Nadszedł październik, a wraz z nim czas zapłaty podatku za III kwartał 2016 roku. Pora więc opublikować kolejny raport podsumowującego moje firmowe finanse.

Zakupy firmowe

Oprócz cyklicznych wydatków na księgowość, czy oprogramowanie IntelliJ IDEA, pierwszy raz rozliczałem subskrypcję na Office 365, a także bilety kolejowe (dojazd i powrót na Confiturę). W wydatkach znalazły się też książki branżowe, trochę hardware’u i odnowienie domen internetowych. Zgodnie z zapowiedzią, z listy całkowicie zniknął wynajem biura.

Kategoria Kwota
bilety kolejowe 108,00 zł
licencje na oprogramowanie 173,11 zł
księgowość 319,80 zł
książki branżowe 52,36 zł
domeny internetowe 228,67 zł
tablet 1 089,00 zł
karta pamięci 133,90 zł
pamięć RAM 201,50 zł
suma 2 306,34 zł

Wydatki na samochód

Pierwszy raz na liście pojawiły się opłaty za przejazdy autostradami. Zleciłem również niezbędne odnowienie progów, które chodziło mi po głowie od dłuższego czasu. Ze względu na wstępną fazę rdzewienia koszt nie okazał się duży. Lepiej zapobiegać niż leczyć 😉

Kategoria Kwota
paliwo 1 596,89 zł
renowacja progów 300,00 zł
przejazdy autostradami 54,60 zł
suma 1 951,49 zł

Amortyzacja

Cały czas kontynuuję amortyzację samochodu ze stawką 200 zł na miesiąc.

Środek trwały Kwota
samochód 600,00 zł
suma 600,00 zł

Oszczędności

Na koniec kwota, którą udało mi się „zaoszczędzić” na podatkach przy powyższych kosztach.

Podatek Kwota
VAT 574,00 zł
dochodowy 775,24 zł
suma 1 349,24 zł

Ostateczna kwota okazała się prawie dwukrotnie większa niż w poprzednim kwartale. Nie ma się jednak czemu dziwić, gdyż suma zakupów zwiększyła się prawie czterokrotnie.

Chciałbym podkreślić, że przedstawiona suma oszczędności na podatku dochodowym jest kwotą uproszczoną. Została ona wyliczona przeze mnie z prostego wzoru: (przychód * 18%) – (dochód * 18%) = suma oszczędności. Do tego dodatkowo dochodzi na przykład odliczenie składek zdrowotnych od podatku, czy kwota zmniejszająca podatek. Zatem faktycznie zaoszczędzona kwota jest wyższa. Finalnie, efektywna stopa opodatkowania za III kwartał 2016 roku wyniosła 13,55%.

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową (spokojnie, nie rozsyłam spamu):lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do dedykowanej grupy na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 4299,48 zł, więc jak widzisz jeszcze trochę brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z nich, to z góry bardzo Ci za to dziękuję!

Picture Credits