To, że waga papierowych ksiąg rachunkowych nawet najmniejszej działalności gospodarczych może znacznie nadwyrężyć półki naszych regałów wiadome jest nie od dziś. Fakt, że taką dokumentację mamy obowiązek trzymać przez pięć lat spędza sen z powiek wielu przedsiębiorców. Spójrzmy na przykład na strudzonego Szymona:
Przecież w to miejsce mógłby spokojnie postawić sobie dwa tomy „Programowania usług sieciowych” autorstwa Richarda Stevensa! Wraz z kwietniowymi zmianami w przepisach dotyczącymi księgi przychodów i rozchodów pojawiła się jednak nowa nadzieja.
Koniec obowiązku drukowania KPiR
Kwiecień 2016 roku przyniósł zmianę we wzorze KPiR. Pojawiła się w nim nowa kolumna związana z rozliczeniami badawczo-rozwojowymi. Nowy format będzie obowiązkowy od 2017 roku, ale warto zacząć go używać już teraz, gdyż wraz z wprowadzeniem nowego wzoru zniesiono obowiązek przechowywania KPiR w formie drukowanej, pod warunkiem, że jest ona w nowo wprowadzonym formacie.
Do tej pory każda osoba prowadząca działalność gospodarczą miała obowiązek wydrukowania księgi przychodów i rozchodów do 20-go dnia kolejnego miesiąca. Koniec obowiązku drukowania KPiR nie oznacza niestety, że stare księgi możemy wyrzucić. Bynajmniej. KPiR w starym formacie (te do kwietnia 2016 roku) nadal musimy posiadać w formie drukowanej. Wszystkie kolejne możemy już trzymać, jak mówią przepisy, na: informatycznych nośnikach informacji.
Co z innymi dokumentami?
Zniesienie konieczności drukowania księgi przychodów i rozchodów to krok w dobrą stronę, gdyż KPiR była już jednym z ostatnich dokumentów, który musieliśmy regularnie drukować. Już od jakiegoś czasu w formie elektronicznej możemy przechowywać ewidencje: sprzedaży (przy braku kasy fiskalnej), wyposażenia i środków trwałych. VAT-owcy nie muszą drukować również: rejestru sprzedaży, rejestru zakupów, złożonych deklaracji VAT i ich potwierdzeń, a także potwierdzeń zapłaty podatku.
Faktur nie trzeba drukować już dawno
Już od kilku lat nie ma również obowiązku drukowania faktur, zarówno tych wystawionych, jak i otrzymanych. Co więcej, faktury nie muszą być przechowywane w formie w jakiej zostały wystawione. Oznacza to, że wszystkie papierowe faktury możemy zeskanować i przechowywać w formie elektronicznej. Działa to również w drugą stronę – wszystkie elektroniczne faktury możemy przechowywać w formie drukowanej.
Co nadal trzeba drukować?
Drukowania nadal wymaga ewidencja przebiegu pojazdów, czyli tak zwana kilometrówka. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy w firmie pracuje więcej niż jedna osoba. Wtedy na papierowej wersji ewidencji powinien znaleźć się podpis tej osoby, która wykorzystuje prywatny samochód w celach firmowych.
Tym, co trzeba drukować bezwzględnie, są dowody wewnętrzne. Wymóg ten wynika z obowiązku podpisania przez przedsiębiorcę wszystkich wystawionych w firmie dowodów wewnętrznych.
Więcej miejsca na ulubione książki
Wprowadzona zmiana znosząca konieczność drukowania KPiR i wcześniejsze regulacje na temat możliwości przechowywania innych dokumentów w formie elektronicznej powodują, że na naszych półkach pozostaje więcej miejsca na ulubione książki (chociaż ja i te preferuje w formie elektronicznej 😉 ). Oby tak dalej!
Masz jakieś wątpliwości lub pytania odnośnie powyższego tematu? Zapraszam podzielenia się nimi w komentarzach. Chętnie pomogę.
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Picture Credits
8 lipca 2016 at 19:10
„Tym, co trzeba drukować bezwzględnie, są dowody wewnętrzne. Wymóg ten wynika z obowiązku podpisania przez przedsiębiorcę wszystkich wystawionych w firmie dowodów wewnętrznych.”
Czym są te dowody wewnętrzne?
9 lipca 2016 at 19:29
Cześć.
O dowodach wewnętrznych jest mowa w „Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów” ( http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20031521475 ).
Generalnie chodzi o to, że do rozliczenia poniesionego wydatku nie zawsze potrzebna jest faktura. Powyższe rozporządzenie w punkcie 2 paragrafu 14 określa konkretnie jakie wydatki można rozliczać przy pomocy dowodów wewnętrznych bez konieczności posiadania faktury.
Z rzeczy, które mogą dotyczyć samozatrudnionego programistę mogą dotyczyć:
– koszty diet i innych należności za czas podróży służbowych (np. podczas wyjazdów na konferencję),
– opłaty skarbowe, sądowe lub notarialne,
– wydatki związane z opłatami za czynsz, prąd, wodę, gaz itp. w części przypadającej na działalność gospodarczą.
Trzeba tylko pamiętać, że sam dowód wewnętrzny zazwyczaj nie wystarczy i wymagane jest również posiadanie jakiegoś dowodu potwierdzającego poniesiony wydatek. Przypuśćmy na przykład, że prowadzisz działalność w domu i chcesz rozliczać część wydatków mieszkaniowych (np. prąd, wodę, czynsz). Ze względu na to, że to jest Twój dom, z którego korzystasz prywatnie, to nie możesz rozliczyć całości kosztów, a jedynie kwotę proporcjonalną do tego ile powierzchni zajmuje Twoja działalność, powiedzmy 10%. W takim przypadku możesz rozliczyć i opisać te 10% czynszu (prądu, wody itp.) na dowodzie wewnętrznym, a do tego załączasz rachunek, czy jakikolwiek inny dokument potwierdzający ile wynosi koszt całego czynszu.
Mam nadzieję, że za bardzo nie zagmatwałem i odpowiedziałem na Twoje pytanie? 🙂