z Roche/Sii oraz historia odejścia z AIS.PL w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - Praca dla korporacji to zło? Nie można się tam rozwijać? W korpo pracuje tylko najgorszy sort? Też tak myślałem. Myliłem się. Teraz się do tego przyznaję.
 117. Ukryte podstrony vol. 1 w kategorii Zza kulis bloga - Nadeszła pora zagrać w otwarte karty. Niniejszy wpis prezentuje cztery podstrony bloga, o których istnieniu możesz nie mieć pojęcia.
 118. VAT for dummies, czyli jak działa podatek od wartości dodanej? w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - W niniejszym wpisie postaram się wyjaśnić jak działa podatek VAT i pokazać na przykładach kiedy faktycznie opłaca się być VAT-owcem, a kiedy lepiej nim nie być.
 119. JIT shopping, czyli jak kompilator JVM nauczył mnie robienia zakupów? w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość, Życie - Kto by pomyślał jak dużo wspólnego ma kompilator JVM i robienie zakupów. Zastanawiasz się o co chodzi? Dowiedz się już teraz!
 120. Recenzja książki „Mistrz czystego kodu” w kategorii Programowanie, Recenzje - Przeczytaj moją recenzję książki, która powinna być lekturą obowiązkową każdego, kto wiąże swoją przyszłość z programowaniem.
 121. Raport finansowy za II kwartał 2017 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za II kwartał 2017 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 122. Zatrzymaj się, żeby napełnić taczkę w kategorii Pamiętniki budowlane - Pędzisz przez projekt starając się dostarczyć wszystko na wczoraj? Tym wpisem chciałbym Cię ostrzec, że takie nastawienie potrafi wyprowadzić na manowce.
 123. Recenzja książki „Mądrzej, szybciej, lepiej” w kategorii Przedsiębiorczość, Recenzje - Podobała Ci się "Siła nawyku" autorstwa Charlesa Duhigga? Jeśli tak, to mam dziś coś specjalnie dla Ciebie - recenzję drugiej książki tego autora.
 124. Starcie z pierwszym kontraktem w kategorii Przedsiębiorczość - Zastanawiasz się nad przejściem z etatu na samozatrudnienie? Masz do podpisania pierwszy kontrakt? Poznaj wskazówki Wojtka, żeby uniknąć jego błędów.
 125. Freelancing praktycznie – 10 rzeczy, o których warto wiedzieć w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - Nagranie z wystąpienie Szymona Stępniaka na spotkaniu Poznań Java User Group w kwietniu 2017 roku.
 126. Kiedy opłaca się przejść z etatu na samozatrudnienie? w kategorii Przedsiębiorczość - Samozatrudnienie tu, samozatrudnienie tam... wszędzie samozatrudnienie. Tylko czy to naprawdę się opłaca? Niniejszy artykuł odpowie Ci na to pytanie.
 127. Recenzja książki „Siła nawyku” w kategorii Przedsiębiorczość, Recenzje - Nawyk, zautomatyzowana czynność, którą nabywa się w wyniku ćwiczeń. Przeczytaj moją recenzję książki, która pomoże Ci czerpać korzyści z własnych nawyków.
 128. Założenie działalności gospodarczej stało się właśnie jeszcze prostsze w kategorii Formalności - Od 20 maja 2017 roku możliwe jest zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS wraz z rejestracją działalności w CEIDG. Samo wypełnienie wniosków do ZUS wygląda analogicznie jak do tej pory, ale można je teraz załączyć do formularza CEIDG-1. Wystarczy tylko w polu dołączam zgłoszenia ZUS wybrać te z nich, które nas... Czytaj dalej →
 129. Moja racja jest najmojsza w kategorii Pamiętniki budowlane - Zawsze wydawało Ci się, że branża budowlana ma wiele wspólnego z programowaniem? To prawda. I to nawet więcej niż można przypuszczać.
 130. Zaproszenie na konferencję ScalaWave 2017. Jedna wejściówka oraz 5 zniżek do wygrania! w kategorii Programowanie - Jeżeli lubisz Scalę, polskie morze i masz wolny weekend w lipcu, to mam coś dla Ciebie - wejściówkę na konferencję ScalaWave 2017 do wygrania!
 131. Recenzja książki „Finansowy ninja” w kategorii Recenzje, Życie - Chcesz ogarnąć swoje domowe finanse, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Przeczytaj recenzję książki, która bez wątpienia Ci w tym pomoże.
 132. Raport finansowy za I kwartał 2017 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za I kwartał 2017 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 133. Recenzja książki „Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX” w kategorii Przedsiębiorczość, Recenzje - Przeczytaj moją opinię o książce, która przybliży Ci historię Elona Muska - prawdziwego Tonego Starka i króla Midasa w jednym.
 134. Jak rozpocząć i skutecznie prowadzić bloga? w kategorii Blogowanie - Dziś pokażę Ci ile korzyści przynosi prowadzenie bloga. Przeczytaj, a może jutro to właśnie Ty rozpoczniesz swoją przygodę z blogowaniem.
 135. Top 12 wystąpień na deskach Toruń JUG z okazji 3. urodzin grupy w kategorii Programowanie - Z okazji 3. urodzin Toruń JUG przygotowałem dla Ciebie prezent - 12 prezentacji z 3. pierwszych lat działalności, które wywarły na mnie największe wrażenie.
 136. Kody PKD dla (szerokiego) świata IT w kategorii Formalności - Planujesz zarejestrować działalność gospodarczą i zastanawiasz się jaki kod PKD wybrać? Świetnie! Niniejszy artykuł rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.
 137. Książki nie są jedynym źródłem wiedzy w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #004: Książki nie są jedynym źródłem wiedzy
 138. Czy potrzebna mi jest kasa fiskalna? w kategorii Formalności - Chcesz założyć działalność gospodarczą, ale wszyscy dookoła straszą Cię kasą fiskalną? Sprawdź czy naprawdę jest się czego bać.
 139. Rozliczanie „niefirmowych” licencji w działalności gospodarczej w kategorii Księgowość i finanse - Zastanawiasz się czy licencja, która nie ma w nazwie słówka "business" może być uznana za koszt firmowy? Zaraz poznasz odpowiedź na to pytanie.
 140. Kariera freelancera krok po kroku w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - Nagranie z wystąpienie Szymona Stępniaka na 28. spotkaniu Toruń Java User Group.
 141. Skonfiguruj IDE tak samo jak reszta członków zespołu w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #003: Skonfiguruj IDE tak samo jak reszta członków zespołu
 142. Recenzja książki „Steve Jobs” w kategorii Przedsiębiorczość, Recenzje - Steve Jobs. Postać, której trudno jest nie kojarzyć. Jedni go wielbią, inni nie znoszą. Nieważne, do której grupy należysz. Musisz poznać jego historię.
 143. Porównywarka produktów finansowych w kategorii Księgowość i finanse - Szukasz idealnego konta bankowego? Zastanawiasz się jaką lokatę bankową najlepiej otworzyć? Teraz możesz to sprawdzić dzięki porównywarce na moim blogu.
 144. Nie bierz tych 15 tysięcy złotych! w kategorii Formalności, Księgowość i finanse, Ostrzeżenia - 1 stycznia 2017 roku weszła nowelizacja ustawy, na mocy której wszystkie transakcje pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) na łączną kwotę powyżej 15 tysięcy złotych muszą być dokonywane za pośrednictwem rachunku bankowego. Do tej pory limit wynosił 15 tysięcy, ale… euro. Ograniczenie dotyczy zarówno przychodów jak i wydatków.... Czytaj dalej →
 145. Uczymy się języka programowania Scala w kategorii Uczymy się - Pierwszy gościnny wpis w historii bloga! Łukasz Wachowicz (@vachacz) opowiada w jaki sposób zabrać się za naukę Scali.
 146. Raport finansowy za IV kwartał 2016 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za IV kwartał 2016 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 147. Satysfakcja po pierwszym roku blogowania w kategorii Blogowanie - Na dwa dni przed pierwszą rocznicą istnienia bloga Programista Na Swoim zapraszam do zapoznania się ze statystykami oraz moim podsumowaniem pierwszego roku blogowania.
 148. Algorytm wyboru formy opodatkowania w kategorii Formalności - Zastanawiasz się nad zmianą formy opodatkowania? Nie wiesz, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza? Zobacz "algorytm", który Ci to podpowie.
 149. Uwaga na kolejny prywatny rejestr naciągający na kasę! w kategorii Ostrzeżenia - Kolejne firmy naciągające na opłatę za rejestrację działalności gospodarczej pojawiają się jak grzyby po deszczu. Tym razem uważaj na CEDGiF.
 150. Ostatni moment na optymalizację podatkową w kategorii Księgowość i finanse - Zastanawiasz się jak zmniejszyć wysokość podatku, który musisz zapłacić? Przeczytaj ten wpis i poznaj kilka trików, dzięki którym uda Ci się tego dokonać.
 151. Jak przejść na samozatrudnienie i nie dostać wrzodów żołądka? w kategorii Przedsiębiorczość - Zastanawiasz się nad zmianą formy zatrudnienia? Rozważasz samozatrudnienie? Przeczytaj o czym musisz pamiętać wybierając tę ścieżkę.
 152. Firmowe konto bankowe w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Zastanawiasz się, czy prowadząc działalność musisz mieć firmowe konto bankowe? Z tego wpisu dowiesz się, że w ogóle nie musisz mieć konta.
 153. Grupa na Facebooku w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - Zainteresowała Cię tematyka bloga? Chcesz otrzymywać więcej informacji tego typu? Zobacz rozwiązanie, które mam do zaoferowania.
 154. Rozliczanie samochodu w firmie w kategorii Księgowość i finanse - Posiadasz samochód osobowy i chciał(a)byś zacząć rozliczać koszty z nim związane w ramach prowadzonej działalności? Poniższy artykuł wyjaśnia jak to zrobić.
 155. Lombok – the boilerplate killer w kategorii Przybornik Javowca - Denerwuje Cię boilerplate w Javie? Zmień język programowania 😉 albo przeczytaj poniższy artykuł, poznaj Lomboka i ulżyj sobie w cierpieniu.
 156. Wywiad Grzegorza Ułana z Rafałem Baranem pracującym zdalnie z Filipin w kategorii Biuro - Praca zdalna z małej wyspy na Filipinach Link do artykułu na blogu Antyweb
 157. Jak zarabiać pieniądze nie wychodząc z domu? w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - Chciałbyś spróbować pracy zdalnej? Przeczytaj jakie masz opcje zarabiania pieniędzy jako programista nie podnosząc się z domowej kanapy.
 158. Raport finansowy za III kwartał 2016 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za III kwartał 2016 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 159. Artykuł Łukasza Kotkowskiego na temat ergonomii miejsca pracy w kategorii Biuro - Kręgosłup nie sługa, czyli jak pracować przy komputerze, żeby nie zrobić sobie krzywdy Link do artykułu na blogu Spider’s Web
 160. One WordPress to rule them all w kategorii Zza kulis bloga - Chcesz wiedzieć jak blog wygląda za kulisami? W tym wpisie zdradzam pierwsze szczegóły. Sprawdź dlaczego zdecydowałem się na użycie WordPressa.
 161. Dlaczego warto zdecydować się na kwartalne rozliczanie podatków? w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Przeczytaj jakie korzyści przyniesie Ci kwartalne rozliczanie podatków i dlaczego również ja zdecydowałem się na takie rozwiązanie.
 162. Najbrzydsza pani z HR opowiada o pracy zdalnej w kategorii Biuro - Jeden z odcinków Wirtualnego klubu młodego przedsiębiorcy IT, w którym Tomasz Dziurko dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy zdalnej.
 163. Najważniejsze terminy w kalendarzu samozatrudnionego programisty w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Zapoznaj się z małą ściągą z ważnych dla programisty-przedsiębiorcy terminów. Warto się ich trzymać, aby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności.
 164. 4 polskie podcasty, obok których nie można przejść obojętnie w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - Zapoznaj się z zestawieniem czterech polskich podcastów, które każdy szanujący się samozatrudniony programista powinien słuchać.
 165. Muras mądry po szkodzie, czyli jak nie zrobić sobie krzywdy przed komputerem w kategorii Biuro, Ostrzeżenia - Informatyczne eldorado #5 – Higiena pracy przy komputerze czyli jak nie zrobić sobie krzywdy pracując Link do artykułu na blogu Marcina Murasa
 166. Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia po upływie okresu preferencyjnego opłacania składek w kategorii Formalności, Ostrzeżenia - Po upływie 24-miesięcznego okresu preferencyjnego opłacania składek (tzw. małego ZUS-u) jesteś zobowiązany do zmiany kodu tytułu ubezpieczenia z 0570xx na 0510xx. Zmiany kodu tytułu ubezpieczenia dokonuje się poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania (ZUS ZWUA) i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń (ZUS ZUA) zawierającego prawidłowe dane.
 167. Rozmowa Macieja Aniserowicza z Andrzejem Krzywdą na temat pracy zdalnej w kategorii Biuro - DevTalk#07 – O pracy zdalnej z Andrzejem Krzywdą Link do 7. odcinka podcastu DevTalk
 168. Nie ucz się wszystkiego w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #002: Nie ucz się wszystkiego
 169. Podsumowanie sześciu miesięcy użytkowania biurka Varidesk Pro Plus 48 przez Tomasza Dziurko w kategorii Biuro - Varidesk – an Adjustable Standing Desk – Review Link do artykułu na blogu Tomasza Dziurko
 170. Uczymy się Apache Spark: Jacek Laskowski, edX, UC Berkeley i Databricks w kategorii Uczymy się - Apache Spark jest silnikiem do tworzenia rozproszonych aplikacji przetwarzających big data. Poznaj materiały, dzięki którym nauczysz się go od podstaw.
 171. Kilka rad i ostrzeżeń przed pułapkami stawianymi przez pracę z domu od Wojciecha Brzezińskiego w kategorii Biuro, Ostrzeżenia - Homeworking. Jak pracować w domu i nie dać się dziecku, psu i serialom? Link do wpisu opublikowanego w serwisie Logo24.pl
 172. Wybór formy opodatkowania w kategorii Formalności - Wybór formy opodatkowania to jedna z najważniejszych decyzji wpływających na ilość zaoszczędzonych pieniędzy. Przeczytaj, która będzie dla Ciebie najlepsza.
 173. Recenzja książki „4-godzinny tydzień pracy” autorstwa Szymona Stępniaka w kategorii Przedsiębiorczość, Recenzje - 4-godzinny tydzień pracy – recenzja książki Link do wpisu na blogu zdyscyplinowany.pl
 174. Raport finansowy za II kwartał 2016 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za II kwartał 2016 roku. Zobacz ile udało mi się tym razem zaoszczędzić.
 175. Nie próbuj odkrywać koła na nowo w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #001: Nie próbuj odkrywać koła na nowo
 176. Recenzja biurka UpWrite Desk i krzesła Ergohuman Plus autorstwa Przemysława Pająka w kategorii Biuro - Stojąco/siedzące biurko oraz ergonomiczne krzesło – najlepsza decyzja zakupowa od lat Link do artykułu na blogu Spider’s Web
 177. Zadbaj o środowisko i przestań zbierać makulaturę w kategorii Księgowość i finanse - Drukowanie wszystkich dokumentów księgowych jest dla Ciebie upierdliwe? Mam dobrą wiadomość - w większości przypadków nie musisz tego robić!
 178. Rozmowa Michała Szafrańskiego z Michałem Śliwińskim, założycielem firmy Nozbe w kategorii Biuro - WNOP 071: Model “No Office” – czyli jak zorganizować pracę zdalną w firmie bez biur – case study Nozbe Link do 71. odcinka podcastu Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy
 179. Jak poślizgnąłem się na umowie najmu na czas określony w kategorii Biuro, Ostrzeżenia - Przeczytaj o lekcji, która nauczyła mnie, że główna różnica pomiędzy umową na czas określony i nieokreślony to wcale nie czas na jaki jest ona zawierana.
 180. Pierwsza wersja mojego domowego biura w kategorii Biuro, Recenzje - Zastanawiasz się nad wyposażeniem swojego domowego biura? Przeczytaj jaki zestaw ja skompletowałem. Może, któryś element będzie odpowiadał również Tobie.
 181. Numer VAT UE jest bardziej potrzebny niż mi się wydawało w kategorii Formalności - Przeczytaj historię, która nauczyła mnie, że numer VAT UE jest potrzebny nie tylko sprzedającym towary lub usługi do firm na terenie Unii Europejskiej.
 182. Kilka nurtujących pytań na temat składek ZUS w kategorii Formalności - Co to jest podstawa wymiaru lub mały ZUS? Czy warto opłacać ubezpieczenie chorobowe? Jak zaoszczędzić na opłacanych składkach? Dowiedz się tego już teraz.
 183. Rozliczenie kosztów poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w kategorii Księgowość i finanse - Dokonał[a|e]ś zakupów związanych z planowanym rozpoczęciem działalności jeszcze przed jej startem? Sprawdź, jak możesz zmniejszyć poniesione koszty.
 184. Zmiana właściwości urzędu dla podatku VAT od 1 stycznia 2016 roku w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Od 1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa określająca nowe zasady, do którego urzędu skarbowego podatnik zobowiązany jest składać deklaracje oraz na rzecz którego urzędu powinien odprowadzać podatek VAT. Od tego momentu przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie rozliczał podatek VAT w urzędzie... Czytaj dalej →
 185. Na co przeznaczane są pieniądze ze składek wpłacanych do ZUS? w kategorii Formalności - W dzisiejszym wpisie przybliżam na co i w jakich proporcjach wydawane są pieniądze wpłacane do ZUS. Przeczytaj, żeby dowiedzieć się na co idą Twoje składki.
 186. Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS w kategorii Formalności - Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS jest obowiązkową formalnością, którą musimy dopełnić zakładając działalność gospodarczą. Dowiedz się co musisz zrobić.
 187. Raport finansowy za I kwartał 2016 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za I kwartał 2016 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić w pierwszym pełnym kwartale.
 188. Adres poczty elektronicznej w formularzu CEIDG-1 w kategorii Ostrzeżenia - Jeśli przyjdzie Ci do głowy wypełnienie pola adres poczty elektronicznej w formularzu CEIDG-1 to najlepiej stwórz sobie do tego odrębny adres email i przygotuj się na solidną porcję spamu.
 189. Wybór biura rachunkowego w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Wybór biura rachunkowego nie jest prostą sprawą. Przeczytaj co możesz zrobić, żeby po kilku miesiącach nie żałować dokonanego wyboru.
 190. Ostrzeżenie przed prywatnymi rejestrami przedsiębiorców w kategorii Ostrzeżenia - Cwaniaków nie brakuje. Od kilku lat trwa proceder wyłudzania pieniędzy od właścicieli nowo powstałych działalności. Przeczytaj jak nie dać się naciągnąć.
 191. Rejestracja płatnika podatku VAT w kategorii Formalności - Sprawdź, czy i kiedy opłaca Ci się płacenie dodatkowej daniny, jaką jest podatek VAT. Dowiedz się, co musisz zrobić, żeby zarejestrować się jako VAT-owiec.
 192. Przedzamcze 8 w kategorii Biuro, Recenzje - Jesteś z Torunia lub okolic? Szukasz biura dla swojej działalności? Zapoznaj się z moją opinią na temat nowo powstałego inkubator przedsiębiorczości.
 193. Raport finansowy za IV kwartał 2015 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za IV kwartał 2015 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić w pierwszych dwóch miesiącach.
 194. Rejestracja działalności gospodarczej w kategorii Formalności - Dowiedz się, co musi zrobić programista komputerowy, żeby zarejestrować w Polsce własną jednoosobową działalność gospodarczą.
 195. Startujemy w kategorii Nieskategoryzowane - Nowy blog o prowadzeniu działalności gospodarczej, samozatrudnieniu i optymalizacji finansowej z punktu widzenia programisty komputerowego.