Poniższy temat został przeze mnie już wcześniej poruszony na moim personalnym blogu we wpisie Jest tu jakiś cwaniak?. Był to drugi mini-artykuł w tematyce działalności gospodarczej, który tam umieściłem. Omawiana sprawa jest jednak na tyle poważna, że warto żeby dotarła do jak najszerszego grona i nie została zamieciona pod dywan. Dlatego też zgodnie z wcześniejszym założeniem opiszę ją również na tym blogu.

Uwaga na cwaniaków!

Gdy już postanowisz założyć własną działalność gospodarczą i zarejestrujesz ją w CEIDG, to od razu musisz mieć się na baczności. Moja działalność nie zdążyła się jeszcze formalnie rozpocząć, a już otrzymałem jeden podstępny list, który możesz zobaczyć poniżej.

200 złotych za wpis do CEODG

Jak to w Polsce często bywa, zawsze znajdzie się jakiś cwaniak (i to nie jeden), który chce łatwo zarobić na niewiedzy innych. W tym przypadku mamy do czynienia z „firmami prowadzącymi prywatne rejestry przedsiębiorców”. Żeby zostać wpisanym do takiego „rejestru” musisz dokonać opłaty w okolicy 200-300 zł.

Jak widać na powyższym zdjęciu w tym przypadku napisała do mnie CEODG (Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej). Jeśli tylko rzucisz okiem na treść listu, to może wydawać się ona wiarygodna. Jest mowa, że ma to coś związek z CEIDG, rzucane są jakieś paragrafy, ustawy. Wszystko po to, żeby przeciętny Kowalski się nie zorientował, że jest robiony w balona. Jeśli przyjrzysz się dokładnie, zobaczysz wysoki poziom przebiegłości – na liście nie ma żadnego nazwiska osoby związanej z CEODG. Jest jedynie podpis, którego nie da się odczytać.

W internecie można znaleźć wiele ostrzeżeń na ten temat (m.in. tutaj lub tutaj). Gdy jednak nie wiesz o istnieniu takiego procederu, to możesz się zdziwić wyciągając kolejny tego typu list ze skrzynki.

To nie jedyny przypadek

Dwa tygodnie później otrzymałem analogiczny list. Tym razem z CED (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych, ul. Marszałkowska 115, 00-102 Warszawa). Treść bardzo podobna. Do zapłaty 280 złotych 😉

Od czasu publikacji wpisu Jest tu jakiś cwaniak? minęło już trochę czasu i nie pamiętam już dokładnie, ale wydaje mi się, że dostałem jeszcze trzecie podobne pismo. Nie mogę jednak w tym momencie go znaleźć.

Rejestracja działalności gospodarczej jest całkowicie darmowa!

Jedyny rejestr, do którego jesteś zobowiązany się zapisać, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), podkreśla w wielu miejscach, że rejestracja firmy jest całkowicie darmowa i nie podlega żadnym opłatom.

Osobiście wierzę, że dla Ciebie moje ostrzeżenie nie jest potrzebne i nie dasz się nabrać na takie tanie sztuczki. Niemniej jednak warto wiedzieć, że coś takiego ma miejsce i ostrzegać innych.

Bądź na bieżąco!

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
Uwaga! Jeżeli w ciągu 24-godzin od zapisania się na listę mailingową nie otrzymasz wybranego przez siebie prezentu to skontaktuj się ze mną.

Zgoda? Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci starannie wyselekcjonowanych informacji marketingowych. Powyższe dane są przechowywane w systemie MailChimp i nie są udostępniane nikomu więcej.

lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 37 102,41 zł, więc jak widzisz jest już co pokazać, ale do celu nadal sporo brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Szczególnie gorąco zachęcam do wsparcia poprzez serwis Patronite, ale jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z wymienionych opcji, to serdecznie Ci za to DZIĘKUJĘ!

Picture Credits
Tribute to Patrons