UWAGA! Polski Ład namieszał!
1 stycznia 2022 roku wszedł w życie Polski Ład, który mocno zamieszał w podatku dochodowym i okolicach. W dedykowanym artykule przedstawiam co się zmieniło.
Pół roku temu opublikowałem artykuł, w którym porównałem formy opodatkowania dostępne dla programisty. Dzisiaj, ze względu na to, że termin ewentualnej zmiany sposobu opodatkowania na kolejny rok zbliża się wielkimi krokami (najprawdopodobniej masz na to czas do 20 lutego), postanowiłem zaprezentować Ci algorytm wyboru formy opodatkowania w postaci prostego diagramu.
Poniższa grafika (wersję PDF znajdziesz tutaj) powinna podpowiedzieć Ci jaki wybór będzie dla Ciebie najkorzystniejszy.
Algorytm wyboru formy opodatkowania
Jeżeli jednak nie jesteś w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na któreś z powyższych pytań, to zachęcam Cię do przeczytania całego artykułu na temat wyboru formy opodatkowania. Ten powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest bardziej skomplikowana to polecam skontaktować się z profesjonalnym biurem podatkowym, które specjalizuje się w optymalizacjach podatkowych. Tam na pewno uzyskasz niezbędną pomoc.
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Picture Credits
9 października 2023 at 18:16
świetny artykuł, dziękuję za zebranie wszystkiego w jednym miejscu. Pozdrawiam autora.
9 października 2023 at 20:11
Bardzo proszę 🙂
Zwróć tylko uwagę, że co nieco mogło się zmienić po wprowadzeniu Nowego Ładu w 2022 roku… nie aktualizowałem tego wykresu już jakiś czas.
29 czerwca 2017 at 08:23
Hm… a co z wykonywaniem tych samych suług na rzecz byłego pracodawcy? Ponoć wtedy nie można liniowo
29 czerwca 2017 at 11:21
Dokładnie.
Pisałem o tym m.in. tutaj: https://programistanaswoim.pl/jak-przejsc-na-samozatrudnienie-i-nie-dostac-wrzodow-zoladka/
W takim przypadku możesz przejść na liniówkę dopiero od kolejnego roku podatkowego.