To, że waga papierowych ksiąg rachunkowych nawet najmniejszej działalności gospodarczych może znacznie nadwyrężyć półki naszych regałów wiadome jest nie od dziś. Fakt, że taką dokumentację mamy obowiązek trzymać przez pięć lat spędza sen z powiek wielu przedsiębiorców. Spójrzmy na przykład na strudzonego Szymona:

Przecież w to miejsce mógłby spokojnie postawić sobie dwa tomy „Programowania usług sieciowych” autorstwa Richarda Stevensa! Wraz z kwietniowymi zmianami w przepisach dotyczącymi księgi przychodów i rozchodów pojawiła się jednak nowa nadzieja.

Koniec obowiązku drukowania KPiR

Kwiecień 2016 roku przyniósł zmianę we wzorze KPiR. Pojawiła się w nim nowa kolumna związana z rozliczeniami badawczo-rozwojowymi. Nowy format będzie obowiązkowy od 2017 roku, ale warto zacząć go używać już teraz, gdyż wraz z wprowadzeniem nowego wzoru zniesiono obowiązek przechowywania KPiR w formie drukowanej, pod warunkiem, że jest ona w nowo wprowadzonym formacie.

Do tej pory każda osoba prowadząca działalność gospodarczą miała obowiązek wydrukowania księgi przychodów i rozchodów do 20-go dnia kolejnego miesiąca. Koniec obowiązku drukowania KPiR nie oznacza niestety, że stare księgi możemy wyrzucić. Bynajmniej. KPiR w starym formacie (te do kwietnia 2016 roku) nadal musimy posiadać w formie drukowanej. Wszystkie kolejne możemy już trzymać, jak mówią przepisy, na: informatycznych nośnikach informacji.

Co z innymi dokumentami?

Zniesienie konieczności drukowania księgi przychodów i rozchodów to krok w dobrą stronę, gdyż KPiR była już jednym z ostatnich dokumentów, który musieliśmy regularnie drukować. Już od jakiegoś czasu w formie elektronicznej możemy przechowywać ewidencje: sprzedaży (przy braku kasy fiskalnej), wyposażenia i środków trwałych. VAT-owcy nie muszą drukować również: rejestru sprzedaży, rejestru zakupów, złożonych deklaracji VAT i ich potwierdzeń, a także potwierdzeń zapłaty podatku.

Faktur nie trzeba drukować już dawno

Już od kilku lat nie ma również obowiązku drukowania faktur, zarówno tych wystawionych, jak i otrzymanych. Co więcej, faktury nie muszą być przechowywane w formie w jakiej zostały wystawione. Oznacza to, że wszystkie papierowe faktury możemy zeskanować i przechowywać w formie elektronicznej. Działa to również w drugą stronę – wszystkie elektroniczne faktury możemy przechowywać w formie drukowanej.

Chcesz móc częściej czytać tego typu artykuły?

Teraz masz na to większy wpływ niż kiedykolwiek! Wejdź na portal Patronite i wesprzyj mnie i moją działalność online.

Żeby dowiedzieć się szczegółów zapoznaj się z tym artykułem.

Co nadal trzeba drukować?

Drukowania nadal wymaga ewidencja przebiegu pojazdów, czyli tak zwana kilometrówka. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy w firmie pracuje więcej niż jedna osoba. Wtedy na papierowej wersji ewidencji powinien znaleźć się podpis tej osoby, która wykorzystuje prywatny samochód w celach firmowych.

Tym, co trzeba drukować bezwzględnie, są dowody wewnętrzne. Wymóg ten wynika z obowiązku podpisania przez przedsiębiorcę wszystkich wystawionych w firmie dowodów wewnętrznych.

Więcej miejsca na ulubione książki

Wprowadzona zmiana znosząca konieczność drukowania KPiR i wcześniejsze regulacje na temat możliwości przechowywania innych dokumentów w formie elektronicznej powodują, że na naszych półkach pozostaje więcej miejsca na ulubione książki (chociaż ja i te preferuje w formie elektronicznej 😉 ). Oby tak dalej!

Masz jakieś wątpliwości lub pytania odnośnie powyższego tematu? Zapraszam podzielenia się nimi w komentarzach. Chętnie pomogę.

Bądź na bieżąco!

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową (spokojnie, nie rozsyłam spamu):Uwaga: Jeżeli w ciągu 24-godzin od zapisania się na listę mailingową nie otrzymasz wybranego przez siebie prezentu to skontaktuj się ze mną.

lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (nie koniecznie młodego) programisty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 14 353,01 zł, więc jak widzisz jest już co pokazać, ale do celu nadal sporo brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Szczególnie gorąco zachęcam do wsparcia poprzez serwis Patronite, ale jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z wymienionych opcji, to serdecznie Ci za to DZIĘKUJĘ!

Picture Credits