Kuba, którego powoli muszę zaczynać nazywać etatowym recenzentem kursów programistycznych (albo znajdę mu jakąś ładną angielską nazwę, żeby mu było miło), atakuje ponownie 😉


Pamiętacie kurs (z portalu StrefaKursów.pl) uczący podstaw Spring Framework autorstwa Pawła Ćwika? Niedawno miałem przyjemność ukończyć kolejny przygotowany przez niego kurs. Tym razem była to nauka Javy na poziomie średnio zaawansowanym.

Struktura

Kurs składa się z 4 opisanych poniżej części.

Wielowątkowość

Zaczyna się standardowo: rozszerzanie klasy Thread lub implementacja interfejsu Runnable. Są to rzeczy, która zazwyczaj pojawia się w kursach podstawowych Javy. Dalej robi się trochę ciekawiej, bo dochodzą Executory. Natomiast esencją tego modułu są interfejsy Collable oraz Future, czyli nowsze metody tworzenia wątków.

Persystencja danych

Tutaj zrozumiesz zagadnienia takie jak: JDBC, JPA (i jej implementacja, czyli Hibernate) oraz JPQL. Dzięki temu, będziesz potrafił(a) wykorzystać w swoim projekcie relacyjną bazę danych oraz skorzystać z mapowania obiektowo-relacyjnego.

Programowanie funkcyjne

Równie przydatna część kursu, w której nauczysz się kilku ficzerów z Javy 8, czyli wyrażeń lambda oraz strumieni. Nie będziesz miał(a) problemu z odpowiedzią na pytania na czym polega programowanie funkcyjne, czym są wyrażenia lambda, interfejs funkcyjny oraz jak ich używać w połączeniu ze strumieniami.

Moduły

Natywne wsparcie dla modułów to nowość w Javie 9. W tym dziale zdobędziesz podstawową wiedzę w tym temacie.

Co mi dał ten kurs?

Jako początkującemu programiście Java, kurs pozwolił przede wszystkim usystematyzowanie wiedzy z danych zagadnień. W projekcie, w którym obecnie pracuję używamy wielowątkowości na podstawie Collable oraz Future. Dzięki temu kursowi, mogłem lepiej zrozumieć co dzieje się w systemie i jak to działa. Persystencja danych to coś niezbędnego w pracy programisty, a programowanie funkcyjne ułatwia pisanie kodu oraz jego czytelność. Obie te rzeczy miałem już okazję wykorzystywać w projektach, a mimo to w kursie znalazło się coś czego nie wiedziałem lub czego w pełni nie rozumiałem i mogłem tą wiedzę uzupełnić.

Moja opinia o kursie i komu go polecam

Uważam, że kurs jest bardzo solidny i trzyma poziom kursu Springa. Widać, że autor wie o czym mówi, a do tego przekazuje wiedzę w sposób zrozumiały. Obstawiam, że kurs przyda się osobom, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem w Javie, poznali podstaw tego języka i chcieliby zdobyć wiedzę z zagadnień, które wykorzystywane są praktycznie oraz osobom, które miały już styczność z tymi tematami, ale chcieliby swoją wiedzę usystematyzować. Wiedza z kursu przydaje się zarówno w pracy jak i na rozmowach rekrutacyjnych, więc inwestycja na pewno nie pójdzie na marne.

Czego mi zabrakło?

Osobiście zabrakło mi jednego dużego projektu, w którym można by wykorzystać wszystkie te zagadnienia i rozwijać go w ramach tego kursu. Lepiej uczy mi się właśnie w takiej formie, bo wymaga ona większego skupienia podczas oglądania kursu (z możliwością równoległego tworzenia projektu wraz z prowadzącym). Jednak to już kwestia gustu i własnych preferencji.


20% zniżki na dowolny kurs

Jeżeli chciał(a)byś skorzystać z kursu Kurs JAVA średniozaawansowany lub dowolnego innego kursu z oferty portalu StrefaKursów.pl to masz ku temu najlepszą okazję. Tylko do końca września korzystając z jednego z poniższych linków:

oraz kodu zniżkowego Java20 wszystkie kursy otrzymasz 20% taniej!

Bądź na bieżąco!

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
Uwaga! Jeżeli w ciągu 24-godzin od zapisania się na listę mailingową nie otrzymasz wybranego przez siebie prezentu to skontaktuj się ze mną.

Zgoda? Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci starannie wyselekcjonowanych informacji marketingowych. Powyższe dane są przechowywane w systemie MailChimp i nie są udostępniane nikomu więcej.

lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 34 228,77 zł, więc jak widzisz jest już co pokazać, ale do celu nadal sporo brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Szczególnie gorąco zachęcam do wsparcia poprzez serwis Patronite, ale jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z wymienionych opcji, to serdecznie Ci za to DZIĘKUJĘ!

Picture Credits
  • „certyfikat” generowany po ukończeniu kursu
Tribute to Patrons