Fajnie, że jesteś
Mam nadzieję, że poniższy artykuł przypadnie Ci do gustu. Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do daty powstania tego wpisu. Nawet jeśli napisałem go na początku istnienia bloga, to staram się przynajmniej raz w roku przeglądać stare treści i je aktualizować. Jeżeli mimo wszystko zauważysz jakąś nieścisłość w tekście, to daj mi proszę znać w komentarzu poniżej.
Pamiętaj także, że wartość tego bloga podbijają pozostawione tu komentarze. Jeżeli temat poruszany we wpisie Cię interesuje, to polecam doczytać także komentarze do niego. Znajdziesz w nich chociażby punkt widzenia innych osób, czy dodatkowe informacje, o których ja zapomniałem lub nie wiedziałem.
8 lipca 2019 at 09:31
Czy jeżeli usługi są wykonywane osobiście u klienta lub w miejscu wskazanym przez klienta a zatem wybrana w formularzu jest opcja „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej” to czy istnieje możliwość odliczania wydatków związanych z działalnością z miejsca zamieszkania gdzie np. wystawiane są faktury, prowadzona korespondencja itd?
W miejscu tym nie są świadczone usługi i przyjmowani klienci ale jednak służy za miejsce do organizacji i przygotowywania do realizacji usług.
9 lipca 2019 at 08:43
Odpowiem jak profesjonalista: to zależy 🙂 Zależy o jakich kosztach myślisz. Jeżeli o krześle, biurku, lampce itp, to takie koszta przejdą zawsze – bo w każdym przypadku musisz mieć gdzie siedzieć. Jeżeli myślisz jednak o rozliczaniu prądu, wody, kosztów remontu, czy temu podobnych, to tu musisz mieć jasno wydzieloną część mieszkania tylko dla firmy i tu często jest więcej zamieszania.
29 maja 2019 at 19:43
Mam taką małą zagwostkę związaną z adresami.. wygląda następująco. Chcę otworzyć 1 osobową DG. Niedawno przeprowadziłem się do Warszawy z Rzeszowa gdzie jestem zameldowany we własnym mieszkaniu (które w ciągu 1 roku chcę sprzedać) i aktualnie mieszkam w mieszkaniu wynajmowanym w Warszawie. W aktualnym wniosku CEIDG-1 należy podać adresy:
– zamieszkania
– Adresy związane z DG: do doręczeń i prowadzenia działalności gospodarczej (można zaznaczyć ze nie ma stałego miesjca)
Teraz moje pytanie, czy mogę za adres zamieszkania podać adres rodziców w Rzeszowie (za umową użyczenia) a adres do doręczeń na wynajmowanie mieszkanie w Warszawie? Wynajmujący nie chcę za bardzo wyrazić zgody na prowadzenie działalności w jego mieszkaniu także myślę jak to obejść. Gdzie w takim przypadku będę się rozliczał z US? I na jaki adres pobierać i wystawiać faktury?
30 maja 2019 at 19:37
Po pierwsze polecam zajrzeć na grupę na Facebooku:
https://www.facebook.com/groups/ProgramistaNaSwoim/search/?query=zamieszkania
Tam było już kilka przypadków omawianych – może któryś będzie podobny do Twojego.
IMHO to, że wynajmujący nie che się zgodzić na prowadzenie DG, nie znaczy to, że nie możesz podać tego miejsca jako miejsce zamieszkania (ten adres jest związany z Tobą, a nie z DG). Nie wiem tylko jak to jest później z tą ewentualną kontrolą przy rejestracji VAT. Ale jeżeli masz umowę wynajmu, to nie powinno być problemu. Zaznaczam jednak, że trochę tu „gdybam”, bo ja zakładałem DG przed tymi wszystkimi zmianami z adresami, więc nie przeszedłem tego na własnej skórze. Także jeszcze raz – odsyłam do grupy.
24 października 2018 at 13:58
Czy jeżeli nie podamy adresu stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, to nasz adres zamieszkania nie będzie podawany w wyszukiwarce CEDIG?
Inaczej: jak nie wystawiać swojego adresu domowego jako powszechnie dostępnego w CEDIG?
24 października 2018 at 14:37
Bardzo dobre pytanie.
Z tego co widzę, obecnie w wynikach wyszukiwania ( https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx ) wyświetlane są:
– Stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej
– Dodatkowe stałe miejsca wykonywania działalności gospodarczej
– Adres do doręczeń
Więcej nie widzę.
Adres do doręczeń jest jedynym wymaganym, więc podejrzewam, że jeżeli tam nie wrzucisz adresu zamieszkania, tylko jakiś inny, to nie pojawi się on publicznie. Nie daję jednak gwarancji, czy to jest jedyne źródło wyciągania danych z CEIDG.
24 października 2018 at 19:01
Chciałabym dostawać _doręczenia_ na adres zamieszkania, ale jednoczśnie nie informować całego świata, gdzie mieszkam. No dobra, cały swiat się nie dowie. Ale teoretycznie będzie mógł się dowiedzieć każdy, kto zada sobie odrobinę trudu.
Piotrze, dzięki za odpowiedz i za Twojego bloga!
25 października 2018 at 07:09
Bardzo proszę 🙂
A może skrytka pocztowa dla firmy: https://www.poczta-polska.pl/paczki-i-listy/odbior/skrytka/ ? Nigdy na to nie patrzyłem i minus pewnie jest taki, że nikt Ci nie powie, że do skrytki coś wpadło, ale może regularny spacerek na pocztę jest rozwiązaniem jeżeli bardzo zależy Ci na ukryciu adresu.
13 kwietnia 2019 at 17:17
Szkoda, że nie ma powiadomień w skrytkach Poczty Polskiej. Ale to rozwiązanie bardzo ekonomiczne (30 zł za założenie i potem darmowe).
Są jeszcze wirtualne biura i skrytki pocztowe nie z Poczty Polskiej. To są już bardziej płatne rozwiązania (abonament), ale wtedy mamy powiadomienia SMS o przesyłce (albo za dodatkową opłatą nawet skany).
Jeszcze jako ciekawostka, jak nie poda się adresu wykonywania działalności, to standardowa kontrola skarbowa przychodzi na adres zamieszkania (bo przecież nie mogłaby by przyjść na adres do doręczeń, bo może to być skrytka).
Źródło informacji, że przychodzą na adres zamieszkania: https://subiektywnieofinansach.pl/urzednicy-postanowili-ulatwic-zycie-drobnym-przedsiebiorcom-a-banki-co-na-to-bankom-sie-nie-chce-bo-taka-firma-to-nie-firma/#comment-29523
15 kwietnia 2019 at 10:49
Dzięki za te informacje! Przydadzą się niejednemu.
22 czerwca 2018 at 12:02
Jakieś wieści jak wygląda kontrola VAT-R w przypadku „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej” i czy jest to dopuszczalne przy programowaniu/grafika?
I jaki adres firmowy wówczas widnieje jako oficjalny jeśli mamy brak stałego miejsca?
22 czerwca 2018 at 13:28
Podpytywałem niedawno Patrycję, która jest autorką jednego z ostatnich wpisów – jeden z jej klientów po zaznaczeniu tego miał kontrole rejestracji VAT po prostu pod adresem korespondencyjnym.
Czy jest możliwe dla programisty/grafika – TAK.
W CEIDG nie masz czegoś takiego jako „oficjalny” adres. Masz „Stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej”, „Dodatkowe stałe miejsca wykonywania działalności gospodarczej” i „Adres do doręczeń”. W zależności od tego co podasz, to masz wyświetlane.
22 czerwca 2018 at 13:38
Czyli jeśli nie mamy stałego miejsca wówczas pozostaje tylko adres do doręczeń i ten powinien być adresem firmy na fakturach itp.?
22 czerwca 2018 at 14:01
Na to wygląda 🙂 Co do faktur, to z tego co kojarzę prawo nie określa jaki to ma być adres – ważne, żeby był w CEIDG.
22 czerwca 2018 at 14:12
A czy w formularzu VAT-R nie trzeba podać osobno siedziby firmy etc.?
22 czerwca 2018 at 23:18
Racja! Tylko, że zakładając jednoosobową działalność gospodarczą podajesz tam tylko adres Twojego zamieszkania. Bo to właśnie adres zamieszkania określa urząd skarbowy, pod który podlegasz. Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie pod tym adresem nastąpi weryfikacja (do sprawdzenia).
23 lipca 2018 at 06:38
Na czym polega kontrola rejestracji VAT? Tzn. jakie istnieje ryzyko w przypadku podania adresu do doręczeń w wynajętym mieszkaniu? Właśnie stoję przed tym problemem. Będę pracować u klienta. Może jednak bezpieczniej zapłacić za wirtualne biuro?
24 lipca 2018 at 07:42
Zerknij w komentarze do wpisu: https://programistanaswoim.pl/rejestracja-platnika-podatku-vat/
Z tego co się orientuje to US będzie chciał potwierdzić, że nie jesteś firmą-krzak i poproszą Cię o prawo do lokalu. W tym przypadku będzie to umowa najmu. To powinno wystarczyć. Oczywiście musisz sprawdzić, czy w umowie najmu nie masz przypadkiem zakazu zakładania DG w tym mieszkaniu…
5 czerwca 2018 at 03:00
świetna wiadmość, właściciele nieruchomości będą płakać
25 maja 2018 at 06:05
Pytanie co z klauzulą „Osoba, której wpis dotyczy, posiada tytuł prawny do nieruchomości, których adresy są wpisywane do CEIDG. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”
Nadal potrzebujemy aktu notarialnego, ew oświadczenia, że osoba, która wynajmuje nam mieszkanie zgadza się na prowadzenie przez nas DG?
25 maja 2018 at 11:24
Rozumiem, że myślisz o kontrolach w ramach rejestracji jako podatnik VAT? Jeszcze nic nie wiem na ten temat… i podejrzewam, że część z urzędników jeszcze nie wie jak to ugryźć.
25 maja 2018 at 15:16
Tak, dokładnie. Kilku moich znajomych miało podobny problem co ja teraz, jeszcze przed wprowadzeniem ustawy 30 kwietnia. Jestem ciekaw jak to będzie teraz wyglądać, także jak się czegoś dowiesz to machnij wpis 😀
26 maja 2018 at 21:12
No, zobaczymy co z tego wyniknie 😉
10 stycznia 2019 at 09:53
Cześć, Czy masz już jakiś dodatkowy feedback w tej sprawie? 😉
10 stycznia 2019 at 10:07
Nie, ja nic dodatkowego nie mam. Jeżeli temat Cię interesuje, to może podpytaj tutaj: https://www.facebook.com/groups/ProgramistaNaSwoim/