1 listopada 2019 roku zaczęła obowiązywać ustawa, na mocy której mechanizm podzielonej płatności, znany również jako split payment, stał się w pewnych określonych przypadkach obowiązkowy.
Co dokładnie się zmieniło?
To, że transakcje opiewające na kwoty powyżej 15 tysięcy złotych muszą być realizowane z wykorzystaniem rachunków bankowych wiemy już od dosyć dawna. Wiemy również czym jest split payment. Zmiany, które właśnie zaczęły obowiązywać łączą te dwie rzeczy i idą o krok dalej. Od listopada bowiem split payment dla niektórych transakcji powyżej 15 tysięcy złotych brutto stał się obowiązkowy.
Jak żyć?
Programista (czy ogólnie osoba związana z IT) będący na samozatrudnieniu nie został dotknięty bezpośrednio. Usługi IT nie znalazły się bowiem na liście towarów i usług objętych obowiązkowym split payment. Nie oznacza to jednak, że możemy o nim po prostu zapomnieć.
Ze względu na możliwość nałożenia dotkliwych kar powinniśmy bacznie przyglądać się każdej fakturze, której całkowita wartość przekracza 15 tysięcy złotych brutto. Niezależnie od tego czy jest to faktura za nasz wydatek, czy też przychód.
Jak wystawić fakturę powyżej 15K?
Kiedy wystawiasz fakturę na kwotę powyżej 15 tysięcy złotych brutto i przynajmniej jeden towar lub usługa znajdują się na liście towarów i usług objętych obowiązkowym split payment, musisz umieścić na fakturze informację o konieczności wykorzystania mechanizmu podzielonej płatności przy dokonywaniu opłaty za fakturę.
Brak takiego dopisku skutkuje sankcją w wysokości 30% kwoty VAT z danej faktury.
Jak opłacić fakturę powyżej 15K?
Jeżeli otrzymasz fakturę na kwotę powyżej 15 tysięcy złotych brutto, to w pierwszej kolejności sprawdź czy jest adnotacja o mechanizmie podzielonej płatności. Nie trać jednak czujności, jeżeli jej nie ma. Mimo wszystko upewnij się, że żadna z pozycji na fakturze nie jest objęta obowiązkową podzieloną płatnością. To, że brakuje adnotacji nie oznacza bowiem, że obowiązek podzielonej płatności zostaje z nas zniesiony.
Karą za niewykonania obowiązkowej płatności podzielonej jest sankcja w wysokości 30% kwoty VAT z danej faktury. Dodatkowo, od 1 stycznia 2020 roku faktury posiadającej adnotację o mechanizmie podzielonej płatności, do którego się nie zastosowaliśmy, nie będziemy mogli rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu.
Hint of the Day
Trzy rzeczy, o których warto pamiętać na koniec:
- Split payment dotyczy tylko obrotu krajowego, a więc transakcje dokonywane z podmiotami zagranicznymi nie są nim objęte.
- Split payment dotyczy wyłącznie pojedynczych faktur na kwotę powyżej 15 tysięcy złotych brutto. Inaczej mówiąc, dwie faktury na kwotę 7500 zł brutto każda nie podlegają pod split payment. Pamiętaj jednak, że z tej furtki korzystasz na własne ryzyko, bo ewidentnie jest to luka w ustawie wprowadzona przez pomyłkę, a nie celowe działanie.
- Informacja od księgowej: jeżeli dana transakcja odgórnie nie podlega pod split payment, to podmiot wystawiający fakturę nie może narzucić dokonania podzielonej płatności (np. poprzez oznaczenie MPP na fakturze). W takiej sytuacji to płacący decyduje.
Podsumowanie
W dzisiejszym artykule starałem się skondensować i podsumować wszystkie informacje na temat najnowszych zmian w split payment, które do mnie ostatnio docierały. Mam nadzieję, że mi się to udało. Zgaduję, że wprowadzone zmiany nie dotkną sporej części samozatrudnionych programistów, niemniej jednak warto mieć się na baczności, bo zapowiadane kary wyglądają dosyć srogo.
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Picture Credits
28 listopada 2019 at 11:08
Dwie faktury po 7500 to nie jest rozwiązanie US umie zrobić match.
29 listopada 2019 at 08:43
Nie wątpię, że pracują tam inteligentni ludzie i potrafią wychwycić takie sytuacje. Pytanie tylko jak jest to zapisane w ustawach?
15 listopada 2019 at 18:16
Jak nie napiszę na fakturzę a placący zrobi split (bo każda ze stron niby wie kiedy podlega splitowaniu, pomijając to że może chcieć „poćwiczyć”) to podlegam karze 30% czy juz nie? …. a pewnei nie podelgam bo jakiś automat będzie sprawdzał że płacone splitem i nic więcej w takiej sytuacji
18 listopada 2019 at 06:58
Podejrzewam, że kara grozi wtedy gdy faktura podlega pod obowiązkowy split payment, a Ty nie zaznaczysz tego faktu. I to, że płacący postąpi prawidłowo nie uchroni automatycznie Cię od „topora”… kara chyba nadal może zostać nałożona. Przynajmniej na chwilę obecną na to wygląda…
15 listopada 2019 at 17:48
zalacznik 15 do ustawy specyfikuje jakie branze podchodza pod split payment. programowanie nie jest tam ujete wiec nie ma tematu
18 listopada 2019 at 06:53
Nie do końca. Programowanie nie jest tam ujęte (nie wiem nawet czy są takie plany), ale warto być świadomym jak to działa – nigdy nie wiadomo, czy nie będziesz kupował do firmy od kogoś, kto podlega obowiązkowemu mechanizmowi podzielonej płatności. Wiadomo, taka sytuacja będzie pewnie sporadyczna, ale takie najbardziej potrafią uśpić naszą czujność…
3 września 2020 at 12:06
Programowanie nie, ale usługi ciągłe już tak. Więc pojedyńcza faktura ponad 15 tyś za usługi programowania nie podlega, ale jak ktoś ma podpisany kontrak i co miesiąc dostaje ponad 15 tyś. regularnie to już musi adnotacje umieszczać.
4 września 2020 at 17:04
Czy mógłbyś podlinkować jakąś ustawę lub interpretację podatkową, która to potwierdza?
30 stycznia 2021 at 13:22
i jak to w końcu wygląda z tym comiesięcznym wystawianiem faktur na kwotę ponad 15k brutto?
31 stycznia 2021 at 09:05
Widzę, że już znalazłeś odpowiedź 🙂
30 stycznia 2021 at 13:38
dobra, znalazłem odpowiedź, nadal muszą być to usługi z listy z załącznika 15: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-obowiazkowy-split-payment-przy-uslugach-ciaglych-czy-zawsze-obowiazuje