Fajnie, że jesteś
Mam nadzieję, że poniższy artykuł przypadnie Ci do gustu. Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do daty powstania tego wpisu. Nawet jeśli napisałem go na początku istnienia bloga, to staram się przynajmniej raz w roku przeglądać stare treści i je aktualizować. Jeżeli mimo wszystko zauważysz jakąś nieścisłość w tekście, to daj mi proszę znać w komentarzu poniżej.
Pamiętaj także, że wartość tego bloga podbijają pozostawione tu komentarze. Jeżeli temat poruszany we wpisie Cię interesuje, to polecam doczytać także komentarze do niego. Znajdziesz w nich chociażby punkt widzenia innych osób, czy dodatkowe informacje, o których ja zapomniałem lub nie wiedziałem.
Kilka tygodni temu, całkowicie dla zabawy, stworzyłem prostego bota publikującego zdjęcie losowej minifigurki LEGO na dedykowane konto na Twitterze. Chciałem po prostu sprawdzić ile wysiłku i pieniędzy wymaga przygotowanie takiego automatu. Okazało się, że od strony programistyczno-DevOpsowej trzeba bardzo niewiele, a pieniędzy nie trzeba wcale.
Tweepy + Heroku
Punktem wyjścia były dla mnie dwa artykuły:
Problemy i rozwiązania (lub ich brak)
Nie obyło się bez drobnych przeszkód:
- Okazało się, że na chwilę obecną nie da się stworzyć konta na Twitterze po prostu przy pomocy adresu email. Trzeba wykorzystać konto Google, Apple lub numer telefonu. Ja użyłem jakieś fikcyjne konto Google, które założyłem w przeszłości.
- Na tym nie kończą się problemy z kontami. Konto deweloperskie na Twitterze można założyć tylko w połączeniu z kontem Twittera, na którym mamy zweryfikowany numer telefonu. A że swój prywatny numer mam już połączony z innym kontem, to żeby rozwiązać problem musiałem nabyć dodatkowy numer i z niego skorzystać.
Zaobserwowałem, że ten serwis imitujący crona raz na dobę przyspiesza o kilka minut. W moim przypadku nie mam potrzeby i nie planuję rozwiązywać tego problemu. Obstawiam, że może mieć to coś wspólnego z darmową wersją Heroku i jakimś restartem maszyny z tym związanym. Problem zaobserwowany dla zadania typu „interval”. Po zmianie na typ „cron” zniknął.
Jak to zrobić inaczej?
Masz jakiś pomysł jak stworzyć podobnego bota w inny prosty i bezpłatny sposób? Może być w czymś innym niż Python. Jeśli tak, to podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu poniżej.
Przeczytaj także
12 listopada 2021 at 05:40
Ciekawe, ale gdzie finalny kodzik? 🙂
12 listopada 2021 at 11:58
Nie było się zbytnio czym chwalić 😉
Tak naprawdę ograniczyło się do:
Co jest dobrze opisane w https://realpython.com/twitter-bot-python-tweepy/
12 listopada 2021 at 12:18
Bardziej chodziło mi o losowanie zdjęcia z puli itp. 😉
12 listopada 2021 at 12:46
A to tu musiałbym zrobić porządek, zanim pokazałbym to publicznie 😉
Zdradzę jedynie, że skorzystałem z Rebrickable API.