Dziś przygotowałem dla Ciebie małą ściągę z ważnych dla programisty-przedsiębiorcy terminów. Warto się ich trzymać, gdyż w przeciwnym przypadku grozi zapłata karnych odsetek lub spełnienie dodatkowych formalności. Nikt z nas przecież nie chcę przysparzać sobie dodatkowych kłopotów.
Płatność składek ZUS
Składki ZUS należy opłacać co miesiąc i nie ma od tego żadnych odstępstw. Opłacamy je „z dołu” za miesiąc poprzedni – czyli składki za sierpień płacimy we wrześniu, za wrzesień w październiku itp. Dzieję się tak m.in. dlatego, że miesięczna kwota składek może się zmniejszyć np. w momencie pobytu na chorobowym. Po więcej szczegółów odsyłam do mojego wcześniejszego artykułu, w którym odpowiedziałem na kilka nurtujących pytań na temat składek ZUS.
Większość samozatrudnionych osób obowiązuje termin do 10 dnia miesiąca. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy zatrudniający pracownika na etat lub umowę zlecenie. Ich obowiązuje zapłata składek również za pracownika i termin do 15 dnia miesiąca.
Jeśli nie mamy pracowników, to oprócz opłacenia składek składamy dodatkowo deklarację ZUS DRA, pamiętając jednak o tym, że jeśli nie nastąpiła żadna zmiana w porównaniu z poprzednim miesiącem, to ZUS skopiuje sobie dane z poprzedniego ZUS DRA i nie musimy składać kolejnej deklaracji. W momencie gdy zatrudniamy pracowników to za każdego z nich składamy również dwie deklaracje: ZUS RCA lub ZUS RZA oraz ZUS RSA.
Każdego roku, od 1 do 31 stycznia (w 2020 roku od 1 do 29 lutego) jest czas na zgłaszanie się do skorzystania z Małego ZUS-u Plus. Oczywiście pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów.
Płatność zaliczek na podatek dochodowy oraz płatność podatku VAT
Jeśli chodzi o podatek dochodowy i podatek VAT, to w większości przypadków mamy możliwość wyboru rodzaju okresu rozliczeniowego pomiędzy miesięcznym lub kwartalnym. Podatki płacimy zawsze w miesiącu następującym po wybranym przez nas okresie rozliczeniowym.
Zaliczki na podatek dochodowy wpłacamy do 20 dnia miesiąca, a podatek VAT opłacamy do 25 dnia miesiąca. W przypadku rozliczeń kwartalnych podatki płacimy w kwietniu, lipcu, październiku i styczniu kolejnego roku.
Nie ma obowiązku składania żadnej deklaracji związanej z podatkiem dochodowym – rozliczamy go w całości wraz z końcem roku podatkowego. Razem z podatkiem VAT należy złożyć deklarację VAT-7, w przypadku rozliczenia miesięcznego lub VAT-7K w przypadku rozliczenia kwartalnego. Od 1 października 2020 roku składa się nowy format pliku JPK_VAT, który zawiera dane z dotychczasowych deklaracji.
Dodatkowo jeśli w danym okresie rozliczeniowym w poprzednim miesiącu dokonaliśmy transakcję podlegającą pod VAT UE, to musimy złożyć deklarację VAT UE. Tutaj termin różni się w zależności od formy w jakiej deklaracja VAT UE jest składana – w formie papierowej obowiązuje termin do 15 dnia miesiąca, a drogą elektroniczną – do 25 dnia miesiąca. Od 1 stycznia 2017 roku deklaracje VAT UE można składać wyłącznie elektronicznie do 25 dnia miesiąca.
Opcjonalne zmiany formy opodatkowania i okresów rozliczeniowych
Co roku mamy możliwość zmiany formy opodatkowania podatku dochodowego oraz częstotliwości opłacania zaliczek na tenże podatek. Wyboru innej formy opodatkowania możemy dokonać do 20 stycznia do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z działalności gospodarczej. Jeżeli więc pierwszy przychód uzyskaliśmy w styczniu, to zmiany musimy dokonać do 20 lutego. Natomiast decyzję o zmianie rodzaju okresu rozliczeniowego (z miesięcznego na kwartalny lub odwrotnie) możemy podjąć do 20 lutego.
Zmian okresów rozliczeniowych podatku VAT możemy dokonać cztery razy w roku. Do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału można przejść na kwartalny VAT rozpoczynając od tego kwartału. Trzeba tylko pamiętać, że wtedy musimy korzystać z kwartalnego opłacania podatku VAT minimum przez cztery kwartały. Potem możemy przejść z powrotem na rozliczenia miesięczne. Z miesięcznym rozliczaniem nie wiąże się żaden okres karencji.
Rozliczenie podatku dochodowego
Na koniec jeszcze dwa ważne terminy, o których musimy pamiętać raz w roku. Osoby opodatkowane skalą podatkową lub podatkiem liniowym muszą złożyć zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu od 15 lutego do 30 kwietnia za rok poprzedni. Rozliczenie składają odpowiednio na formularzach PIT-36 lub PIT-36L. Mniej czasu mają osoby, które wybrały ryczałt ewidencjonowany. Rozliczenia muszą dokonać do 31 stycznia na formularzu PIT-28.
Osoby zatrudniające pracowników na umowę o pracę lub umowę zlecenie zobowiązane są złożyć PIT-11, informujący o dochodach podatnika, do końca lutego za rok poprzedni.
Ciekawostką jest to, że jeżeli z rozliczeniem rocznym uwiniemy się do 20 stycznia, to unikniemy obowiązku oddzielnego zapłacenia zaliczki na podatek dochodowy za ostatni okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał) i możemy rozliczyć ją wraz z podatkiem rocznym. Jest to szczególnie korzystne dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych, które wejdą w drugi próg podatkowy opodatkowany 32 procentami, a które rozliczając się wraz z małżonkiem znajdują się poniżej tego progu. (nie obowiązuje)
Wystawienie faktury za wykonaną usługę
Zapraszam tutaj.
I to by było na tyle.
Obowiązkowych terminów nie ma dużo. Nie powinno być więc problemu z ich dotrzymywaniem. Warto to robić, żeby uniknąć płacenia karnych odsetek i dodatkowych formalności. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z usług biura rachunkowego, to o wszystkich terminach będzie przypominała Ci księgowa, a także zajmie się całą związaną z tym papierkową robotą. Tobie zostanie tylko dokonywanie odpowiednich przelewów 😉
Na koniec dobrze wiedzieć, że jeżeli termin jest określony „do …” i ostatni dzień przypada w sobotę, niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy oraz jeżeli nie jest określone inaczej, to ustawowo ostateczny termin przesuwa się na pierwszy dzień pracy po tych dniach wolnych.
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Picture Credits
29 września 2017 at 14:01
„Ciekawostką jest to, że jeżeli z rozliczeniem rocznym uwiniemy się do 20 stycznia, to unikniemy obowiązku oddzielnego zapłacenia zaliczki na podatek dochodowy za ostatni okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał) i możemy rozliczyć ją wraz z podatkiem rocznym.” – w tym wypadku rozliczenie to wpłata podatku czy samo złożenie formularza PIT?
Dobry wpis- dzięki!
29 września 2017 at 14:38
Samo złożenie formularza 🙂 Dzięki!
23 lipca 2017 at 08:29
No i znowu mega przydatny wpis, dzięki!
Za sprawą twojego bloga dojrzałem do myśli o samodzielnej księgowości, w związku z tym na twoją zrzutkę wpłaciłem 50 zł 🙂 Mam nadzieję, że będziesz dalej aktywnie prowadził (i przede wszystkim aktualizował pod ciągle zmieniające się przepisy) swój blog.
Pozdrawiam!
23 lipca 2017 at 22:17
Bardzo się cieszę, że pomogłem i serdecznie dziękuję za wsparcie 🙂 Blogowanie przynosi mi wiele frajdy i na pewno nie zamierzam z niego na razie rezygnować. Oczywiście w dającej się przewidzieć przyszłości 😉 Staram się również wszystko, w miarę możliwości czasowych, aktualizować i będę to kontynuował.
Co do samodzielnego prowadzenia księgowości – ja sam nie polecam, bo jestem zdania, że lepiej odżałować tą stówkę miesięcznie i mieć przy sobie oko księgowej 😉 Pisałem o tym tutaj: https://programistanaswoim.pl/wybor-biura-rachunkowego/. Nie mniej jednak wiele rzeczy i sposobów rozliczania jest powtarzalnych. Więc jak już wpadniesz w rytm, to pójdzie z górki 🙂 A w sprawie bardziej nietypowych przypadków warto podpytać się choćby na naszej grupie na FB. Tam jest grono osób z różnorakim doświadczeniem, które z chęcią pomogą, jeżeli tylko będą coś na ten temat wiedziały 🙂