Zadziwiające jest jak szybko pędzi czas. Niedawno startowałem ze swoją działalnością i z tym blogiem. Równie niedawno opublikowałem pierwszy raport finansowy i nie zdążyłem się obejrzeć, a już przyszła pora na drugi 🙂 Poniżej przedstawiam podsumowanie moich firmowych finansów z pierwszego kwartału 2016 roku.

Zakupy firmowe

Miniony kwartał stał pod znakiem gruntownego doposażania w niezbędny sprzęt. Dodatkowo, jeszcze tego nie widać, ale (mimo całej mojej sympatii) zrezygnowałem z wynajmu biura i postanowiłem pracować z domu. Na pewno da się to już zauważyć w przyszłym kwartale. Poza tym poniżej możesz zobaczyć kilka potencjalnych rzeczy, z którymi nie powinno być problemu podczas wliczania ich w koszty będąc programistą.

Kategoria Kwota
domeny internetowe 78,71 zł
wynajem biura 1 323,87 zł
klawiatura 175,75 zł
kamera internetowa 40,89 zł
router mobilny 164,95 zł
myszka 168,81 zł
biurko 269,10 zł
fotel biurowy 599,00 zł
ochraniacz podłogi 69,99 zł
kabel DisplayPort 27,50 zł
listwa zasilająca 58,50 zł
akumulatorki AA + ładowarka 101,90 zł
kabel VGA 19,40 zł
antena do routera stacjonarnego 52,40 zł
uchwyt do monitorów 354,08 zł
księgowość 332,10 zł
suma 3 836,95 zł

Wydatki na samochód

Tym razem koszty czysto eksploatacyjne. Odszedł abonament parkingowy, który był związany z wynajmem biura. Wzrósł koszt paliwa związany z kilkoma dłuższymi podróżami do klientów.

Kategoria Kwota
paliwo 1 331,66 zł
wycieraczki 42,98 zł
suma 1 374,64 zł

Amortyzacja

W amortyzacji pozostał już tylko samochód z indywidualną stawka, która w tym przypadku wynosi 200 zł na miesiąc.

Środek trwały Kwota
samochód 600,00 zł
suma 600,00 zł

Oszczędności

Na koniec kwota, którą udało mi się „zaoszczędzić” na podatkach ponosząc wyżej wymienione koszty.

Podatek Kwota
VAT 846,00 zł
dochodowy 893,80 zł
suma 1 739,80 zł

Sumarycznie wygląda to podobnie do poprzedniego kwartału, przy czym zmieniły się proporcje pomiędzy podatkiem VAT i dochodowym. Wpływ na to miała między innymi większa ilość zakupów firmowych.

Prognozując kolejne kwartały jestem pewien, że suma „oszczędności” znacząco spadnie, gdyż domowe biuro jest już praktycznie wyposażone i przechodzę teraz w tryb „maintenance” 😉

Podkreślam, że przedstawiona suma oszczędności na podatku dochodowym jest kwotą uproszczoną. Została ona wyliczona przeze mnie z prostego wzoru: (przychód * 18%) – (dochód * 18%) = suma oszczędności. Do tego dodatkowo dochodzi na przykład odliczenie składek zdrowotnych od podatku, czy kwota zmniejszająca podatek. Zatem zaoszczędzona kwota znów będzie nieco wyższa. Finalnie, efektywna stopa opodatkowania za I kwartał 2016 roku wyniosła 13,24%.

Bądź na bieżąco!

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
Uwaga! Jeżeli w ciągu 24-godzin od zapisania się na listę mailingową nie otrzymasz wybranego przez siebie prezentu to skontaktuj się ze mną.

Zgoda? Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci starannie wyselekcjonowanych informacji marketingowych. Powyższe dane są przechowywane w systemie MailChimp i nie są udostępniane nikomu więcej.

lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 37 102,41 zł, więc jak widzisz jest już co pokazać, ale do celu nadal sporo brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Szczególnie gorąco zachęcam do wsparcia poprzez serwis Patronite, ale jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z wymienionych opcji, to serdecznie Ci za to DZIĘKUJĘ!

Picture Credits
Tribute to Patrons