1. 21 podcastów, których słucham regularnie (vol. 2) w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość, Życie - Lubisz słuchać podcastów? Z poniższego wpisu dowiesz się czego i dlaczego słucham obecnie ja. Być może coś zainteresuje również Ciebie.
 2. „Ulga na start”, czyli pół roku prowadzenia działalności gospodarczej bez składek ZUS! Tylko czy… aby na pewno? w kategorii Formalności - "Ulga na start" tu, "ulga na start" tam... czym jest szumnie anonsowana ulga dla aspirujących przedsiębiorców?
 3. Ukryte podstrony vol. 2 w kategorii Zza kulis bloga - Kolejna paczka (tym razem pięciu) podstron bloga, których można nie zauważyć bez hobbystycznego przeglądania go wzdłuż i wszerz.
 4. Idź na spotkanie lokalnej grupy użytkowników w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #007: Idź na spotkanie lokalnej grupy użytkowników
 5. ByteBay 2018 – raport z placu boju w kategorii Programowanie - Podsumowanie wypadu na dwudniową konferencję warsztatową, której pierwsza edycja odbyła się 15-16 marca 2018 roku na Stadionie Energa Gdańsk.
 6. Uczymy się Spring Framework od podstaw w kategorii Recenzje, Uczymy się - Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki Spring Framework od podstaw? Mam dla Ciebie ciekawą propozycję - solidna dawka wiedzy za niewielkie pieniądze. Sprawdź.
 7. Jak zapewnić sobie godną emeryturę bez ZUS? w kategorii Przedsiębiorczość, Życie - Nie wierzysz w emeryturę z ZUS? Zobacz w jaki sposób ja inwestuję pieniądze (zaoszczędzone dzięki przejściu na samozatrudnienie) na lepszą przyszłość.
 8. Wygraj wejściówkę i weź udział w konferencji infoShare 2018! w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - 22 i 23 maja odbędzie się konferencja infoShare 2018. Jeśli chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo, to spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 9. Spotkajmy się na ByteBay 2018. Wejściówka do wygrania! w kategorii Programowanie - 15 i 16 marca odbędzie się konferencja ByteBay 2018. Jeśli chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo, to spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 10. Wygraj wejściówkę i weź udział w konferencji Boiling Frogs 2018! w kategorii Programowanie - 24 marca odbędzie się konferencja Boiling Frogs 2018. Jeśli chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo, to spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 11. Wygraj wejściówkę i weź udział w festiwalu 4Developers 2018! w kategorii Programowanie - 9 kwietnia odbędzie się festiwal 4Developers 2018. Jeśli chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo, to spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 12. Dobre zmiany w rozliczeniu środków trwałych i jednorazowej amortyzacji w kategorii Księgowość i finanse - Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje nowa kwota graniczna dla jednorazowej amortyzacji - 10 tysięcy złotych. W tym wpisie dowiesz się jak wrzucić w KUP sprzęt nawet za 216 tysięcy złotych!
 13. Raport finansowy za IV kwartał 2017 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za IV kwartał 2017 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 14. Rok 2017 w liczbach w kategorii Blogowanie - Rok 2017 przeszedł do historii. Sprawdź co wydarzyło się (nie tylko) na blogu w jego trakcie, a co planuję na 2018 rok.
 15. Dane Twojej działalności gospodarczej są publicznie dostępne! w kategorii Formalności, Ostrzeżenia - Rejestrując działalność gospodarczą część podanych przez Ciebie danych staje się publicznie dostępne. Nie ma się czego bać, ale warto mieć tego świadomość.
 16. Przeciętność w kategorii Pamiętniki budowlane - Chciał(a)byś zarabiać tyle co najlepsi zawodowcy z branży? Nie wiesz jak to zrobić? Rozwiązanie jest proste - wystarczy wybić się ponad przeciętność.
 17. Od 1 stycznia 2018 roku wykonasz tylko jeden przelew do ZUS w kategorii Formalności - Od 1 stycznia 2018 roku każda osoba prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie przelewała składki ZUS na swój indywidualny rachunek składkowy, który stanie się jednocześnie nowym identyfikatorem płatnika składek. Rozwiązanie zastąpi dotychczasowy system, w którym każda ze składek wędrowała na odrębny, ogólnodostępny rachunek bankowy.... Czytaj dalej →
 18. Możesz być kimkolwiek chcesz w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #006: Możesz być kimkolwiek chcesz
 19. Nowa grupa na Facebooku dla młodych adeptów programowania w kategorii Vademecum Juniora - Był hard fork Bitcoina, był hard fork Ethereum... pora na hard fork grupy Programista Na Swoim na Facebooku 🙂
 20. Patroni poszukiwani, czyli czas na zmiany w kategorii Blogowanie - Zdecydowałem się założyć konto w serwisie Patronite i rozpocząć pewien eksperyment. Zapraszam Cię do wzięcia w nim udziału.
 21. Raport finansowy za III kwartał 2017 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za III kwartał 2017 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 22. Jak przyśpieszyć bloga zbudowanego na WordPressie? w kategorii Blogowanie - Piszesz na blogu wspaniałe treści, umieszczasz cudne zdjęcia, a z ruchu nadal nic? Być może czas pomyśleć jak przyśpieszyć bloga?
 23. 128 kosztów uzyskania przychodu każdego programisty w kategorii Księgowość i finanse - Jaki jest najprostszy sposób na płacenie mniejszych podatków? Generowanie kosztów. Sprawdź co może rozliczyć każdy programista.
 24. Reklama prepaid na Facebooku, import usług i faktury wewnętrzne w ifirma.pl, czyli mieszanka wybuchowa w kategorii Księgowość i finanse, Ostrzeżenia - Strzeż się reklamy prepaid na Facebooku. To ZŁOOO! No... nie zawsze, ale w tym artykule dowiesz się, kiedy złem być może.
 25. Jak zyskać dodatkowy miesiąc małego ZUS-u gratis? w kategorii Formalności - Planujesz założyć własną działalność gospodarczą i na starcie skorzystać z preferencyjnych składek ZUS? Zobacz jak zyskać dodatkowy miesiąc gratis!
 26. 0b1100 edycja konferencji JDD tuż za rogiem. Darmowa wejściówka do wygrania i 20% zniżki dla każdego! w kategorii Programowanie - Za chwilę odbędzie się kolejna edycja konferencji JDD. Jeśli chcesz wziąć w niej udział zupełnie za darmo, to spróbuj szczęścia w moim konkursie.
 27. Co wynika z jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na etacie? w kategorii Przedsiębiorczość - Pracujesz na etacie? Myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej? A może połącz te dwie rzeczy? Zobacz co może urodzić się z takiego związku.
 28. Interfejsy NIE są potrzebne w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #005: Interfejsy NIE są potrzebne
 29. W korporacji też może być fajnie, czyli kulisy mojej współpracy z Roche/Sii oraz historia odejścia z AIS.PL w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - Praca dla korporacji to zło? Nie można się tam rozwijać? W korpo pracuje tylko najgorszy sort? Też tak myślałem. Myliłem się. Teraz się do tego przyznaję.
 30. Ukryte podstrony vol. 1 w kategorii Zza kulis bloga - Nadeszła pora zagrać w otwarte karty. Niniejszy wpis prezentuje cztery podstrony bloga, o których istnieniu możesz nie mieć pojęcia.
 31. VAT for dummies, czyli jak działa podatek od wartości dodanej? w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - W niniejszym wpisie postaram się wyjaśnić jak działa podatek VAT i pokazać na przykładach kiedy faktycznie opłaca się być VAT-owcem, a kiedy lepiej nim nie być.
 32. JIT shopping, czyli jak kompilator JVM nauczył mnie robienia zakupów? w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość, Życie - Kto by pomyślał jak dużo wspólnego ma kompilator JVM i robienie zakupów. Zastanawiasz się o co chodzi? Dowiedz się już teraz!
 33. Recenzja książki „Mistrz czystego kodu” w kategorii Programowanie, Recenzje - Przeczytaj moją recenzję książki, która powinna być lekturą obowiązkową każdego, kto wiąże swoją przyszłość z programowaniem.
 34. Raport finansowy za II kwartał 2017 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za II kwartał 2017 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 35. Zatrzymaj się, żeby napełnić taczkę w kategorii Pamiętniki budowlane - Pędzisz przez projekt starając się dostarczyć wszystko na wczoraj? Tym wpisem chciałbym Cię ostrzec, że takie nastawienie potrafi wyprowadzić na manowce.
 36. Recenzja książki „Mądrzej, szybciej, lepiej” w kategorii Przedsiębiorczość, Recenzje - Podobała Ci się "Siła nawyku" autorstwa Charlesa Duhigga? Jeśli tak, to mam dziś coś specjalnie dla Ciebie - recenzję drugiej książki tego autora.
 37. Starcie z pierwszym kontraktem w kategorii Przedsiębiorczość - Zastanawiasz się nad przejściem z etatu na samozatrudnienie? Masz do podpisania pierwszy kontrakt? Poznaj wskazówki Wojtka, żeby uniknąć jego błędów.
 38. Freelancing praktycznie – 10 rzeczy, o których warto wiedzieć w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - Nagranie z wystąpienie Szymona Stępniaka na spotkaniu Poznań Java User Group w kwietniu 2017 roku.
 39. Kiedy opłaca się przejść z etatu na samozatrudnienie? w kategorii Przedsiębiorczość - Samozatrudnienie tu, samozatrudnienie tam... wszędzie samozatrudnienie. Tylko czy to naprawdę się opłaca? Niniejszy artykuł odpowie Ci na to pytanie.
 40. Recenzja książki „Siła nawyku” w kategorii Przedsiębiorczość, Recenzje - Nawyk, zautomatyzowana czynność, którą nabywa się w wyniku ćwiczeń. Przeczytaj moją recenzję książki, która pomoże Ci czerpać korzyści z własnych nawyków.
 41. Założenie działalności gospodarczej stało się właśnie jeszcze prostsze w kategorii Formalności - Od 20 maja 2017 roku możliwe jest zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS wraz z rejestracją działalności w CEIDG. Samo wypełnienie wniosków do ZUS wygląda analogicznie jak do tej pory, ale można je teraz załączyć do formularza CEIDG-1. Wystarczy tylko w polu dołączam zgłoszenia ZUS wybrać te z nich, które nas... Czytaj dalej →
 42. Moja racja jest najmojsza w kategorii Pamiętniki budowlane - Zawsze wydawało Ci się, że branża budowlana ma wiele wspólnego z programowaniem? To prawda. I to nawet więcej niż można przypuszczać.
 43. Zaproszenie na konferencję ScalaWave 2017. Jedna wejściówka oraz 5 zniżek do wygrania! w kategorii Programowanie - Jeżeli lubisz Scalę, polskie morze i masz wolny weekend w lipcu, to mam coś dla Ciebie - wejściówkę na konferencję ScalaWave 2017 do wygrania!
 44. Recenzja książki „Finansowy ninja” w kategorii Recenzje, Życie - Chcesz ogarnąć swoje domowe finanse, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Przeczytaj recenzję książki, która bez wątpienia Ci w tym pomoże.
 45. Raport finansowy za I kwartał 2017 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za I kwartał 2017 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 46. Recenzja książki „Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX” w kategorii Przedsiębiorczość, Recenzje - Przeczytaj moją opinię o książce, która przybliży Ci historię Elona Muska - prawdziwego Tonego Starka i króla Midasa w jednym.
 47. Jak rozpocząć i skutecznie prowadzić bloga? w kategorii Blogowanie - Dziś pokażę Ci ile korzyści przynosi prowadzenie bloga. Przeczytaj, a może jutro to właśnie Ty rozpoczniesz swoją przygodę z blogowaniem.
 48. Top 12 wystąpień na deskach Toruń JUG z okazji 3. urodzin grupy w kategorii Programowanie - Z okazji 3. urodzin Toruń JUG przygotowałem dla Ciebie prezent - 12 prezentacji z 3. pierwszych lat działalności, które wywarły na mnie największe wrażenie.
 49. Kody PKD dla (szerokiego) świata IT w kategorii Formalności - Planujesz zarejestrować działalność gospodarczą i zastanawiasz się jaki kod PKD wybrać? Świetnie! Niniejszy artykuł rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.
 50. Książki nie są jedynym źródłem wiedzy w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #004: Książki nie są jedynym źródłem wiedzy
 51. Czy potrzebna mi jest kasa fiskalna? w kategorii Formalności - Chcesz założyć działalność gospodarczą, ale wszyscy dookoła straszą Cię kasą fiskalną? Sprawdź czy naprawdę jest się czego bać.
 52. Rozliczanie „niefirmowych” licencji w działalności gospodarczej w kategorii Księgowość i finanse - Zastanawiasz się czy licencja, która nie ma w nazwie słówka "business" może być uznana za koszt firmowy? Zaraz poznasz odpowiedź na to pytanie.
 53. Kariera freelancera krok po kroku w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - Nagranie z wystąpienie Szymona Stępniaka na 28. spotkaniu Toruń Java User Group.
 54. Skonfiguruj IDE tak samo jak reszta członków zespołu w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #003: Skonfiguruj IDE tak samo jak reszta członków zespołu
 55. Recenzja książki „Steve Jobs” w kategorii Przedsiębiorczość, Recenzje - Steve Jobs. Postać, której trudno jest nie kojarzyć. Jedni go wielbią, inni nie znoszą. Nieważne, do której grupy należysz. Musisz poznać jego historię.
 56. Porównywarka produktów finansowych w kategorii Księgowość i finanse - Szukasz idealnego konta bankowego? Zastanawiasz się jaką lokatę bankową najlepiej otworzyć? Teraz możesz to sprawdzić dzięki porównywarce na moim blogu.
 57. Nie bierz tych 15 tysięcy złotych! w kategorii Formalności, Księgowość i finanse, Ostrzeżenia - 1 stycznia 2017 roku weszła nowelizacja ustawy, na mocy której wszystkie transakcje pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) na łączną kwotę powyżej 15 tysięcy złotych muszą być dokonywane za pośrednictwem rachunku bankowego. Do tej pory limit wynosił 15 tysięcy, ale… euro. Ograniczenie dotyczy zarówno przychodów jak i wydatków.... Czytaj dalej →
 58. Uczymy się języka programowania Scala w kategorii Uczymy się - Pierwszy gościnny wpis w historii bloga! Łukasz Wachowicz (@vachacz) opowiada w jaki sposób zabrać się za naukę Scali.
 59. Raport finansowy za IV kwartał 2016 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za IV kwartał 2016 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 60. Satysfakcja po pierwszym roku blogowania w kategorii Blogowanie - Na dwa dni przed pierwszą rocznicą istnienia bloga Programista Na Swoim zapraszam do zapoznania się ze statystykami oraz moim podsumowaniem pierwszego roku blogowania.
 61. Algorytm wyboru formy opodatkowania w kategorii Formalności - Zastanawiasz się nad zmianą formy opodatkowania? Nie wiesz, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza? Zobacz "algorytm", który Ci to podpowie.
 62. Uwaga na kolejny prywatny rejestr naciągający na kasę! w kategorii Ostrzeżenia - Kolejne firmy naciągające na opłatę za rejestrację działalności gospodarczej pojawiają się jak grzyby po deszczu. Tym razem uważaj na CEDGiF.
 63. Ostatni moment na optymalizację podatkową w kategorii Księgowość i finanse - Zastanawiasz się jak zmniejszyć wysokość podatku, który musisz zapłacić? Przeczytaj ten wpis i poznaj kilka trików, dzięki którym uda Ci się tego dokonać.
 64. Jak przejść na samozatrudnienie i nie dostać wrzodów żołądka? w kategorii Przedsiębiorczość - Zastanawiasz się nad zmianą formy zatrudnienia? Rozważasz samozatrudnienie? Przeczytaj o czym musisz pamiętać wybierając tę ścieżkę.
 65. Firmowe konto bankowe w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Zastanawiasz się, czy prowadząc działalność musisz mieć firmowe konto bankowe? Z tego wpisu dowiesz się, że w ogóle nie musisz mieć konta.
 66. Grupa na Facebooku w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - Zainteresowała Cię tematyka bloga? Chcesz otrzymywać więcej informacji tego typu? Zobacz rozwiązanie, które mam do zaoferowania.
 67. Rozliczanie samochodu w firmie w kategorii Księgowość i finanse - Posiadasz samochód osobowy i chciał(a)byś zacząć rozliczać koszty z nim związane w ramach prowadzonej działalności? Poniższy artykuł wyjaśnia jak to zrobić.
 68. Lombok – the boilerplate killer w kategorii Przybornik Javowca - Denerwuje Cię boilerplate w Javie? Zmień język programowania 😉 albo przeczytaj poniższy artykuł, poznaj Lomboka i ulżyj sobie w cierpieniu.
 69. Wywiad Grzegorza Ułana z Rafałem Baranem pracującym zdalnie z Filipin w kategorii Biuro - Praca zdalna z małej wyspy na Filipinach Link do artykułu na blogu Antyweb
 70. Jak zarabiać pieniądze nie wychodząc z domu? w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - Chciałbyś spróbować pracy zdalnej? Przeczytaj jakie masz opcje zarabiania pieniędzy jako programista nie podnosząc się z domowej kanapy.
 71. Raport finansowy za III kwartał 2016 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za III kwartał 2016 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić tym razem.
 72. Artykuł Łukasza Kotkowskiego na temat ergonomii miejsca pracy w kategorii Biuro - Kręgosłup nie sługa, czyli jak pracować przy komputerze, żeby nie zrobić sobie krzywdy Link do artykułu na blogu Spider’s Web
 73. One WordPress to rule them all w kategorii Zza kulis bloga - Chcesz wiedzieć jak blog wygląda za kulisami? W tym wpisie zdradzam pierwsze szczegóły. Sprawdź dlaczego zdecydowałem się na użycie WordPressa.
 74. Dlaczego warto zdecydować się na kwartalne rozliczanie podatków? w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Przeczytaj jakie korzyści przyniesie Ci kwartalne rozliczanie podatków i dlaczego również ja zdecydowałem się na takie rozwiązanie.
 75. Najbrzydsza pani z HR opowiada o pracy zdalnej w kategorii Biuro - Jeden z odcinków Wirtualnego klubu młodego przedsiębiorcy IT, w którym Tomasz Dziurko dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy zdalnej.
 76. Najważniejsze terminy w kalendarzu samozatrudnionego programisty w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Zapoznaj się z małą ściągą z ważnych dla programisty-przedsiębiorcy terminów. Warto się ich trzymać, aby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności.
 77. 4 polskie podcasty, obok których nie można przejść obojętnie w kategorii Programowanie, Przedsiębiorczość - Zapoznaj się z zestawieniem czterech polskich podcastów, które każdy szanujący się samozatrudniony programista powinien słuchać.
 78. Muras mądry po szkodzie, czyli jak nie zrobić sobie krzywdy przed komputerem w kategorii Biuro, Ostrzeżenia - Informatyczne eldorado #5 – Higiena pracy przy komputerze czyli jak nie zrobić sobie krzywdy pracując Link do artykułu na blogu Marcina Murasa
 79. Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia po upływie okresu preferencyjnego opłacania składek w kategorii Formalności, Ostrzeżenia - Po upływie 24-miesięcznego okresu preferencyjnego opłacania składek (tzw. małego ZUS-u) jesteś zobowiązany do zmiany kodu tytułu ubezpieczenia z 0570xx na 0510xx. Zmiany kodu tytułu ubezpieczenia dokonuje się poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania (ZUS ZWUA) i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń (ZUS ZUA) zawierającego prawidłowe dane.
 80. Rozmowa Macieja Aniserowicza z Andrzejem Krzywdą na temat pracy zdalnej w kategorii Biuro - DevTalk#07 – O pracy zdalnej z Andrzejem Krzywdą Link do 7. odcinka podcastu DevTalk
 81. Nie ucz się wszystkiego w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #002: Nie ucz się wszystkiego
 82. Podsumowanie sześciu miesięcy użytkowania biurka Varidesk Pro Plus 48 przez Tomasza Dziurko w kategorii Biuro - Varidesk – an Adjustable Standing Desk – Review Link do artykułu na blogu Tomasza Dziurko
 83. Uczymy się Apache Spark: Jacek Laskowski, edX, UC Berkeley i Databricks w kategorii Uczymy się - Apache Spark jest silnikiem do tworzenia rozproszonych aplikacji przetwarzających big data. Poznaj materiały, dzięki którym nauczysz się go od podstaw.
 84. Kilka rad i ostrzeżeń przed pułapkami stawianymi przez pracę z domu od Wojciecha Brzezińskiego w kategorii Biuro, Ostrzeżenia - Homeworking. Jak pracować w domu i nie dać się dziecku, psu i serialom? Link do wpisu opublikowanego w serwisie Logo24.pl
 85. Wybór formy opodatkowania w kategorii Formalności - Wybór formy opodatkowania to jedna z najważniejszych decyzji wpływających na ilość zaoszczędzonych pieniędzy. Przeczytaj, która będzie dla Ciebie najlepsza.
 86. Recenzja książki „4-godzinny tydzień pracy” autorstwa Szymona Stępniaka w kategorii Przedsiębiorczość, Recenzje - 4-godzinny tydzień pracy – recenzja książki Link do wpisu na blogu zdyscyplinowany.pl
 87. Raport finansowy za II kwartał 2016 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za II kwartał 2016 roku. Zobacz ile udało mi się tym razem zaoszczędzić.
 88. Nie próbuj odkrywać koła na nowo w kategorii Vademecum Juniora - Vademecum Juniora #001: Nie próbuj odkrywać koła na nowo
 89. Recenzja biurka UpWrite Desk i krzesła Ergohuman Plus autorstwa Przemysława Pająka w kategorii Biuro - Stojąco/siedzące biurko oraz ergonomiczne krzesło – najlepsza decyzja zakupowa od lat Link do artykułu na blogu Spider’s Web
 90. Zadbaj o środowisko i przestań zbierać makulaturę w kategorii Księgowość i finanse - Drukowanie wszystkich dokumentów księgowych jest dla Ciebie upierdliwe? Mam dobrą wiadomość - w większości przypadków nie musisz tego robić!
 91. Rozmowa Michała Szafrańskiego z Michałem Śliwińskim, założycielem firmy Nozbe w kategorii Biuro - WNOP 071: Model “No Office” – czyli jak zorganizować pracę zdalną w firmie bez biur – case study Nozbe Link do 71. odcinka podcastu Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy
 92. Jak poślizgnąłem się na umowie najmu na czas określony w kategorii Biuro, Ostrzeżenia - Przeczytaj o lekcji, która nauczyła mnie, że główna różnica pomiędzy umową na czas określony i nieokreślony to wcale nie czas na jaki jest ona zawierana.
 93. Pierwsza wersja mojego domowego biura w kategorii Biuro, Recenzje - Zastanawiasz się nad wyposażeniem swojego domowego biura? Przeczytaj jaki zestaw ja skompletowałem. Może, któryś element będzie odpowiadał również Tobie.
 94. Numer VAT UE jest bardziej potrzebny niż mi się wydawało w kategorii Formalności - Przeczytaj historię, która nauczyła mnie, że numer VAT UE jest potrzebny nie tylko sprzedającym towary lub usługi do firm na terenie Unii Europejskiej.
 95. Kilka nurtujących pytań na temat składek ZUS w kategorii Formalności - Co to jest podstawa wymiaru lub mały ZUS? Czy warto opłacać ubezpieczenie chorobowe? Jak zaoszczędzić na opłacanych składkach? Dowiedz się tego już teraz.
 96. Rozliczenie kosztów poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w kategorii Księgowość i finanse - Dokonał[a|e]ś zakupów związanych z planowanym rozpoczęciem działalności jeszcze przed jej startem? Sprawdź, jak możesz zmniejszyć poniesione koszty.
 97. Zmiana właściwości urzędu dla podatku VAT od 1 stycznia 2016 roku w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Od 1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa określająca nowe zasady, do którego urzędu skarbowego podatnik zobowiązany jest składać deklaracje oraz na rzecz którego urzędu powinien odprowadzać podatek VAT. Od tego momentu przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie rozliczał podatek VAT w urzędzie... Czytaj dalej →
 98. Na co przeznaczane są pieniądze ze składek wpłacanych do ZUS? w kategorii Formalności - W dzisiejszym wpisie przybliżam na co i w jakich proporcjach wydawane są pieniądze wpłacane do ZUS. Przeczytaj, żeby dowiedzieć się na co idą Twoje składki.
 99. Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS w kategorii Formalności - Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS jest obowiązkową formalnością, którą musimy dopełnić zakładając działalność gospodarczą. Dowiedz się co musisz zrobić.
 100. Raport finansowy za I kwartał 2016 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za I kwartał 2016 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić w pierwszym pełnym kwartale.
 101. Adres poczty elektronicznej w formularzu CEIDG-1 w kategorii Ostrzeżenia - Jeśli przyjdzie Ci do głowy wypełnienie pola adres poczty elektronicznej w formularzu CEIDG-1 to najlepiej stwórz sobie do tego odrębny adres email i przygotuj się na solidną porcję spamu.
 102. Wybór biura rachunkowego w kategorii Formalności, Księgowość i finanse - Wybór biura rachunkowego nie jest prostą sprawą. Przeczytaj co możesz zrobić, żeby po kilku miesiącach nie żałować dokonanego wyboru.
 103. Ostrzeżenie przed prywatnymi rejestrami przedsiębiorców w kategorii Ostrzeżenia - Cwaniaków nie brakuje. Od kilku lat trwa proceder wyłudzania pieniędzy od właścicieli nowo powstałych działalności. Przeczytaj jak nie dać się naciągnąć.
 104. Rejestracja płatnika podatku VAT w kategorii Formalności - Sprawdź, czy i kiedy opłaca Ci się płacenie dodatkowej daniny, jaką jest podatek VAT. Dowiedz się, co musisz zrobić, żeby zarejestrować się jako VAT-owiec.
 105. Przedzamcze 8 w kategorii Biuro, Recenzje - Jesteś z Torunia lub okolic? Szukasz biura dla swojej działalności? Zapoznaj się z moją opinią na temat nowo powstałego inkubator przedsiębiorczości.
 106. Raport finansowy za IV kwartał 2015 roku w kategorii Raporty - Mój raport finansowy z prowadzenia działalności gospodarczej za IV kwartał 2015 roku. Zobacz ile udało mi się zaoszczędzić w pierwszych dwóch miesiącach.
 107. Rejestracja działalności gospodarczej w kategorii Formalności - Dowiedz się, co musi zrobić programista komputerowy, żeby zarejestrować w Polsce własną jednoosobową działalność gospodarczą.
 108. Startujemy w kategorii Nieskategoryzowane - Nowy blog o prowadzeniu działalności gospodarczej, samozatrudnieniu i optymalizacji finansowej z punktu widzenia programisty komputerowego.