Jeśli jesteś z Torunia lub okolic, planujesz rozpocząć działalność gospodarczą i szukasz biura lub biurka dla siebie, to szczerze mogę Ci polecić Regionalny Inkubator Przedsiębiorczości prowadzony przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Od razu chciałbym zaznaczyć, że za to polecenie nie otrzymuję żadnych profitów. Sam korzystałem z niego kilka miesięcy, przetestowałem na własnej skórze i z czystym sumieniem mogę rekomendować go każdemu, kto ceni sobie ciszę i spokój w trakcie wykonywania swojej pracy.

Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości zaczęły działać z początkiem października 2015 roku. Oprócz inkubatora w Toruniu otwarte zostały jednocześnie inkubatory w BydgoszczyWłocławku. Na temat dwóch ostatnich nie wiem praktycznie nic. Ten toruński udało mi się całkiem dobrze poznać.

Plusy

Toruński inkubator mieści się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Przedzamcze 8, która jest częścią słynnej Toruńskiej Starówki. Jest to jednak jedna z tych bocznych uliczek, do których nie dociera gwar ulicy Szerokiej. Ze względu na to, że inkubator wystartował całkiem niedawno i nie zdążył się jeszcze dobrze zareklamować (pierwszą reklamę usłyszałem w radio 26 stycznia), to nie korzysta z niego na chwilę obecną zbyt wiele firm (w odróżnieniu od Exea Smart SpaceBusiness Link, w których trzeba czekać na zwolnienie się miejsca). Małe obłożenie powodowało, że do mojego biura docierały jedynie sporadyczne, pojedyncze głosy. Budynek ma 3 kondygnacje, a każda z nich posiada dwa skrzydła oddzielone solidnymi drzwiami. Przypuszczam więc, że nawet gdy wszystkie dostępne biura (jest ich 26 o powierzchni od 10 do 24 metrów kwadratowych) zostaną wynajęte, to hałas nie powinien stanowić problemu. Oprócz biur, na poddaszu dostępne jest również 16 stanowisk w przestrzeni open space.

Jak to ze starymi kamienicami bywa, wysokość pomieszczeń w inkubatorze to około 4,5 metra. Dzięki temu nawet najmniejsze z biur, które z resztą miałem ja, nie wydaje się klaustrofobiczne. Budynek został wyposażony w klimatyzację, którą można ustawić indywidualnie w każdym pomieszczeniu. O jej skuteczności niewiele mogę powiedzieć, bo nie miałem okazji jej przetestować. W przeciwieństwie do ogrzewania. Te spokojnie dawało radę nawet przy minus 15 stopniach Celsiusza na zewnątrz.

Regionalny Inkubator Przedsiębiorczości w Toruniu

Regionalny Inkubator Przedsiębiorczości w Toruniu

Z wynajmu powierzchni może skorzystać każdy przedsiębiorca, nie tylko ten, który dopiero startuje. Prowadzący swoją działalność krócej niż 2 lata mogą dodatkowo liczyć na preferencyjne stawki na podstawie pomocy de minimis. Oprócz tego każde biuro może zostać wyposażone w sprzęt biurowy i komputerowy, w zależności od potrzeb wynajmującego. W cenę wliczony jest również nielimitowany dostęp do internetu. Nie znam dokładnych prędkości, ale śmigał (przypuszczam, że było to połączenie światłowodowe) i nie zawodził.

Jeśli chodzi o personel, to tu również duży plus. Żadnego narzucania się, zawsze gotowi pomóc, zawsze można było się dogadać.

Minusy

Jedyny minus jaki odnotowałem, to brak bezpłatnego parkingu bezpośrednio pod budynkiem inkubatora. W okolicy są parkingi Podstrefy A w Strefie Płatnego Parkowania (koszt 300 zł/m-c) lub prywatne parkingi kilkaset metrów dalej (koszt około 200 zł/m-c). Znalazłem jednak na to całkiem rozsądne rozwiązanie. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w obrębie Starówki miasto przygotowało możliwość wykupienia abonamentu ulgowego w Podstrefie B. Koszt takiego abonamentu, to 75 złotych miesięcznie, a najbliższa Podstrefa B mieści się w odległości 6 minut pieszo od inkubatora, na ulicy Piastowskiej. Jeśli ktoś nie musi lub nie ma możliwości dojeżdżać samochodem, to też nie ma na co narzekać. Starówka jest bardzo dobrze skomunikowana, a do najbliższego tramwaju, czy autobusu jest 5 minut pieszo.

Wnioski

Jak widać, plusów nowo powstałego inkubatora jest znacznie więcej niż minusów, a istniejące niedogodności daje się zniwelować przy odrobinie sprytu. Z tego właśnie względu polecam Przedzamcze 8 każdemu, kto szuka dobrego miejsca na prowadzenie swojej działalności.

Więcej na temat Regionalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości (nie tylko tego toruńskiego) dowiesz się ze strony Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.

Bądź na bieżąco!

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
Uwaga! Jeżeli w ciągu 24-godzin od zapisania się na listę mailingową nie otrzymasz wybranego przez siebie prezentu to skontaktuj się ze mną.

Zgoda? Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci starannie wyselekcjonowanych informacji marketingowych. Powyższe dane są przechowywane w systemie MailChimp i nie są udostępniane nikomu więcej.

lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 37 102,41 zł, więc jak widzisz jest już co pokazać, ale do celu nadal sporo brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Szczególnie gorąco zachęcam do wsparcia poprzez serwis Patronite, ale jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z wymienionych opcji, to serdecznie Ci za to DZIĘKUJĘ!

Picture Credits
  • prywatne archiwum
Tribute to Patrons