Niejednokrotnie wspominałem wcześniej, że zdecydowałem się na kwartalne rozliczanie podatków z prowadzonej działalności, podczas gdy domyślnym okresem rozliczeniowym jest miesiąc. Dziś chciałbym dokładniej umotywować moją decyzję i jednocześnie pokazać Ci dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.
UWAGA! Tak jak wspomnieli Tomek oraz cleaner90, od 1 stycznia 2017 roku z kwartalnego rozliczenia podatku VAT mogą skorzystać tylko osoby, które są zarejestrowana jako czynny podatnik VAT dłużej niż 12 miesięcy. Wprowadzono obowiązek comiesięcznego rozliczania podatku VAT przez pierwsze 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła rejestracja do VAT-u. Kwestia kwartalnego rozliczania podatku dochodowego pozostaje bez zmian. Pozostała część artykułu jest również nadal aktualna.
Zalety kwartalnego rozliczania podatków
Niezależnie od tego czy rozliczamy się miesięcznie, czy też kwartalnie, to z każdym okresem rozliczeniowym wiążą się te same formalności. Różnica polega na tym, że rok dzieli się jednocześnie na 12 miesięcy i 4 kwartały, a więc wybór kwartalnego okresu rozliczeniowego redukuje nam ilość wymaganych formalności aż trzykrotnie.
Jakie formalności musimy dopełnić? Po pierwsze przelewy do urzędu skarbowego. VAT-owiec rozliczający się co miesiąc musi wykonać w sumie 24 przelewy w roku (po jednym na podatek dochodowy i podatek VAT każdego miesiąca). Jego kolega rozliczający się kwartalnie wykona w tym czasie tylko 8 przelewów (po cztery na podatek VAT i podatek dochodowy).
Po drugie, każdy VAT-owiec musi składać deklarację VAT (VAT-7 przy rozliczaniu miesięcznym lub VAT-7K przy rozliczaniu kwartalnym) (od 1 października 2020 roku składa się nowy format pliku JPK_VAT, który zawiera dane z dotychczasowych deklaracji). Polecam oddelegować tę czynność do biura rachunkowego, ale jeśli ktoś jest uparty i chce to robić sam, to przy rozliczaniu kwartalnym będzie robić to 3 razy rzadziej. W przypadku podatku dochodowego nie ma tej przewagi, bo ten rozliczamy wraz z końcem roku, a regularnie do urzędu przelewamy jedynie zaliczki.
Rozliczanie kwartalne sprzyja również sytuacji, w której nasze wydatki nie są regularne. Faktury kosztowe, które chcemy odliczyć zbieramy wówczas przez 3 miesiące, a nie tylko przez jeden. Dzięki temu możemy uniknąć momentu, w którym nie mamy od czego odliczyć wydanego VAT-u. Do takiej sytuacji może dojść gdy przy rozliczeniach miesięcznych nie mamy w danym miesiącu żadnego dochodu, ale ponieśliśmy firmowe koszty.
Z fakturami kosztowymi wiąże się jeszcze jedna sprawa. Podatek VAT od poniesionego wydatku możemy rozliczyć nie wcześniej niż po otrzymaniu faktury i nie później niż w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Kiedy więc trafisz na opieszałego sprzedawcę, który zwleka z wystawieniem faktury, to przy rozliczeniach kwartalnych, na jej „wyproszenie” i zaksięgowanie będziesz mieć aż 9 miesięcy (zamiast 3 w przypadku rozliczania miesięcznego). Ta przewaga nie dotyczy podatku dochodowego, ponieważ koszty w podatku dochodowym możemy rozliczyć do końca bieżącego roku podatkowego. Niezależnie od tego, czy rozliczamy się miesięcznie, czy kwartalnie.
UWAGA! Zmiana! Od 1 stycznia 2021 roku pakiet SLIM VAT dorzuca dodatkowy miesiąc na rozliczenie VAT-u dla osób rozliczających się miesięcznie. Rozliczenia kwartalne pozostają bez zmian.
Kolejna przewaga rozliczenia kwartalnego wiąże się z ewentualnymi korektami w rozliczeniach VAT-u. Jeśli na przykład w sierpniu okaże się, że w styczniu popełniliśmy błąd przy rozliczeniu VAT, to możemy być zmuszeni do wprowadzenia poprawek we wszystkich deklaracjach, aż do sierpnia. Przedsiębiorca rozliczający się kwartalnie będzie musiał wtedy dokonać tylko dwóch korekt (za pierwszy i drugi kwartał), a rozliczający się miesięcznie, aż 7 (w deklaracjach od stycznia do lipca).
Oprócz wszystkich powyższych zalet, związanych głownie z formalnościami, jest jeszcze jedna, która przemawia do mnie najbardziej – fakt, że przy rozliczeniach kwartalnych, pieniądze przeznaczone na podatki znacznie dłużej pozostają na moim koncie. W tym czasie staram się je pomnażać. W najprostszym przypadku umieszczam je na lokacie lub na koncie oszczędnościowym, korzystając jednocześnie z ciekawych promocji bankowych. Ta zaleta jest jednak tylko dla ludzi o mocnych nerwach i zdyscyplinowanych finansowo. Dla zdyscyplinowanych, bo należy pamiętać, że ostatecznie ten podatek i tak trzeba będzie zapłacić, więc lepiej nie przepuścić całości na zakłady bukmacherskie 🙂 Dla ludzi o mocnych nerwach, bo u niektórych widok przelewu do urzędu skarbowego na kwotę uzbieraną z poprzednich trzech miesięcy wymaga zaaplikowania positivum lub relanium 😉
Wady kwartalnego rozliczania podatków
Znalazłem tylko jedną przewagę miesięcznego rozliczania podatków i dotyczy ona jedynie osób, które występują o zwrot VAT-u. W przypadku programistów, mogą to być na przykład VAT-owcy, którzy świadczą usługi dla firmy zagranicznych. Wówczas VAT rozliczany jest po stronie kontrahenta, a programiście przysługuje możliwość wnioskowania o zwrot VAT-u za poczynione wydatki. Pisałem już o tym wcześniej w artykule poświęconym rejestracji płatnika podatku VAT.
Wspomnianą przewagą jest w takim wypadku czas oczekiwania na zwrot podatku VAT, gdyż termin zwrotu liczony jest dnia złożenia deklaracji. W skrajnych przypadkach może się więc zdarzyć, że gdy rozliczamy się miesięcznie to na zwrot pieniędzy będziemy czekali kilka miesięcy mniej.
Kto może rozliczać się co kwartał?
Z możliwości kwartalnego rozliczania podatku dochodowego mogą skorzystać osoby rozpoczynającą działalność gospodarczą oraz mali podatnicy. Małym podatnikiem jest przedsiębiorca, którego przychody ze sprzedaży brutto nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym 1,2 mln euro. Mimo dużego popytu na programistów nie ma takiej możliwości, żeby freelancer wyłącznie z własnego programowania osiągnął taką kwotę. Jeśli się mylę to niezwłocznie napisz o tym w komentarzu. Chętnie nawiążę współpracę z firmą dającą profity na tym poziomie 🙂
Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2017 roku uniemożliwiają nowym firmom kwartalne rozliczanie VAT-u. Z tej opcji możesz skorzystać dopiero po 12 miesiącach od rozpoczęcia działalności gospodarczej.
1 listopada 2019 roku weszło w życie kolejne obostrzenie wykluczające kilka branż z możliwości rozliczania VAT-u kwartalnie. Programistów (i większości innych branż IT) nie dotknęło. Więcej na ten temat można znaleźć w tym artykule.
Kiedy można zdecydować się na kwartalne rozliczenia?
Jeśli nie zdecydowałeś się na kwartalne rozliczanie podatku dochodowego od początku prowadzenia działalności, to nie masz się co martwić. Wystarczy przypilnować odpowiednich terminów. Decyzje o zmienia okresu rozliczeniowego dla podatku dochodowego na kolejny rok podatkowy możesz podjąć do 20 lutego danego roku.
Gdy minie dwunasty miesiąc istnienia działalność, to zmianę okresu rozliczeniowego podatku VAT możesz dokonać cztery razy w roku. Do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału możesz przejść na kwartalny VAT rozpoczynając od tego kwartału. Trzeba tylko pamiętać, że wtedy musisz korzystać z kwartalnego opłacania podatku VAT minimum przez cztery kwartały.
Jeżeli jesteś zainteresowan[a|y] pomnażaniem pieniędzy przeznaczonych na podatki, to zachęcam Cię do zapoznania się z najnowszymi ofertami konto oszczędnościowych oraz lokat bankowych. Wśród licznych propozycji na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Można mieszać
Zaskakującym może być fakt, że polskie prawo nie wymusza na przedsiębiorcy takich samych okresów rozliczeniowych dla obydwu podatków. W teorii możemy więc podatek dochodowy rozliczać kwartalnie, a VAT miesięcznie lub odwrotnie. Jak to działa w praktyce i czy jest to często spotykana zjawisko? Tego nie wiem.
Warto?
Jak widzisz powyżej zalet kwartalnego rozliczania podatków jest znacznie więcej niż wad. Mnie one przekonały od samego początku. A Ciebie? Rozliczasz się miesięcznie, czy kwartalnie? Może nie widzę jakichś dodatkowych benefitów z rozliczania się co miesiąc? Zostaw proszę komentarz na ten (i inny nurtujący Cię) temat. Chętnie przeczytam co o tym myślisz.
Bądź na bieżąco!
Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować
Dołącz do grup na Facebooku
Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.
W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.
Wesprzyj mnie
Jeżeli znalezione tutaj treści sprawiły, że masz ochotę wesprzeć moją działalność online, to zobacz na ile różnych sposobów możesz to zrobić. Niezależnie od tego co wybierzesz, będę Ci za to ogromnie wdzięczny.
Na wsparciu możesz także samemu zyskać. Wystarczy, że rzucisz okiem na listę różnych narzędzi, które używam i polecam. Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek linku referencyjnego otrzymasz bonus również dla siebie.
Picture Credits
13 stycznia 2021 at 23:21
Hej! Fajny wpis. Jedno mnie zastanawia przy rozliczaniu miesiecznym: jeżeli w danym miesiacu mam duży przychód i mało kosztów i mam do zapłacenia np. 2000 zł podatku, a w kolejnym będą olbrzymie koszty a mniejszy dochód to jakoś można to rozliczyć? Mam na myśli czy jest szansa na zwrot tego podatku który już zapłaciłem. Jak to działa? Dziękuję!
17 stycznia 2021 at 11:09
Cześć Mirku.
Dzięki!
Nie chciałbym Cię tu wprowadzać w błąd, bo swoją księgowość oddelegowałem do IFIRMA i już jakiś czas nie zaprzątam sobie tego typu rzeczami głowy. Planowałem tu „pogdybać”, ale nie chcę nikogo wprowadzać w błąd, więc zaniecham tego. Sam też nie miałem podobnej sytuacji.
Mogę Cię jedynie zachęcić do zadania tego pytania na Grupie. Tam jest sporo udzielających się księgowych, więc powinieneś znaleźć odpowiedź.
Pozdrawiam.
17 stycznia 2021 at 12:25
W skrócie tak, nic się nie zmarnuje ale są subtelne różnice pomiędzy tym jak to działa w podatku dochodowym i w VAT. W VAT masz tak, że każdy okres masz rozliczany samodzielnie, ale na koniec okresu masz do zapłaty lub kwotę nadwyżki. Jak masz nadwyżkę to pomniejszy ona VAT w kolejnym okresie, albo może razem z deklaracją wystąpić o zwrot (60 dni co do zasady jak była sprzedaż). W podatku dochodowym trochę inaczej, przez cały rok płaci się zaliczki a to co zapłaciłeś do tej pory liczy się przy kolejnych zaliczkach, więc nawet jak masz nadwyżkę w miesiącu/kwartale to zostanie ona uwzględniona w kolejnym okresie. Gdybyś za cały rok miał nadpłatę to dostaniesz zwrot po złożeniu PITa rocznego w trzy miesiące. Można też wystąpić o zwrot dochodowego w trakcie roku, ale wymaga to już pisemnego wniosku i jest trudniejsze.
19 stycznia 2021 at 14:07
Dzięki Piotrek!
26 listopada 2019 at 14:46
Czesc @prondzyn:disqus, czy jesli wystawiac bede fakture VAT oznaczona „np” dla firmy zagranicznej i jest to jedyna faktura ktora bede wystawiac, to znaczy, ze nie bede musial przelewac zadnego VATu co miesiac bedac na rozliczeniu miesiecznym podatkow? Zostanie mi przelewac tylko podatek dochodowy?
Dzieki za super pomocny blog!
23 lutego 2018 at 12:45
Hej, zaczynam dopiero czytać Twoje wpisy – niedawno właśnie założyłem DG i krok po kroku planuję co dalej. Myślę, teraz nad wyborem konta bankowego, w wielu ofertach banków jest tak, że przysługują różnego rodzaju ulgi, ale np wtedy kiedy miesięcznie wykonujesz jakieś przelewy do ZUS itp. W tym miejscu rozliczenie kwartalne może mieć swoje wady. Co o tym myślisz? Przy okazji właśnie zastanawiam się w ogóle czy jest sens zakładania osobnego konta bankowego 😀
25 lutego 2018 at 23:07
Cześć 🙂
Przelew do ZUS (który faktycznie najczęściej jest wymogiem w takich promocjach) nie ma związku z rozliczaniem podatków i musisz go wykonywać co miesiąc (chyba, że zapłacisz z góry za kilka miesięcy). Więc rozliczenie kwartalne podatków nie powinno w niczym przeszkadzać 🙂 No chyba, że faktycznie w regulaminie promocji jest mowa o przelewie podatkowym.
Ja polecam założyć 🙂 Jeśli nie osobne konto w odrębnym banku, to przynajmniej odrębny rachunek bankowy. W większości nowoczesnych banków masz możliwość założenia kilku rachunków osobistych i wygodnego zarządzania nimi z poziomu konta internetowego. Ja tak mam na przykład w mBanku. Dokonywanie przelewów firmowych z odrębnego rachunku obliguje Cię do udostępnienia wyciągów tylko z tego konta w momencie jakichś tam kontroli z urzędu. Przydaje się też do zarządzania finansami, ale o tym kiedyś w odrębnym artykule 😉
Gdybyś się zdecydował, to zachęcam zajrzeć pod te trzy strony:
– https://programistanaswoim.pl/narzedzia/
– https://programistanaswoim.pl/konta-firmowe/
– https://programistanaswoim.pl/konta-osobiste/
Być może znajdziesz tam odpowiednie konto dla siebie w ciekawej promocji 🙂
14 listopada 2017 at 11:26
Co do „mieszania” to ja tak mam zrobione. Podatek dochodowy od razu kwartalnie, a VAT czekam aż mi minie 12 miesięcy żeby też na kwartlny przejść. Argument z trzymaniem kasy na swoim koncie i inwestowanie jej do mnie trafił jak kiedyś czytałem podobny wpis na tym blogu 😀
14 listopada 2017 at 11:36
No, teraz to jest niejako „wymuszone”, bo trzeba czekać na ten VAT. Kiedy powstawał ten wpis była jeszcze pełna dowolność 🙁
13 lutego 2017 at 20:40
„W przypadku programistów, mogą to być na przykład VAT-owcy, którzy pracują dla firmy spoza UE. „
A nie chodziło tutaj o „spoza Polski”? Przecież jak świadczysz usługi poza Polską w UE, to wystawia się faktury z reverse charge
16 lutego 2017 at 13:34
Masz rację Grzesiek. Sorki za zwłokę, ale musiałem zweryfikować tę informację, bo niestety nie mam z tym doświadczenia. Poprawiam.
2 stycznia 2017 at 21:33
Od 2017 roku nie ma możliwości kwartalnego płacenia vatu przez pierwsze 12 miesięcy 🙁
3 stycznia 2017 at 11:43
Dzięki za info! Nie zdążyłem jeszcze zaktualizować wpisów zgodnie ze zmianami na 2017 rok. Jak tylko się trochę odkopię z zaległości, to na pewno to zrobię 🙂
16 września 2016 at 21:11
Fajny wpis, kolejny przekonujący mnie, żeby spróbować od przyszłego roku kwartalnego rozliczania podatku dochodowego. Zawsze trochę mniej przelewów. Jedyny minus to kwota przelewu, którą po 3 miesiącach trzeba będzie przelać do skarbówki. Bez herbatki ziołowej się nie obędzie 🙂
19 września 2016 at 08:15
Dzięki. Może chociaż raz to Ty mnie posłuchasz 😉
A jeśli chodzi o wysokość przelewów, to jeśli Cię to bardzo boli to w 2017 możemy się umówić tak, że w styczniu jednorazowo przelejesz na moje konto szacowany podatek za cały 2017 rok, a ja będę robił przelewy do US za Ciebie w trakcie roku. Tym samym zabiorę Ci to brzemię – zrobisz tylko jeden przelew (i to nie do US, więc nie będzie tak bolało) i zaoszczędzisz na herbatce 😉 Przemyśl to. Wiesz gdzie mnie szukać 🙂
15 września 2016 at 21:48
Popraw mnie jeżeli się mylę ale zdaje się że w przypadku kwartalnie rozliczanego podatku dochodowego i tak zaliczki na podatek trzeba uiszczać miesięcznie? W związku z tym co miesiąc i tak jest sporo roboty z liczeniem i przelewaniem. Mając to na względzie ja zdecydowałem się na kwartalne rozliczanie Vatu (bo tu faktycznie co kwartał jest deklaracja i zapłata podatku) podatek dochodowy zaś rozliczam w trybie miesięcznym.
15 września 2016 at 22:38
Cześć Wojtku. Poprawię Cię 🙂 W przypadku kwartalnego rozliczania podatku dochodowego zaliczki wpłacasz również kwartalnie. W tych samych miesiącach co VAT, tylko do 20 dnia miesiąca, a nie jak VAT do 25-go. Na papierologii w tym miejscu nie zaoszczędzisz, nie licząc mniejszej ilości przekazów pocztowych 😉 Najbardziej przydatne jest to dla osób osiągających straty w ciągu miesiąca (więcej kosztów niż przychodów) – jest duża szansa, że zamiast straty w miesiącu zmniejszą sobie one podatek do zapłacenia w ciągu kwartału i sumarycznie będą do przodu.