Fajnie, że jesteś
Mam nadzieję, że poniższy artykuł przypadnie Ci do gustu. Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do daty powstania tego wpisu. Nawet jeśli napisałem go na początku istnienia bloga, to staram się przynajmniej raz w roku przeglądać stare treści i je aktualizować. Jeżeli mimo wszystko zauważysz jakąś nieścisłość w tekście, to daj mi proszę znać w komentarzu poniżej.
Pamiętaj także, że wartość tego bloga podbijają pozostawione tu komentarze. Jeżeli temat poruszany we wpisie Cię interesuje, to polecam doczytać także komentarze do niego. Znajdziesz w nich chociażby punkt widzenia innych osób, czy dodatkowe informacje, o których ja zapomniałem lub nie wiedziałem.
Od 1 stycznia 2020 roku każda osoba płacąca podatki PIT, VAT lub CIT ma obowiązek wpłacać te zobowiązania na swój indywidualny rachunek podatkowy, zwany również mikrorachunkiem podatkowym. Idea przypisanego do danej osoby rachunku jest zbliżona do indywidualnego rachunku składkowego, który został wprowadzony dwa lata temu.
Nie ma tu jakichś nadmiernych zawiłości, czy ukrytych kruczków, a wszystko zostało ładnie opisane na stronie Portalu Podatkowego, do którego odsyłam.
Analogicznie do indywidualnego rachunku składkowego, indywidualny rachunek podatkowy opiera się o nasz identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL), a żeby go sprawdzić wystarczy skorzystać z przygotowanego generatora.
Przeczytaj także
3 stycznia 2020 at 07:47
Nie do końca w temacie, ale czy słyszał Pan o podatku dochodowym 5% dla programistów? https://itwiz.pl/jaki-sposob-programista-moze-zaplacic-5-proc-podatek-pit/
Natrafiłam na informację przypadkowo kilka dni temu i zastanawiam się czy nie zainteresować się tematem, bo jednak korzyść podatkowa jest ogromna. Dlatego pytam czy może słyszał Pan o tym/korzystał z tego?
3 stycznia 2020 at 08:08
Słyszałem wielokrotnie 🙂 Sam nie korzystam i prawdopodobnie na chwilę obecną nie skorzystam (za dużo tam haczyków jak dla mnie), ale temat wielokrotnie pojawiał się na grupie: https://www.facebook.com/groups/ProgramistaNaSwoim/search/?query=ipbox
3 stycznia 2020 at 08:14
Właśnie tych haczyków się boję oraz prowadzenia szczegółowej dokumentacji (w sensie zastanawiam się czy w ogóle sprawa jest warta świeczki). Sama nie jestem VATowcem, bo uznałam, że więcej problemów z papierologią niż korzyści finansowych. I mam obawy, że tutaj mogłoby być podobnie. Z grupy FB niestety nie skorzystam, bo jak pozbyłam się konta na FB 4 lata temu, to nie zamierzam go znowu zakładać 😉
W każdym razie, bardzo dziękuję za odpowiedź.
5 stycznia 2020 at 09:02
VAT, to jest mały pikuś w porównaniu z IPBOXem 🙂 I z VAT-em sytuacja jest jasna – nie ma tu problemu, czy kiedy go opłacać.
Jeżeli chodzi o IPBOX, to z finansowego punktu widzenia jak najbardziej może być opłacalne – schodzisz z podatku 19% na 5%, ale ulga nie jest przeznaczona dla każdego programisty, a jej celem jest działalność badawczo-rozwojowa. Dlatego też jest dużo więcej papierkowej roboty, konieczność interpretacji indywidualnych, jeżeli nie chcemy wpaść w kłopoty, itp. Szeroki temat.
7 stycznia 2020 at 07:44
W moim przypadku korzyść byłaby mniejsza, bo z 17% na 5% (co i tak byłoby sporo, gdyby dało się z tego skorzystać). Przeczytałam prawie połowę tych „Objaśnień” (do „Podręcznika Frascati” jeszcze nawet nie dotarłam) i coraz mniej mi się to podoba…. Wygląda na to, że to prawo z którego nie da się skorzystać.