_faq_### to zbiór odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania, które pojawiły się w komentarzach pod artykułami na blogu oraz na grupie na Facebooku. Wszystkie dotychczas opublikowane odpowiedzi znajdziesz pod dedykowanym tagiem.
Jak dowiedzieliśmy się od Jakuba, ulgę IP Box można zastosować tylko do wynagrodzenia związanego ze sprzedażą autorskich praw majątkowych.
Na Grupie, od czasu do czasu, pojawia się pytanie o procent czasu wliczany jako pracę kwalifikującą się do ulgi IP Box. Odpowiedzią nie jest 42 🙂
W moim przypadku jest tak, że ja ów procent obliczam na bieżąco na podstawie karty pracy. Tę przygotowuje m.in. na podstawie danych z systemu do zarządzania projektem. Ciekawostką jest to, że przy ubieganiu się o zwrot nadpłaconego podatku za 2019 rok dowiedziałem się (od pracowników urzędu skarbowego, pod który podlegam), że procent powinienem obliczać miesięcznie, a nie rocznie. I od roku 2021 obliczam już średnią miesięczną. Na szczęście dla lat 2019 oraz 2020 pozwolono mi zostawić średnią roczną i nie musiałem wszystkiego obliczać od nowa. Chociaż wiem, że w niektórych urzędach średnia roczna nie przeszkadza.
A odpowiadając na pytanie, to w moim przypadku ilość pracy związanej ze sprzedażą autorskich praw majątkowych oscyluje w przedziale 80-90 procent, w zależności od miesiąca. Z tym, że ja akurat siedzę w startupie z małym zespołem zdalnych programistów, gdzie ilość spotkań (nawet tych online) jest ostatnio redukowana do minimum, a większy nacisk jest na rozwój produktu. Wydaje mi się, że w przypadku większej ilości spotkań i zwiększonej komunikacji te procenty spadłyby bardziej w okolice 70-85.
Podobne odpowiedzi padały pod grupowymi postami. Ale oprócz nich pojawiały się również komentarze osób, mających tak sformowane umowy (lub tak obrane podejście do tematu), że wynagrodzenie ustalone w umowie dotyczy wyłącznie sprzedaży autorskich praw majątkowych i ulgę IP Box stosują do 100% związanych z tym dochodów.
Jak to wygląda u Ciebie? Daj znać w komentarzu poniżej.
PS. Więcej informacji na temat ulgi IP Box znajdziesz w tym artykule.
24 kwietnia 2023 at 11:28
Czy jeśli mam np. 80% poświęcone na rzeczy związane z IP BOX to czy koszty także powinny mieć taki sam współczynnik? Czy może jednak być tak że w przychodzie kwalifikuję 80% ale 100% paliwa jako koszt
27 kwietnia 2023 at 05:06
Ta proporcja dotyczy zarówno przychodów jak i kosztów, więc w tym przypadku 80%
19 marca 2022 at 01:43
Ja w ramach JDG i tak prowadzę dość dokładną kartę pracy dla kontrahenta (godzinowe rozbicie zadań). Od razu w Excelu podliczam, co się kwalifikuje do IPBOX, a co nie. I mi średnio wychodzi ok 75-85% (zależnie od miesiąca i projektu, bo te też się zmieniają). Do tego za każdym razem exportuję taski z JIRY do pdf-ów i trzymam na dysku na wypadek kontroli. W pierwszym roku (czyli już rozliczając 2019 r) musiałem ściągać te pdfy za cały rok… polecam to jednak robić na bieżąco – niewiele pracy, a systematyczność tutaj popłaca 😉
21 marca 2022 at 07:31
Popieram 🙂
14 grudnia 2021 at 13:13
Tester automatyczny 70%
23 sierpnia 2022 at 15:33
Hi Marek, Did you get positive interpretation?
14 grudnia 2021 at 11:24
Samodzielne kalkulowanie przychodu z kwalifikowanego IP jako iloczynu przepracowanych jednostek czasowych przy tworzeniu danego programu i stawki wynagrodzenia za tę jednostkę czasu jest zbyt daleko idącym uproszczeniem. Tak zaprowadzona ewidencja może zostać uznana za nierzetelną, bo zadeklarowane kwoty nie znajdują odzwierciedlenia w żadnych ustaleniach z kontrahentem. Nie jest to również, wbrew obiegowym opiniom, sposób na wyliczenie kwalifikowanego dochodu zawartego w globalnej cenie usługi. KIS nie aprobuje tej metody: https://ipbox.info.pl/strefa-wiedzy/blog/czas-pracy-tworczej-ewidencja-ip-box
Fakt, na ten moment czynności sprawdzające idą gładko i lokalne urzędy w większości przypadków nie wnikają skąd podatnik przyjął 83, czy 85 procent. Pamiętajmy jednak, że US może wrócić, a kontrolę przeprowadzą już lepiej przygotowani merytorycznie urzędnicy. Dlatego najbezpieczniejszą metodą jest wyodrębnienie honorarium autorskiego na poziomie umowy, albo w innych – potwierdzonych przez kontrahenta dokumentach. Dopiero taka dokumentacja zyska walor obiektywnego dowodu, którego nie mają samodzielnie (czyt. swobodnie) opracowane rejestry, karty czasu pracy, kalkulacje itp.
14 grudnia 2021 at 12:21
Bardzo dziękuję za rzetelny komentarz.
Chciałbym jednak zwrócić uwagę na trudność formy przekazu… Już pierwsze zdanie:
musiałem przeczytać kilka razy, żeby dodać dwa do dwóch i zrozumieć.
Nie jesteśmy na sali sądowej, a na blogu ProgramistaNaSwoim.pl i komentarze tu kierowane są do ludzi 😉
Zatwierdzam komentarz, bo doceniam wkład. Nie mniej jednak widzę, że to już trzeci w podobnym tonie, przez który trudno przebrnąć.
Polecam zerknąć na treści oraz komentarze publikowane np. przez Jakuba lub Mateusza. Niby branża podobna, a sposób przekazu zupełnie inny.
14 grudnia 2021 at 22:56
Zgadza się, ale budowanie tej łatwej i przyjemnej w odbiorze formy przekazu nie powinno opierać się na pomijaniu nieco bardziej skomplikowanych, a jakże istotnych aspektów. Trend przedstawiania wszelakich patentów optymalizacji podatkowej przez pryzmat różowych okularów prowadzi do zbyt liberalnego interpretowania przepisów. W moim odczuciu, ze względu na przedmiot i wagę omawianych zagadnień, nie ma miejsca na luz interpretacyjny. W kontekście komentowanego wpisu, lansowane są metody obarczone bardzo grubym marginesem błędu, a opisana procedura ustalania kwoty dochodu podlegającego uldze IP Box nie ma podstaw prawnych. Tymczasem wielu czytelników przyjmuje ją za pewnik. Podobnie w przypadku artykułu dot. ryczałtu 8,5-proc., z perspektywy praktyka uważam, że zbyt pochopne wnioski wyprowadzane są z wybiórczych analiz.
14 grudnia 2021 at 23:01
To bardzo mądry komentarz.
14 grudnia 2021 at 11:20
Wszystko zależy właśnie od ewidencji projektowej (zadań i czasu), ale dobrze robić drobne fluktuacje na przestrzeni miesięcy i nie trzymać się sztywno np. 90%.
Miałem kiedyś Klienta, który uparł się, że 100% rozliczy w tym bonus roczny. Na szczęście US pozwolił dokonać korekty 😉
Żeby wrzucić 100% trzeba mieć odpowiednie zapisy w umowie koniecznie.
Z pozdrowieniami,
14 grudnia 2021 at 10:20
W 2020 miałem 86%
W 2021 będzie jakieś 83%