_faq_### to zbiór odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania, które pojawiły się w komentarzach pod artykułami na blogu oraz na grupie na Facebooku. Wszystkie dotychczas opublikowane odpowiedzi znajdziesz pod dedykowanym tagiem.
Pytanie absolutnie analogiczne do tego sprzed tygodnia. Tym razem jednak, zastanawiamy się, czy nie mając odpowiednio wydzielonego miejsca w mieszkaniu z przeznaczeniem na biuro możemy rozliczyć koszty z nim związane (biurko, fotel, lampka, monitor, itp.)?
Sytuacje mieszkaniowe są różne. Nie każdy może pozwolić sobie na przekształceniem całego pokoju na biuro i wyłączyć takie pomieszczenie z codziennego użytku domowego. Formalnie, to tylko takie podejście jest dla urzędników klarowne i pozwala jasno rozliczać koszty eksploatacyjne (np. czynsz, czy prąd) w działalności z uwzględnieniem proporcji powierzchni biura, do powierzchni całego mieszkania.
Część osób, w tym ja, świadomie rezygnuje z wydzielania całego pomieszczenia i odpuszcza rozliczanie części kosztów eksploatacyjnych. Nie oznacza to, że pracuję na leżąco w kuchni, czy na stojąco w sypialni. Ja też mam swój kawałek podłogi, który odpowiednio wyposażyłem. I takie wyposażenie w kosztach rozliczyłem. Taka też jest moja odpowiedź: można 🙂
Po uzasadnienie odsyłam do poprzedniego artykułu. Tam przytoczyłem definicję i na jej podstawie wyjaśniłem dlaczego tak uważam. Tu uzasadnienie jest zupełnie identyczne.
PS. Więcej na temat kosztów uzyskania przychodu programisty przeczytasz w dedykowanym wpisie.
1 grudnia 2021 at 12:11
Cześć!
Mam pytanie, napisałeś, że świadomie zrezygnowałeś „z wydzielania całego pomieszczenia i odpuszczasz rozliczanie części kosztów eksploatacyjnych”. Zastanawiałem się nad tym jakie są plusy i minusy tego rozwiązania. Czy jesteś w stanie mi wymienić kilka? 🙂
Pozdrawiam!
1 grudnia 2021 at 12:18
Cześć!
Na początek rzuć okiem na ten, bardzo świeży, wątek komentarzy.
To powinno Ci nieco rozjaśnić sytuację.
TLDR: plusy to możliwość rozliczania większej ilości kosztów, minusy to niejasność przepisów i potencjalnie wyższy podatek o nieruchomości za wydzieloną część.
Pozdrawiam!
1 grudnia 2021 at 12:21
Super, serdeczne dzięki! Już biorę się za lekturę 😉
Sam właśnie uciekam z UoP od nowego roku i szukam najlepszej możliwej optymalizacji podatkowej 🙂 Fajnie, że stworzyłeś miejsce, gdzie można się wymieniać taką wiedzą! Tak trzymaj! 🙂
1 grudnia 2021 at 12:29
Dzięki za miłe słowa 🙂 Powodzenia w takim razie! I pytaj, gdyby Cię coś nurtowało.