Temat nie jest nowy. O tym jak zyskać dodatkowy miesiąc małego ZUS-u pisałem już w artykule o rejestracji działalności gospodarczej. Informacja ta przewijała się również kilkukrotnie na naszej grupie na Facebooku. Okazało się jednak, że nie była to wystarczająca forma przekazu i nie trafiła na czas do wszystkich zainteresowanych. Postanowiłem więc napisać o tym odrębny artykuł, mając nadzieję, że trafi do szerszego grona odbiorców.

UWAGA! Jeżeli mamy możliwość skorzystania z wprowadzonej 30 kwietnia 2018 roku ulgi na start i z niej skorzystamy, to również możemy zastosować poniższy „trick”. W takim przypadku zamiast dodatkowego miesiąca preferencyjnego ZUS-u dostajemy dodatkowy miesiąc ulgi na start. Jeżeli korzystamy wyłącznie z małego ZUS-u, pomijając ulgę, to wszystko pozostaje po staremu.

Dodatkowy miesiąc preferencyjnego ZUS-u

Na wstępie zaznaczę, że dodatkowy miesiąc preferencyjnego ZUS-u mogą ugrać tylko te osoby, które będą dopiero startować ze swoją jednoosobową działalnością gospodarczą. Jeżeli nie jesteś w tej grupie, to pozostaje Ci jedynie doczytać do końca i zobaczyć co stracił[a|e]ś 😉

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że przedsiębiorca może skorzystać z preferencyjnych stawek ZUS za 24 pierwsze pełne miesiące kalendarzowe prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli więc rozpoczniesz swoją działalność w inny niż 1. dzień miesiąca, to miesiąc ten zostanie potraktowany jako niepełny i „w gratisie” zostaną naliczone składki na preferencyjnych warunkach.

Cykl artykułów "Zakładamy działalność gospodarczą"

Ten wpis jest częścią cyklu poświęconego formalnościom związanym z zakładaniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Zapoznaj się ze wszystkimi krokami, a zostanie przedsiębiorcą nie będzie dla Ciebie problemem.

 1. Rejestracja działalności gospodarczej
  1. Jak zyskać dodatkowy miesiąc małego ZUS-u gratis?
  2. Wybór formy opodatkowania
   1. uproszczony algorytm
  3. Dlaczego warto zdecydować się na kwartalne rozliczanie podatków?
  4. Kody PKD dla (szerokiego) świata IT
  5. Firmowe konto bankowe
   1. Ranking firmowych, osobistych i oszczędnościowych kont bankowych
 2. Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS (obecnie, ten krok można wykonać podczas rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG z punktu 1.)
 3. Rejestracja płatnika podatku VAT (obecnie, ten krok można wykonać podczas rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG z punktu 1.)
  1. Numer VAT UE jest bardziej potrzebny niż mi się wydawało
  2. VAT for dummies, czyli jak działa podatek od wartości dodanej?
 4. Wybór biura rachunkowego

Zakładając działalności, warto również wiedzieć, że wydatki, które poniesiesz jeszcze przed jej startem możesz rozliczyć podobnie to tych ponoszonych już w trakcie jej prowadzenia.

Spójrzmy jak to wygląda na przykładach.

Przykład 1: rozpoczęcie działalności 01.10.2017 roku

Jeśli podczas rejestracji, w formularzu CEIDG-1, w pole data rozpoczęcia działalności wpiszesz 01.10.2017 roku, to październik będzie pierwszym pełnym miesiącem liczonym przez ZUS. Ze względu na to, że składki ZUS opłaca się „z dołu” za miesiąc poprzedni, to pierwszą z nich zapłacisz do 10 listopada 2017 roku, a co za tym idzie pierwszą składkę w pełnej wysokości, zapłacisz do 10 listopada 2019 roku (za październik 2019 roku).

Przykład 2: rozpoczęcie działalności 02.10.2017 roku

Jeżeli jednak wpiszesz 02.10.2017 roku, to październik nie będzie pierwszym pełnym miesiącem liczonym przez ZUS. Będzie nim listopad. Październik ze względu na „niepełność” będzie tym „gratisowym” i całość przesunie się o miesiąc, a co za tym idzie pierwszą składkę w pełnej wysokości zapłacisz do 10 grudnia 2019 roku (za listopad 2019 roku).

Efekt

Dzięki temu „zabiegowi” w kieszeni pozostanie Ci około 684,66 zł (obliczone na podstawie składek ZUS z 2017 roku uwzględniając dobrowolne chorobowe).

Podoba Ci się ten wpis?

Rzuć okiem na mój profil na Patronite.

Haczyki

Nie ma 🙂 Jedyne o czym musisz pamiętać to to, że rozpoczynając działalność drugiego dnia miesiąca, pierwszego ona jeszcze nie działa – nie możesz wystawić żadnej faktury za ten dzień. Albo inaczej: nie możesz napisać na fakturze, że praca dotyczyła tego dnia. Jeśli będziesz wystawiać faktury miesięczne, czy tygodniowe to najprawdopodobniej nie będzie żadnego problemu.

Mam nadzieje, że tak zaprezentowany przykład dotrze do jak największej ilości osób, dlatego też proszę Cię wyjątkowo bardziej: udostępnij ten wpis na jednym ze swoich ulubionych portali społecznościowych. Niech dotrze do Twoich znajomych. Być może pozwoli to zaoszczędzić któremuś z nich prawie 700 zł i ustrzeże przed błędem zakładania działalności pierwszego, który popełniłem m.in. ja. Z góry bardzo Ci dziękuję! A jeżeli masz jakieś uwagi lub pytania, to zachęcam do zostawienia ich w komentarzu poniżej. Zareaguję na każdy z nich 🙂

Bądź na bieżąco!

Podobają Ci się treści publikowane na moim blogu? Nie chcesz niczego pominąć? Zachęcam Cię do subskrybowania kanału RSS, polubienia fanpage na Facebooku, zapisania się na listę mailingową:
Uwaga! Jeżeli w ciągu 24-godzin od zapisania się na listę mailingową nie otrzymasz wybranego przez siebie prezentu to skontaktuj się ze mną.

Zgoda? Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci starannie wyselekcjonowanych informacji marketingowych. Powyższe dane są przechowywane w systemie MailChimp i nie są udostępniane nikomu więcej.

lub śledzenia mnie na Twitterze. Generalnie polecam wykonanie wszystkich tych czynności, bo często zdarza się tak, że daną treść wrzucam tylko w jedno miejsce. Zawsze możesz zrobić to na próbę, a jeśli Ci się nie spodoba – zrezygnować :)

Chcesz więcej? W takim razie zapraszam Cię do dołączenia do powiązanych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje na poruszane tutaj tematy, możesz podzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, a przede wszystkim poznasz ludzi interesujących się tą samą tematyką co Ty.

W grupie Programista Na Swoim znajdziesz wiele doświadczonych osób chętnych do porozmawiania na tematy krążące wokół samozatrudnienia i prowadzenia programistycznej działalności gospodarczej. Vademecum Juniora przeznaczone jest zaś do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat życia, kariery i problemów (niekoniecznie młodego) programisty.

1 000 000 zł

Milion złotych. Tak, milion złotych. Milion złotych to cel, który sobie postawiłem jakiś czas temu. Chcę zarobić milion złotych na tym blogu. Do tej pory zebrało się 37 102,41 zł, więc jak widzisz jest już co pokazać, ale do celu nadal sporo brakuje. Jeszcze nie wiem do końca jak, ale to zrobię. Na pewno nigdy nie będę pobierał żadnych opłat za dostęp do treści, bo tymi chcę się po prostu dzielić.

Wysoko ponad ten milion stawiam na szerzenie wiedzy i dotarcie do jak największej liczby osób. I tu mam prośbę do Ciebie: jeśli uważasz, ten artykuł za wartościowy, to udostępnij go proszę swoim znajomym. Przy lewej lub dolnej (na małych wyświetlaczach) krawędzi ekranu znajdziesz przyciski, które Ci to ułatwią. Jeżeli ich nie widzisz, to najprawdopodobniej zostały zablokowane przez Twój program do blokowania reklam. Niezależnie od tego, czy prześlesz ten wpis dalej, czy nie, to ja i tak dziękuję Ci serdecznie za doczytanie do tego miejsca! Do przeczytania niebawem.

PS. Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chciał(a)byś mi się w jakiś sposób odwdzięczyć, to mam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Szczególnie gorąco zachęcam do wsparcia poprzez serwis Patronite, ale jeżeli zdecydujesz się na którąkolwiek z wymienionych opcji, to serdecznie Ci za to DZIĘKUJĘ!

Picture Credits
Tribute to Patrons